Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Znáte přístroj pro identifikování kabelu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Znáte přístroj pro identifikování kabelu?  (Přečteno 2492 krát)
Martin Babrňák
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« kdy: 02.11.2023, 08:14 »

Poohlížím se po přístroji, který by mi pomohl identifikovat, který kabel v instalaci je kde zapojen aniž bych musel rozpojovat všechno v rozvaděči a celé to zařízení odpojovat od zdroje.

Vím že existuje něco jako identifikátor jističů. Takže nějaká s podobnou funkcí, pokud to existuje, ale s možností připojit krokosvorky, s tím, že tomu přístroji nezáleží jaké tam je případně napětí.

Víte o něčem takovém?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 02.11.2023, 09:42 »

Jediný spolehlivý co znám, je RD 8000 a podobné, ovšem vzhledem k ceně, má-li se jednat o jednorázovou akci, je lepší zapůjčení.
Vysílá jak přes kleště, tak přímo do drátu. U silnějšího kabelu se dá najít i konkrétní žíla přímo ve výkopu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 02.11.2023, 19:32 »

RD 8000 je speciální Radiodector a "kabelové" firmy jej vlastní.
Ale i jiné radio lokátory....v každém krajském městě najdete firmu, která
provádí lokalizací kabelů. Často jsme takovou službu poptávali jak u rozvodných závodů, tak na příklad i u místní tramvajové dopravy. Obvykle ale k těmto přístrojům je nutná i obsluha.

V minulosti, kdy jsem neměl k disposici takové radio lokátory, tak záchrannou byly
staré kleště Dietzeho s velkým rozevřením, cívkou a výstupem na zdířky. Do těch jsem zapojil vysoko ohmové sluchátko. A zdrojem byl přerušovaný signál třeba jen AC 24V. Později jsem používal nf zdroj okolo 3 kHz a NF zesilovač. A v nejjednodušším případě to někdo klíčoval. To se ale připojovalo na kabel bez napětí. Při vyhledávání neoštítkovanýc h kabelů jsem použil na zdroj signálu druhé kleště.  Pokud máte kleště třeba k Metrelu, tak stačí zakoupit generátor PWM za pár stovek a k tomu zesilovač nf a sluchátka. A na ostatní již přijdete sám. Pokud nechcete dávat za profi přístroj několik desítek KKč.


Ale lze použít i mnohé "anténní analyzátory",  které mají funkce TDR ( time domain reflectometer). Výhodou je, že vám ukáži i délku kabelu. Anebo mnohé z levných VNA ( vector network analyzer) ve spojení s levnými spektrálními analyzátory.  Při trošce šikovnosti lze zajistit bezdrátový vstup i výstup. Tyto přístroje jsou primárně určené kro koaxiální kabely a vyšší kmitočty a mají zajímavé funkce, které se dají využit. A cenově jsou úplně někde jinde než RD 8000. 

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.036 sekund, 22 dotazů.