Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Musím k třífázovému ventilátoru přivést opravdu pětivodič?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Musím k třífázovému ventilátoru přivést opravdu pětivodič?  (Přečteno 17993 krát)
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 07.07.2007, 12:07 »

To  Štefan Beláň

Přečtěte si zadání, jedná se o ventilátor a ne o sporák!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Dunda Miloslav
« Odpověď #19 kdy: 07.07.2007, 18:09 »

Ještě malá připomínka k ventilátorům a motorům všeobecně. Je nutno zjistit typ, který kupujete. Na běžný motor a ventilátor stačí samozřejmě čtyřvodič, ale spousta ventilátorů a motorů již dnes má uvnitř motoru tepelnou ochranu, tam už potřebujete 6 vodičů - to se nevyrábí takže 7.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #20 kdy: 08.07.2007, 10:13 »

Zpět k původnímu dotatu.

Tazatel neuvedl typ ventilátoru. Škála ventilátorů je tak obrovská, že určit přívodní kabel, bez předchozí specifikace typu ventilátoru nelze jednoznačně určit. Jsem v rozpacích
Ventilátory jsou někdy s teplotním čidlem, jindy s brzdou, jindy se snímačem otáček,  Kroutím očima
Já osobně bych dal kabel 5C (5J). Ten jeden drát navíc nikoho finančně nezrujnuje. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jan Šalamon
*
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 08.07.2007, 11:46 »

informace  pro pana Miroše: - stávající síť v objektu TN-C,ventilátor  starší,klasický,bez brzdy nebo teplotního čidla;ovládání:- tahovým 3~spínačem ;jistič 3x LSN-6A/-B-,přívod CYKY  4x 1,5B.Jednoduchá otázka – projde mi tato situace normálně revizí nebo ne. Pokud ne,který předpis je porušen.(Doplňující dotaz: - ta novinka o povinnosti zavádět i ke svítidlům II.třídy povinně třívodiče se bude vztahovat jen  na svítidla nebo to bude povinnost pro všechny spotřebiče – jako je tento mnou zmiňovaný případ – tedy při doplňování spotřebičů v stávajících starších rozvodech se sítí TN-C ?.Je mi vcelku jasné,že pokud se bude něco rekonstruovat tak jedině jako TN-S nebo TN-C-S.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #22 kdy: 08.07.2007, 11:58 »

Pane Šalamon, proč jste nepopasl celý problém hned v úvodním dotazu   ??

Tak jak to popisujete vám samozřejmě stačí kabel 4B.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
raj
« Odpověď #23 kdy: 08.07.2007, 12:17 »

4B!  5x by mohlo trochu víc aktivního tevizáka zmást.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jurka
« Odpověď #24 kdy: 13.07.2007, 17:28 »

Mně se vždy líbí taková témata.S takovým problémem jsem se např.v Polsku nikdy nesetkal.Tam je nebolí ani daleko vážnější věci,protože tam ani nejsou RT.Ale teď k tematu.Konkrét ně tato věc mne několikrát tzv.vytočila při instalaci větracích systémů,kde se odvětrává vzduch pomocí ventilátorů z hal a je k tomu speciálně vytvořřena kabeláž.Kabely jsou pak připojeny do rozvaděče k řídícímu systému.který jednotl.skupin y střídavě připíná.Vždy jsem tyto obvody tahal 4B kabely,protože 5C je  tady k ničemu.Několik rát jsem měl problémy s RT,který tvrdošíjně zastával 5C rozvod a nedokázal pochopit mé argumenty zbytečnosti 5C kabelů.Pak jsem se informoval na IBP a tam mně velmi solidní člověk řekl,že kromě znalosti norem,které by RT mít měl,tak by měl také používat mozek a zdravý rozum a pro jednoúčelové zařízení,kde např.u ventilace se vadný ventilátor vymění zase za stejný (jiný ani nejde)tak tam přeci 4B může být.A i kdyby se použil jednofázový ventilátor,tak si můžeme modrý vodič vytvořit přeznačením na obou stranách.Tečka .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #25 kdy: 17.07.2007, 12:04 »

Tady není co řešit!
Pan Alin, Janoušek, Hasala, Jurka a další mají jednoznačně pravdu.

K pevně připojeným 3 fázovým spotřebičům bez vyvedené nuly vždy připojuji 4B!

Dělám to tak už 19 let a dělají to tak všichni projektanti, které znám. Občas se dostanu k projektu, který tahá "ozdobnou" NULU! Je to mrhání peněz a když to přeženu, pak je to i drancování světových zásob mědi.
Celou svou váhou (103 kg Smích) se přikláním k názoru zastánců netahat ozdobné vodiče navíc. :-)

Pane Nováku, píšete, že znáte v TN-S jen 3 drát a 5ti drát. Doufám, že teda vedete k jedničce vypinači pod omítkou kabel 4C.
Mi stačí 2A, ani by se mi tam ty ozdobné modré a zelenožluté nevešly.  Zlej

To Beláň: Vážím si vašich nezměrných znalostí, zde s Vámi ale absolutně nesouhlasím - to přece nejsou zásuvky!  Hněv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.034 sekund, 23 dotazů.