Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Regulace derivacniho dynama
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Regulace derivacniho dynama  (Přečteno 59374 krát)
Martin Kurka
*
Offline Offline



Projektant automatizace a strojů


« Odpověď #18 kdy: 25.06.2007, 23:25 »

Vážený pane Matelisi, dnes jen krátce k bodu k onomu ošálení.

4. konecne nedalo by se cele toto mereni osalit, tak ze bych pripojil na dynamo100w/24V zarovku a zjistil na kolik voltu se musi nabudit dynamo naprazdno aby zarovka trvale svitila pri 24V na vystupu. Odectene otacky by pak byly jmenovite a regulace by pak uz jen regulovala proud dle zateze.
 V pripade, ze bych nedocilil pozadovaneho max proudu,  musel bych zmirnit naroky na pozadovany vykon.
Nejjednodušší ošálení bude se zmiňovaným laboratorním  zdrojem, nebo s jakýmkoliv zdrojem ss napětí 12V a 24V (akumulátor s předřazenou pojistkou).
Zapojte dynamo dynamo jako s cizím  buzením. Na budicí vinutí dejte pevně 24V.
Tím si ušetříte nepříjemné skákání napětí a odbuzování dynama.
Roztočte dynamo a zvyšujte otáčky až na kotvě dynama bude naprázdno tak 28V.
Zatěžování žárovkou při měření nedoporučuji, žárovka za studena má hodně malý odpor a  to podstatně ovlivní chování dynama.
Takže připněte ty dva zapůjčené reostaty v sérii vyjeté na plný odpor, tedy celkem 8 Ohm. Upravte otáčky tak, aby jimi tekly tak 3A a na kotvě bylo těch 24V. Postupně snižujte jeden reostat tak, abyste se dostal k proudu zátěží 5A (jeden reostat skoro úplně sjetý, druhý zůstává stále naplno) a při tom budete muset s otáčkami mírně přidávat pod kotel. Až se dostanete na 5A (rezerva pro budicí vinutí) při 24V (120W) poznamenejte si dobře ony otáčky a zkuste odpory připínat a odepínat. Při tom si zjistěte, jak se dynamo chová při skokové zátěži. Jestli je to O.K.,  tak místo těch odporů zkuste onu žárovku připínat a odepínat. To už bude pro dynamo horší práce.
Celé tohle ověření si můžete zkusit i pro 12V, což bude daleko obtížnější a nestabilnější měření.
Počáteční napětí 14V, počáteční  odpor 2 Ohmy (oba reostaty paralelně) počáteční proud 6A a zatěžovat do 10A t.j. 1,2 Ohmu - oba reostaty souběžně snižovat ani ne do poloviny dráhy.
Možná se vám to ani při 6A nedokáže ani při vyšších otáčkách dostat na 12V, určitě  to bude hodně měkký zdroj (nejste kolem toho kolena) a při zkoušce skokového připojení zátěže tam mohou nastat velké výkyvy napětí na kotvě.

No a tímhle jste zjistil minimální potřebné otáčky pro pro 24V a pro 12V při potřebné zátěži.

Přepojte budicí vinutí paralelně ke kotvě a zkuste to samé ověření pro derivační dynamo.
Tady už bude důležité sledovat, jaké je vlastně napětí dynama bez zátěže při oněch experimentálně zjištěných otáčkách.
Zkuste rozběh dynama bez zátěže a skokové připnutí  zátěže na oněch otáčkách, zkuste i rozběh s připojenou zátěží. Zátěž jak odpory, tak žárovky. Sledujte, co dělá napětí na dynamu po odlehčení a jestli se samo nabudí a jestli nepřeskakuje při připojení zátěže na falešný pracovní bod.


