Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  ******* stará původní rozřazovací
| | |-+  Mohu pro zvýšení bezpečnosti u bazénu použít další chránič pro čerpadlo?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohu pro zvýšení bezpečnosti u bazénu použít další chránič pro čerpadlo?  (Přečteno 8278 krát)
Radek Přikryl
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 12.07.2007, 07:48 »

Dovolím si tímto otevřít znovu téma -  na zahradě mám přípojku jištěnou 3X16A třífáz chráničem 30 mA.
Z ní mimo jiné jednou fází přes jistič 10A zahradní zásuvka pro přípojku bazénového čerpadla.
Je možné pro zvýšení ochrany okruhu bazénu zařadit do obvodu zásuvky pro bazén další tentokrát jednozázový 10mA chránič?
Je to rozumné/mohu/nesmím?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #1 kdy: 12.07.2007, 08:21 »

Udělat to můžete, ovšem větší smysl to podle mě nemá ...
Chraniče 10 mA se u nás moc nepoužívají. Pokud je přes chránič připojen předmět tř. I, což čerpadlo asi bude, věnoval by spíše pozornost ochrannému pospojování popř. i přizemnění.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #2 kdy: 12.07.2007, 15:08 »

TO: Přikryl

Snížíte sice poruchový proud na minimum, ale nedosáhnete selektivity. Takto se to nedělá. Norma předepisuje, jak zachovat selektivitu proudových chráničů. Doporučuje odstup 300S/30 mA nebo 100S/10 mA a více, například 500/30(10) mA.

Ve vašem případě to bude fungovat trochu jako hlídač izolačního stavu. Při postupném snižování izolačního odporu na vývodu k zásuvce dojde určitě k vybavení jen 10mA chrániče, ale v případě poruchy (zkratu) vybaví určitě oba chrániče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 12.07.2007, 23:55 »

Udělat to můžete, bezpečnost se relativně zlepší ale s důsledky jaké uvedl
již Štefan Beláň což asi na zahradě nebude tak obtěžující. Jde o to jestli to má smysl a taky o to jaké je to čerpadlo. Ono by bylo ruční čerpadlo ještě bezpečnější a člověk by udělal něco pro zdraví  Úsměv.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Štěrba
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



Projektant a revizní technik - E1/B


« Odpověď #4 kdy: 13.07.2007, 12:16 »

Já osobně bych již další proudový chránič neinstaloval. Připadá mi to jako zbytečné mrhání financemi. Základní ochrana je splněna a doplňková rovněž pomocí stávajícího chrámiče 30mA.
Závěr tedy zní : Chránič 10mA není třeba pro zvýšení ochrany instalovat, jelikož již nyní máte ochranu splněnou a to jak základní, tak i doplňkovou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant a revizní technik elektrických zařízení v objektech třídy A i B bez omezení napětí.
Prikryl
« Odpověď #5 kdy: 13.07.2007, 21:38 »

Pánové, děkuji vám za rady, ušetřili jste mi peníz  Kroutím očima,  ale především mne poučili. Hodně zdaru při Vaší práci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.018 sekund, 21 dotazů.