Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Anténí stožárek a určení ochranného pásma hromosvodu ...
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Anténí stožárek a určení ochranného pásma hromosvodu ...  (Přečteno 24676 krát)
Marek B.
« kdy: 10.08.2007, 15:58 »

Pročetl jsem zdejší diskuze na téma hromosvod, uzemnění antén, atd ... došel jsem k tomu, že teoereticky se dostávám se stožárkem do ochranného pásma jímače hromosvodu, takže bych teoreticky nemusel mít stožár uzemněn, tedy galvanicky spojen s hromosvodem. Toto mě ovšem odporuje jiným myšlenkám, které mluví o tom, že vše na střeše má být elektricky spojeno s hromosvodem a stát se tak vlastně součástí hromosvodu.

Teď jsem z toho lehce zmaten a nevím kudy kam ... elektrické spojení mě příliš nevyhovuje, protože při zachování směru vedení ze zhora dolů by mě čekal kus cesty protože jsem cca 1,5 metru pod hromosvodem, který ovšem má svody na opačnou stranu než já potřebuji.

Teoretické ochranné pásmo jsem vypočetl dle výška x 1,5, kde mě vyjde poloměr kužele.

A doplňující dotaz, jak je řešeno uzemnění střešních oken, které jsou kovové, na střeše a při tom se to neřeší, to odporuje normě, nebo je to nějak jinak ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #1 kdy: 12.08.2007, 16:14 »

Pokud chci něco od hromosvodu oddálit a tudíž to k němu nepřipojit, měl bych toto zařízení mít jednak v ochranném prostoru hromosvodu a i zároveň ve vzdálenosti větší než je vypočítaná dostatečná vzdálenost. To platí o čemkoliv, lhostejno zda se jedná o stožárek či střešní okno. Připojení na ekvipotenciáln í vyrovnání objektu ( HEP) je důležité z jinýých důvodů než je blesk.
Vzhledem k tomu, že vše odpovídá fyzikálním zákonům, je to v pořádku podle nové i staré normy.

Jiný případ by bylo ono zmiňované střešní okno, které by se nenacházelo v ochranném prostoru jímací soustavy, pak by se jeho připojení mělo provést nahoře i dole. Fotografii toho co se stane když pouze nahoře mám v přednášce. :-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Marek B.
« Odpověď #2 kdy: 12.08.2007, 22:46 »

Moc díky za reakci, tedy chápu správně ... pokud možno připojit.

A teď poddotaz, stožár bude cca 1.3 metru (výškově) od hřebene střechy, po kterém je vedeno vedení hromosvodu od jímacích tyčí, napojení by bylo vcelku logické v horní části mého stožáru, čímž by vlastně jakoby bylo zvětšeno to ochranné pásmo, které vznikne vlastně na spodní části toho stožáru.

Lze to tímto způsobem řešit?? Tedy připojit stožár antény v horní části a antény vložit vlastně až pod tento spoj? Logika mě říká, že pro vyrovnání objektu (HEP) bude naplněno a pro případ zásahu blesku by tento měl volit cestu po spoji s hromosvodem a do země, tedy za předpokladu funkčního, dle norem realizovaného zapojení hromosvodu a celého vedení.

Je to správně, nebo bych v tomto případě něco podcenil?

Situace viz obrázek ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Marek B.
« Odpověď #3 kdy: 12.08.2007, 22:47 »

K obrázku, v textu popisuji verzi A, tedy tato mě zní správně a je i nejsnáze realizovatelná, jde jen o to jestli je i provozně správně a tedy v rámci možností bezpečná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #4 kdy: 12.08.2007, 23:16 »