Teď se dostáváme k tomu, zda je dobré měřit charakteristik u naprázdno.
Otáčky dynama odvozené od vodního kola nebudou konstantní, proto musí být vyšší než jsou tyhle zjištěné - ty jsou minimální. Tak máte nějakou rezervu na regulaci napětí.
A jaká je ta rezerva, jaký bude možný rozsah regulování napětí a jak velký bude potřeba onen regulační reostat v buzení zjistíte jen a nejrychleji té charakteristik y naprázdno při vyšších zvolených otáčkách. A když ten reostat buzení bude vyřazený a otáčky dynama minimální tak budete mít zaručen výkon i jmenovité napětí pro žárovky.

Ale spíš to vše pro vás je dobré vodítko a nebudete vykulený, že:
- od nějakého většího odporu reostatu v buzení dynamo ztratí napětí
- pokud se nepohybujete kolem kolena budicí charakteristik y je dynamo hodně měkký zdroj a vyskočí mu hodně napětí naprázdno
- je lepší provoz dynama na vyšší napětí - nejlépe na konstrukční jmenovité napětí
- při přetížení dynama se skokem dostanete na falešný pracovní bod a pohybujete se s proudy a napětími po spodní části zatěžovací charakteristik y
- polarita napětí z derivačního dynama je určena polaritou remanentního magnetizmu a při jeho přepólování si můžete zničit na polaritu citlivé spotřebiče
- napětí naprázdno derivačního dynama je přímo úměrné otáčkám, nezačíná od nuly, ale od remanentního napětí a vyjede z remanentního při postupném zvyšování otáček skokem při jistých otáčkách
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Jiri Matelis
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 04.07.2007, 13:27 »

Vazeny pane Kurko,
mate muj veskery obdiv nebot jsme necekal, ze mi venujete tolik casu a napisete primo diplomovou praci. Sehnat laboratorni zdroj je stejne narocne jako shanet reostat. Nakonec se mi podarilo sehnat stabilizovany zdroj 1,2-30V, 1,5A. Doufam, ze k mym ucelum bude stacit. Odpor budiciho vinuti jsem nameril 26 ohm z toho vyplyva proud 1,15 A pri 30V.
Nyni potrebuji jeste vyresit nahon od vrtacky na motor a zacnu s vlastnim merenim. Pokud se dostavi nejake vysledky urcite je dam na stranky.
(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) za skvely navod a drzte mi palce, at neco kloudneho namerim.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiri Matelis
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 15.08.2007, 04:18 »

 pane Kurko,
tak jsem se konecne dostal ke zmereni charaktristiky dynama naprazdno, dle Vaseho navodu. Viz ukazka z pripravy na mereni.
Bohuzel mereni dopadlo bidne. Dilem za to muze nepresnost "laborantu",  ale hlavni pricina je ve zcela spatnem postupu celeho mereni.
Sezval jsem k mereni "poradce". Vice hlav vice vi, ale take se vice dohaduji, jak jsem posleze zjistil. Mel jsem zasadni problem vysvetlit, ze zatezovaci charakteristik u chci zjistit merenim bez zatizeni.
Kdyz jsem vsechny nakonec presvedcil, ze to opravdu jde, tak jsme sice zmerili napeti na dynamu, ale místo nastavovani budiciho proudu jsme nastavovali budici napeti. Budicim proudem jsem se neobtezovali a nemerili jej. Jelikoz nezbyval  cas, nechal jsem kresleni grafu az na druhy den. To bylo prekvapeni.  Zive se dovedu predstavit jak se nam nyni smejete. Takze si cele mereni pekne v klidu zopakuju, radeji sam  bez poradcu.
Jak jsem tak koukal na namerene hodnoty, napadlo me, ze bych mohl proud protekajici budicim vinutim alespon vypocitat, kdyz znam odpor a napeti. Prepocital jsem nastavovana budici napeti na proud a hodnoty zacal vynaset do grafu. Na osu y napeti na dynamu a na osu x budici proud pro dane otacky. Merili jsme od 400 do 800ot/min. Vysledek viz obr.
Zde uvadim nektere namerene hodnoty:
1) Rbuzeni=28,2 ohm a Rmotoru=6,8 ohm, coz zdaleka neni 10x az 100x vice nez  ma odpor vinuti motoru, jak se vsude uvadi.
2) 12V naprazdno se dosahne pri 450 ot/min
3) 24V naprazdno se dosahne pri 560 ot/min 
4)  21W zarovka se rozviti pri roztoceni dynama na 600ot/min kdy napeti naprazdno je 30V, napeti po zatizeni klesne na  12,5V - falesny pracovni bod
5) 40W zarovka se rozsviti pri 900ot/min, kdy napeti naprazdno je 47V, napeti pri zatizeni 14V. 12V se zde spatne dosahovalo, bud napeti skocilo vyse nebo nize - opet falesny pracovni bod

Rad bych s Vami zkonzultoval nektere postrehy.
a) Pri 800 ot/min jsme dokazali nastavit budici napeti pouze do 10V, potom se jiz nedalo na zdroji zvysovat napeti. Napeti melo snahu se snizovat. Pravdepodobne se bude zdroj takto chovat i pri nastavovani proudu. Pro uplnost: zdroj domaci vyroba 1,5 – 29V, 1,5A
b) Krivky vychazi po prepoctu takto viz obr. Budici napeti jsme nastavovali od 5V do 26V na budicim vinuti, coz odpovida po prepoctu 0,921A (26V).
24V na budicim vinuti odpovida 0,851A. 
c) Dynamo ma ctyri vyvody. Dva - budici vinuti a dva - kotva. Musí byt minusove (plusove) vyvody spojene? Ma to nejaky vliv na namerene hodnoty?
d) Zde jsem si uvedomil, ze při pripojeni zarovky 12V dochazi k velkemu rozdilu napeti naprazdno a při zatizeni v zavislosti na odebiranem proudu.
Zarovka 21W/12V  proud 1,75A    Zarovka 40W/12V proud 3,33A
Unaprazdno=30V                          Unaprazdno=47V
Uzatizeni=12,5V                            Uzatizeni=14V

Rozdil napeti  30-12,5=17,5V        Rozdil napeti  47-14=33V

Z toho usuzuji ze dynamo pracuje v obou pripadech ve falesnem pracovnim bode. Potom mi konecne doslo, ze musim pouzit vyssi napeti abych se s pracovnim bodem dostal na spravne misto. Doufam, ze me uvahy se ubiraji spravnym smerem.




















* Graf Uo_Ib.jpg (42.24 KB, 666x386 - prohlédnuto 778 krát.)

* DSC00037.jpg (138.06 KB, 822x616 - prohlédnuto 1622 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Kurka
*
Offline Offline



Projektant automatizace a strojů


« Odpověď #21 kdy: 15.08.2007, 10:43 »

Vážený pane Matelisi, pro časovou tíseň budu muset odpovědět velice stručně,

-prosím pošlete mi excellovský sešit s naměřenými hodnotami a grafem -  sem jako přílohu

- rozhodně příští měření udělejte se zátěžemi 24V (dvě shodné 12V žárovky v sérii),  toto dynamo jednoduše k 12V nepřemluvíte, aniž byste se nedostával do falešného pracovního bodu

- velký odběr budicího proudu při 800ot/min je podivný, naprázdno by prakticky měl být budicí proud nezávislý na otáčkách, teprve při zatížení kotvy by reakce kotvy měla odbuzovat a na buzení se musí přidávat pod kotel, aby budicí prou zůstal konstantní.
Je-li mezní proud buzení při 800ot. omezen, nezapomněl jste na diodu paralelně k buzení? Mohl by zakmitávat zdroj.
Tady vám napoví měření budicího proudu a měření napětí na buzení (v nejhorším odečet z knoflíku nastavování napětí zdroje)

- spojení (-) pólů vinutí při měření nemá praktický význam, nic tím ale nemůžete pokazit.

- odpor kotvy nemusíte změřit ohmmetrem přesně, protože na uhlících, jako na nelineárním odporu je prakticky část konstantního úbytku napětí, což oblafne ohmmetr. Takže správně se měří zabržděním kotvy zkratováním budicího vinutí, puštěním  proudu I1 ze zdroje do kotvy a změřením napětí U1 na kotvě, puštěním většího proudu I2 do kotvy a změřením vyššího napětí U2 na kotvě. Odpor kotvy pak bude Ra=(U2-U1)/(I2-I1)
U1 volte tak 2V a U2 asi 6V, to by ten váš zdroj utáhnul.




Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Petr Matuška
Neprůstřelná revizní zpráva - nejlepší OOP revizního technika!
*
Offline Offline



Zaměstnanec - konstruktér el. , RT EZ E2A


« Odpověď #22 kdy: 15.08.2007, 21:51 »

Pane Matelis,

Jaký byl proud v buzení?

Zkuste na zdroj přes diodu připojit velký kondenzátor k buzení. Ten "požere" proudové špičky. Pokud ale překročíte mezní proud zdroje, tak není pomoci. Jedině silnější zdroj. Přibuzovat napětím z kotvy připojeným paralelně k výstupu ze zdroje - to by byla už "elektrárna" s diodovou logikou, a nevím, jestli by to nebylo nestabilní.
Přikládám principiální schéma. Možná mě to pan Kurka rozcupuje na kusy, ale to už je moje riziko.


* P8020090.JPG (493.24 KB, 1600x1200 - prohlédnuto 1477 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiri Matelis
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 16.08.2007, 02:42 »

To Mr Martin Kurka
Posilam xls soubor s grafem spolu s hodnotami.
Diodu na svorkach zdroje jsem pripojil, ale je mozne. ze se pri poslednim mereni mohla uvolnit, jelikoz pripevneni diody nebylo moc kvalitni.
Dnes provedu dalsi mereni dle spravneho postupu. Hlavne se zamerim na 24V.

To Mr Petr Matuska
(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) za odpoved a pripojene schema. Bohuzel hodnoty budiciho proudu neznam, jelikoz  mereni nebylo provedeno spravne a budici proud jsem primo nemeril. Dnes budu snad vedet vice.

* Graf char_naporazdno.xls (21 KB - staženo 323 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Kurka
*
Offline Offline



Projektant automatizace a strojů


« Odpověď #24 kdy: 16.08.2007, 15:12 »

Vážený pane Matelisi,
první nástřel ze změřených údajů je tento:
Pro napětí 24V jsou optimální otáčky mezi 500-600ot/min.
Pro 600ot/min je hodnota sériového odporu v buzení pro Ua=24V 14Ohmů a kritická hodnota asi 18Ohmů - větší hodnota odporu už způsobí odbuzení (celková hodnota předřazeného odporu i odporu budicího vinutí 42Ohm a kritická 46Ohmů).

Kritická hodnota úbytku na kotvě (v derivačním zapojení) dU = Ra*Ia je jen 2V a napětí na výstupu klesne až asi na 17V!

Zaměřte se prosím nejprve na odpor kotvy. Určitě nemůže být 6 Ohmů.
Když si vezmu, že dynamo má dávat 100W na 24V, pak to je 4A a na odporu kotvy 6Ohmů by se ztrácelo  plných 24V!
Opravdu musí být odpor kotvy do 0,5Ohmu, jinak to nebude fungovat.
Je docela možné, že máte na dynamu něco s uhlíky, nebo i spálený rotor.
Protože podle těch charakteristik, byste se ještě na 12V do falešného pracovního bodu vůbec nemusel s těmi žárovkami dostávat. Nejprve by bylo dobré před měřením vyloučit tento možný problém.
Ta měkkost dynama by opravdu mohla být vadou uhlíků či spálenou kotvou.

