Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití
| | |-+  Jaký použít spínač řízení pro ventilátor v koupelně?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaký použít spínač řízení pro ventilátor v koupelně?  (Přečteno 5982 krát)
PavelKov
« kdy: 10.11.2022, 18:40 »

Jsem právě ve fázi dokončování rekonstrukce koupelny a řeším ovládání ventilátoru, než půjdu za elektrikářem, který bude celou koupelnu zapojovat. Husí krky pro kabely mám natahané...

Problém je, že nevím jak vyřešit řízení ventilátoru (asi jsem to měl řešit dříve, ale co už). Moje představa je taková, aby ventilátor udržoval rozumnou vlhkost, ale uměl i odvětrat na povel, např. při použití WC. Toto by bylo asi jednoduše řešitelné systémem čidla vlhkosti plus tlačítkovým spínačem s časovačem. Komplikace nastává, pokud se půjdu sprchovat, vzroste vlhkost a ventilátor začne během sprchování odsávat. V ten okamžik je přiveden chladný vzduch. Toto je dle diskuzí na internetu nejčastější důvod odpojení čidla vlhkosti. Chtěl bych řešení, kdy mohu ovládat všechny tyto stavy. 1) čidlo vlhkosti je v provozu a automaticky řídí větrání. 2) tlačítkem dám povel k větrání po nastavenou dobu. 3) tlačítkem dám povel jdu se sprchovat, 10 minut nevětrej, i když vzroste vlhkost. Je, prosím, toto nějak řešitelné?
Drahá polovička ještě řeší situaci jdu na WC a pak do sprchy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #1 kdy: 11.11.2022, 10:03 »

Odkud vám při sprchování přijde chladný vzduch? Jako že zvenku? To pak máte ventilátor asi otočený, ne?  Smích Smích

Mám doma přímo ve sprcháči ventilátor na 12V, IPX5 s časovým doběhem a vlhkostním čidlem.
Důvod instalace takového ventilátoru je přece, aby se zabránilo nadměrnému vlhku na stěnách z důvodu eliminace plísní. Tím, že chcete zabránit odvětrání během sprchování si jen zaděláte na problém s vlhkostí všeho v koupelně a to přece nechcete.

Mě zapne ventoš jakmile se udělá ve sprše pára a celkově je koupelna parádně suchá a žádné plísně, což jsem do dob provozu bez ventilátoru říci nemohl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 11.11.2022, 12:04 »

Odkud vám při sprchování přijde chladný vzduch? Jako že zvenku? To pak máte ventilátor asi otočený, ne? 

Ventilator robi v kupelni podtlak, ten sa kompenzuje nasavanim vzduchu popod dvere a podobnymi drobnymi netesnostami. Takze naozaj dojde k nasatiu chladnejsieho vzduchu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #3 kdy: 11.11.2022, 12:47 »

Ventilator robi v kupelni podtlak, ten sa kompenzuje nasavanim vzduchu popod dvere a podobnymi drobnymi netesnostami. Takze naozaj dojde k nasatiu chladnejsieho vzduchu.

No tak pokud se sprchujete někde, kde je za dveřmi zima jak v morně, pak je to co tvrdíte logické. Předpokládám však, že jde o bytovou koupelnu a v místnostech za dveřmi je teplo  a pod sprchovými dveřmi díky těsnění neprotahuje.

Samozřejmě jde také o samotný sprchový kout.
My ho máme prosklený do výše 2,30m. Když se sprchuji, nepociťuji při chodu ventilátoru žádný chlad, který by mě nějak psychicky omezoval a narušoval mi tak parádu pod sprchovou hlavicí. Pára ze sprchové hlavice jde ke stropu, kde je rovnou odsávána a jestli tam jde nějaký chlad, opravdu jsem ještě nezaznamenal a to mám plešatou hlavu ve výšce 2m od podlahy Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Martin Babrňák
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 03.01.2023, 10:40 »

pokud nebudeme rozebírat důvody tak jeden způsob by byl XD. napojit druhej vypínač na relé jež bude odpojovat napájení ventilátoru, což umožní jeho vypnutí v době sprchování a použití relé nám umožní použití vypínače i tam kde je vyžadováno SELV/PELV
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.026 sekund, 23 dotazů.