Nemusí se PBZ (požárně bezpečnostní zař.) zprovoznit s nějakým "požehnáním"?

(1/9) > >>

Kamil Novák:
Nemám načtenou vyhl.č.246/2001 Sb.,   ale předpokládám, že hlavně projektanti ji znají.
V jednom divadle před časem kdosi instaloval PBZ - zařízení pro usměrňování pohybu kouře při požáru.
V tomto případě ovládání kouřové klapky (schodiště-střecha).
Ke způsobu instalace není asi zapotřebí nic dodávat. Vše je jasné z obrázků. Zvlášť to NEzapojení PE vodičů v té PROTIPOŽÁRNÍ krabici je bizár!

Můj dotaz je - nejsou PBZ nějak "vyhrazená" a nemusí se tudíž předávat zákazníkům až na základě nějakého "posvěcení" ?

A mimo téma - nenapadá někoho proč kdosi zvolil tak krkolomný způsob napojení nového vývodu do stávajícího rozvaděče (pomocí té Wago svorky)?

GDPR:
OMG, rádoby funkční kabely v plastové liště.

Ten kdo instaluje požárně bezpečnostní zařízení k tomu taky má nějaké povinnosti, viz vyhláška č. 246/2001 Sb. (aneb "požehnání"):
Citace

§ 46
Stavební prevence
(5) Při ověřování způsobilosti stavby a technických zařízení k bezpečnému provozu z hlediska požární ochrany a při ověřování požadovaných vlastností výrobků se vychází z
a) dokladů o montáži, funkčních zkouškách a kontrolách provozuschopno sti požárně bezpečnostních zařízení (např. § 6 a 7),  včetně provozní dokumentace,

§ 6
Montáž požárně bezpečnostních zařízení
(2) Osoba, která provedla montáž požárně bezpečnostního zařízení, potvrzuje splnění požadavků uvedených v odstavci 1 písemně.

Jiří Buben:
Bohužel nevím, zda po instalaci nového PBZ musí být nějaké extra požehnání. Nicméně podle vyhlášky 246/2001 Sb. odst (3) písmena f) je zařízení pro odvod kouře vyhrazeným PBZ. A tudíž jsou na jejich projektování, montáž, opravy a údržbu kladeny zvláštní požadavky.
Každopádně kontrola provozuschopno sti PBZ by měla být prováděna jednou za 12 měsíců. No a na základě nějakého rozsudku (z hlavy už nevík o co šlo a hledat se mi to nechce) jsme teď s hasiči řešili, kdo vlastně může tuto kontrolu provozuschopno sti PBZ provádět. Hasiči po nás vyžadují osobu odborně způsobilou v požární ochraně.
Jestli už je to co je na fotografiích instalováno více jak jeden rok, pak by to už mělo mít asi provedenu kontrolu provozuschopno sti PBZ.

A dokumentace k tomu je? Projekt by měl být od osoby autorizované v daném oboru a to na základě §5 odst. (5) vyhlášky 264/2001 Sb.

Kamil Novák:
Citace: Jiří Buben  05.07.2023, 19:27

A dokumentace k tomu je? Projekt by měl být od osoby autorizované v daném oboru a to na základě §5 odst. (5) vyhlášky 264/2001 Sb. 

Zaúkoloval jsem šéfku toho divadla (příspěvková organizace města),  aby si veškeré písemnosti vyžádala, ale je to "nález" starý pár dnů, takže zatím nevím.
V každém případě si nedovedu představit, že by za stavu který je existovalo cosi dle §6.  (norm)
I když...

Jiří Buben:
Citace: Kamil Novák  05.07.2023, 19:37

I když...


Letos jsem zjistil, že na svůj věk jsem hodně naivní. Ano papír totiž snese hodně a možné je všechno a lidé jsou všehoschopní. :(

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana