Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  ******* stará původní rozřazovací
| | |-+  Poradíte mi s opravou nefunkčních historických zásuvek?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Poradíte mi s opravou nefunkčních historických zásuvek?  (Přečteno 7726 krát)
Ladislav Hlavatý
« kdy: 14.07.2007, 00:09 »

Měnil jsem v bytě ze 70. let zásuvky, původní byly zřejmě ještě originální.
První, co mě zarazilo bylo, že jsou do nich 4 dráty, 2 černé a dva zelené.
Oba černé připojené na fázi (levá zdířka) a zelené propojené na kolík i pravou zdířku.
Zachoval jsem toto zapojení i pro novou zásuvku, avšak není funkční.
Pokud zkouším zda je v zásuvce proud, fáze svítí, zbytek ne.
Nulák to nalezne jak má.
Pokud přeměřím napětí, tak to ukazuje 80V, a to pouze u kolíku (v případě že oddělím spojení zelených drátů).
Měnil jsem všechny (3) zásuvky v pokoji, dvě dělají toto, třetí mi prozměnu neukáže nulák, avšak napětí má 230 a je funkční.

Nevíte, čím by to mohlo být?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #1 kdy: 14.07.2007, 00:39 »

Nulák to nalezne jak má. 
třetí mi prozměnu neukáže nulák, avšak napětí má 230 a je funkční.
Jak "to" nalezne nulák? V první "funkční" zásuvce máte chybu a to v propojeni "zelených drátů" Předpokládám že jde o Al a mohlo se stát, že se vám při montáži ulomil. Zhoďte jistič a prozvoňte jej.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Ladislav Hlavatý
« Odpověď #2 kdy: 14.07.2007, 00:57 »

Nalezne nulák myslím, že se zkoušečka rozsvítí na kolíku i pravé zdířce (funkce pro hledání nuláku). Co se týká těch zelených drátů. mají být tedy každý zvlášť? Jeden kolík, druhý zdířka - a jak poznám, který kam.
Jinak je to hliník. Co myslíte tím prozvonit, jsem laik, ale rád se přiučím. Díky LH.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #3 kdy: 14.07.2007, 01:07 »

To je právě to přerušení "nuláku". Zelený vodiče musí být spojeny a propojeny jak s kolikem tak s pravou zdiřkou. Nefunkčnost zásuvek je právě v přerušení tohoto vodiče. Takže 230V mate pouze v první zásuvce a to mezi fazí a "nulákem". Tady nulák konči a dál již není funkční. Takže zkontrolovat propojeni "nuláku v první zásuvce, ale i to zda odchází do druhé, třetí, atd. POZOR. pokud "nulák" je přerušený a máte kovový spotřebič / třída I./ MATE FAZI NA KOSTŘE!! Vytáhněte raději všechno se zásuvek.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
ladislav Zeman
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 14.07.2007, 06:40 »

Raději si pozvěte elektrikáře.Po dle toho co píšete nemáte o domovních instalacích ani základní znalosti a tady opravdu končí legrace
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #5 kdy: 14.07.2007, 09:40 »

Když už jste se do výměny pustil, tak teď, v sobotu, asi těžko budete shánět elektrikáře, takže navrhuji tento postup :

1. shoďte jistič

2. OVĚŘTE SI ZKOUŠEČKOU (nejlépe dvoupólovou),  ŽE JE ZÁSUVKOVÝ OKRUH VYPNUTÝ. Dvoupólová zkoušečka je taková, která má 2 zkušební hroty. O tom, jestli je zkoušečka funkční se přesvědčte v nějaké jiné, funkční  zásuvce.

3. Jestliže máte všechny fázové (černé) vodiče připojené na levé dutinky zásuvek, nechte je tak.

4. VYŽEŇTE VŠECHNY OSTATNÍ OSOBY Z MÍSTNOSTI

5. odpojte všechny zelené vodiče ze všech 3 zásuvek tak, aby se žádný nedotýkal jak zásuvky, tek mezi sebou navzájem. Manipulaci s vodiči provádějte maximálne šetrně - jedná se o hliník, který se ochotně láme.

6. nahoďtě jistič

7. OPATRNĚ zkoušečkou zjistěte, ve které ze zásuvek máte mezi levou dutinkou (fáze) a jedním ze zelených vodičů plné napětí (230V). Tato zásuvka je první ve vašem okruhu a tento zelený "nulák" je přívodní.

8. SHOĎTE JISTIČ

9. Zopakujte bod č.2 !

10. v této první zásuvce připojte přívodní "nulák" a to tak, že jej nejprve připojíte pod šroub kolíku a potom pod šroub pravé dutinky. Druhý "nulák" připojte pod druhý, zbývající šroub kolíku.

11. nahoďte jistič

12. zkoušečkou si ověřte je-li napětí v první zásuvce jak mezi oběma dutinkami, TAK I MEZI LEVOU DUTINKOU A KOLÍKEM !

13.  OPATRNĚ zkoušečkou zjistěte, ve které ze zbývajících dvou zásuvek máte mezi levou dutinkou (fáze) a jedním ze zelených vodičů plné napětí (230V). Tato zásuvka je druhá ve vašem okruhu.

14. zopakujte bod č. 8 !

15. zopakujte bod č. 2 !

16. zopakujte bod č.10 (tentokrát u druhé zásuvky)

17. zopakujte bod č.11

18. zopakujte bod č.12 (tentokrát u druhé zásuvky)

19 u poslední zásuvky zopakujte v tomto pořadí body č. 8, 2,  10, 11 a 12 (tentokrát u třetí zásuvky)

20. Na všechny zásuvky přišroubujte kryty a ještě jednou zopakujte u všech 3 zásuvek bod č.12

21.co nejdříve, nejlépe hned v pondělí, si pozvěte nějakého místního elektrikáře, aby celé dílo překontroloval a přeměřil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Ladislav Hlavatý
« Odpověď #6 kdy: 14.07.2007, 10:46 »

Tak provedeno dle návodu, již vše v pořádku, tak jak píšete. Jeden ze zelených vodičů byl zlomený. Díky za pomoc. LH.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #7 kdy: 14.07.2007, 10:57 »

Gratuluji  na zdravi
Hlavně nezapomeňte na bod 21 : co nejdříve, nejlépe hned v pondělí, si pozvěte nějakého místního elektrikáře, aby celé dílo překontroloval a přeměřil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.038 sekund, 21 dotazů.