Problém s uhlíky jednoduše vyloučíte, když uhlíky vyjmete (poznačte si jejich pozici a polohu aby šly po zpětné montáži do stejné polohy a stejného držáku) a otvory držíků uhlíků prostrčíte měřicí hroty ohmmetru tak, že se budou přímo dotýkat mědi komutátoru (pozor nepoškrábat) a to v jedné přímce (přímka prochází skrz osu rotoru a měří se odpor mezi přesně protilehlými lamelami).
Zkuste různá pootočení a odpor musí výt mezi párem všech lamel +/- shodný a být do 0,5Ohmu (nezapomeňte odečíst odpor měřicích vodičů multimetru - jeho hodnotu zjistíte při zkratování měřicích hrotů - silný dotek). Pak to samé s uhlíky minule popsanou metodou pomocí zdroje.
Pak teprve se dejte do nového měření.
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
halik
« Odpověď #25 kdy: 18.08.2007, 17:55 »

Jestli to bude tlačit pouze 12V (nebo i 24V),  tak počítejte při solidnější zátěži již při vedení v délce řádu desítek metrů se solidními úbytky napětí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiri Matelis
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 20.08.2007, 03:37 »

Vazeny pane Kurko,
(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) za vas posledni prispevek a rady. V tydnu a pres vikend jsem otravoval kamarada, nacez jsme udelali další mereni a jak tak zjistuji, mohl bych merit neustale. Pokazde prijdu na další hodnoty, ktere jsem nezmeril a byly by tak zajimave.
Na zaklade vaseho posledniho prispevku jsme rozebrali dynamo a zmerili odpor vinuti motoru primo na lamelach. Vysledny odpor byl 2,7 ohmu. Zadny problem s uhliky ci kotvou  jsme nezjistili. Uhliky jsou zachovale, vcelku neopotrebovane, stejne se jevi i komutator. Odpor vinuti motoru se i při pootaceni pohyboval kolem této hodnoty. Nasledne jsme provedli mereni U2-U1/I2-I1. Z namerenych hodnot vychazi odpor (4-2)/(1,11-0,35) = 2,63 ohm, coz odpovida namerene hodnote 2,7ohm. Vypada to, ze dynamo (pokud není poskozeno) ma opravdu vyssi odpor vinuti a je bohuzel mekke.

Před vlastní merenim charakteristik y dynama naprazdno jsme provedli tato mereni:
Rkotvy=2,7ohm
Rbm=28,8 ohm - odpor budiciho vinuti (mereny)
Rbv=27,8 ohm - vypocitany odpor budiciho vinuti z hodnot Ub=5V a Ib=0,18A
Rbv=27,77 ohm - kontrola vypoctu Rbv  z hodnot Ub=10V a Ib=0,36A
Diference Rbdif=Rbn-Rbv=28,8-27,8=1ohm

Ib24=0,833A  – max proud budiciho vinuti při Uo=24V
Vysledky mereni posilam v xls tabulce s grafem.
Tentokrat mereni probehlo presne podle vasich pokynu a hodnoty diky zpresnenemu odecitani otacek jsou o poznani lepsi. Také nedoslo k problemum při mereni 800ot/min a vyssich.
Grafy vysly az prekvapive hladce bez predeslych  nepresnosti.

Dále nam to nedalo a merili jsme dynamo při zatizeni zarovkami – 42W a 57W vse při 24V.
To same mereni jsem udelal i pro usporne zarovky, které byly pripojeny přes menic 24/230V pro hodnoty 9, 21, 30, 32, 39, 41, 44, 53 a 62W.
Vysledky uvadim v tabulce spolecne s grafem.

Zde bych na vas mel jednu velkou prosbu. Uz jste mi to kreslil, ale nevychazi mi porad bod Pm.
Kriticky bod lezi na tecne, ten jsem nalezl, ale s bodem Pm porad zapasim. Pocital jsem tgα=Ub/Ib, ale vychazi mi divny uhel. Tez by me zajimala zatezovaci cahrakteristik a odvozena z primky odporu budiciho obvodu.

(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) JM

* Graf char_naprazdno 16_8_07.xls (23.5 KB - staženo 339 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Poradíte mi se vzdáleností zásuvky bojleru od WC?
 Kam umístit proudový chránič pro koupelnu?
 Musí být na světla v koupelně přes chránič?
 Jak zapojit proudový chránič OFI 40?
 Musí být boiler připojen přes vypínač?
 Jak správně umístit bytový rozvaděč?
 Jaké je správné zapojení proudového chrániče?
 Jak je nejvhodnejsi zapojit 3f asynchroni motor na ventilator 1.5 kv?
 Hledám schema pro schodistove zapojeni 3 vypinacu
 Kde naleznu značení vypínačů?
 Na koho se mám obrátit, když potřebujeme ochranu el. napětí?
 Do jaké hloubky se ukládá přívodní kabel?
 Jak připojit ochranný vodič ke svítidlu pokud pro něj není žádná svorka?
 Jak připojím lampu k vývodu ve zdi pokud má lampa vidlici do zásuvky?
 Jaký potřebuji přívodní kabel k elektrické troubě?
 Mohu vést 2m vedení nn v krku společně s telefonem a televizní anténou?
 Poradi mi niekto ako zapojit 2 schodistove vypinace s 2 svetlami?
 Je nějaký předpis jak má být zásuvka na krabičku namontována?
 Je takto možno uspořádat instalaci pro kuchyň?
 Ověřte prosím mou znalost zapojení proudového chrániče ...
 Mohu kabely CYKY 3x2,5 volně vložit mezi neomítnutou zeď a dřevěnou stěnu?
 Jak zapojit dvoufazovou sklokeramickou desku na trojfazovy vypinac?
 Mozu sa pripojit zasuvky s jednou zasuvkou v kupelni na jeden prudovy chranic?
 Mozem pod drezom umiestnit zasuvku pre umyvacku riadu?
 Poradíte mi se zapojením rozbočovače TV signálu?
 Poradite mi zapojeni dvou svitidel do jedne cokolady?
 Jak spojit AL s CU vodiče různých průřezů?
 Jak mám připojit ventilátor do koupelny?
 Jak zapojit pohybové čidlo s nástěnným světlem?
 Jak propojit vidlici 5krát se strojem, který nemá zapojen N?
 Jak zapojím dva okruhy na dva vypínače?
 Jak zapojit světlo s dvěma černými a jedním zelenožlutým vodičem?
 Jak zapojit světlo ovládané z více míst?
 Jak propojit dvoj vypinac pro ovladani světla a ventilatoru?
 Jak připojit elektrický sporák cca 9kW v paneláku?
 Může pulzní odběr ovlivnit přesnost měření elektroměru?
 Co dělat, když mi v koupelně něco probíjí?
 Co s probíjející pračkou?
 Jak vyměnit hlavní jistič před elektroměrem?
 Jak předělat jedno fázovou přípojku na třífázovou
 Proč vybavuje proudový chránič 30mA vybavuje až při 70mA?
 Co si počít s ponorným čerpadlem, které vybavuje proudový chránič?
 Mohu zakopat provizorní prodlužovák do země?
 Jak rozfázuji 3fázový okruh na chalupě?
 Jak se vypořádat s rekonstrukcí rozvaděče při zachování starých obvodů PEN?
 Proč mi střešní okna Velux vyhazují chránič?
 Poradíte mi s problemem co s propojenim faze na PEN vodic?
 Jak hledát závadu zásuvky a co jí mohlo způsobit?
 Lze využít telefonního vedení pro signálu HDO?
 Co dělat se zapomenutým pospojováním v koupelně?
 Co s podpětím dosahujícím až 198V?
 Proč při každé bouřce vypíná chránič?
 Co si počít, když po testu proudového chrániče ho již nezapneme?
 Jake poridit poradne trafo k halogenovym zarovkam do koupelny ?
 Jak dodatečně vyřešit ochranné pospojování koupelny?
 Kolik stojí výměna jednofázového měření (jističe) na 3. fázové?
 Jde udělat kabelová redukce z PEN na PE+N?
 Jak opravit prerusenehy drat u lustru?
