Jak by měla v ČR vypadat certifikace v elektrotechnice?

(1/6) > >>

Štěpán Valenta:
Vážení kolegové,
                            v současné době vzniká nová certifikační autorita. Která by měla začít  kromě jiného certifikovat i nové právnické osoby pověřené revizemi. Tedy jakési nové "Strojní traktorové stanice" nyní složené né z traktorů, ale z nás revizních techniků...
      Certifikace budou nepochybně hlavně formální a drahé.... A velmi rád se budu mýlit.
                    Otázka tedy zní: Co říkáte na model fungující mnoho let ve Francii, kde není nikdo buzerován, aby v rámci certifikace nosil potvrzení, že platí sociální a zdravotní pojištění, že nemá dluh, že dobrovolně zveřejní svůj obrat a podobné s kvalitou vlastní práce elektrotechnik a zcela nepodstatné věci - viz ČSN CLCITS 50349 Kvalifikace dodavatelů elektroinstala cí.

........   :)  Praxe v podstatě dvojích revizí je zavedena ve Francii. Tam nezisková organizace CONSUEL (Národní komise pro bezpečnost uživatelů
elektřiny) obstarává již po dobu více než dvaceti let dohled nad tím, zda
elektrické instalace budov jsou opravdu v pořádku. Nijak to nesnímá
odpovědnost z montážní firmy, že odvede řádně provedenou práci a po
jejím skončení ji řádně zreviduje. Kromě toho si však inspektoři
CONSUEL vyhrazují právo ve vybraných instalacích provést ještě
inspekci a na jejím základě pak vydat certifikát, který
•   je pro uživatele instalace zárukou, že práce byla řádně a v souladu s
bezpečnostními předpisy provedena,
•   dodavateli elektřiny zajišťuje, že odběratel užívá elektřinu při splnění
stanovených bezpečnostních podmínek a
•   pro organizaci, která provedla montáž, je zhodnocením její profesní
zdatnosti, kterým se může prokazovat.
Kromě toho oficiálně provedená inspekce vede k odstranění nekalé
soutěže, protože získání kontraktu je založeno na zajištěné úrovni jakosti
provedené práce a ne na jejím snížení (v zájmu maximalizace zisku) při
porušování bezpečnostních předpisů.
Podobná praxe jako ve Francii, zavedení nezávislého inspekčního
orgánu, je zaváděna i v řadě dalších zemí.....

 Převzatý opis..
                                          o:-)
                 

Jak by měla podle vás vypadat certifikace v elektrotechnic e v ČR?

Štěpán Valenta:
 :'(
  Docela mně mrzí, že téma, nenašlo žádnou odezvu.  Zatím se ještě dá (dalo.....) něco dělat....

              Ale snad si to vše vynahradíte až nám to parlament schválí.

   Myslím, že těch co by "to" řešili pak jinak (A hlavně pro elektrotechnik a levněji a smysluplněji) bude nepočítaně.... .

       Škoda.  Opět bude rozhodnuto o vás bez vás....       


                                                                          o:-)
                                   

Milan Karvánek:
Tak tohle téma z června mi úplně uniklo  ::)  :-[ .

Těžko říct, jstli má zrovna francouzský model pro nás nějaké výhody. V Každém případě je pravda, že:
1. řada revizních techniků dnes neprovádí revize poctivě v rozsahu požadovaném v ČSN.
2. kontrolní orgány to asi tuší, ale neřeší.
3. takže nějaká změna asi bude prospěšná viz diskuse http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,5173.0.html i když část z nás to zlikviduje

Zásadním problémem je, že v ČR mají elktrikáři o sobě asi dost vysoké mínění, buď chce být každý presidentem (třeba nějakého cechu),  nebo ředitelem (sapoň sám sobě),  ale hlavně se nikdo s nikým nechce na vážných věcech dát dohromady. Takhle dělat srandičky na chatu, nebo dávat moudré rady laikům na Elektrice, to ještě, ale nic víc. Máte pane kolego Valento bohužel pravdu! 

Štěpán Valenta:
Pane kolego,
                      vidíme situaci velmi podobně.
  Každý zahraniční systém není samozřejmě plně přenositelný do jiných podmínek, ale co je menší zlo???
         Když se velmi stručně pokusím hodnotit francouzký vzor pro českého elektrotechnik a.
Výborná firma (dle prověření její náhodně vybrané zakázky může být certifikována za kvalitu  Průměr není certifikován ani kárán. Problém mají jen nejhorší a to jen zato, že věc "odflákli". A to se mně zdá být výhodné. Příprava na získání certifikace je jen za to, že své práci rozumím a dělám ji dle platných předpisů. JInak mně administrativn ě nijak cezatěžuje. Vše probíhá automatický - bez mé účasti. 
V ČR se v současné se chystá úřednický model, při kterém nezáleží jak firma pracuje (kvalitu odvedené práce nebude certifikační autoritou zohledňována!!) A certifikovány mají být ti co splné celou řadu administartivn ích a s kvalitou nesouvisejícíc h povinností a hlevně za to ještě tučně zaplatí....   Nehledě k tomu, že poschánět věšnu  těch potvrzení o kladném jmění, placení sociální pojištění, daňovém průkazu atd.  zabere tolik drahocenného času a výsledek je jen a pouze formalita!!!  A s tím se jako ČES )V zájmu svých členů) nemíníme smířit....

Představa odpovědných např. pokládá samotnou přeměnu  OSVČ  na právnickou osobu za dostatečné zvýšení kvality její budoucí práce....

A palčivá otázka, na kterou stále zbývá méně a méně času zní:
    Jakou smysluplnou certifikaci navrhnout, aby zvedla kvalitu práce a současně nebyla drahou a čistě administarivní záležitostí.??.
     Napři  Unie elektrotechnik ů Liberec  prosazuje kvalifikaci dodavatelů elektroinstala cí především na základě ČSN EN 330501.  Doporučuji tuto normu, která není určena  v ČR vůbec pro OSVČ  a přesto má být pro ně aplikována prostudovat...
        My jako ČES jsme některými odpovědnými za novou legislativu osloveni k vypracování modelů dle našich představ....   A my svou představu zakládáme právě na Francouzkém modelu. Pokud má však někdo z elektrotechnic ké veřejnosti (mimo náš svaz) nějaký smysluplný nápad, začíná být za 5 minut dvanáct a není dobré si ho nechat pro sebe...       
  Nebudeme-li jako ČES úspěšní, čeká nás systém založený na "bumážkách" a podnikání v elektrotechnic e bude zase pro většinu obtížnější a dražší. Navíc na některé revize nově dosáhneme pak jen jako zaměstatnci těch finančně silnějších a certifikovanýc h. ...                                                                                                                                                   o:-)

Miroš Jan:
(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) Pánové koelgové elektrikáři.

K čemu Nám bude certifikace, když už dnes dělá elektroinstala ce kdejakej zedník, vodák a topenář ?

Na to, abych dělal pořádně svoje řemeslo, nepotřebuju tisíc razítek a haldu papírů.  ;D

Buďto jsem poctivý řemeslník, který se za každým provedeným dílem, namá za co styděť, pak mě je jakákoliv certifikace nanic, a nebo to radši nebudu dělat vůbec.

Nějaký certifikační orgán, který mně bude chtít certifikovat : no to mě ten orgán musí doložit, že on tomu rozumí líp než já.! (zle)

Pak se nemáme o čem bavit.  (plc)

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana