Je správně zapojení nouzového osvětlení dle EN 50172?

(1/1)

Honza Formánek:
Potřeboval bych pomoc s kontrolou správného zapojení nouzového osvětlení od projektanta, přikládám několik výkresů.

Nový parkovací dům, nouzové osvětlení napájené z CBS. Zapojení svítidel musí odpovídat EN 50172 (čl. 5.2),       EN 1838 (čl. 4.1) a 33 2000-5-56 ed.3 (čl. 560.9.6),       tzn. svítidla NO musí naběhnout ve chvíli, kdy dojde v příslušném prostoru k výpadku normálního osvětlení, nikoliv až je bez napájení celá budova, jak je bohužel obvyklé.

Pokud jsem někde v přiložených výkresech zapomněl vymazat identifikační údaje, tak to prosím nekomentujte.

Jsem OZO v PO a elektrotechnik a rozvaděče jsou poněkud mimo moji působnost.
myslím, že je to opět špatně, ale nechci znova rozjet boj s našimi elektrikáři, revizními techniky a projektanty, dokud nebudu mít špatné zapojení potvrzeno od nezávislých elektrikářů.

Jakub Drbohlav:
Za mě to je špatně.
Ve výkresech rozvaděčů nevidím nic, čím by byla snímána "porucha dotčeného koncového obvodu UO" a čím by tato porucha byla přenášena do CBS.
Dále je přívod CBS vypínán CS a to je taky zásadní chyba.

Za mě (jako za OZO v PO) je kontrola jednoduchá. Vypnu jističem (simulace poruchy) osvětlení např. v parkingu 1.02 a pokud se NO nerozvítí, je výsledek kontroly provozuschopno sti PBZ negativní.
Moje výhoda je v tom, že jsem elektrikář, tzn. většinou to lze vyřešit už na stavbě při realizaci  při KD O0. Je pak méně zlé krve při zkouškách...

Honza Formánek:
Citace: Jakub Drbohlav  22.08.2023, 18:08

Za mě to je špatně.


Díky. Také jsem OZO, ale k tomu mechanik elektronik, takže schéma rozvaděče není zrovna moje parketa a chtěl jsem to mít potvrzeno od elektrikáře.

A že se CBS odpojí aktivací CS jsem z toho ani neuměl poznat.

Když už se bavíme jako dva přes PO, lámu si teď hlavu ještě s jedním problémem ohledně NO.
Narazil jsem na článek 5.6.2 v pro mě zcela neznámé 33 2130 ed.3 a ať na to koukám jak chci, vidím v tom tak trochu rozpor s EN 50172 a EN 1838.
Vychází mi z toho, že zrovna v tomto případě, protože je v jednom prostoru více světelných obvodů (vyjma CHÚC, to je problém),  tak by NO teoreticky nemuselo samostatně jistit každý světelný obvod? Jenomže pak by měla být při výpadku zajištěna požadovaná intenzita osvětlení, což prakticky nemám jak ověřit a měl bych spoléhat na kvalitní práci nejlevnějšího projektanta.
V ideálním případě bych tuhle normu prostě ignoroval, ale chci si v tom udělat jasno.

Jakub Drbohlav:
Já tam rozpor nevidím.

A když už jsme u ČSN 33 2130, co článek 5.1.6? Kolikrát jste ho viděl splněný při použití svítidel NO s vlastní baterií?
Já nikdy...

Honza Formánek:
Také nikdy, ale ono to u svítidel s vlastní baterií postrádá smysl. Druhým zdrojem je právě ta baterie a kdyby bylo svítidlo připojeno na další zdroj napájení, tak se při výpadku normálního osvětlení nespustí, zato se spustí po aktivaci Total stop. Vidím to spíše jako typicky blbě napsaný článek, který ignoruje existenci bateriových zdrojů pro některá zařízení (EPS, ZOTK/odvětrání CHÚC nebo právě samostatné NO to mají mnohdy řešeno vlastními bateriemi).

Navigace

[0] Index zpráv