Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  ******* stará původní rozřazovací
| | |-+  Zapojeni lustru
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Zapojeni lustru  (Přečteno 6000 krát)
MichalT
« kdy: 11.06.2007, 11:28 »

Jak zapojit lustr nebo obecne svetlo, kdyz mi jdou ze svetla tri kabely žz,m,h  ale ze steny mi jdou kabely farebne oznaceny žz, hnedý ,  černý.  Jak to zapojit??
Když jsem zapojil žz-žz, m-č, h-h i žz-žz, m-h, h-č,  tak lustr nesvitil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 11.06.2007, 11:44 »

A což takhle spojit m-m? Nedává to větší smysl? Proč ta kombinace spojení m-č, m-h...,  to snad musí trknout i tu nejblonďatější blondýnu!

Zž na zž je pochopitelně správně, vodič slouží jen pro připojení kovové kostry svítidla. Nulový vodič je modrý, měly by na něho v lustru být připojeny závity žárovek a při správném zapojení obvodu by zde nemělo být napětí, pokud nedojde k určité poruše. Vodiče hnědý a černý jsou fázové a pokud je instalován pro lustr spínač se dvěmi klapkami, pak každá z nich spíná napětí do jednoho z vodičů a lustr je tak možné rozsvěcet po částech (pokud je na to uzpůsoben více vodiči k jednotlivým částem svítidla). Chce to zkoušečkou zjistit, který z vodičů (černý nebo hnědý) kabelu ze stěny je při zapnutém spínači pod napětím a ten pak připojit na hnědý vodič svítidla. Ten druhý pak dobře zaizolovat, či jej zapojit do "slepé" svorky čokolády atd. Fázové vodiče ve svítidle by měli vést k paticím žárovek.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 11.06.2007, 11:45 »

Mam vaznou obavu, ze mate jen dvoudratovy rozvod a hneda + cerna jsou dva fazove vodice od vypinace (pokud mate dvoukolebkovy vypinac je to jasne, pokud ne doporucuju vypinac otevrit a kouknout na barvu dratu). Takze durazne doporucuju aby se na to podival elektrikar nebo aspon nekdo se zkouseckou, ale s nejvetsi pravdepodobnos ti spravne zapojeni bude: žz+modra z lustru na žz ze zdi a hneda z lustru na hnedou nebo cernou ze zdi.

Takhle se to kdysi zapojovalo v panelove zastavbe, aby byla rezerva pro dvoukolebkovy vypinac a dva okruhy v lustru. Hnedy se vetsinou za vypinacem a u svitidla stocil a zaizoloval a zapojoval se cerny na fazi a zlutozeleny jako PEN
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 11.06.2007, 11:52 »

Á sorry, tak to se omlouvám za svoji nepozornost, kabel ze zdi je č,h, zž...
Nedávno jsem na spoj zž+m-h narazil po zásahu sádrokartonářů .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
MichalT
« Odpověď #4 kdy: 11.06.2007, 13:34 »

(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!), tak mi to slo  žz - m a h-č  ale nevedel jsem jestli to tak muzu zapojit.  Dekuju  Martine.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Kopřiva
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 28.07.2007, 22:21 »

Podobné téma jsem řešil také, viz odkaz. Můj elektrikář to posvětil, revizí to prošlo. Neříkám ovšem, že je to správně  Nerozhodný
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,1572.0.html
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.034 sekund, 21 dotazů.