 Jak napojit kuchyňské světlo aby nemuselo být v zásuvce?
 Proč má soused v síti o 10V míň?
 Může způsobit špatný kontakt pokles výkonu žárovek?
 Čím nahradit starý motorový spouštěč z roku 1983?
 Proč mi poblikává usporná žarovka?
 Co s pískáním stmivače?
 Mohu nastavit AL vodiče Cu vodiči?
 Jak odstranit napeti na vodovodni baterii ve sprse?
 Jak se vypořádat s podpětím 190V?
 Jak doplnit zásuvku pod teplovodní radiátor ústředního topení?
 V jaké situaci může nastat vybavení hlavního jističe bytu?
 Mohl by mi někdo pomoci ohledně trafopájky?
 Proč mi elektrokotel ruší příjem TV?
 Kdo vyměňuje elektroměr?
 Jak najdu zdroj ruseni obrazu a zvuku u TV?
 Mohu žádat uhrazení části nákladů od souseda za opravu společného rozvaděče?
 Jak si poradit s příkonem v bytě, který mi nepatří?
 Vyplatí se ještě oprava mikrovlnky Moulinex?
 Jak dlouho vydrží topná tělesa v elektrokotli?
 Lze se bránit změně kabelového vedení v obci a odpojenému VO?
 Mohu napájet lampičky přes stíněný kabel?
 Jak ovládat zásuvku bez nějakých stavebních úprav?
 Jsou moje LED zarovky perpetuum mobile?
 Preco mi vyhadzuje prietokovy ohrievac az hlavny istic?
 Je možno HDO někde nechat seřídit, případně opravit?
 Co obnáší správa popisků zvonkového tabla FERMAX?
 Jak připojit lustr na tři černé vodiče?
 Musí být sporáky jištěny pouze spřaženými jističi?
 Mohli byste mi odstranit závadu padajícího proudového chrániče?
 Existuje zkoušečka nebo multimetr na proměření obvodů proudového chrániče?
 Proč mi stále odchází žárovky v lustru pouze v jednom pokoji?
 Jak byste mi poradili rozfázovat zásuvky na elektrospotřebiče?
 Poradíte mi prosím co dělat po zkratu v zásuvce?
 Co udělat s katastrofálním stavem elektroinstalace?
 Způsobuje přepětí v síti pohasínání lampičky?
 Čím nahradit za starý bílý jistič?
 Čím může být zapříčiněná nefunkčnost nízkých otáček u vrtačky?
 Opravdu se musí před přepětím v tlf síti chránit každý sám?
 Jaké jsou záruky dodavatele el. energie při přepětí resp. podpětí v el. síti ?
 Existuje nějaká možnost opravy poškozeného husího krku?
 Lze využít stávajicích cest rozvodů v panelákovém jádře?
 Proč mi svítí žárovky LED i po vypnutí?
 Jak lze ztlumit hlasitosti vyzvánění u DT?
 Nerozumím poruše dvouzářivky, poradíte mi?
 Co mohu udělat proto aby se mi neupalovaly vodiče?
 Poradíte mi se záhadou vypínání FI díky vrtačce?
 Musí být kompletní rekonstrukci místnosti na TN-S+FI pro získání revize?
 Jakým způsobem lze opravit přerušený kabel průřez 2.5 mm2?
 Může být odcházení přístrojů je věcí náhody, nebo špatnou instalací?
 Ako odstrániť elektrostaticku elektriku?
 Je nutné mít více obvodů v byte?
 Jsou u staré hliníkové instalace oprávněné obavy před požárem?
 Co ještě nevíte o normách?
 Jak opravit (koupit) regulaci výkonu elektrické trouby u sporáku Mora?
 Poradíte mi vhodný regulátor odporového topení?
 Jakou zvolit regulaci 2kW plotýnky ?
 Jakou úsporu elektrické energie přináší regulace výkonu?
 Je lepší triakový nebo tyristorový regulátor výkonu?
 Jak lze nasimulovat topné těleso?
 Jak regulovat spotřebu bojleru TUV?
 Srovnáte mi prosím dva regulátory výkonu mezi sebou?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (3)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.094 sekund, 25 dotazů.