Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Jak to, že moje jističe neví nic o selektivitě?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak to, že moje jističe neví nic o selektivitě?  (Přečteno 16293 krát)
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #18 kdy: 13.09.2007, 09:56 »

Podle "Sichru" je selektivita 25B-10B zaručena do 95A, zatímco 25D-10B až do 320A (ale stále nic moc). Při výměně za char. "D" nutno dle "Sichru" zvýšit In pojistek v přípojkové skříni z obvyklých 40A při char. "B" dokonce až na 80A! Protože tam je narozdíl od bytových rozvodů selektivita vyžadována. A právě tady vidím důvod, proč běžně charakteristik u "D" nepovolují.
Celé takové neselektivní vypínání je přeci o velikosti impedance smyčky v místě zapojení. Čím blíže k trafu, tím více klesá ohmická hodnota impedance smyčky a stoupá zkratový proud. Je jedno jestli se jedná o smyčku na L-PE nebo L -N, která zřejmě přichází do úvahu u těch žárovek.

Jističe LSN nebo LSE jsou prakticky shodné, jejich rozdíl v levnějším provedení a zejména ve vypínací schopnosti zkratového proudu 10 nebo 6 kA. Tam by neměl být žádný rozdíl v čase vypnutí.
Rozdíl v charakteristik ách B, C, D je především v tom, že omezí nebo podrží proudový, třeba rozběhový náraz. Elektromagneti cká spoušť je u všech stejná.
Podle mne D nedovolují z důvodu toho, že provoz stejného odběru kde se mohou vyskytovat rázy s jističem B vyžaduje vyšší proudovou hodnotu a tím i vyšší tržbu pro distributora.

Nevím jak detailně v Sichru je počítána selektivita a jak je myšlena plná selektivita, ale domnívám se, že např.udávaný zkratový proud selektivity do 95A v prvním případě odpovídá impedanci smyčky 230V/95A = 2,4 Ohmu.
Taková hodnota už není nic moc odpovídá dlouhým rozvodům a hliníku ve starých instalacích a v praxi by se už neměla vyskytovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #19 kdy: 13.09.2007, 11:17 »

To Bureš: Ok, ať si tedy pan Pokosený vybere sám.

Buď si nechá jističe a bude mu lítat celý dům a bude běhat nahazovat hlavní jistič někam mimo byt (třeba v dešti k plotu) nebo si dá pojistky a problém má vyřešen.

Já osobně na pojistky nedávám dopustit - jedná se totiž o prvek maximálně jednoduchý a tudíž velmi spolehlivý!

Co se týká babiček a dětí, domnívám se, že ty v rozvaděči nemají co dělat! Nedají se považovat za osoby seznámené a neměly by tudíž sami vyměňovat ani žárovku v lampičce, natož lézt do rozvaděče s vnitřním krytím IP20, mnohdy i IP00.

Osobně se domnívám, že když nebude zachována selektivita ani při výměně jističů, je možné, že je dotyčný blízko za zdrojem a tím spíš doporučuji pojistky, které vysoké zkratové proudy řeší elegantně, spolehlivě, rychle a hlavně bezpečně. Zkratovému proudu, narozdíl od jističe, totiž vůbec nedovolí narůst na max hodnotu a vypne jej.  Mají stále stejnou spolehlivost třeba i po 20 letech jako když jsou nové, což se jističi říci nedá. Cena nové pojistky stojí do 10 kč.

Aby bylo jasno, nejsem proti jističům  apriori, ale když mám problém a pojistky mi jej vyřeší, proč je tam nedat? Kvůli babičce?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #20 kdy: 13.09.2007, 13:09 »

Pojistky jsou dobrá věc, ale tam kde to není bezprostředně nutné dle mne patří do poj.skříně přípojky. Tam chytí zkraty, které je potřeba omezit. Zbytek holt musí obstarat jističe.
Velká většina laiků při výměně pojistky nevypne HJ a o tom, že dole v soklu by mohlo být nějaké napětí netuší nic, nemluvě o tom, že nejlepší oprava spálené pojistky je její spolehlivé zašití.   Smích

Pokud budeme předpokládat HJ 3x25A a další řadu jističů 10A, 16A na jednotlivých okruzích tak při zkratu se pravděpodobně budou chovat stejně. Zkraty na ostatních okruzích se asi vyskytnou ne tak často jako v okruzích světelných, kde se vlastně nejedná o zkrat, ale asi o nadproud vyvolaný hořením oblouku mezi konci přerušeného vlákna.

Je jedno jak se dotyčný rozhodne, pokaždé bude muset provést nějaký úkon, který ho může obtěžovat.
Jediné řešení je držení černé hodinky.   Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #21 kdy: 13.09.2007, 23:29 »

Pane Fasulis, co máte proti úsporkám   Šok
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Vladimír Huba
*
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 16.09.2007, 11:57 »

Podobný prípad som zažil a problém bol asi takýto:

V obvodoch boli namerané pomerne malé impedancie (do 0,2 Ohm). Pri poruche vznikol celkom slušný skratový prúd, ktorý sa uzatvoril cez najbližšie miesto uzemnenia a to bolo v ER. Rozdelenie sústavy bolo v ER. Toto rozdelenie sa zrušilo a sústava sa rozdelila v bytovej rozvodnici + zriadila sa HUS a všetko, čo k tomu patrí.
Týmto činom sa (podstatná) časť poruchovej slučky uzatvorila cez túto vetvu, časť (možno) aj cez uzemnenie v ER, no poruchový prúd už nevyhodil istič v ER.

Ďalšia možnosť, ktorú tiež považujem za celkom reálnu je, že váš 10A istič je vadný.

Ďalšia (možno až extrémna) varianta je tá, že svetelný obvod má takú veľkú impedanciu, že vzniknutý poruchový prúd je menší ako vypínací prúd ističa a nevypne ho v predpísanom čase.

Takže možností je viac než dosť a je z čoho vyberať. Pokiaľ sa do vášho problému nezahryzne seriózny odborník priamo na mieste, všetko zostane v teoretickej rovine.

To Miroš:
Proti úsporkám nikto nič nenamieta. No ak si vezmete kalkulačku a prerátate vašu úsporu pri osvetlení WC, zistíte že váš dobrý úmysel ušetriť (ochrániť životné prostredie, znížiť otepľovanie zeme a pod.) skončil ako zisk vo vrecku obchodníka, ktorý vám túto úsporku predal.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Ži a nechaj žiť
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #23 kdy: 16.09.2007, 17:39 »

TO Huba.

To je sice možné co říkáte, počítal jsem to pouze orientačně, a to v roce 1998, kdy jsem je kupoval.
Na druhou stranu nevidím nic špatného na úsporkách. Doma mě svítí minimálně 8 let, a nepozoruji že by odcházely, takže úspora tam rozhodně je.  Úsměv

Při současném trendu neustálého zvyšování cen energií, si myslím že to je jedna z cest jak ušetřit za elektřinu. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Bartoň Jiří
OSVČ-Revizni technik E2/A, EZS Ostrava
*
Offline Offline



Nejhorší když vás to baví


« Odpověď #24 kdy: 28.10.2007, 15:25 »

Ja bych prověřil to rozfázování, nebo jestli ten jistič 25A není zbytečně zatížený.
Pokud pracuje na hranici vybavení tak mu stačí málo. Spálení žárovky by nemělo způsobit vybavení dobrého  a dobře dimenzovaného jističe. Myslím že selektivita tady není na vině.. Pochopil jsem, že máte po rekonstrukci. Celkově, nebo přívod zůstal původní? Pokud nemá kabel odpovídající průřez může docházet k přenosu tepla až na jistič a takový předehřátý jistič se chová jinak.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Svůj první jistič jsem vyhodil v roce 1967 svým tříletým tělem pomocí otvíráku  na sardinky.Od té doby vím na které straně je fáze.
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.029 sekund, 22 dotazů.