Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  V novém zaměstnání požadují přezkoušení dle 194/2022Sb., kde ho získat?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: V novém zaměstnání požadují přezkoušení dle 194/2022Sb., kde ho získat?  (Přečteno 3211 krát)
Laďa N.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 07.07.2024, 08:48 »


Uvažuji o změně zaměstnání - v nabídkách požadují platné osvědčení §6 dle zkoušky 194/2022Sb. Mám SPŠE s maturitou. Naposledy jsem měl ještě 50ku s ročním přezkoušením u předchozího zaměstnavatele, kde jsem pracoval 6 let a již 8 let zde nepracuji. Problém je, že se nevydávalo žádné potvrzení o osvědčení dle vyhlášky 50 /1978 Sb ani potvrzení o délce praxe ,     což jsou potřebné dokumenty k současné zkoušce, kdybych ji chtěl obnovit.
U současného zaměstnavatele není osvědčení potřeba, takže ho nemám.

Jak bych měl tedy postupovat, pokud bych si chtěl osvědčení obnovit / získat abych se mohl ucházet o nové pracovní místo v oboru?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #1 kdy: 07.07.2024, 17:35 »


Netuším o jaké zaměstnání šlo, kde by bylo nutné vyžadovat přezkoušení dle vyhlášky 50/78Sb. každý rok, ale proč by ne, jen dobře :-) Asi by bylo dobré si o tomto přezkoušení přečíst trochu teorie dopředu.

Jde o doklad, který chrání zaměstnavatele . On školící agentuře oznámí z čeho zaměstnance školit a přezkušovat aby měl prokazatelný doklad o tom, že učinil to, co mu předpisy určují. Z toho lze logicky dovodit, že nemůžete mít tento doklad dříve, než budete zaměstnán. Pokud se zaměstnavatele m nedomluvíte jinak.

V každém případě zaměstnavatel, kterého žádáte o práci, sdělí postup který akceptuje. Je to doklad důležitý pro něj a on musí upřesnit typ zařízení a výšku napětí na kterém máte pracovat. Ostatně je to stejně jako u vyhlášky 50/78Sb. Skutečnost, že se najdou lidé, kteří si psali padesátku na "pivním tácku" dnes berte jako dobrou historku. Ukažte mi doklad o vzdělání a poslední padesátku. V případě, že budete přijat (už ve zkušební době) vás odešle na nové přrezkoušení k tomu, kdo pro jeho zaměstnance obvykle zajišťuje.


 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 07.07.2024, 20:11 »

To je taková doba. Kádrovák dostane zadání sehnat elektrikáře s padesátkou, tak dá inzerát na elektrikáře s padesátkou.
Vypovídá to něco i o zaměstnavateli .
Naposled jsem byl u trhání osmičky jednoho ambiciózního takyelektrikář e a ten protažený xicht, když dostal pětku, ten stál za to.
Normální postup je tady takový, že po nástupu následuje seznámení s pracovištěm a následně přezkoušení a paragraf podle praxe na tom konkrétním zařízení, zejména s ohledem na napěťovou hladinu.
Když už se chcete dát k nějakému zoufalci, co ani svým zaměstnancům nezajišťuje padesátku, tak (jak pan Minařík vtipně poznamenal) legenda o pivním tácku pořád žije, takže nechat si napsat papír o nějakém všeobecném přezkoušení není problém. Praxi doložíte dosaženým vzděláním a klidně zápočťákem.
Zajímal by mě ale právní rozbor situace, kdy někdo vezme zaměstnance s padesátkou odněkud "z hospody" a pošle ho vyčistit rozvodnu, přičemž si ten zaměstnanec způsobí úraz. Jasná odpovědnost zaměstnavatele a zároveň jednoduché vysvětlení, proč je "padesátka z hospody" dobrá nanejvýš na sádrování krabiček a sekání špiců, byť kdyby byla náhodou doplněná i vystoupením solidního školícího na zdravovědu, aspoň by dotyčný věděl, co dělat po pádu ze štaflí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 07.07.2024, 21:00 »


Normální postup je tady takový, že po nástupu následuje seznámení s pracovištěm a následně přezkoušení a paragraf podle praxe na tom konkrétním zařízení, zejména s ohledem na napěťovou hladinu.

Stručně a jasně. A tak doplním ještě trochu polopaticky.

Pokud mi již "perzonalista" sežene elektrikáře, tak jako odpovědná osoba v oblasti elektro, budu vyžadovat ještě před nástupem pohovor a prozkoumání elektro vzdělání. Obvykle s takovou dobou přerušení v oboru ( tazatel píše 8 roků) nepřijmeme 80% žadatelů. Pokud ale nastoupí, tak ve zkušební době dostane "patrona" s kterým bude pracovat. A ten jej seznámí s pracovištěm, aby mohl vše dostudovat a následně získat osvědčení dle NV 194/2022 Sb. Pokud zaměstnavatel neprovádí sám přezkoušení, tak by měl před odesláním na přezkoušení nového zaměstnance za přítomnosti patrona přezkoušet z MPBP daných pracovišť. Je to prostě proces, kde se nejedná přednostně jen o ten papír ( osvědčení),   ale aby pracovník měl řádné řemeslné návyky a věděl co je to BOZP na daném pracovišti. Zaměstnavátel se musí chránit a musí chránit i zaměstnance.

P.S. Taková praxe byla i za staré "50/78"
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Laďa N.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 09.07.2024, 23:06 »

Netuším o jaké zaměstnání šlo, kde by bylo nutné vyžadovat přezkoušení dle vyhlášky 50/78Sb. každý rok, ale proč by ne, jen dobře :-) Asi by bylo dobré si o tomto přezkoušení přečíst trochu teorie dopředu.
...

Dělal jsem elektromechani ka ve firmě vyrábějící zabezpečení na železnici a v dopravě.

Nově se dívám po pozicích elektromechani k, elektrotechnik, technik apod - prostě výroba případně testování zařízení. Nehledám pozici elektrikáře, ani revizního technika.

Jde mi o to že v informacích "co od vás očekáváme" je většinou uvedeno - "máte platné osvědčení dle 194/2022 Sb." což je trochu v rozporu s tím co říkáte - že zajistí až následně zaměstnavatel dle svých potřeb (což jsem doteď bral jako logickou věc) .

Každopádně mi jde o to ,  že nemám jak doložit praxi (nemám o tom z minulosti vyjádření zaměstnavatele) ani to, že jsem nějaké osvědčení měl, a netuším jak velká překážka by to byla při získání nového osvědčení.

Mimochodem pro zasmání pod čarou - v některých inzerátech ještě požadují pouze osvědčení dle vyhlášky 50
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #5 kdy: 10.07.2024, 07:47 »

Dělal jsem elektromechani ka ve firmě vyrábějící zabezpečení na železnici a v dopravě.
Pak tomu rozumím.

Jde mi o to že v informacích "co od vás očekáváme" je většinou uvedeno - "máte platné osvědčení dle 194/2022 Sb." což je trochu v rozporu s tím co říkáte - že zajistí až následně zaměstnavatel dle svých potřeb (což jsem doteď bral jako logickou věc) .

Mimochodem pro zasmání pod čarou - v některých inzerátech ještě požadují pouze osvědčení dle vyhlášky 50
Samozřejmě! V devadesátkách byly inzeráty typu "přijmeme elektrikáře s vyhláškou padesát" naprosto běžné. Pokud byste tehdy přišel do firmy s výtiskem vyhlášky padesát pod paží, tak vás asi přijali.  tanecek

Ono to dnes není jiné. Firmy nemají ponětí ani o osobě odpovědné za provoz VTZ a ohledně nv 194/2022 Sb. to je dtto. Byl bych rád abyste si mé tvrzení ověřil a nevydával ho jen za mé tvrzení ale za skutečnost, kterou nedodržuje zadavatel pracovního místa. Možná by ten zaměstnavatel mohl kontaktovat někoho ze SUIP (OIP) a doptat se na své povinnosti :-)

Předpokládám, že je to požadavek pracovníka z HR, který nemá potuchy. Pokud by takový požadavek vznesla osoba odpovědná ... pak je v obraze. :-) "Jádro pudla" se točí kolem chybějícího §5 původní padesátky, který nemá v nv194/22Sb. přímou náhradu a řeší se jinak
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #6 kdy: 10.07.2024, 18:44 »

Citace
V novém zaměstnání požadují přezkoušení dle 194/2022Sb.,  kde ho získat?