No možná jsem se vyjádřil ne moc jasně, ale rozhodně bych volil variantu C.
Stožár bych nepřipojoval k jímací soustavě, pokud by byl problém s ochranným prostorem jímače, raději bych ho trochu zvednul, jen abych ho stožár nemusel připojovat k hromosvodu, poku není materiál střechy vodivý.
Výhoda nepřipojení je hlavně finanční i praktická, svodič/e bleskových proudů pro koax je rozhodně dražší, než jímací tyč. V případě  připojení stožárku, by byl svodič bleskových proudů potřeba. Více se o této problematice dozvíte v KníŠce, link na stažení zdarma je dole.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Marek B.
« Odpověď #5 kdy: 13.08.2007, 00:55 »

Aha, skutečně jsem to pochopil nepřesně ... teď procházím avizovanou publikaci a patrně by neměl být problém umístit stožár do ochranného pásma. Chápu to tak, že obytný dům je v kategorii III. dle ČSN EN 62305, tedy úhel je 90°oproti původní normě s úhlem 112°. Díky střeše, která má sama sklon 42° tak vlastně získávám ochranné pásmo nad střechou tak vysoké jako je jímací tyč umístěná nad stožárem.

Pro splnění předpokladu správného zapojení je ještě třeba samotný stožár "uzemnit",  respektive vyrovnat potenciál, chápu to správně že je třeba stožár vodivě spojit s domovním rozvodem, respektive se zemí?? Chápu, nicméně přesně nechápu jak toto v případě domovního rozvodu docílit, předpokládám že pouhé využití "kolíku" se zásuvky je nedostatečné, minimálně z pohledu průžezu vodiče, dále využití lokálního ústředního topení také patrně není řešení, takže skutečně v tomto bodě netuším.

A poslední bod, pro splnění všech funkcí by bylo třeba instalovat svodiče předpětí, které by měly eliminovat případné poškození pro případ indukovaného napětí.

Popis situace viz obrázek ...


Dodatek, k bodu A z přechozího obrázku, chápu to tak že z pohledu bezpečnosti objektu je to OK, nicméně platí viz cituji "Pouhé připojení stožáru ke hromosvodu sice dokáže blesk svést celkem spolehlivě do země, ovšem elektronika může být vzhledem k rozdělení bleskového proudu
stejně poškozena." (PRVNÍ ELEKTRONICKÁ KNÍŠKA O OCHRANĚ PŘED BLESKEM Strana 55). Chápu to správně že objekt je chráněn, nicméně pro ochranu svodů by bylo třeba ještě instalovat svodič bleskových proudů, který ovšem představuje nutnost přivedení země v dostatečném průřezu, proto je toto řešení méně vhodné a pokud možno se nahrazuje řešením s ochranným pásmem?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #6 kdy: 13.08.2007, 09:48 »

Tak je to ok, , ,přizemnění,,  stožárku na zeleno/žlutý přivedený spolu s napájením je to opravdové minimum, které se provede v případě ochránění anténu a stožárku ochranným prostorem jímací soustavy. Pro vylepšení funkce svodičů přepětí je lepší vyrovnat co nejblíže zásuvky potenciál ještě třeba připojením na zmiňované topení či jinou vodivou a pospojovanou konstrukci. Ideálem by bylo přivedení ještě jednoho zž drátu co nejpřímější cestou od HEP. Tímto , ,bypassem,,  se zlepší funkce nasazených svodičů přepětí. V tomto případě není třeba nasazovat svodiče bleskových proudů, protože metoda oddálení hromosvodu nám bleskový proud do stožárku nezavleče. V KníŠce 1.0 chybí cenové srovnání, které bude ve verzi 2.0 a bude zřetelně vidět, že při větším počtu koaxiálních vodičů (nejjednodušší varianta už při dvou) je oddálení levnější, než varianta s připojením stožáru a vyrovnáním potenciálu za pomoci svodičů bleskových proudů.   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Marek B.
« Odpověď #7 kdy: 14.08.2007, 12:51 »

(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) za navedení vhodným směrem ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Honza K.
« Odpověď #8 kdy: 15.08.2007, 09:41 »

Rád bych využil tohoto vlákna a připojil se s podobným problémem, má situace je vcelku podobná s tím rozdílem, že nad mým stožárem není k dispozici jímací tyč, ta je v jednom směru 6m a v druhém 9m, špička stožáru bude výškově v úrovni jímacího vedení, nicméně díky sklonu střechy 45°je tam vzdálenost cca 1,3m ve vodorovném směru.

Vůči diskutovanému problému jsem tedy v situaci, kdy mě patrně nekryje jímač (není nad stožárem, ale mimo),  který je nad stožárem a co víc, technicky je dokonce takové řešení nerealizovatel né, respektive povolení k zásahu do hřebene nezískám.

Otázka tedy zní, v adekvátních normách se hovoří o efektu kulového blesku /pro výpočet vzdáleností/,  platí tento vztah i v případě dvou jímačů vzdálených od sebe celkově 15m? Nebo jakým způsobem podobnou věc počítat.

Z uvedených odpovědí jsem pochopil, že řešení, které je avizované v příspěvku ze 12.08.2007, 22:46 pod písmenem A na obrázku je sice reálné, nicméně předpokládá využití svodičů bleskového proudu, které jak je zmíněno nejsou patrně z nejlevnějších. Tyto jsou nutné pro ochranu objektu a osob, či pro ochranu připojených zařízení ? Z názvu bohužel usuzuji na to první :-( Jde to nějak řešit jinak, jednoduše?

Bohužel nemám možnost zasáhnout do hřebene, tedy vytvořit ochranné pásmo vlastní jímací tyčí, podobně nemohu využít krásného řešení, kdy na vlastní stožár umístím další jímací tyč, která se stane součástí jímacího řešení a vytvoří pro stožír ochranné pásmo, toto nemohu realizovat z důvodu problaematické ho uchycení stožáru, který je již teď na pokraji svých možností, prodloužení by znamenalo daleko větší námahu na patku stožáru, která drží pouze v krovu.

díky předem za každou radu, nápad ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #9 kdy: 15.08.2007, 14:55 »

Pro odpověď bych potřeboval vidět nákres střechy. Jinak pro určení ochranného prostoru jímací soustavy lze samozřejmě využít metodu valivé bleskové koule, která má pro RD zatříděné v LPL III poloměr 45 m. Pro LPL II je poloměr 30 m. Pokud po , ,navalení,,  této koule na objekt se dotýká pouze jímací soustavy tzn. nedotkne se VAší antény a jejího stožárku je to ok.
Myslím si, že umístění jímače na vrcholu střechy bude daleko méně komplikované, než přivést dobrou zem k nasazeným svodičům bleskových proudů.
Více je v kapitole KníŠky o ochraně antén.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Honza K.
« Odpověď #10 kdy: 15.08.2007, 17:36 »

(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) vás pane Hájku,

pokusil jsem se nějak nastínit situaci na přiloženém obrázku, předpokládám že jako bytový dům spadáme do kategorie LPL III tedy pro poloměr 45m, nicméně u metody valivé koule patrně nelze pracovat jen ve 2D /vždyť je to taky koule/,  takže situace je asi mylně nakreslena, uvažoval jsem o kruhu, teď nevím co je vlastně tím dalším bodem kde se může koule dotknout, je to ten plechový žlab, který je spolu s okapem na spodní části střechy ? Jestli ano, tak jsem zcela mimo ochranné pásmo a v podstatě i pootevřené okno je takřka ohroženo :-(.

Je mě jasné, že ideálem by bylo nad můj stožár umístit další jímací tyč, tuto spojit se současnou soustavou a hotovo, nicméně toto je pro mě neprůchodné ... poměry v domě toto neumožní. Navíc mě stejně není zcela jasné, jak je možné, že dům je čerstvě rekonstruován a má dva svody, byť jsou spojeny na jednom vedení, dle literatury to není zcela OK, nebo jsem to špatně pochopil?

Takže ten nákresek:
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Honza K.
« Odpověď #11 kdy: 20.08.2007, 11:50 »

Napadá někoho kde je vlastně ten třetí bod pro výpočet valivé bleskové koule ? Je to jímač 1, jímač 2 a třetí bod je ? Nebo v tomto případě nelze tento výpočet využít a je nutno pracovat s úhly, tedy 90°pro objekt typu LPL III ? viz předchozí obrázek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #12 kdy: 20.08.2007, 21:10 »

Tím třetím bodem, o který se blesková koule opře je ve Vašem případě spíš okap, U některých budov to  bývá i povrch zemně.
Co vidím jako problematické je Vaše informace, že oplechování a okap, které jsou spojeny s hromosvodem (v místě svodu) , ,visí,,  ve vzduchu, tedy že se jedná o slepý svod i z hlediska prastaré ČSN 34 1390, která podobná slepá ukončení nepřipouští (je to prostě proti fyzice).

Ono vám stejně nic jiného, než na střechu do osy antény umístit jímací tyč a celý stožárek schovat.
Pokud byste chtěl tento stožárekvyužít jako jímací tyč,byloby potřeba instalovat další svod v místě okapové roury, zpoza okapu vést drát a od stožárku vést na něj svod. Navíc byste musel dovést cca 25 mm2  zeleno/žlutého drátu do místa vstupu koaxu pod střechu a tam také umístit svodiče bleskových proudů. Takže tyč do hřebenu bude opravdu nejlevnější varianta.   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #13 kdy: 20.08.2007, 21:21 »

prastaré ČSN 34 1390

Honzo, jestli je ČSN 34 1390 prastará,  tak co jsme potom my?
Vždyť je to naše vrstevnice (+/-) !  to cumim

A tím samozřejmě nemyslím čáru na mapě, spojující pomyslné body v terénu ve stejné nadmořské výšce.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #14 kdy: 20.08.2007, 21:28 »

A SAFRA, to sem si naběhl  Smích ,  výraz prastará uvádím hlavně v případech, kdy jí chválím. Všem starším než 1969 se tímto omlouvám.  Pláč 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Honza K.
« Odpověď #15 kdy: 21.08.2007, 12:09 »

Bál jsem se toho, nicmně když to tak pročítám, hledám tak je to vždy vlastně úplně nejlevnější varianta, takže další jímací tyč v hřebeni bude cesta, kterou se vydám. Doplním ještě dotaz, je někde zakotveno v normách či v jiné literatuře na jaký vodič (průřez) je třeba připojit svodič předpětí ? Jde mě o 3 svodiče, které budou na vstupu koaxiálů do budovy, 1x pro TV pásmo, 1x pro 2,4 GHz a 1x pro 5GHz, což patrně nemá vliv, nicméně raději to uvádím, nebo ještě lépe tip na nějaký funkční, ověřený svodič/svodiče v uvedeném provedení, které jsou dostupné i v maloobchodní síti?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #16 kdy: 21.08.2007, 12:37 »

Pro Tv rozvody je určen svodič přepětí DEHNgate DGA FF TV 909703
s frekvenčním rozsahem DC, 5-3000 MHz. s F- konektorem.http://dehn.de/TDatenblatt2PDF/pdbpdf2?familyid=194&identnr=40570&prod=yl&artnr=909703&lang=en&pub=true Připojení na místní EP (v místě instalace) by mělo být alespoň vodičem 4 mm2.
Pro frekvenční rozsah do 5GHz je použitelný DEHNgate DGA G 929 044 http://dehn.de/TDatenblatt2PDF/pdbpdf2?familyid=194&identnr=41922&prod=yl&artnr=929044&lang=en&pub=true s N-konektorem pro frekv. rozsah DC-5,8 GHz. Zde je doporučen průřez 16mm2.
Takže pokud použijete 16mm2 je to ok.
S těmito obj. čísly vám je bezproblémů dodá každý velkoobchod elektro.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Honza K.
« Odpověď #17 kdy: 21.08.2007, 16:52 »

