Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Může matka odpojit elektřinu dceři v 1.p domu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může matka odpojit elektřinu dceři v 1.p domu?  (Přečteno 1926 krát)
Jan Kopúnek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 14.02.2023, 21:18 »

Dnes jsem řešil takovou nepříjemnou věc. Matka s dcerou spolu bydlí v dvougeneračním domě, dům je od dcery, bydlí v 1.p a matka v přízemí, která na dům nemá žádné nároky, pouze trvalé bydliště, ovšem na matku je napsaná elektřina, zálohy platí po domluvě přesně napůl. Jelikož spolu mají letité spory ze strany matky k dceři a matka jí dělá roky naschvály a ze života peklo, (nechci jít do detailů vše už dcera řeší udáním na magistrát...) dnes to nabralo směr takový, že dcera se po pár dnech vrátila domů a matka jí mezitím nechala odpojit elektřinu do 1.p, mrazák už začal vytékat a tak mi jako známému elektrikáři zavolala jestli bych jí nepřipojil elektřinu, že jí nejspíš matka nechala odpojit. Přijel jsem k ní podíval se do domovního rozvaděče a skutečně odvod pro 1p. domu byl odpojený a dráty zaizolovány. Zpětně jsem to tedy zapojil a při odchodu na mě ještě stihla ženská vyběhnout, že se dopouštím zapojení černého odběru a že to bude řešit, naprosto jsem jí ignoroval, protože vím co je to zač a s takovým člověkem nemá cenu se dohadovat. Nicméně mi vrtá hlavou kdo z nich je vůbec v právu? Dcera jako majitel domu nebo matka na kterou je elektřina přihlášená?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #1 kdy: 15.02.2023, 11:50 »

To je otázka pro právníky, elektrikáři v tom jsou nevině!! Škleb
Pokud se nevrtá v hlavním měření distribuce, tak je to v rámci rodinných vztahů. tanecek

Může si nechat nainstalovat podružné měření pro 1.patro a z něj to platit....Ale jsou ještě společné obvody pro oba dva-venkovní svítidla, suterén ,  střecha (wifi,STA ) a další spol. prostory.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 15.02.2023, 12:54 »

To jsou věci... Především by si dcera měla vyřešit převod odběrného místa na sebe. Vzhledem k situaci to bude trochu komplikovanějš í, protože se předpokládá nějaká součinnost původního odběratele, ale mělo by to být řešitelné, když je vlastníkem nemovitosti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #3 kdy: 15.02.2023, 13:45 »

Především, kde není vůle, těžko se hledá řešení.

O "černý" (neoprávněný) odběr se nejedná, je to za elektroměrem. Matka by ale mohla dceru obvinit z krádeže a pak by se dokazovalo, zda se na úhradě podílela a jakým způsobem.

Rozdělení odběrného místa se neobejde bez zásahu do instalace. Pokud je dům plně ve vlastnictví dcery a elm. rozvaděč je ve společných prostorách (nemusí se vstoupit do bytu matky),   pak se dcera nemusí nikoho dovolovat a může úpravy nechat provést i bez souhlasu nájemníka (matky).

Přiměřený díl ze spotřeby společných prostor si může určit v nájemní smlouvě - tady by se hodilo podružné měření spotřeby.

Připomínám, že tím vznikne i povinnost uhradit poplatek za rezervovaný příkon ve výši 630,- za každou třífázovou ampéru.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 23.02.2023, 11:05 »

Cisto pravny problem. Zabava vygraduje, ked si zacnu odpajat vodu a upchavat kanalizaciu - na to este matka neprisla ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Co říkáte na call centra energetik?
 Je povinné pustit ČEZ na pozemek i kvůli opravě zařízení na jiném pozemku?
 Je jednání prodejců firmy Centropol legální?
  Máte jednoho dodavatele energií?
 Také jste dostali nabídku ke spolupráci od ULTRA GREEN?
 Věříte, že Bohemia Energy zlevní a zůstane navždy levnější?
 Víte co dělat, když dodavatel elektrické energie zkrachuje?
 Jak zařídit, aby ČEZ nepostavil dvousloupový transformátor na místě věžové TS?
 Jaká jsou rizika se stavbou trafostanice mezi rodinnými domy?
 Jaké práva má EON na soukromém pozemku ?
 Je nutné při přemístění elměru na vnější stěnu domu vyměnit i vnitřní rozvaděč?
 Jak zabránit distributorovi v udělení pokuty?
 Proč vyžaduje EG.D tři různé identifikátory OM?
 Dá se nějak zabránit instalaci vn před rekreační chatou?
 Jak je fotovoltaická elektrárna GridFree FVE efektivní a realizovatelná?
 Jaký je správný postup reklamace nefunčního elektroměru a co dál??
 Mohu na 1 jistič, který jde dále přes proudový chránič zapojit v jádru zásuvky i
 Je toto zapojení malého staveništního rozvaděče správné?
 Je vodič 2,5 dostačující pro hlavní jistič 25A?
 Kde se dá koupit kabel závěšák?
 Je omezena délka vedení k PR ?
 Jaký průměr vodiče použít na vzdálenost 30m?
 Lze ve sklepě přerušit stávající přívod v krabici, stejným průměrem?
 Je možná náhrada věněčků v rozvodné krabici spojkami Wago?
 Je v pořádku, že je pro akukamna s ventilátorem vyveden pouze jeden kabel?
 Mám nový pozemek a chci udělat přípojku jaký je postup ?
 Prosím může mi někdo vysvětlit krok po kroku co zařídit abych dostal elektroměr?
 Mohu mít revizi domu i bez přípojky?
 Je problém přivést kabelem z bytu do této místnosti 230V?
 Ako napojit amatersky hlavny privod?
 Co vše je potřeba pro zapojení akumulačních kamen?
 Nebude třífazový rozvod v bytu mezi jednofázovými byty dělat problémy?
 Lze napojit el. rozvody 1. patra RD přes svorkovnici?
 Bude mi stačit pro připojení RD podat žádost o hlavní jistič 3X32A?
 Co všechno je třeba udělat, aby váš dům byl připojen k elektrické siti?
 Potřebuji ke stavbě přípojky nn dohled pracovníků VCE či odborné firmy?..
 Je zapojení přívodu bez zapojeného N v pořádku?
 Poradí mi někdo se zapojením přívodu pro gril určen pro USA i EU?
 Jak vyřešit připojení domku na nářadí z elektroměrového rozvaděče?
 Musí elektroměrový rozvadeč připojit jen partner energetiky?
 Mohu si sám zhotovit přípojku k elektroměru, který je umístěn venku na RD?
 Je v souladu s normou připojit klubo kabelu pod napětí a ukončený v krabici?
 Je mozne nahradit stare 380V (400V) cerpadlo, novym na 220V aj bez nulaku?
 Mohu pripojit měděné rozvody na jistič s přívodem v Al?
 Lze něčím v instalační krabici nahradit chybějící vodič N?
 Lze připojit rozvaděč s vidlicí 400V/32A na centrálu se zásuvkou 400V/16A?
 Lze řešit přípravu k připojení tepelného čerpadla odbočkou z kabelu bez jištění?

Aktuální slova KUTIL (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.052 sekund, 23 dotazů.