Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Jak funguje aktivní jímač?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak funguje aktivní jímač?  (Přečteno 48441 krát)
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 22.01.2007, 21:56 »

S čím v této diskuzi nesouhlasím je naznačování, že aktivní hromosvod je dražší, než klasický.  Je to právě naopak, a to právě investory neodolatelně přitahuje. Vysvětlení je prosté. Jestliže na objektu podle staré normy musí být např. 10 svodů (podle nové ještě víc),  hřebenová nebo mřížová jímací soustava s množstvím pomocných jímačů atd.,  pro aktivní vám stačí podle dodavatele 1 hlavní jímač (aktivní) a 1!!! svod.

No pořizovací cena aktivního hromosvodu je v určitých případech možná menší ale náklady na provozování a ceny revizí včetně jejich termínů ho zase celkově v dlouhodobém provozu prodražují. Co jsem se dostal k dokumentacím tak revize speciálním přístrojem a jednou ročně (samozřejmě že výrazně dražší než u klasického provedení). No a co já jsem viděl tak svody minimálně dva na protilehlých stranách a kovové vyčnívající předměty se stejně spojují s vedením. Je fakt že jsem zkoumal dokumentaci podrobněji jen u dvou typů a prohlásil jsem že nejsem zaříkávač blesků a nechci s tím mít nic společného :-).
On ovšem nikdo investorovi o podmínkách provozování asi neřekl a určitě mu nikdo neprozradil ani to že nemá být ten svod veden na stěně za kterou má umístěné servery pro celý objekt.  Smích

Ano jsem zaujatý ale přístupný argumentům, bohužel argumenty nikdo nikdy nedodal.  Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #19 kdy: 22.01.2007, 22:07 »

Ano, je docela zvláštní, že se v ČR montují "vyhrazená" zařízení, jejichž projekt, montáž ani revize nejsou podloženy žádnou platnou ČSN. Lze si to vysvětlit jedině "aktivní bleskovou slepotou" kontrolních orgánů.
To takhle kdyby třeba v nějakém nově kolaudovaném nákupním centru chyběly svítíci šipky ukazující únikové cesty, to by byl poprask! Ale hromosvod?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Edmund Pantůček
Pouze život máme doživotně, užívejme jej!
*
Offline Offline



Soudní znalec obor EMC a riziková analýza


« Odpověď #20 kdy: 23.01.2007, 12:01 »

Funguje asi tak, že za podstatně vyšší náklady poskytne stejnou službu jako klasický Franklin - mohu doložit protokolem z měření ve Velké Británii. Navíc díky menšímu počtu svodů je napětí indukované do budovy vyšší a tím i ohrožení vnitřní instalace roste.
Takže nižší počet svodů a snazší instalace je spíš na obtíž. Pokud bude investor vidět jen cenu - nevím.
Ještě bych si dovolil upozornění na nový stavební zákon a na zodpovědnost projektanta a dodavatele za úplnost a jakost dodávky. Pozor na zákon 22!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #21 kdy: 01.05.2007, 08:46 »

Také jsem se zabýval otázkou funkčnosti "aktivního hromosvodu" prošel několika školeními na toto téma a zdá se mě že ti co ho prodávají tak ho chválí a ti druzí co prodávají klasický hromosvodový materiál tak ho haní!!!../je to alespoň moje doměnka/....je pravda že není ukotven ani v  nové normě na hromosvody tak ho RT zkouší jako normální a to uzemění a uložení svodu.....je fakt že ho máme v podniku asi už 6 let a zatím nebyl problém....jeh o cena tehdy byla si třetinová vůči klasice!!.....je také pravda že žádný neviděl úder do tohoto hromosvodu.... chtěl jsem na něj namontovat počítadlo /"blesků"/ ale neprošela cena !..možná by se tak dala zjistit jeho účinnost....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #22 kdy: 01.05.2007, 10:50 »

možná by se tak dala zjistit jeho účinnost....

To už udělali jiní a výsledky jsou např. zde : http://elektrika.cz/data/clanky/vyzkumy-na-jimacich-ese-2-4  palec nenene
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
František Jiráček
*
Offline Offline



WWW
« Odpověď #23 kdy: 02.05.2007, 06:47 »

Máme tuhle věc na nemocnici. Dokonce dvě věci. U obou jsou počítadla zásahů. Na jednom je 0 a na druhém 2500. Svody jsou skryté v orsilu. Věříte počítadlu, když orsil je neporušený?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #24 kdy: 02.05.2007, 08:12 »

Který špitál máte na mysli ? Tuším, že jste z bývalého VČ kraje, tekže Jičín nebo snad Litomyšl ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Rudolf Parisch
*
Offline Offline


Elektromontáže, revize


WWW
« Odpověď #25 kdy: 02.05.2007, 17:50 »

  Tomáši,
také jsem se zabýval aktivním jímačem a dozvěděl jsem se,že prý obsahuje vlastní zdroj napájení (baterii - kterou nemusíš měnit  Mrknutí ) ...a princip ? ... jímač zionizuje vzduch ve svém okolí (je to válec o průměru 60 m a výšky zhruba 60 m ) na kladný potenciál a ten blesk odpudí  Úsměv ... když jsem onoho výrobce (který mi toto se všemi slovními kudrdlinkami) vyprávěl asi hodinu,zeptal na atest jakékoliv zkušebny ,začal se taktéž obratně vykrucovat ...takže souhlasím s kolegy ...asi jde jen o dobře vymyšlený byznys ....ale budu rád když mě někdo přesvědčí o opaku ...
...jinak ...už jsi absolvoval zkoušky na RT?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Tomáš Vavera
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #26 kdy: 03.05.2007, 11:45 »

Nazdar Rudo, děkuji všem za zajímavé odpovědi.Na ty zkušky se pořad drtím,ale čas mi neumožnuje absolvovat nějaký ten kurs.Snad to vyjde v Srpnu(pořádá se někde v Praze).A co ty,už jsi RT?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rudolf Parisch
*
Offline Offline


Elektromontáže, revize


WWW
« Odpověď #27 kdy: 03.05.2007, 17:32 »

... i já jsem ve fázi učení ...musel jsem zkoušky odložit protože jsem založil stavební firmu a její rozjezd mi zabírá vlastně všechen můj čas ...ale všeho dočasu ... ale to už asi do této dizkuze nepatří  Úsměv ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Tomáš Vavera
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #28 kdy: 04.05.2007, 10:53 »

Tak at se ti v podnikání daří!! Ještě jednou všem děkuji za zajímavé odpovědi. ??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Mužík_
OSVČ - technický poradce, soudní znalec
*
Offline Offline



Normy ano, ale bez kvalifikace a přemýšlení ??


« Odpověď #29 kdy: 24.07.2007, 00:37 »

Pánové, a co kdybyste trochu oživili své znalosti základních principů fyziky, speciálně elektrotechnik y, a zkusili na to jít s pomocí teorie elektrického pole?
Než shánět co kdo povídal a kde co bylo napsáno.

Aktivních jímačů je mnoho typů. Pokud ale mluvíme o aktivním jímači s radioaktivním zářičem, tak je jasné, že to významně zhoršuje funkci hromosvodu jako takového.
Představte si pole při bouřce jako nekonečný rovinný kondenzátor.
A z jedné elektrody vykukuje sice relativně nevelký, ale přeci jen hrot (jímač hromosvodu). Jak se rozloží pole?
A teď situaci trochu pozměníme, a místo hrotu tam vykukuje kulička (jinak ve stejné výšce jako předtím hrot). Jak bude pole vypadat nyní?

A víc neřeknu, buď si osvěžte své vědomosti, nebo si to nalistujte, nebo vypočtěte, nebo si taky můžete udělat model  a na něm si to změřit.

Zdraví

Pavel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Edmund Pantůček
Pouze život máme doživotně, užívejme jej!
*
Offline Offline



Soudní znalec obor EMC a riziková analýza


« Odpověď #30 kdy: 30.09.2007, 22:52 »

Jak funguje? Naposledy zafungoval u jednoho hotelu na Moravě, když blesk zasáhl střechu asi 5 metrů od aktivního hromosvodu, tedy přesně na hranici ochranného prostoru podle staré dobré ČSN 341390.  Jsem v rozpacích


* pozarblesk(1).jpg (51.94 KB, 500x375 - prohlédnuto 752 krát.)

* pozarblesk(3).jpg (116.46 KB, 500x375 - prohlédnuto 698 krát.)

* pozarblesk(6).jpg (86.16 KB, 375x500 - prohlédnuto 815 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 04.10.2007, 00:34 »

jednoduchá odpověď - nefunguje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 04.10.2007, 00:42 »

Certifikát je výborný, jenže uvedená norma řeší místa připojení ochranného vodiče na elektrických předmětech. Domnívám se, že jde tedy buďto o povrh nebo si firma nechala certifikovat jenom  připojovací svorku a vydává to za certifikát na aktivní hromosvod nebo v ESČ něco slavili a nevěděli co vystavují.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Mrázek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 04.10.2007, 06:38 »