(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 42) Jakým hromosvodem se opatřují sklady výbušnin I. kategorie?
 Musí být hromosvod připojen k balkónům?
 15) Lze spojit uzemnění hromosvodu a silového zařízení?
 17) Na jaké uzemnění se připojuje hromosvod v elektrických stanicích?
 6) Spojují se uzemnění hromosvodu a silového zařízení?
 7) Kdy se nemusí spojovat uzemnění hromosvodu a silového zařízení?
 Jakou barvu použít na nové Cu přípojnice v rozvaděči?
 Je pravda, že se Cu na hromosvody nehodí nebo jsou i nepřípustné?
 Hromosvod AL
 Hromosvod Al
 Ako vypočítať a koľko by mala byť celkova hodnota bleskozvodu?
 Podle jaké ČSN revidovat hromosvod v 8/2007 ?
 Mám chtít nový hromosvod dle staré nebo nové normy?
 Jak udělat snadno hromosvod?
 Jaký typ hromosvodu použít pro plechovou střechu?
 Čo je najlepšie pri zemnení bleskozvodu? Zemniaca tyč, pásovina alebo drôt?
 Spojit kovovou konstrukci stropu se svodem hromosvodu?
 Co se svody hromosvodu uchycenými na okapové rouře?
 Povedá sa hromozvod, nie je vhodnajsi bleskozvod?
 Jaká je vzdálenost dle ČSN mezi podpěrami u hromosvodu na ploché střeše?
 Jaké má být správné provedení pro celoplechovou střechu?
 Lze spojovat drát AlMgSI svorkami FeZn?
 Jak daleko musí být umístěn bazén od hromosvodu?
 Jaký proud svodem hromosvodu je ještě normální?
 Prečo sa nič nestalo a bles neuderil?
 Jak vyřešit prostup koaxiálu plechovou krytinou a dodržet dostat. vzdálenost?
 Je normální hromosvod skrytý v zateplení budovy?
 Patri bleskozvod pod alebo nad zateplení?
 Existují svody hromosvodu v barvě omítky?
 Zrevidovali byjste tento svod hromosvodu?
 Co udělat proto aby nebyl u RD hromosvod?
 Viete mi prosím poradiť najvhodnejšie upevnenie podpier na plechovú strechu?
 Jak by jste postupovali při revizi hromosvodů v blízkosti sloupů VO?
 Je nutné propojit hromosvod a hlavní ochranné pospojování?
 Jaký je časový odstup mezi revizemi hromosvodů?
 Kde podle vás je hranice mezi opravou a rekonstrukcí hromosvodu?
 Skončí současně s ČSN 34 1390 i termín hromosvod?
 Který předpis určuje kde musí být provedena hromosvodní ochrana?
 Jak má vypadat hromosvod na střeše tvaru jehlanu?
 Musí být následující objekt vybaven LPS?
 Kde se dají koupit manžety proti stékaní vody?
 Kdy se musí chránit střešníky procházející půdním prostorem před bleskem?
 Jak řešit hromosvod na ploché střeše s níže položeným balkonem?
 Může se zemní jímací soustava bleskosvodu spojovat s místním uzemněním?
 Je vyhotovenie tohoto bleskozvodu (hromosvodu) vo dreve v súlade s normami?
 Jak správně provést uzemnění hromosvodu?
 Jaká barva se používá na skorodované části hromosvodu?
 Poradíte nejvhodnější podpěry hromosvodu na hořlavé podklady?
 Kde se mohu naučit montáž hromosvodů?
 Može byť stožiarový bleskozvod alternatívou ochrany RD pred bleskom?
 Je možné u novostavby zkombinovat měděné okapy a FeZn hromosvodem?
 Používá se hřebenová soustava i bez tyčových či jiných jímačů?
 Je za níže uvedených podmínek bezpečné připojit bleskosvod na HOP?
 Jak udělat hromosvod, když není kam zatlouci zemnicí tyče?
 Znáte normu, která popisuje jímač v ochranném úhlu antény?
 Jaké argumenty použít k přesvědčení zbudování hromosvodu?
 Kdo má kontrolovat platnost revize hromosvodu?
 Aká je najvhodnejšia trasa pre bleskozvod?
 OBO: Katalog systémů ochrany před transientními jevy TBS
 Jak spojit přerušený svod hromosvodu za ochranným úhelníkem?
 Ako najrozumnejšie urobiť bleskozvod v prípade kovodielně?
 Tipnete si podle kteých norem byl proveden hromosvod na Rudém náměstí v Moskvě?
 Môžem požadovať doplnenie SPD do projektu bleskozvodu?
 Záznam netcastu HROMOSVODY #1 Historie
 DEHN: Nové komponenty pro stavbu hromosvodů
 Nebudu potřebovat u rekonstrukce hromosvodu více svodů, než původní dva?
 Ako riešiť bleskozvod pre šikmú strechu s nízkym sklonom?
 DEHN: Požadavky na hromosvodní součásti
 CHOMUTOV: Otevřeno staronové hromosvodní centrum v LUMA Plus
 Využíváte také sortimentu Kovoblesk Opava?
 Jak se vám líbí tento bleskohromosvod?
 Wolfgang Marks o značce PROEPSTER
 Speciální hromosvod na hotelu GRANDEZZA v Brně
 Jak koresponduje s normou výraz "odhad a pravděpodobně"?
 Co všechno se měří při revizi hromosvodu?
 Metoda ochranného úhlu
 Musí být připojeny všechny balkony k hromosvodu?
 Jaký použít držák hromosvodu na hřeben střechy Röben?
 Ověřili jste jak funguje technická podpora značky TREMIS?
 Řešíte u hromosvodní soustavy použití materiálů s ohledem na výskyt holubů?
 Jak vyřešit hromosvod na plechové střeše s vyhříváním okapů?
 Jak nedělat instalaci kolem hromosvodu?
 Je dokumentováno také nějaké selhání konvenčního hromosvodu?
 Neporučíme bleskům, dešti?! (1.)
 Jsou hromosvody na telefonních sloupech dostatečné?
 Potrebujem izolovaný hromozvod?
 Proč se dnes nedávají na střechy hromosvody?
 Hromosvod a stavby s nebezpečnými prostory
 Elektrotechnická nostalgie s Jindřichem Nezvalem #8
 Nemusia sa v Maďarsku budovať u novostavieb RD hromozvody?
 Kdo je podle vás vynálezce s hromosvodu velkým "H"? Diviš nebo Franklin?
 Není samotná instalace hromosvodu, největším projevem nedůvěry v Boha?
 Máte zkušenosti s projektováním dvouúrovňového hromosvodu?
 Jak volit hromosvod na objektu mezi jinými domy a špatnými hromosvody?
 Víte, jak správně instalovat hromosvod na strom?
 Jak měl být proveden hromosvod na panelovém domě?
 S Janem Hájkem a Lukášem Rotreklem o chybách při instalaci hromosvodů
 S Janem Hájkem a Lukášem Rotreklem o chybách při instalaci hromosvodů 2
 Jak udělat hromosvod na kovové hale?
 S kolika druhy kovů se lze setkat na 25 cm2 hromosvodu?
 Mám právo na opravu, úpravu nebo rozšíření hromosvodu?
 Nemá být na skladech výbušnin oddálený hromosvod?
 DEHN: Hromosvod na kovové střešní krytině
 Chtěli byste být hromosvodářem v Riu?
 Je montáž svodu hromosvodu do ekopanelu stejná jako do polystyrenu?
 Ako overiť že vodič je pripojený na hromozvod?
 Co by měl obsahovat návrh pro realizaci hromosvodu RD?
 Je hromosvod na pasivním domě s lehkou ocelovou konstrukcí reálný?
 Podle jakých kritérií se navrhují hromosvody na objektech s plochými střechami?
