Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  ******* stará původní rozřazovací
| | |-+  Proudový chránič vypíná při různých příležitostech?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proudový chránič vypíná při různých příležitostech?  (Přečteno 10314 krát)
Bronislav Uher
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 30.08.2007, 13:14 »

,

jsem naprostý amatér co se týče elektřiny a mám dotaz na problém, který mě trápí už nějakou dobu.

Rekonstruoval jsem domek po babičce a nechal udělat komplet nový rozvod elektřiny (dělal ji elektrikář v důchodě). Mám problém v tom, že se mi vypíná fíčko a to při různých příležitostí:
- úplně kdykoliv, i když nic nezapnu (aspoň ne manuálně - nevím jestli se zrovna nezapíná plynový kotel, ale nikdy jsem si toho nevšimul)
- když zapojím pračku do zásuvky - skoro pokaždé (2x ze 3 zapojení do zásuvky)
- když zapojím PC do zásuvky - vyjímečně
- když zapnu televizi hlavním tlačítkem - vyjímečně
- jednou se mi to stalo, když jsem zapnul světlo na záchodě

Všechno se to děje náhodně, tzn. počítač zapojím do zásuvky 10x a z toho mi jednou vylítne fíčko. To samý se děje i u ostatních případů. Mám už domluveného RT, ale chtěl bych se ještě předtím zeptat tady na radu. Fíčko vyletí minimálně jednou denně. Už se víckrát stalo, že vylítlo 2x - 3x za sebou během hodiny a to se při tom nic nezapínalo.

Zkoušel jsem vytáhnout ze zásuvek všechny spotřebiče, a pak zapojit pračku do zásuvky - fíčko vyskočilo.
Jednou jsem jel přes víkend pryč, tak jsem vytáhnul všechny spotřebiče ze zásuvky, kromě ledničky a fíčko vypadlo také.
Doufám, že RT na chybu příjde, a taky děkuji za každou radu.

Ještě dodám, že mi elektřinu už proměřovali elektrikáři z firmy, kde pracuji - měřili to Megmetem - a jediné co zjistili, tak trošku výkyv proudu (možná unik - přesně nevím, nerozumím tomu) v okruhu, kde je ještě trošku vlhká zeď. Vede v ní jen jeden kabel ke krabici a pod ní je jedna zásuvka a v ní lampička - její zapnutí fíčko nikdy nevyhodilo. Ale jistí si nebyli, proto jsem objednal RT. Mohla by to mít vlhká zeď všechno na svědomí?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Bronislav Uher
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 30.08.2007, 13:30 »

Ještě dodám, že chránič jsem zkoušeli vyměnit, ale výsledek byl stejný.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #2 kdy: 30.08.2007, 13:30 »

Může, na jistou dobu bych ten "vlhký" obvod odpojil (všechny vodiče) a uvidělo by se.
Možná ten svodový proud je těsně pod citlivostí chrániče a je jen otázka, kdy indukční spotřebiče chránič vyhodí. Lampička, která nevyhazuje a je osazena klasickou žárovkou, tak ta by to jen potvrzovala
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 30.08.2007, 14:21 »

To Doležal - pokud by vlhko způsobovalo svod mezi PE a N, vypnutí napájení nepomůže.

Je třeba zkontrolovat připojení všech zařízení, které mají odběr někde kolem 10 - 20mA, to může být např. stykač blokovaného spotřebiče, zvonkové trafo,... To samo chránič nevyhodí, ale posune jeho citlivost těsně před bod vypnutí.
Já už jsem se s takovou chybičkou setkal, stykač měl fázi připojenu za proudovým chráničem, ale spínaný N byl z HDO, tedy před chráničem. A nebyl to velký stykač, jen jakési jednofázové relé, co drží při proudu kolem 10mA.
To je na mrtvici něco takového si všimnout "na první pokus",  dvě hodiny člověk měří, hledá, vše super, dopije kávičku, rozloučí a za půl hodiny telefon - už to zase vypadlo!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #4 kdy: 30.08.2007, 14:26 »

Měl jsem na mysli odpojit všechny vodiče (jak jsem psal) L, N i PE, aby se vyloučily svody L - PE i N- PE, přičemž PE může být i nějaké, nedefinovateln é "neznámo" (vlhká zeď až někam do základů).
Ještě by bylo dobré vědět, zda se jedná o centrální nebo skupinový chránič, či jen pro jeden obvod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Kubíček Radomír
« Odpověď #5 kdy: 30.08.2007, 18:53 »

Pokud byla vypracovaná revizní zpráva na instalaci a izolační stav je v pořádku, chránič je použit na celou instalaci tak dopotučuji použít chránič typu G nebo od ABB typ APR. Je draší, ale spolehlivější. Běžný chránič vám vypne do 20ms, tento typ tuto časovou konstantu přeskočí a potom pracuje normálně (to je, že vypne do 200ms, jak požeduje ČSN). Marně se jim neříká chránič s vyšší spolehlivostí!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 30.08.2007, 20:14 »

Bez proměření el.instalace se asi těžko doberete výsledku. Pokud vyloučíme vadu chrániče pak je to asi zase spojení N - PE. Může to být vadný kondenzátor v zářivce, vadná prodlužovačka, kapající boiler... atd. Setkal jsem se i s chybným zapojením elektroměru, kdy přívodní fáze byly vedeny na chránič a poté na elektroměr a vodič N byl veden přímo na elektroměr a poté na chránič. Vlastní spotřeba elektroměru trvale / roky / dráždila chránič, který nahodile podle poměrů v síti občas vypínal. Při cejchu E.ON vyměnil elektroměr za nový elektronický a chránič padal velmi často. Vysvětluji si to vyšší spotřebou elektroměru. Až po odplombování měření byla příčina odstraněna a chránič drží jako přibitý. / až se to nezdá normální /  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Petr Krištof
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 31.08.2007, 17:18 »

Pane Uher, pokud jste naprostý laik, po příchodu revizního technika mu ukažte nejdříve tu vlhkou zeď.
Taková vlhkost v krabici či vzásuvce dokáže spolehlivě vybavit(vypnout)
každý chránič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Bronislav Uher
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 31.08.2007, 18:49 »

Tak revizní technik (kamarád mého strýce) tu dnes byl a naznal, že to ta vlhká zeď nedělá. Něco proměřoval (vím jen že čas za jak dlouho vybaví chráníč),  možná víc...,  a pak řekl, že určitě bude někde přehozený PE s N a že to by se musel zkontrolovat každej drát. Ono je totiž v jističové skříni označeno pár hnědých drátů jako N (omotáno zeleno-žlutou páskou) a tak si myslí, že ten elektrikář to někde určitě popletl.

Udělal zatím to, že odpojil fíčko s tím, že koupí jednofázový a zapojí přes něho jen koupelnu a ostatní nechá jen přes jističe.

Mám se s tím spokojit nebo pozvat revizního technika, který si s tím pohraje, pořádně proměří, zkontroluje vše co je potřeba a najde kde je přesně chyba? Nevím kolik by to stálo a jestli je to nutný. Stačí fíčko jen na koupelnu? RT mi tvrdil, že podle normy ano.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 31.08.2007, 19:10 »

Uvádíte, že bydlíte v rodinném domku. Tam je chránič předepsán i pro zásuvky do jištění 20A umístěné venku nebo určené k používání spotřebičů venku.
Chránič padá z důvodu nějaké závady. Řešení které popisujete je špatné.
V el.instalaci RD zase není tolik okruhů a by se nedal změřit izolační odpor jednotlivých obvodů samostatně. Je třeba začít prověřením zapojení od přívodu z HDS a dále měřit a měřit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Bronislav Uher
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 31.08.2007, 19:18 »

Díky za rady. Zásuvku venku mám, takže není co řešit. Není zde na fóru RT, který by byl ochotný přijet do Hodějic (3 km od Slavkova u Brna) a pustit se do toho! Jen se zeptám kolik by to tak mohlo stát?

Jinak revizní zprávu nemám, rozsah oprav na rodinném domku nebyl tak velký, aby bylo potřeba stavební povolení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #11 kdy: 01.09.2007, 12:54 »

Pravděpodobně bude někde propojený N a PE za chráničem, pak se to takhle chová. Závada se dá najít, ale ve starších instalacích je to dost pracné.
Základem všeho je měření izolačních stavů (proti PE). Při vypnutém chrániči musí být nějaký izolační odpor všech pracovních vodičů proti PE.
Postup měření je asi následovný :
1) Vypnout chránič a všechny jističe okruhů.
2) Změřit izolační stav svorkovnice N proti PE.
3) Pokud bude malý nebo žádný, postupně odpojovat N vodiče ze sběrnice N.
4) Zjistit, který vodič má nevyhovující odpor, ten nechat odpojený, ostatní vodiče připojit.
5) Zjistit který fázový vodič patří k vadnému N, ten také odpojit.
6) Zapnout chránič a všechny jističe.
7) Projít instalaci, na tom co nejde, hledat závadu.

V novějších instalacích to nebývá tak složité, problém je ve starých instalacích - typicky jeden světelný okruh, jeden zásuvkový na celý RD Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Bronislav Uher
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 04.09.2007, 19:21 »

 za odpovědi. Snad se to podaří odstranit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.051 sekund, 22 dotazů.