Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami
| | |-+  Jak zapojit proudový chránič a přepěťovou ochranu ?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak zapojit proudový chránič a přepěťovou ochranu ?  (Přečteno 12700 krát)
M.
« kdy: 23.09.2008, 10:09 »

Jak zapojit proud. chránič a přepěťovou ochranu v panelovém bytě,
kde přívod do rozvaděče je TNC,
ovšem po bytě už je natažen TNS.
Mohu zapojit chránič na celý zásuvkový okruh včetně koupelny,
to znamená, že bych výstup z chrániče zapojil na přívod koupelnového jističe?
A jistič má byt zapojen před, nebo až za proudovou ochranou ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 23.09.2008, 10:40 »

Pokud je v bytě TN-S, pak chránič na celý zásuvkový okruh zapojit můžete. Otázka, zda chránič před a nebo za jistič závisí na dovoleném průchozím proudu chrániče a hodnotě předřazeného jištění, ostatní závisí na způsobu funkčního uspořádání.
Schválně to nevypisuji podrobně, tato otázka se tu objevuje poměrně často, použijte vyhledávač. Trochu mě ale zaráží, že se na takovouto, pro odborníka triviální věc, ptá elektrikář s jistou délkou praxe, odbornými znalostmi, oprávněním k výrobě rozvaděčů, projektem či alespoň nákresem v ruce atd. Nebo snad ne?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
M.
« Odpověď #2 kdy: 23.09.2008, 10:57 »

Né, né Úsměv,  já jsem elektronik a toto je z jiného soudku a jelikož na každou práci je třeba odborníka, tak se ptám ..
Takže mohu výstup z chrániče zapojit na přívod jističe do koupelny a ještě na přívod jističe na ostatní zásuvky v bytě ? A s tou přepěťovou ochranou je to jak ? Musí být zapojena mezi přívodní fázi a nulák? -  Ale postrádá mi pak smyslu, jak by mohla jistit zásuvky, když nárůst napětí sice způsobí shoření varistoru, ovšem okruh bude stále pod napětím .. Nedojde tam přeci k přerušení fáze ..
Díky ..M.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #3 kdy: 23.09.2008, 11:02 »

...na každou práci je třeba odborníka, tak se ptám ..

To je správný názor !  Palec vzhůru

Promiňte, ale Vy to chcete zapojovat nebo jste jen zvídavý ?  Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 23.09.2008, 11:13 »

Hele, M, já jsem taky nejdřív bejval elektronik a vše, co bylo od 24V a 1,5mmq vejš, mi bylo cizí.  Úsměv Jenže pak několik let trvalo, než jsem pronikl do zásad bezpečnosti instalací a technologií v oblasti nn a teprv odsud jsem viděl, jak mohly být mé nesprávné doměnky z předchozí doby okolí nebezpečné. Z dotazů je patrné, že se do toho stejně pustíte sám, nicméně s touto úrovní vědomostí bych se tomu, být na Vašem místě, raději vyhnul.
Abych jen neprudil, vypustím kousek teorie: Varistor v přepěťovce "posbírá" pouze krátkodobé, energeticky slabé přepěťové špičky, které do vedení zpravidla přichází indukcí a hlavně vypínáním induktivní zátěže. Připojují se mezi L a PE a také mezi N a PE. Z toho vyplývá mírná komplikace pro nasazení fíček před ně. Jaké, to si račte dále odvodit.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 23.09.2008, 13:48 »

Připojují se mezi L a PE a také mezi N a PE.

A ovšem také mezi L a N  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #6 kdy: 23.09.2008, 17:05 »

Pokud jde o přepěťovky, tak se mrkněte na předmluvu v KníŠce 2.0, říká se, že je to tam dost srozumitelný www.kniska.eu/kniska.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Tomas Uchytil
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 18.10.2008, 23:25 »

mno prodovy chranic a s nim spojena TNS soustava je stoprocentni pokrok v bytovych elektroinstala cich o tom neni pochyb... proc ale pouzivat prepetove ochrany to je mi tak trosku zahadou... soused je ma v instalaci zabudovane a presto se mu nedavno pri bource vypalil pocitac a dvd... 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 18.10.2008, 23:57 »

... proc ale pouzivat prepetove ochrany to je mi tak trosku zahadou... soused je ma v instalaci zabudovane a presto se mu nedavno pri bource vypalil pocitac a dvd... 

Jestli je vám to záhadou, tak si projděte
Pokud jde o přepěťovky, tak se mrkněte na předmluvu v KníŠce 2.0, říká se, že je to tam dost srozumitelný www.kniska.eu/kniska.

Nejde jen o to, mít nějaké nainstalované, ale mít je nainstalované správně, správně dimenzované a všude, kde je třeba.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #9 kdy: 19.10.2008, 00:16 »


Nejde jen o to, mít nějaké nainstalované, ale mít je nainstalované správně, správně dimenzované a všude, kde je třeba.
No a o tom je ta předmluva  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Miroslav Lampart
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 19.10.2008, 12:18 »

.............. ........... A jistič má byt zapojen před, nebo až za proudovou ochranou ?

 angel Těžko říct, protože ten jistič je vlastně ta proudová ochrana  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.032 sekund, 22 dotazů.