Kam mám připojit ochranný vodič PE v amatérské konstrukci zdroje?

(1/2) > >>

CAja:
. Stavím zdroj a mám na něj plastovou krabičku. V tý krabičce je jen plošný spoj nic víc. Kam mám připojit ochranný vodič PE? Na ten plast? Nestačí jen fáze a nulový vodič? Poraďte!

František Leopold:
Pokud by byl v tom zdroji transformátor s železnou kostrou, pak by se připojil zeleno/žlutý vodič na kostru trafa. pokud tam žádný transformátor není, nezbývá než použít bud´dvoužilový flexo přívod (CYLY 2Dx1.5mm2),   bez ochraného vodiče, je to nejlepší. Sice lze použít trojžilového přívodu a ten zeleno/žlutý vodič prostě "smotat" ve jmenované krabičče, ale nezdá se mi to nejprofesionál nější

Martin54946:
Pokud je pritomen transformator s kostrou z vodiveho materialu, tak na tu kostru.
Pokud neni pritomen bezpecnostni transformator, tak musite dale propojit ZEM na vystupu s vodicem PE (viz ATX zdroj).
Bezpecnostni transformator je takovy, kde primarni a sekundarni vinuti nejsou oddeleny pouze lakem, ale bud je pouzita specialni izolace s elektrickou pevnosti 4 kV, nebo kazde vinuti ma svoji "komurku".

Pokud je to jinak, tak me prosim opravte.

Jaroslav Hasala:
No jestli ochranný není kam připojit, tak potom je zbytečné ho vůbec přivádět a postačí vám dvoužilová šňůra.
Pro konkrétní technické řešení by jste ovšem musel zadat více informací.
Je tu ovšem také jedna věc, kterou musím zmínit.
Pokud to vyrábíte jen pro svoji potřebu, tak je čistě váš problém, jak se poškodíte na zdraví ;)
Ovšem pokud chcete svůj výtvor "poskytnout světu",  tedy to prodávat nebo jinak poskytovat jiným osobám, potom bych doporučoval nastudovat zákon 22/1997 Sb. - Technické požadavky na výrobky ...

Caja:
No je tam transformátor (BV EI 303 2034,prim. 230V 50-60Hz,sek. 18V 1,9VA).

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana