Lze v bytovém domě něco udělat s hlavním jističem?

(1/4) > >>

Martin Dušek:
Ve společných prostorách našeho bytového domu jsou rozvaděče s elektroměry a hlavními 3x25A jističi pro každou bytovou jednotku. V našem bytě pak rozvaděč s hlavním vypínačem (jističem) 3x20A (je to v rozvaděči nadepsané jako hlavní vypínač, ale hádám, že to není nic jiného než jistič). Platím za jistič 3x25A, až teď jsem se hluboce zamyslel a došlo mi, že tenhle příkon nikdy nevyužiji, když mám přívod v samotném bytě odjištěný 3x20A.

Dá se s touto situací něco dělat? Přijde mi malinko na hlavu platit příkon 3x25A, když reálně nevezmu nikdy víc než 3x20A. Tzn. může být u elektroměru i v bytě stejná hodnota jističe (dráty se nikde nerozbočují, od elektroměru jdou přímo jen do bytu)?

Peter Munka:
Volajte zakaznicku linku distributora, kde vam vysvetlia, ci by ste pri znizeni hodnoty hlavneho istica platili menej. Potom je to praca na 30 minut vymenit ho a pripadne osabit plomby, ak tam su.

Jirka Š. Svejkovský:
Záleží na tarifu. U ČEZ-D v základu to dělá asi 30 Kč měsíčně úspory. Stojí to za to?
Mimochodem, opravdu to může být vypínač. I když špatně nadimenzovaný.

Jiří Schwarz:
Citace: Jirka Š. Svejkovský  26.04.2023, 18:19

... to může být vypínač.
...

Fotečka by napověděla

Martin Dušek:
Zde je fotka bytového rozvaděče:



Nechci za každou cenu měnit hlavní jistič, kdo ví, kolik to stojí. Spíš mi jde o tu nelogičnost, že platím 3x25A jistič dole v garáži u elektroměru, ale do bytu očividně nedostanu víc jak 3x20A.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana