Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  ******* stará původní rozřazovací
| | |-+  Mohu pouzit chranic jako hlavni jistic s tim ze stare obvody nejsou chraneny?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohu pouzit chranic jako hlavni jistic s tim ze stare obvody nejsou chraneny?  (Přečteno 6018 krát)
matyyy
« kdy: 27.07.2007, 10:30 »

Cau potrebuju poradit se zapojenim rozvadece po vymene
stav je asi takovy cast bytu je TN-C (2 okruhy zasuvek 2 svetel)
dalsi ast je nove vymenena za TN-S (4 okruhy zasuvek)
pak je tu jeste 3fazovy okruh pro sporak ktery se nevyuziva (ale ma jistic)

pridam obrazek tak jak sem to pozapojoval
(obrazek primo bedny tak jak vypada)


je to OK
mohu pouzit chranic jako hlavni jistic s tim ze stare obvody nejsou chraneny
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
zerotest
« Odpověď #1 kdy: 27.07.2007, 11:49 »

Vážený pane, trvalo mi než jsem se trochu zorientoval v tom vašem nákresu  zle. V daném případě by vám proudový chránič vypínal ochranné obvody /PEN, PE/ a to je nepřípustné nebo by vůbec nešel chránič zapnout, jestli že fáze by procházela chráničem a druhý vodič by se použil pro ty staré obvody PEN. Jestli vám mohu poradit, tak zapojení přenechejte raději odborníkovi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #2 kdy: 27.07.2007, 11:52 »

Chráničem můžete chránit jen nově udělané obvody TN-S (nikoliv staré TN-C). Tzn. za chráničem můžete mít připojeny jen jističe okruhů TN-S - tyto okruhy musí mít rovněž vlastní "N" přípojnici (modrá),  pozor - nepropojenou s "PEN" ani "PE". Protože máte v rozvodnici dvě soustavy, měl byste mít správně i dvě ochranné přípojnice, i když propojené (jedna PE a druhá PEN),  abyste rozlišil staré okruhy TN-C od nových TN-S. U starých kabelových vývodů byste měl na zeleno/žlutý vodič dát modrou návlečku. A i můstek PEN byste měl označit modrým pruhem - tím se opticky odliší od můstku PE a tak rozliší obě soustavy v rozvaděči.

Chránič není jistič, a nemůže tedy sloužit jako hlavní jistič,  ale ten, pokud máte rozvodnici do 25A, nepotřebujete (jako hlavní jistič vám slouží hlavní jistič u elektroměru). Nicméně vám i tak vřele hlavní vypínač do rozvodnice dodporučuji.

Centrální chránič může sloužit pouze jako hlavní vypínač (nejistí ani proti zkratu ani nadproudu),  ale v tom případě by za ním muselo být již vše v soustavě třívodičové tedy TN-S a to vy nemáte.Z obrázku není jasné jak jste to zapojil (lepší by bylo el. schéma),  určitě nesmíte za chránič zapojit staré okruhy TN-C.

Píšete, že jste si to zapojil sám, v tom případě dost riskujete, minimálně si nechte celou instalaci zkontrolovat revizním technikem! Ve vlastním zájmu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
matyyy
« Odpověď #3 kdy: 27.07.2007, 15:15 »

TO Georgis Fasulis (Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) za odpoved
jeste se zeptam
muzu teda pouzit chranic jako hlavni vypinac (pojmy nejsou moje hobby) s tim ze by pres nej prochazeli i nechranene stare obvody


jinak s reviznim technikem jsem se uz radil ale moc jsem mu neveril zvlaste pri diskuzi o umisteni hrebene dolu (konstrukce chranice ho nahoru umistit neumoznuje) Na muj argument ze v navodu k chranici/jistici je napsano ze privod/vyvod je zamenitelny odpovedel ze navody cist nemam
 

zmenil jsem zapojeni podle vaseho popisu
jeste by me zajimalo v cem je nejlepsi kresil schematka (vim ze v autocadu to jde ale k tomu po dobu prazdnin nemam pristup) a malovani neni nejlepsi






Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #4 kdy: 27.07.2007, 17:22 »

Pro matyyyho:

Chránič může sloužit i jako hlavní vypínač jen v případě, že všechny obvody přes něj jdoucí jsou TN-S - tedy pro vás připadá v úvahu až budete mít celý byt v TN-S.
Nyní buď nepoužijete hlavní vypínač vůbec (jako hlavní jistič bude sloužit ten u elektroměru),  nebo jej tam musíte přidat, tak jak jsem nakreslil a to buď ve formě vypinače na DIN liště (vypadá jako jistič) nebo ve formě jističe, jak jsem nakreslil.
váš obrázek jsem moc nepochopil, jelikož nemáte ten autocad, tak jsem vám to nakreslil.  Super!

Měl byste to mít zapojeno tak, jak přikládám na obrázku.
 
Jelikož máte 3 fázový rozvod, musíte tomu přizpůsobit i ty hřebeny (nebo se na ně vykašlete a vydrátujte to). Jističe mohou sloužit běžně i obráceně (přívod zespodu),  ale u chrániče si nejsem jistý, pokud to ale výrobce povoluje, pak není problém.
Přikládám ten obrázek té rozvodnice.

* rozvodnice_1.pdf (20.03 KB - staženo 702 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.024 sekund, 21 dotazů.