Petr Polák
Neverifikovaný uživatel @1
Offline
|
 |
« kdy: 09.03.2023, 09:18 » |
|
Střídač FVE má výstup 3F zálohy. Ta je za chráničem a jističem vyvedena do domovního rozvaděče, kde zatím končí na jističích. Pokud chci použít výstup zálohy pro světelné okruhy v patře, přízemí a koupelně, tak mám tři světelné okruhy, což by ale nemělo být na jednom chrániči.
Bude ok, pokud přidám chrániče do série, tedy každý světelný okruh bude ještě navíc na svém chrániči? Sice tam bude ještě ten "hlavní" 40/4/003 v rozvaděči FVE, ale předpokládám, že chránič blíže světlům vybaví dříve a při závadě se tedy vypne jen jeden okruh světel. Nebo je nutné 3F chránič zálohy dát mimo? (celkem problém, protože to si firma na FVE plombuje)
|
|
|
|
Martin Kurka

Offline

Projektant automatizace a strojů
|
 |
« Odpověď #1 kdy: 09.03.2023, 10:35 » |
|
Hlavní chránič backupu přímo za měničem je v 90% případů požadován výrobci měničů jako typ B, to znamená vypínající i při nějakém přůtoku DC proudu. Tyto chrániče bývají často se zpožděnou reakcí G. Je-li tomu tak, pak by váš návrh byl funkční a chránič u světel vypne dříve. Když sem dáte fotografii, nebo opis štítku hlavního chrániče, bude situace jasnější.
Ale pokud je u solárního měniče nezpožděný chránič (typu B, typu A, nebo AC), pak při výpadku podřadného chrániče zároveň vypadne jak nadřazený chránič u solárního měniče, tak podřazený chránič světelného obvodu. V případě, že i při nouzovém přepnutí na GRID (bypassu měniče) bude stále v hlavním obvodu zařazen aspoň jeden chránič 30mA, pak jsou podřadné chrániče přímo u světel mrtvou investicí.
Pokud je chránič za solárním měničem zpožděného typu, pak podřazený chránič vypne hned a ostatní zálohované okruhy (na kterých je třeba chladnička, mrazák a oběhové čerpadlo topení) už zůstanou funkční a stále zálohované.
Pokud výrobce měniče předepisuje chránič typu B a je tam typ A nebo AC, je to na reklamaci provedení solární elektrárny. (Pokud takové provedení prošlo revizí elektro, vyměňte revizního technika za kvalifikovanéh o). A při této příležitosti se domluvíte na výměnu hlavního chrániče za typ B zpožděný. U typu B tam v ceně za zpožděné provedení není prakticky žádný rozdíl. Pro vaši informaci, cenově se chrániče typu B pohybují od 12 000Kč výše, chrániče A, nebo AC jsou cca 10x levnější.
|
Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu
Teorie=vše víme ale nic nefunguje Praxe=vše funguje a nevíme proč Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč
Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté
Ďábel je skryt v detailu
|
|
|
Petr Polák
Neverifikovaný uživatel @1
Offline
|
 |
« Odpověď #2 kdy: 09.03.2023, 11:10 » |
|
Koukám na foto, co mám v mobilu a je tam OEZ LFE 25A, což je koukám typ AC https://www.oez.cz/lfe-25-4-030ac. Čímž se omlouvám za původní mystifikaci, že jde o 40A kousek. Měnič klasika GoodWe 10K-ET Plus
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|