Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Mohu ověřit strojní zařízení v EX s vyhl. 50 §6?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohu ověřit strojní zařízení v EX s vyhl. 50 §6?  (Přečteno 2547 krát)
Tomáš Pepíček
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« kdy: 13.03.2023, 16:58 »

Byla u mě poptaná revize strojního zařízení (ověření),   které je částečně v zóně Ex. Tedy rozvaděč je mimo Ex zónu, ale pracovní zóna stroje je ve výbušném prostředí, kde jsou atexové motory. S vyhl. 50 §6 mohu provést ověření SZ, ale nevím jak je to v tomto případě. Já osobně mám ještě vyhl. 50 §6 pro výbušné prostředí, ale nevím, zda jsem oprávněn provést ověření SZ v "takové konfiguraci". Do toho vstupuje ještě zrušení vyhl. 50. Jak byste se k tomu stavěli vy?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Údržbář
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 13.03.2023, 22:05 »

Zda je stroj určen k použití v prostředí s nebezpečím výbuchu musí určit výrobce stroje a na celý stroj vydat prohlášeni o shodě, ve kterém deklaruje, že celý stroj je v nevýbušném provedení.

V nevýbušném provedení musí být i strojní součásti (nestačí mít pouze elektro součástí s atexem).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 14.03.2023, 00:28 »

Byla u mě poptaná revize strojního zařízení (ověření),    které je částečně v zóně Ex.

Pokud budete provádět revizi, tak se předpokládá, že máte kvalifikaci E2B
Pokud budete provádět jen kontrolu podle NV 378/2001 Sb.,  tak máte mít platnou způsobilost k výkonu činnosti na EZ a  odbornou způsobilost v elektrotechnic e pro kategorii B. To bylo jak v "50",  tak je to v NV 194/2022 Sb.

Já osobně mám ještě vyhl. 50 §6 pro výbušné prostředí, ale nevím, zda jsem oprávněn provést ověření SZ v "takové konfiguraci". Do toho vstupuje ještě zrušení vyhl. 50. Jak byste se k tomu stavěli vy?

Pro takovou konfiguraci je směrodatný PVV - protokol o vnějších vlivech. V něm musí být vytyčené pracoviště a přesně specifikované vlivy. Rovněž musí být vytyčené hranice všech nebezpečných zón.
Myslím, že s tímto dotazem je vhodné se obrátit na odpovědnou osobu za elektrické zařízení, protože podle NV 190/2022 je to on, kdo určuje pravidla hry i otázku kvalifikace. A také i to, zda to bude revize ( ověření) a podle jakého zákona i norem.

SZ  není podle NV 190/2022 VTEZ. Ale spadá pod zákon 22/1997 a Z90/2016 a pro EZ pod NV 118/2016 a SZ pod NV 176/2008. A také pod zákon 266/2006 a 309/2006. Normy pro revize a kontroly a ověření shody i na SZ si již přiřadíte sám. Je jen otázkou jak si tuto činnost představuje zadavatel, jak vy a jak to vidí zákon.
Na příklad bych chtěl vidět roční analýzu rizik na tomto pracovišti.... kromě jiných náležitosti.
Z dotazu mám dojem, že chcete provádět revize SZ ve výbušném prostředí s § 6 (B) podle NV 194/2022. Na kontroly a inspekční činnost vám to stačí, ale ne na revize i když se snaží mnozí tu "revizi" nazvat jinak. Rozsah je ale pořád stejný jako před rokem 2022.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Aky je spravny postup pri revizii pracovneho stroja?
 Jak posuzovat elektrické zařízení pracovních strojů?
 V které normě najdu předlohu pro formulář karty pracovního stroje?
 Může být pracovní stroj připojen ze dvou různých míst?
 Problematika pracovních strojů ve vztahu k bezpečnostním rizikům 2012
 Na základě které normy ČSN či nařízení vlády či BOZP je osoba pověřená?
 Podle jaké normy se reviduje el. zařízení na plovoucích strojích?
 Kde je umístění hlavního vypínače u stroje správné?
 Jak velký má být odpor ochranného obvodu pracovního stroje?
 Jaké používáte formuláře pro kontrolu EZ pracovního stroje?
 Je nutné pravidelně testovat hlavní vypínač strojního zařízení?
 Jakým správným postupem změnit či rozšířit elektroinstalací stroje s CE znackou?
 Je nutné v stolárskej (truhlářskej) dielni dávať každý stroj cez chránič?
 Je možná u pracovních stolů svépomocná dodatečná instalace svítidel?
 Podle jaké ČSN revidovat dopravníkovou linku?
 Musí být přívod k elektrického stroje samostaně odpínatelý a jištěný?
 Jaké měření a metody používáte při kontrolách strojních zařízení?
 Kdy se oprava strojního zařízení mění na totální rekonstrukci?
 Proč nelze ČSN 33 2000-6 použit pro pravidelnou revizi strojního zařízení?
 Proč musí mít stolní bruska zařízení proti samovolnému spuštění?
 Lze použít transformátor ve stroji mimo řídící obvody?
 Jaké jsou požadavky na firmu pro drobné opravdy strojů?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.039 sekund, 23 dotazů.