Na vaší otázku je triviální odpověď: v novém zaměstnání.

Mrkněte do NV a tam se dočtete, že součástí protokolu je znalost místních bezpečnostních a provozních podmínek a hlavně identifikace toho, kdo si osvědčení vyžádal. Takže nikoliv předchozí zaměstnavatel, nikoliv nějaká agentura, ale současný zaměstnavatel.

Předložte mu doklad o vzdělání, doložte (nějak) délku praxe a těšte se na nové přezkoušení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 12.07.2024, 07:40 »


Každopádně mi jde o to ,   že nemám jak doložit praxi (nemám o tom z minulosti vyjádření zaměstnavatele) ani to, že jsem nějaké osvědčení měl, a netuším jak velká překážka by to byla při získání nového osvědčení.


Legislativa v oblasti VTZ elektro

NV194 § 6 Elektrotechnik- Rozsah činností (stručně pro nn):Vykonává činnosti na elektrických zařízeních a v jejich blízkosti samostatně s výjimkou zvláštních případů vycházejících z hodnocení rizik

- Vyžaduje se prokazatelné zaškolení
- Vyžaduje se zkouška z odborné způsobilosti
- Praxe se vyžaduje dle MPBP, obvykle i čestné prohlášení, anebo

 osoby bez praxe pracují minimálně 1 rok pod dohledem osoby s praxí alespoň 2 roky

- Odborná kvalifikace § 2a (v našich případech ukončené střední vzdělání skupiny oborů26 Elektrotechnik a, telekomunikačn í .....atd
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kdo může po po 1.7.2022 provádět revize spotřebičů?
 Kde sehnat elektrotechniky dle §6/194/22 pro kontroly spotřebičů dodavatelsky?
 Co vše se bude zkoušet podle NV 194/2022 Sb.?
 Kdo mohou být zbývající dva členové zkušební komise podle NV 194/2022 Sb.?
 Co když firma vyrábějící EZ nevyžaduje po zaměstnancích přezkoušení?
 Jaká je doba platnosti protokolu o zkoušce dle NV č. 194/2022?
 Kdo mi nyní obnoví osvědčení paragrafu 6?
 Jak určit osobu odpovědnou?
 ECDV: Přednáška o nové padesátce
 Jaké jsou potřebné dokumenty ke zkoušce 194/2022Sb.?
 Je možné získat Doklad dle nv 194/2022Sb. bez praxe?
 Jak má předseda komise zajistit splnění požadavku dle NV 194/2022 §9 odst.4 c)?
 Máte už knihu o nové 50. ve své knihovně?
 Ještě jednou. Jaká je nová padesátka po 1.7. 2022?
 Jaké jsou požadavky na potvrzení zdravotní způsobilosti pro NV194/2022?
 SOLID 63: Miroslav Záloha o bezpečnosti práce za poslední období
 Ako vybaviť ze slovenského paragrafu 21 českou vyhlášku 50?
 Mohu získat přezkoušení dle NV 194/22Sb. na své jméno i bez živnosti?
 Můžete mě doporučit knihu (přípravu) na zkoušky §6 NV 194/2022 Sb.?
 ESČ navrhuje úpravu NV 190 a 194/2022 Sb.
 Co vše mohu dělat jako vedoucí elektrotechnik?
 Co vše doporučíte k přípravě na přezkoušení dle nv 194/22Sb.?
 Kdo má školit osobu poučenou?
 Jak získám paragraf 5?
 Jaké jsou rozdíly mezi osobou poučenou a seznámenou?
 Může být výtahář osobou znalou podle zákona 250 a nv 194?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.035 sekund, 21 dotazů.