Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak vypočítám minimální zatížitelnost MTN?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak vypočítám minimální zatížitelnost MTN?  (Přečteno 1952 krát)
Procházka Lukáš
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« kdy: 16.04.2024, 19:10 »

Mám MTN převod 22kV/0,1kV, třída přesnosti 0,5. Jak vypočítám jejich minimální zatížení? Poradí někdo?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 17.04.2024, 17:45 »

Minimálne 0VA maximálne uvádza katalóg MTN
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 17.04.2024, 20:18 »

Divná otázka. Klasický transformátor může běžet na prázdno, důležitý je však údaj o maximálním zatížení, přetížením se trafo spálí. Tento údaj má být na štítku přístroje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Procházka Lukáš
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 17.04.2024, 21:08 »

Divná otázka. Klasický transformátor může běžet na prázdno, důležitý je však údaj o maximálním zatížení, přetížením se trafo spálí. Tento údaj má být na štítku přístroje.
Co je na otázce divného??
SOP mi říká,že: "u MTN se jejich minimální zatížení určí výpočtem" (PPDS EGD). ČEZ má dáno minimální 10VA. Proto mě zajímá, jak se to počítá....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 18.04.2024, 00:08 »

Nepočítá, to se měří.....jsou to školní úlohy v předmětu Elektrické měření, měření na transformátore ch. Každé trafo má ztráty na prázdno .....

( P.S. Myslíte, že těm zkratkám všichni rozumí? Na příklad nevím co myslíte tím SOP...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 18.04.2024, 02:16 »

Co je na otázce divného??
SOP mi říká,že: "u MTN se jejich minimální zatížení určí výpočtem" (PPDS EGD). ČEZ má dáno minimální 10VA. Proto mě zajímá, jak se to počítá....

Minimálne zaťaženie je 0 VA ,  trafo môže bežať naprázdno. Maximálne zaťaženie je katalógový údaj a hovorí, na aký max. odber je vyrobené napr. GHV trading : Pro měření  od 100/√3 V do 1000/√3 V s výkonem 0-15 VA
a skutočné zaťaženie podľa odberu napájaných meracích prístrojov alebo spotrebičov - uvedené na štítku spotrebičov .

Inak tých 10VA nie je náhodou u MTP ? a je to maximálna hodnota záťaže. Nik nerád platí zbytočné straty . V  prípade distribúcie to nemá zmysel počítať, povolený je len elektromer, v prúdovej ceste nesmie byť nič iné
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 18.04.2024, 02:28 »

Nástrel z katalógu KPB Intra
Najvyššie napätie sústavy: 24/25 kV
Skúšobné napätie striedavé: 50 kV
Skúšobné napätie impulzné: 125 kV
Menovité primárne napätie: 3000/√3 – 22000/√3 V
Menovité sekundárne napätie: 100/√3, 110/√3, 120/√3 V
Menovité pomocné napätie: 100/3, 110/3, 120/3 V
Trieda presnosti - meranie: 0.2, 0.5, 1, 3
Trieda presnosti - istenie: 3P, 6P             
Menovitá záťaž: 5 – 150 VA

  ( pod 5VA klesá presnosť, nad 150VA je preťažený)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Procházka Lukáš
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 18.04.2024, 06:49 »

Nástrel z katalógu KPB Intra
Najvyššie napätie sústavy: 24/25 kV
Skúšobné napätie striedavé: 50 kV
Skúšobné napätie impulzné: 125 kV
Menovité primárne napätie: 3000/√3 – 22000/√3 V
Menovité sekundárne napätie: 100/√3, 110/√3, 120/√3 V
Menovité pomocné napätie: 100/3, 110/3, 120/3 V
Trieda presnosti - meranie: 0.2, 0.5, 1, 3
Trieda presnosti - istenie: 3P, 6P             
Menovitá záťaž: 5 – 150 VA

  ( pod 5VA klesá presnosť, nad 150VA je preťažený)



Tabulkový hodnoty jsou mě jasný. I to co popisujete. Já se ptám se na výpočet "minimálního zatížení MTN" distributor chce použití daného MTN doložit výpočtem kde se ptá na MINIMÁLNÍ zatížení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Procházka Lukáš
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 18.04.2024, 06:51 »

Nepočítá, to se měří.....jsou to školní úlohy v předmětu Elektrické měření, měření na transformátore ch. Každé trafo má ztráty na prázdno .....

( P.S. Myslíte, že těm zkratkám všichni rozumí? Na příklad nevím co myslíte tím SOP...

Smlouva o připojení, v tomto případě na hladině vn. Napíšu tedy na EGD že tomu nerozumí že se to nepočítá ale měří a ať si to najdou v knize Elektrické měření na transformátore ch.... To je přesně odpověď na mou otázku......
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 18.04.2024, 07:11 »

Nebuďte hneď urazený :-)
V prípade, že nerozumiete zadaniu, nie je hanba pýtať si od distribútora doplňujúce informácie.

V PP ČEZ je uvedené nasledovné:
Jmenovitá zátěž MTP a MTN musí být volena s ohledem na spotřebu měřicích přístrojů, zapojených v sekundárním obvodu a ztráty, způsobené spojovacím vedením. Skutečná zátěž MTP a MTN se obvykle volí v rozsahu 25-100 % jmenovité zátěže jádra (vinutí) včetně ztrát na vinutí. PDS nedovoluje používat vyšší jmenovité zátěže než 10 VA, pokud není výpočtem prokázána nutnost vyšší hodnoty.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Procházka Lukáš
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 19.04.2024, 07:56 »

Nebuďte hneď urazený :-)
V prípade, že nerozumiete zadaniu, nie je hanba pýtať si od distribútora doplňujúce informácie.

V PP ČEZ je uvedené nasledovné:
Jmenovitá zátěž MTP a MTN musí být volena s ohledem na spotřebu měřicích přístrojů, zapojených v sekundárním obvodu a ztráty, způsobené spojovacím vedením. Skutečná zátěž MTP a MTN se obvykle volí v rozsahu 25-100 % jmenovité zátěže jádra (vinutí) včetně ztrát na vinutí. PDS nedovoluje používat vyšší jmenovité zátěže než 10 VA, pokud není výpočtem prokázána nutnost vyšší hodnoty.

Já se neurážím :-D jen úplně nechápu ty odpovědi... Číst pane kolego umím a PP ČEZu jsem četl. Ale i ČEZ (byť trochu jinak než EGD) má napsané, že musí být nutnost vyšší hodnoty prokázána výpočtem.

Tak tedy dotaz i pro kolegy z ČEZu... Jak se to počítá??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Procházka Lukáš
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 19.04.2024, 07:59 »

Nebuďte hneď urazený :-)
V prípade, že nerozumiete zadaniu, nie je hanba pýtať si od distribútora doplňujúce informácie.

V PP ČEZ je uvedené nasledovné:
Jmenovitá zátěž MTP a MTN musí být volena s ohledem na spotřebu měřicích přístrojů, zapojených v sekundárním obvodu a ztráty, způsobené spojovacím vedením. Skutečná zátěž MTP a MTN se obvykle volí v rozsahu 25-100 % jmenovité zátěže jádra (vinutí) včetně ztrát na vinutí. PDS nedovoluje používat vyšší jmenovité zátěže než 10 VA, pokud není výpočtem prokázána nutnost vyšší hodnoty.

Nejde mi o nic jiného než se dozvědět, jakým zbůsobem se to počítá, protože jsem se s tím nikdy nesetkal a rád bych se to dozvěděl. Toď celá podstata mého dotazu jak se počítá.....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 19.04.2024, 12:08 »

Ona ta otázka na úvod je nešťastně formulovaná. Vy potřebujete dokázat distributorovi potřebu silnějšího MTN než je obvyklé (tolerované, povolené). Distributor se  brání provozu silnějších MTN ,  protože jejich spotřeba jde k jeho tíži. Výpočet bude jednoduchý, součet jmenovitých příkonů požadovaných měřících zařízení na MTN připojených.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Miloslav Stehno
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 19.04.2024, 13:46 »

Mám MTN převod 22kV/0,1kV, třída přesnosti 0,5. Jak vypočítám jejich minimální zatížení? Poradí někdo?
Přesnost (0,5) je garantována pro napětí mezi 80 a 120 % jmenovitého primárního napětí a zátěž mezi 25 a 100 % jmenovitého výkonu s indukčním účiníkem alespoň 0,8.
Zjistěte jaká je jmenovitá zátěž Vašeho trafa (ze štítku),  vypočtěte si 25 % z této hodnoty.

Potom si z připojených zařízení na toto trafo (ochrana/elektroměr/voltmetr atd...) vypočtěte jeho aktuální zátěž. Měla by být větší než ta minimální (25 % z jmenovité).

Nástrel z katalógu KPB Intra
Najvyššie napätie sústavy: 24/25 kV
Skúšobné napätie striedavé: 50 kV
Skúšobné napätie impulzné: 125 kV
Menovité primárne napätie: 3000/√3 – 22000/√3 V
Menovité sekundárne napätie: 100/√3, 110/√3, 120/√3 V
Menovité pomocné napätie: 100/3, 110/3, 120/3 V
Trieda presnosti - meranie: 0.2, 0.5, 1, 3
Trieda presnosti - istenie: 3P, 6P             
Menovitá záťaž: 5 – 150 VA

( pod 5VA klesá presnosť, nad 150VA je preťažený)
Nesmysl, hodnoty 5 - 150 VA vám říkají v jakém rozmezí vám KPB trafa vyrobí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 19.04.2024, 15:05 »

0,5 S a 10 VA mi hovorí, o napojení na odber a priamom pripojení na elmer. 0,2 S o dodávke..... A max výkon trafa mi hovorí o napojení na  odber, teda či je to len  Elmer alebo + niečo iné a nie to, čo dokáže výrobca vyrobiť.  0,5 S  a 02S S je o presnosti merania
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Procházka Lukáš
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 19.04.2024, 15:28 »

Přesnost (0,5) je garantována pro napětí mezi 80 a 120 % jmenovitého primárního napětí a zátěž mezi 25 a 100 % jmenovitého výkonu s indukčním účiníkem alespoň 0,8.
Zjistěte jaká je jmenovitá zátěž Vašeho trafa (ze štítku),   vypočtěte si 25 % z této hodnoty.

Potom si z připojených zařízení na toto trafo (ochrana/elektroměr/voltmetr atd...) vypočtěte jeho aktuální zátěž. Měla by být větší než ta minimální (25 % z jmenovité).
Nesmysl, hodnoty 5 - 150 VA vám říkají v jakém rozmezí vám KPB trafa vyrobí.

Konečně někdo k otázce...
Takže když vezmu zatížení 10VA,kdy zátěž může být 25-100% s uč.0,8 jak píšete (ale taky 0-100% s úč. 1 (u zatížení v třídě 1??),  tak 4Q LandysGyr E650 má tabulkově při 58V na fázi 0,8VA, cnic jiného připnuto nebude, takže by tam měl být místo 10VA jen 2,5VA??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Stehno
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 19.04.2024, 20:32 »

Pokud chcete mít garantovanou přesnost 0,5, tak těch 0,8 VA (+ nějaké, zde nejspíš zanedbatelné ztráty v propojovacích vodičích) musí být minimálně těch 25 % jmenovitého výkonu trafa.
Takže Vaše úvaho o trafu 2,5 VA (místo 10 VA) je správná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Stehno
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 19.04.2024, 20:42 »

0,5 S a 10 VA mi hovorí, o napojení na odber a priamom pripojení na elmer. 0,2 S o dodávke..... A max výkon trafa mi hovorí o napojení na  odber, teda či je to len  Elmer alebo + niečo iné a nie to, čo dokáže výrobca vyrobiť.  0,5 S  a 02S S je o presnosti merania
Nerozumím řeči Vašeho kmene.
Proč jsem pletete PTP (MTP) = přístrojová trafa proudu?
0,5 S a 10 VA vám hovoří o přesnosti trafa (0,5),  jeho vlastnosti garance přesnosti od malých hodnot ("S") a jeho nominálním/maximálním zatížení 10 VA (= ztráty ve vodičích + příkon(y) připojených přístrojů).
0,2 S nápodobně, jen s ještě lepší přesností.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.07 sekund, 23 dotazů.