 Máte svůj katalog hromosvodních součástí DEHN 2015/16?
 Máte svůj katalog hromosvodních součástí DEHN 2015/16?
 Myslíte, že je na WC pro autobusáky nutný hromosvod?
 Jak uzemnit kostelní věž?
 Mohu pripojit slnečné kolektory na bleskozvod?
 "Vnitřní hromosvody", jejich návrh, možné provedení a účinnost
 Jak instalovat hromosvod na lezeckou stěnu?
 Jak řešit doplnění hromosvodu na panelovém domě?
 Brněnský REMET chrání izolovaný vodič HVI
 Katalog Novinky DEHN 2016
 Jak se cítí hromosvodář na konci svodu?
 Jsou nějaké námitky proti zřízení hromosvodu "po staru"?
 Jak řešit podpěry vedení pro hromosvod pro hřebenáče 275x120mm?
 DEHN: Katalog hromosvodních součástí 2018
 Jak se dělají hromosvody na střechách s vegetací?
 Znáte odborníka na zhotovení posudku k hromosvodu na Ústecku?
 DEHN: Chyby a časté nepravdy o hromosvodech
 Opravdu Evropská unie nařídí povinně hromosvody?
 Jak vidíte problematiku připojení anténních stožárku na hromosvodovou soustavu?
 Je potrebné riešiť bleskozvod pre kemping?
 Hromosvod nebo bleskosvod, jak je to správně?
 PODCAST: V čem jsou přednášky v klubu ILPC jedinečné?
 Jak řešíte hromosvod nad bazénem na střeše RD?
 Jak identifikovat slepé rameno hromosvodu?
 Kdo, jak a za kolik provede dodatečnou instalaci hromosvodu?
 Má smysl připojit zemní kabel k hromosvodu?
 Johann Pröpster oslavil 40 let výroby hromosvodního materiálu
 Jak řešit hromosvod se stromy na střeše?
 Mohu připojit systém proti pádu ze střechy k hromosvodu?
 Může pod bazénem vést zemnící pásek hromosvodu?
 Podle jakého vzorce vybíráte jednotlivé komponenty hromosvodu?
 eDEHN: Základní principy hromosvodu
 Jak odstranit korozi na hromosvodu?
 Už víme, jak si DEHN hlídá kvalitu svorek MV!
 Pomůcky OBO pro projektování a základní znalosti
 Katalog DT TECHNIC součásti hromosvodů 2021
 Centrum hromosvodářů v Chomutově slouží už deset let!
 Jak rozpoznat neoznačený hromosvodářský materiál V2A/V4A?
 Je materiál J.Pröpster na hromosvod v pořádku?
 Kterou hromosvodní svorku byste vyhodnotili coby top?
 Vzpomínka na hromosvody
 Jak vážný problém je přerušený svod hromosvodu?
 Jak nejlépe postupovat při (re)konstrukci LPS staršího rodinného domu?
 Milan Kaucký o jedné revizi hromosvodu od stolu ...
 V jaké poloze doporučujete instalovat hromosvodní svorky?
 Jak návrhovat izolované jímací soustavy na různé typy objektů?
 Jak vyřešit nový komín vzduchotechniky se stávajícím hromosvodem?
 Kdo je odborníkem na hromosvody? Jak ho poznáme?
 Je provedení hromosvodu s využitím atiky bezpečné?
 Jak se obecně u neizolovaných hromosvodů řeší hliníkový hřebenový pás?
 Lze hromosvod vést po fasádním žebříku?
 Jaký hromosvod byste volili na venkovní sklad siláže s FVE?
 Je v pořádku, že projektant namaloval umístění jímací tyče hromosvodu na komín?
 Jak asi vypadá vzorová projektová dokumentace hromosvodu a uzemnění?
 Může vedoucí elektrotechnik VIZUÁLNĚ KONTROLOVAT hromosvody?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.053 sekund, 23 dotazů.