Je zásuvka v koupelně zapojená po staru dvěma vodiči bezpečná?

(1/1)

Martin Praha-z:
Chtěl jsem zkontrolovat dotažení šroubků v zásuvce v koupelně a vidím pouze dva vodiče (fáze + nulák spojený s kolíkem). Předpokládám, že je to špatně - starý rodinný dům, chránič je pouze na bojleru. Jak mám prosím zásuvku, používanou pro pračku, správně zapojit? Mám rozpojit spojku nulák - kolík a přivést zem např. z bojleru? Nebo lze bez úprav použít zásuvkový chránič?

Jiří Schwarz:
Je to starší zapojení v síti (soustavě) TN-C

Raději nic nerozpojovat, neupravovat zapojení.
Ideální při nějaké vhodné příležitosti výměna celého přívodu z rozvaděče za "třívodičový" TN-C-S

Zásuvkový chránič by se použít dal, ale měl by to být nějaký, co vypne při ztrátě nebo větším poklesu napětí, jinak by dostatečně nechránil při nějakém problému s PEN vodičem, což je asi největší nebezpečí u rozvodů v TN-C

Václav Třetí:
Pokud je to správně udělané "po staru",  tak by mělo být k dispozici v zásuvce také ochranné pospojování a nebezpečnost není zase až taková, aby se muselo ihned něco řešit. Myslím, že stačí kontrola dotažení vodičů. Byl bych ovšem opatrný, pokud jsou ještě hliníkové vodiiče. Tam je třeba dotahovat s citem, ale častěji a v tom případě bych provedl rekonstrukci přívodu k pračce při nejbližší příležitosti (malování, jiné zednické úpravy). Ještě bych také zkontroloval, zda je to skutečně samostatný přívod pouze pro pračku a to bez rozdílu, zda je vedení Cu nebo Al.

Jiří Kantner:
Udržovaný rozvod TN-C není bezpečnostní ideál ale také žádné veliké riziko. Elektrikář by měl zhodnotit  jestli je (třeba i po drobných  opravách možný  dočasný bezpečný provoz)
Málokdy se rekonstrukce řeší v jednom kroku, tak, aby se vše v celém domě předělávalo naráz.
Pokud instalace není v havarijním stavu, je užitnčné naplánovat rekonstrukci instalace tak, aby nově instalované okruhy byly definitivní a v průběhu dalších etap rekonstrukce se na nich již nemuselo nic měnit. Proberte to s projektantem, aby nevznikaly dočasné bastly a aby se minimalizovaly práce s postupným zasekáváním kabelů do zdí. Dočasné bastly mají totiž nechutnou tu tendenci, že se z nich stávají trvalá řešení.

Navigace

[0] Index zpráv