Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Jakým rychlejším typem vhodně nahradit hlavní jistič okruhového rozvaděče?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jakým rychlejším typem vhodně nahradit hlavní jistič okruhového rozvaděče?  (Přečteno 13916 krát)
Josef Prouza
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 26.06.2007, 21:23 »

Pečlivým pospojením a uzemněním se mi podařilo dosáhnout tak malé impedance, že při zkratu  na světelném okruhu jištěném LSN B 6A vypadne tento, i hlavní jistič okruhového rozvaděče LSN C 20A i hlavní MOELLER C 25A, který je vzdálen 40m. Prosím o radu čím (jakým rychlejším typem) vhodně nahradit hlavní jistič okruhového rozvaděče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #1 kdy: 26.06.2007, 22:37 »

Pokud je ta impedance smyčky skutečně tak nízká, potom by snad šlo vyměnit jističe za vypínací charakterisku D. Je tam ovšem několik ALE, chtělo by to znát podrobnosti, typ, průřez, způsob uložení a délku kabelů a také ty naměřené hodnoty.
Ale je to hodně zvláštní, jističe C toto obvykle zvládají ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Vladimír Huba
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 27.06.2007, 00:47 »

Ak to máte skutočne preverené, že je to spôsobené len tou malou impedanciou, môj návrh by bol: vymeniť hlavný istič (C/25A) za poistkový odpojovač (napr.OPV10) s poistkami PV10. Týmto by ste dosiahli vyššiu skratovú odolnosť a pri charakteristik e aM aj vyšší vypínací prúd.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Ži a nechaj žiť
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 27.06.2007, 08:24 »

"...podařilo se mi dosáhnout tak malé impedance..."
Fajn, a prozradíte hodnotu? Nebo to je váš odhad?
Mě se to nějak nezdá, jestliže tvrdíte, že vypadne i jistič C25, vzdálený 40 metrů.
Taky by mě zajímalo co to je zkrat na světelném okruhu. Instalace by měla být udělaná tak, aby zkrat byl hodně velkou mimořádností. A pokud považujete za zkrat "přepálení žárovky",  tak záleží na tom jestli svítila a při přepálení došlo k vytvoření oblouku, nebo jestli přepálené vlákno spadlo a propojilo přívody.
U výpadků při přepálení žárovky jsou trochu jiné poměry než při ostrém zkratu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Josef Prouza
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 27.06.2007, 17:35 »

Nemám ocejchovaný megr ale přibližně 0.5-0.7 ohmu. Impedance je tak malá, protože HDV  je realizováno CYKY 16, ve výkopu je uložen zemnicí pásek + 3 sondy a je v trase spojeno i s uzemněním hromosvodu. Od rozbočení k okruhovým rozvaděčům je z hlavního pospojení vyvedena CYKY 5x10 přes zmiňovaný LSN B 20 A a navíc ještě CY 10 jako pospojení rozvaděčů, topení a vody. Okruhové rozvaděče jsou 3, přízemí, patro a garáž+dílna opět zemí 15 m s uloženým páskem.
To p.Hasala: také jsem si myslel že to nejde, ale opravdu vypadne. Výměna za třídu D nebo pojistkový odpojovač jak říká p.Huba by situaci vyřešila, ale ze strany ČEZu který vyžaduje (alespoň tady na západě) charakteristik u B a jen výjímečně připustí C (praktikují to tak od loňska),  by to byl asi problém.
To: p. Schvarz: u halogenu vyhořelo čidlo PIR. IP 44 neodolá krupobití Hněv.
A to celé mi přinutilo se zamyslet a poradit se. Jde mi o to, že hodiny mám venku v perce v oplocení. Dům uprostřed zahrady a na něm rozvaděč pro okruhy. Je to pozůstatek staré hadro trubkové instalace, kterou nešlo zrušit najednou. Proto starý rozvaděč ER na domě funguje jako rozvětvení pro nové rozvaděče. A kdyby se cokoliv kdekoliv stalo, a třeba kvůli poruše na halogenu zase vypadne celý dům a než se vrátím z práce např. vyteče lednička nebo tak. Vzpomínám na ITMko a J1K ty mně nezradily...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #5 kdy: 27.06.2007, 19:06 »

No, impedance 0,5 ohmu mi nepřijde až tak nízká, spíš bych řekl, že v praxi přímo typická, když se mi při revizi šplhá k 1 ohmu již pátrám kde je chyba.
Zkuste si ten váš rozvod namodelovat v sichru, třeba to něco napoví.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 28.06.2007, 08:26 »

Pokud jste blízko trafostanice, je možné, že zkratový proud má vyšší hodnotu a jistič 6A při rozpínání stále táhne oblouk, který pak vyhodí další jističe.
Jistič 6A odpovídá zátěži cca 1.380W. Podle zátěže Vašeho okruhu zkuste snížit proudovou hodnotu jističe světelného okruhu na co možno nejnižší hodnotu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Josef Prouza
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 28.06.2007, 20:05 »

Tak sem dneska všechno proměřil a spočítal v sichru. Impedanci mám 0,34 ohm, sichr mi selektivitu schválil. Děkuji p. Karvánkovi za inspiraci. 
To Rozmahel: TS je asi 300m. Když uvážím AlFe 95... zřejmě i to má vliv. Udělal sem pokus. Za Moeller v ER sem zařadil napřed OEZ 25A -C a pak J1K 24.7A a nasimuloval zkrat. OEZ i J1K drží, Moeller padá. Doměnka je taková, že jistič Moeller je buďto rychlejší i přes stejnou třídu, nebo má vadu čemuž nevěřím. Nemám tak bohaté zkušenosti s domovní instalací, ale myslim si, že když za sebou budou zapojeny jističe stejného výrobce, selektivita by měla "fungovat líp",  protože se jedná o ucelenou typovou řadu (LSN, Xpole a pod). Je to jen doměnka. Kdyby to šlo dám si tam Modeion s omezovačem zkratu. Ty mam rád... Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #8 kdy: 28.06.2007, 20:58 »

No sichr počítá s výrobky OEZ, tak proč né... Úsměv
Na Moellera je pavouk.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 29.06.2007, 08:08 »

Pro impedanci 0,34 Ohm vychází zkratový proud 676A. Tato hodnota je dost nízká, běžně se naměří v rozvodnách nebo venkovním rozvodu poblíž trafostanice. Při těchto impedancích bývá podstatně vyšší jištění než Vámi popisovaný případ. Pokud se podíváte v Sichru na charakteristik y jističů zjistíte, že pro takový proud je vypínací čas 10ms stejný např.pro B od 0,6A do 63A. Řešením by mohlo být provést jištění takového okruhu pojistkou, která omezí zkratový proud dříve, než dosáhne max.hodnoty.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Josef Prouza
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 30.06.2007, 17:16 »

TO Rozmahel: fakt je, že impedanci sem v sichru nezohlednil. Ideální by byla opravdu pojistka a to i v ER. Jenže- v ER mi nepovolí poj. odpojovač ČEZ a v okruhovém rozvaděči musim brát ohled na osoby neznalé, které nechci nechat hnípat pojistku z odpojovače Nerozhodný. Tohle téma bylo správně přesunuto do oblasti teoretických úvah. Prostě budu předpokládat, že k takovému kaskádovému výpadku zas nějaký ten pátek nedojde. Pánové já děkuji všem zůčastněným za konzultaci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 11.07.2007, 00:16 »

Při zkratu je to bohužel normální, že vypadně až jistič u elektroměru. Vzhledem k nízké impedanci jak píšete je tam vysoký zkratový proud a selektivita neselektiva zareagují všechny jističe. To skutečnost a nedá se s tím nic dělat. Stává se to velmi často, když "praskne" žárovka, resp. se vlastně sezkrartuje (to není vždy) a potom tento prblém natává. Nic než se s tím smířit vám asi nebyde.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #12 kdy: 11.07.2007, 09:53 »

Teoreticky by šel zkratový proud omezit vřazením nějaké indukčnosti (cívky) mezi hlavní jistič a podružnou rozvodnici. Myslím že by se k tomu daly použít tlumivky, které se svého času montovaly ke svodičům přepětí, pokud byl stupeň B příliš blízko stupni C. V současné době je to pasé, používají se svodiče B+C Úsměv
Prakticky jsem to nikdy nezkoušel, nemám na to fondy Smutek
Nicméně, v případě hodně nízkých impedancí a tím vysokých zkratových proudů by nebylo od věci zkratové proudy nějak omezit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Josef Prouza
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 11.07.2007, 18:46 »

TO Jaroslav Hasala
Máte pravdu, tlumivka by zpozdila proud, ale bohužel za cenu vlastní spotřeby a topení a možná i drnčení plechů. Teoreticky by se dal aplikovat supravodivý omezovač, ale na to nemám fondy zase já (Vaše citace),  které při průchodu zkratového proudu zvýšením svého odporu proud sníží. Když sem uvažoval o konvenčnějším řešení, narazil sem na jističe
ABB S 700 -E selektiv. Jsou sice určeny především jako náhrada za nožovky Gg, a sou taky větší než klasický jističe. Ani sem nezkoušel zjišťovat jestli by mi ho ČEZ povolil, na 99% ne. Problem se selektivitou se od toho prvního zatím neopakoval a tak jeho případný dořešení je pořád ve fázi úvah...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #14 kdy: 11.07.2007, 21:15 »

Tlumivky, které jsem vlastnoručně montoval (DEHN),  nevydávaly žádný zvuk a ani se nijak nazahřívaly - z toho usuzuji, že s tou vlastní spotřebou to nebude tak "žhavé" Úsměv
Vlastní impedance takovéto tlumivky je určitě nízká, protože na impedanci poruchové smyčky (měřeno před a po montáži) to mělo minimální vliv. Z toho mi tak nějak vyplývá že ztrátový výkon v normálním provozu bude minimální.
Chtělo by to prakticky otestovat, osobně jsem k tomu ovšem nenašel vhodnou příležitost ... No, třeba to bude někoho inspirovat a podělí se s námi o své zkušenosti... Mrknutí
Jinak ještě, tlumivky pro omezení zkratových proudů se používají u vn a VVN.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Josef Prouza
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 11.07.2007, 22:03 »

Jinak ještě, tlumivky pro omezení zkratových proudů se používají u vn a VVN.


No a právě takové tlumivky sou mi bližší, stejně tak jako síť TN-C.
Proto sem uvažoval tak, že sem napsal: ale bohužel za cenu vlastní spotřeby a topení a možná i drnčení plechů. Neznám dobře tyhle věci, jak se nechat upect v peci Úsměv. Muj obor je síťařina. Takže se rád na tohle téma něco novýho přiučim.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Bernard
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 26.07.2007, 08:17 »

Také by to chtělo si občas přečíst Pravidla českého pravopisu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.042 sekund, 22 dotazů.