Asi před dvěma lety mě zajímalo, co je předmětem certifikace aktivního jímače. Bylo to pouze to, že všechny části jsou dobře spojeny. Nikde nebylo nic o tom, jaké parametry má aktivní jímač mít, jak se mají měřit a jaké mají být naměřené hodnoty. Tyto podklady ani nebyly certifikačnímu orgánu předloženy. Jedná se tedy o klasiku s bambulkou na tyči a k větším škodám nedochází proto, že celá hromosvodová soustava bývá provedena dle ČSN.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Aktivní hromosvod velký podvod?
 Je nutne zemnit kovove predmety, napr antenu na strese domu, pokud je tato ochranena aktivnim hromosvodem?
 Jak (a podle čeho) revidovat aktivní hromosvod?
 Proč a kdy aktivní hromosvod?
 Poradíte dodavatele ESE?
 Blesk se omluvil aktivnímu hromosvodu a udeřil!
 Proč chtít ještě aktivní bleskosvod, když má již přepěťovky?
 Aktivní hromosvod a aquapark,je to v souladu?
 Co si myslíte o aktivních bleskosvodech?
 Kdo zná vyjímku č.94-12 Úřadu pro normalizaci a státní zkušebnictví?
 Viem mi niekto poradiť s aktívnym bleskozvodom?
 Je ERITECH® SYSTEM 3000 DYNASPHERE aktivný bleskozvod?
 Dle čeho provádět revizi na aktivní bleskosvod?
 Jakou má váhu "oficiální" vyjádření Indelec ohledně aktivních (ESE) jímačů?
 Je schopný aktívny bleskozvod chrániť pri odpore uzemnovača 15 Ohm?
 Jak periodicky revidovat aktivák?
 Kdo ví jak pracuje zařízení aktivní hromosvod?
 Kdo podpoří tvrzení Petra Chrpy o aktivních hromosvodech?
 Potěmkinův hromosvod
 Jaká se používá jednotka pro vstřícný výboj?
 Doslechli jste se, že TNK označila normu o aktivních hromosvodech za neplatnou?
 Jaký má vliv aktivní hromosvod na životní prostředí?
 Zajímalo by vás, na základě čeho uvádí TIČR do provozu aktivní jímače?
 Slyšeli jste o chystaném zrušení normy na jímače ESE?
 Bleskosvod Pulsar systém se včasnou emisí výboje
 Co říkáte na srovnání typů hromosvodů světovými vědci? Vymýšlí si?
 Má zákazník právo na předvedení výrobku?
 Jaká je cenová úroveň hlavice aktivního hromosvodu?
 Ani smrt na stadionu s příznivci ESE nehne?
 Skončily ESE v ČR tímto sdělením nebo ne?
 Nastává v ČR konečně soumrak nad ESE?
 Jak provozovatel zjistí, že jeho jímač ESE není po zásahu už jen Franklin?
 Elektrokaps - Přepětí a hromosvod
 Neporučíme bleskům, dešti?! (1.)
 Kto poradí ohľadom aktívneho bleskozvodu, ktorý ma chrániť FV elektráreň?
 Má Jan Hájek o aktivních hromosvodech pravdu nebo konspiruje?
 Jak byste řešili konflikt mezi řešením ESE a požadavku EN 62 305 vy?
 Jak řešíte vnitřní ochranu v souladu s aktivním hromosvodem vy?
 Jak funguje Tester Indelec?
 Aká je dostatočná vzdialenosť podľa STN 34 1398?
 Objevil jsem dvojitě aktivní hromosvod nebo je to něco jiného?
 DEHN: Aktivní hromosvod ESE versus soudní znalec
 Čeští vědci o otázce aktivního hromosvodu ESE
 Modelování činnosti aktivního hromosvodu
 Je ve Francii legální aktivní hromosvod?
 Jak revidovat aktivní hromosvod?
 Co má dělat zaměstnanec, když najednou musí nabízet aktivní hromosvody?
 Co byste vzkázali revizákovi o aktivním hromosvodu vy?
 Jak si legislativně vyložit aktivní hromosvod na letištní hale?
 Šokující výpovědi Jana Hájka #9: Má se realizátor aktivního hromosvodu obávat postihu?
 Jak je to ve skutečnosti v ČR s ochranou pomocí aktivních jímačů?
 Víte, že koeficienty z 62305 nejsou pro jímače ESE pro výpočet rizika ničím podloženy?
 Je možný jeden svod na dva objekty víceposchoďových budov v Praze?
 Proč aktivnímu hromosvodu stačí jen 1 nebo 2 svody oproti klasickému provedení ?
 Jímače ESE, tzv. aktivní hromosvody dostaly na Slovensku smrtící úder!
 Nemá někdo zájem o veřejnou zakázku instalace ESE?
 Byli jste také osloveni WAT Franklinplus?
 Je v pořádku instalace aktivního jímače na objektu zařazeného do LPS II?
 Bezpečnost hromosvodu podle platné legislativy ČR ...
 Jakou váhu má francouzská norma na aktivní hromosvody v EU?
 Víte o tom, že EU nutí ČR, aby akceptovala aktivní hromosvody (ESE)?
 Co myslíte, jaký postoj má německý úředník vůči aktivním hromosvodům?
 Co vše předcházelo zrušení STN 34 1398 pro ESE?
 Mají aktivní jímače skutečně tak velký ochranný prostor?
 Proč by nemohl aktivní hromosvod chránit plynové zařízení?
 Jak to, že má regulační stanice plynu jeden jímač a svod?
 Co asi mohl změnit zákon 250/21Sb. ve vztahu k instalaci ESE?
 Jak firmě argumentovat proti použití francouzské normy při instalaci ESE?
 Pojišťovny s aktivními hromosvody počítají! Jen ...
 Víte jaký je názor EZU na aktivní jímače?
 #EH: Výzkumy na jímačích ESE (1/4)

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.07 sekund, 24 dotazů.