Mohu jistit CYKY 3x1,5 jističem 13A?

(1/1)

Martinnn:

Dočetl jsem se, že zásuvkové okruhy lze realizovat kabelem CYKY 3x1,5 a k jištění tohoto okruhu použít nově prodávaný jistič 13A.

Co na to říkáte?

Jaroslav Hasala:
Jističe 13A nejsou žádnou horkou novinkou, už se dost dlouhou dobu prodávají a používají i u nás.
Osobně je používám jen v případech, kdy z nějakého důvodu nejde použít jistič 16A.
Podle mě by všechny zásuvky 230V měly být připojené vodiči Cu 2,5 a odjištěné 16A. Většinou totiž nelze předem zaručit, že z nějaké zásuvky nebude někdy nutné připojit něco "většího". Úsporu na použitém materiálu (1,5 místo 2,5) podle mého soudu bohatě převáží vyšší užitná hodnota instalace.
Nicméně někteří elektrikáři mají problémy s připojením vodičů 2,5 do zásuvky 230V (zvlášť u smyčkovaných zásuvek) a pro ně je to jistě výhoda :)

Hynek Bureš:
Tuto kombinaci lze užívat celkem běžně v méně náročných bytových instalacích, např. pro bytové pokoje, koupelny, chodby apod. (pro elektroniku, lampičky apod. dostačující),  nikoliv pro kuchyně, pračky a jiné aplikace, kde se očekácá vyšší a trvalejší zatížení.  V zásuvkových obvodech takto jištěných bych z praktických důvodů omezil množství zásuvek na obvod na max. 7ks. Ideální např. pro hotelové pokojíky s příslušenstvím (obvod sólo na každý pokoj).

Otakar Dosbaba:
Lednička s mrazákem, okruhy pro PC, TV+HiFi, a pod.,  pokud jsou taženy extra, se 3Cx1,5 klidně mohou natahat. Jističe 13A byly navrženy právě z důvodu plného využití proudové zatížitelnosti kabelu s 1,5mm průřezem, instalovaného v běžných tepelných podmínkách. Opravdu je ale pořádně rozvážit, kde bude menší zatížitelnost okruhu stačit, pokud možno ne metodou: "Tady všude dáme 1,5 a stačit to musí!"

Ivo Faltus:
Jak známo, běžnou praxí je používat na jednofázové zásuvkové obvody vodiče Cu o průřezu 2,5 mm2 s PVC izolací (CYKY, CYKYLo atd.) a chránit je proti nadproudům jističi o jmenovitém proudu In = 16 A. Tím je jednak plně využito možnosti normy ČSN 33 2130 z hlediska maximálního odběru z jednoho zásuvkového obvodu. Tato kombinace průřezu vedení a jmenovitého proudu jističe ale také vyhovuje v naprosté většině dalším kritériím, které je třeba respektovat při odpovědném návrhu elektrického rozvodu a to:
-konkrétní podmínky uložení vedení (vyhovuje i pro uložení v tepelně izolační stěně při jednom seskupeném obvodu)
-ochrana vedení proti zkratu (propuštěny Jouleův integrál I2t jističem vzhledem ke k2S2 vodiče)
-úbytek napětí
-impedance smyčky
Pokud tedy realizujeme zásuvkový obvod výše uvedenou kombinací - vedení x jistič, je poměrně malé riziko, že se dopustíme chyby, aniž bychom se zabývali do důsledku všemi kritérii.
Vodiče o průřezu 1,5 mm2 můžeme pochopitelně na zásuvkové obvody také použít a to dokonce v některých případech je chránit proti nadproudům i jističem o jmenovitém proudu In = 16 A (uložení C samostatného vedení – tj. pod omítkou, ve zdi atd.). V mnoha případech ale může být potom nevyhovující hodnota úbytku napětí při plném zatížení, nebo hodnota impedanční smyčky pokud není použit proudový chránič. V ojedinělých případech (v městské zástavbě v blízkosti transformátoru) nemusí být také zajištěna ochrana před zkratem předřazeným jističem, byť s třídou omezení propuštěné energie 3.
Při použití jističe In = 13 A bude situace sice příznivější (mimo maximální možný odebíraný soudobý proud),  ale přesto bychom se měli poctivě zabývat všemi kritérii.
Konkrétní případy návrhu elektrických rozvodů je možné snadno řešit s pomocí výpočtového programu SICHR. Program včetně manuálu lze zdarma stáhnout:
http://www.oez.cz/document.asp?thema=3528

Navigace

[0] Index zpráv