Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jak se provádí uložení kabelu do země a co musí tento kabel splňovat?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak se provádí uložení kabelu do země a co musí tento kabel splňovat?  (Přečteno 23838 krát)
Pat.L.
« kdy: 17.09.2007, 18:40 »

Dnes mi přišlo vyjádření ČEZu k žádosti o přeložení přípojky ze stavby určené k demolici do pilířku a navýšení výkonu přípojky. Trochu mne překvapilo, že vše co vyjádření obsahuje je souhlas a žádost o doplacení 7500kč za 15A navíc ke stávajícím 10A.

Všechno ostatní si mám zařídit sám. Dokonce z vyjádření vyplívá, že napojení ze stávající pojistkové skříně na sloupu a přesun elektroměru ze stavby si mám provést také já a pak zažádat na Helpline o přeplombování elektroměru. Je to normální praxe?

Mohu se zeptat, jak se provádí uložení kabelu do země a co musí tento kabel splňovat? Jsem sice elektromechani k, ale již se přes 15let oboru nevěnuji a úplně jsem ztratil přehled. Pojistková skříň je na sloupu cca 6m od pozemku, příkon bude 25A s rezervou na 32A.
Uvažoval jsem, že si uložení kabelu a stavební část provedu sám a pouze zapojení nechám odborníkovi.
Dále bych se chtěl zeptat, jaké typy a značku jističů zvolit? Sousedi mají pilíř na klíč, ale jističe jsou noname.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 17.09.2007, 19:04 »

Typ jističe je lhostejný, musí však mít proudovou vypínací charakteristik u B a barevnou ovládací páčku v barvě jeho proudové zatižitelnosti, LSN, Moeller a možná i jiné typy. Toto uv ádím pro podmínky ČEZ - Distribuce a.s.
Hloubka uložení kabelů záleží zda se jedná o chodník nebo louku, to vám bez bližších informací od vás neodpovím. Kabel od sloupu CYKY 4Bx10 nebo 4Bx16. 4x10 ale stačí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pat.L.
« Odpověď #2 kdy: 17.09.2007, 19:29 »

Jde o překopání přírodní cesty mezi domy. Musí být kabel v pískovém loži a musí být nějak označen?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #3 kdy: 17.09.2007, 19:43 »

Mrkněte sem:
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,5800.0.html
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Pat.L.
« Odpověď #4 kdy: 17.09.2007, 20:02 »

Děkuji za odkaz.
Trochu jsem nepochopil poznámku, že u vjezdu do garáže nemá chránička smysl kvůli zatížení. Já budu ukládat kabel pod nezpevněnou cestu, která slouží jako příjezdová k několika chatám. Půda je zde velmi kamenitá.
Co by jste doporučil jako nejlepší ochranu kabelu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #5 kdy: 17.09.2007, 20:47 »

Nene, ta ztráta smyslu chráničky byla tehdy, když se ve trase zbytečně vlní, pak se dodatečně nic neprotáhne.
Nejlepší ochrana jsou ty korugované chráničky, nejsou ani moc drahé a hlavně se dají měnit kabely. Můžete samozřejmě položit jen kabel a překrýt buď cihlami a nebo fólií.
Bližší řezy jsou v normě 32 2000-5-52
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Zdenek Gec
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 18.09.2007, 07:11 »

To:Miloslav Dunda
Dovolil bych si vás upozornit na jednu drobnost - barevná ovládací páčka jističe není nezbytná (viz připojovací podmínky):
"Jistící prvek musí být opatřen nezáměnným označením jmenovité hodnoty proudu (např. zvláštní barva ovládací páčky nebo originální štítek s popisem parametrů od výrobce) a jeho vypínací charakteristik y."

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pat.L.
« Odpověď #7 kdy: 18.09.2007, 15:43 »

Mohu se zeptat, proč se do pilíře instalují 2 skříně. V jiné diskuzi jsem si stáhnul plánky pilířků a vždy je v návrhu Skřín ER pro jistič a HDO a pak SP5...ta je kčemu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #8 kdy: 18.09.2007, 17:48 »

TO Pat. L.

Označení SP5, se obvykle používá pro pojistkovou skříň. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Pat.L.
« Odpověď #9 kdy: 18.09.2007, 17:55 »

Aha. Úsměv Takže tu nebudu potřebovat. Už mám jednu na sloupu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Křemen
*
Offline Offline


Revizní technik E2/A, Praha 6.


« Odpověď #10 kdy: 19.09.2007, 08:41 »

A jak dlouho tam ten sloup bude?? Navěky? To už tady bylo.
Myslím, že v celkových nákladech se cena za přípojkovou skříň ztratí a vám už ten pilířek nikdo nebude bourat a předělávat. A tuplem to platí pokud je pilířek součástí oplocení. Jenom nezapomeňte na průstupy kabelů ze země do SP5ky a za elektroměrovým rozvaděčem nechat několik centimetrů na odchozí kabel. Měřený kabel nesmí vést do země přes přípojku, nemá tam co dělat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pat.L.
« Odpověď #11 kdy: 19.09.2007, 16:43 »

Já myslím, že tam pár desítek let vydrží. Před dvěma lety tam dělali rekonstrukci vedení a v celé čtvrti jsou sloupy a kabely vyměněné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pat.L.
« Odpověď #12 kdy: 19.09.2007, 21:50 »

Mohl bych ještě požádat o radu, jakou skříň od dck.cz použít na zděný sloupek?
Chtěl bych skříně pod sebou, aby sloupek byl spíše úzký.
Je například EP212 + 100/NVE8P nebo ER 211 vhodný?

Dekuji
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pat.L.
« Odpověď #13 kdy: 29.09.2007, 10:43 »

Mohu se zeptat, zda jako přívodní kabel k domu bude stačit kabel CYKY 4Bx16, když jako hlavní jistič bude 25A, ale nyní si manželka vymyslela keramickou pec s příkonem 10kW navíc? S tímto příkonem jsem v původní žádosti o přípojku nepočítal. Keramika se údajně vypaluje 2 dny, čili nějaké odpojování ve VT nepřipadá v úvahu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pat.L.
« Odpověď #14 kdy: 29.09.2007, 11:09 »

Ještě mě trochu znejistěla poznámka v jiné diskuzi, kde se uvádí, že do výkopu s přívodním kabelem s pokládá i kabel 3x1,5 pro ovládání HDO a je nutné před zasypáním provést revizi. To u mě není možné, budu kabel pokládat pod příjezdovou cestu a je nutné ho hned zasypat. Je možné provést revizi uložení i podle fotek?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #15 kdy: 29.09.2007, 16:05 »

A co takhle kontaktovat RT předem, potom mu sdělit termín pokládky, aby se mohl přijít podívat. A na ten ovládací kabel pro HDO opravdu nezapomeńte, i když třeba není nyní potřeba, člověk nikdy neví co bude za pár roků.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #16 kdy: 29.09.2007, 17:14 »

Možná i kabel pro DT či videovrátného
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Josef Drda
OSVČ RT-E2A
*
Offline Offline



TNS


« Odpověď #17 kdy: 29.09.2007, 18:04 »

Mohu jen souhlasit s panem Doležalem a panem Karvánkem
Podle zkušeností bych doporučoval dát  do země  chráničku většího průměru ,aby bylo později možno cokoli protáhnout  - nezapoměňte s kabelem navléci do chráničky nový naváděcí  drát pro snadné protažení dalších aplikací.      ??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize, kontroly a servis strojů, přístrojů, elektrických i elektronických zařízení a elektroinstala cí. 
Specializace na servis vstřikovacích lisů a vytlačovacích strojů na plasty včetně jejich periferií.
Neočekávej ,  že budeš osvícen ,  vstoupí-li do tebe elektřina ...
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Lze umístit 12V bodovky přímo nad vanu/sprchu?
 Jak připojit spotřebič určený pro britský trh (UK)?
 Co vše požadovat pro přípojku karavanu n 230V ?
 Zapojí mi CEZ hodiny bez toho, že by požadovali elektroměr na hranici pozemku?
 Potřebuju pro noční proud nový kabel?
 Jak nejlepe zjistit moznost pripojky v byte - PRE
 Dělají se jističe s charakteristikou A pro zapojení před elektroměr?
 Lze použít 400V 3fázový přívod a "rozdělit jej" na 3 jedno fázové 230V?
 Jak připojím lampu k vývodu ve zdi pokud má lampa vidlici do zásuvky?
 Jaký potřebuji přívodní kabel k elektrické troubě?
 Je cena za svépomocí přeložky 50.000 pro ČEZ normální?
 Muzete mi poradit spolehlivou alternativu pro lanovane vodice?
 Jak zapojit dvoufazovou sklokeramickou desku na trojfazovy vypinac?
 Mohu sklokeramickou varnou desku jednoduše připojit na jedinou fázi?
 Poradíte mi se zapojením rozbočovače TV signálu?
 Poradite mi zapojeni dvou svitidel do jedne cokolady?
 Jak připojím do 5 kolíkové zásuvky spotřebiče s 4 kolíkovou vidlicí?
 Jaý zvolit přívod a jištění indukční varné desky?
 Proč jsou na novém přívodu hliníkové kabely?
 Jak připojím světlo s třemi dráty, když ve zdi mám jen dva?
 Jaké je zapojení 3 fázového motoru na 230V?
 Jak připojit staré 4 kolíkové 3f zásuvky na proudový chránič?
 Může se zapojit varná deska a elektrická trouba každá do samostatné zásuvky?
 Co je to měření typu C?
 Jak správně zapojit světlo v síti TN-C?
 Mohu připojit kombinovaný sporák (plyn + el.trouba) do zásuvky?
 Jakým způsobem máme udělat přípojku když se máme napojit od souseda?
 Poradíte mi se záhadou zapojení dvou okruhů ve svítidle?
 Jak se hradí náklady na el. přípojku?
 Musím k dvousazbě dovést ještě nějakou zvlášť fázi zvlášt?
 Mohu zapojit spotřebič,který nepotřebuje nulu na pětikolíkového samce?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.045 sekund, 23 dotazů.