Vyžaduje připojení venkovní rolety s elektrickým pohonem revizi?

(1/5) > >>

Libor Kohout:
    Chci si objednat venkovní roletu do okna. Jedná se o starší panelový dům. Šířka okna je dva metry takže nepředpokládám u motoru velký odběr. V bytě jsou rozvody elektřiny ještě původní, hliníkem a dvouvodičově. Zásuvky jsou jištěny 10 A jističi.
    Napájení motoru povede z nejbližší zásuvky, která je naštěstí blízko okna. Kabel si chci nechat dát do zdi - udělat drážku do panelu. Kabel bude 3*1,5 mm. Ovládání žaluzie bude tlačítkové, nikoliv dálkovým ovládáním.
    Montáž rolety a připojení elektřiny udělá jeden dodavatel.
    Spotřebu motoru nevím. Pokoušel jsem se od dodavatele zjistit více. Používají buď motor Ilmo 50 WT nebo Becker model E14. Obojí označuje řadu motorů a příkon jednotlivých typů se liší. Víc zatím nevím.

Je nutná revize? Nějaké další rady?

Milan Hudec:
Bez revize je to jak po operaci hercny, bez toho, že vám nepřeměří tep (dance)

Jan Yossarian:
Citace: Milan Hudec  24.06.2023, 07:47

Bez revize je to jak po operaci hercny, bez toho, že vám nepřeměří tep (dance)


A potřebuje svítidlo po instalaci také revizi? Nebo je rozdíl v izolaci, samotného prvku spotřeby? Nebo v čem? Roleta je venku. Na roletě nebude snad nic revidovat. Zkontroluje uvnitř budovy připojení tří vodičů?

Jiří Schwarz:
Ono to není jen o revizi, já bych začal o nějaké kroky zpátky:
- připojit nějaký spotřebič, který bude ve venkovním prostředí, na dešti,... na starý rozvod TN-C - Al není nejšťastnější řešení.
- já bych byl pro samostatný okruh, který bude z rozvaděče veden kabelem s Cu vodiči, za rozumné bych považoval i osazení proudového chrániče
- pak by bylo korektní nový okruh zrevidovat

P.S. a nezbývá než doufat, že hromosvod vede dostatečně daleko od okna

Jan Franěk:
Revize je zjištění, zda elektrické zařízení nevystavuje provozovatele, tedy  vás, nadměrné hladině rizik. Jinými slovy že je možné jej bezpečně užívat/provozovat. Uvědomte si, co za lidi dnes montuje vše možné a každý je "odborníkem" na všechno. Takové - stačí to napojit ze zásuvky - jsem už několika firmám "rozmluvil" v mnoha případech. Není snad ve vašem vlastním zájmu si to nechat vlastním revizákem zkontrolovat, bez ohledu na to, co říkají předpisy?

Osobně bych neměl problém s přidáním zásuvky v dané místnosti. Ale tady jdete s kabelem ven a jak upozornil kolega Schwarz, mohou tam být skrytá i další rizika. Ve finále jste za bezpečnost ve vašem bytě před zákonem zodpovědný vy, jako provozovatel.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana