Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak hodnotíte stav bezpečnosti revidovaného el. zařízení bez dokumentace?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 3 4 [5] 6 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak hodnotíte stav bezpečnosti revidovaného el. zařízení bez dokumentace?  (Přečteno 17298 krát)
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #72 kdy: 25.01.2023, 01:28 »

Aby bylo hned jasno - nezpochybňuji, že dokumentace (skutečného stavu) je v některých případech naprosto nezbytná a v ostatních případech vítaná. Ale ne nutně nezbytná.

V tomto bodě (NV 378/2001Sb.,provoz technických zařízení, přístrojů a nářadí) samozřejmě naprostý souhlas.
Ale jedná-li se o "neinteligentní" instalaci budov, tak bych z toho nedělal velké drama.
( edit: jenže ta budova může také spadat pod NV 378/2001....)

Zákon 250/2021 Sb. a další NV, nám obecně a podle zákona chtějí říci, že zhotovení elektroinstala ce se provádí na základě projektové dokumentace a revizní technik k provádění výchozí, pravidelné nebo mimořádné revize má mít dokumentaci elektrického zařízení odpovídající skutečnému provedení k disposicí.

V nařízení vlády č. 190/2022 Sb.,  o vyhrazených technických elektrických zařízeních a požadavcích na zajištění jejich bezpečnosti je v příloze č. 2, část A uvedeno, jaké podklady musí být pro provedení pravidelné a mimořádné revize vyhrazeného elektrického zařízení k dispozici.

A pokud je to tak "neinteligentní elektrická instalace budovy, která nespadá pod vyhrazené elektrické zařízení, tak obsah dokumentace zase najdeme v NV 118/2016 Sb. v příloze

Nejde o to, zda z toho dělat "drama",  ale máme zhodnotit stav bezpečnosti revidovaného elektrického zařízení.

Bez dokumentace je vždy bezpečnost EZ snížená. A povinnosti RT je, aby k tomu za žádných okolností nedocházelo. K tomu ten "úřad" revizního technika se "státním souhlasem" je zavedený.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #73 kdy: 25.01.2023, 06:56 »

Bez dokumentace je vždy bezpečnost EZ snížená. A povinnosti RT je, aby k tomu za žádných okolností nedocházelo. K tomu ten "úřad" revizního technika se "státním souhlasem" je zavedený.

Ano souhlasím s touto ideou. V praxi bude velmi záležet na tom, jak pevně si budou RT za tímto stát. Domnívám se, že to opět skončí jen na tom, že se najde pár RT, kterým je to celé u zadele a za prachy se podepíšou pod všechno.

Nicméně jak vidno, drtivá většina zdejších kolegů to vnímá podobně a zákon dle většiny, pro ně hovoří zcela jasnou řečí. Nicméně bych osobně velmi uvítal, kdyby se k tomu oficiálně vyjádřili ti, jejichž slovo je pak pro soudy rozhodujícím. Bylo by už jednou pro vždy a všechny jasné, jak k tomu správně přistupovat a kde je případně ta hranice kdy se pohybuje RT na hranici, případně za hranicí svých povinností.  
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #74 kdy: 27.01.2023, 10:14 »

Ano souhlasím s touto ideou. V praxi bude velmi záležet na tom, jak pevně si budou RT za tímto stát. .........

Ano, plně souhlasím, ale
za hranici té ideální roviny  stojí trestní zákoník, občanský zákoník a také zákon 250/2021.
Zákon 89/2012 Sb.,   občanský zákoník je sice o soukromém právu, ale má souvislosti s právem veřejným.

OSVČ nebo SRO jako podnikající osoba v oboru elektro má povinnost jednat se znalosti odborné péče. A proto má povinnost plnit řádně a bez vad.
A RT vzhledem ke své kvalifikaci má povinnost upozornit dodavatele i provozovatele na to, že je bezpečnost snížená třeba i nevhodnou povahou PD, ale i vadami v provedení elektrické instalace.

RT má povinnost v právním smyslu jednat s pečlivosti.

Je to věc výchovy a morálky a otázka přiblížit se k morálnímu zákonu. Mnoho lidí může používat sníženou hranici vnímání zákona tím, že "není žalobce, není soudce". Ano, pokud se nic nestane, nic se neděje....ale když se stane, může to mít fatální následky. Neznám statistiku, kolik lidí s odpovědnosti OSVČ a oprávněním ( ale i bez něho) skončilo u soudu za některá pochybení s následkem poškození majetku, zdraví a dokonce za způsobenou smrt.
 
Na druhé straně to, co dělají mnozí, nemusím dělat sám. Vždycky se ve stádě najde "beran",   v každé skupině. A u RT se občas najde takový, který napíše RZ aniž by něco viděl, aniž by to prověřil. Hlavně že to dostane hned peníze. Na silnici tě každý den někdo předjíždí přes plné čáry.....k zákonu se vždy jen přibližujeme. Někdy více někdy méně. Nejhorší je příliš se vzdálit a říkat si, "ale co, všichni to tak dělají". Blahoslavený muž, který se řídí zákonem.....ne budeš krást, nebudeš podvádět a budeš odpouštět bližnímu svému. Psáno jest......stej ně jako v zákoně je psáno, že každá  bezpečná elektrika musí mít dokumentaci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #75 kdy: 28.01.2023, 08:36 »

Idea existence dokumentace při tvorbě předpisu byla, že se jedná o nástroj k provedení revize, a to nástroj obdobného významu coby např.měřící přístroj.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
GDPR
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #76 kdy: 28.01.2023, 10:50 »

Mě strašně fascinuje, že když kamkoli přijdu, kde se má něco doprojektovat, a chci po provozovateli dokumentaci skutečného provedení (nedejbože protokol vnějších vlivů),  tak buď neexistuje vůbec nic, nebo mi předloží nějaké útržky něčeho, anebo předloží jakousi dokumentaci, u níž se postupně zjistí, že se skutečností vůbec nesedí. Hlavně že revize k tomu pošlou prakticky vždy.

Obecně ale ze zkušenosti je ve všem tomto neskutečný bordel. Dělal jsem teď něco na jedné VŠ, revize vůbec neseděly se skutečností (osazená trafa 2x400 kVA, revizák psal o 2x630 kVA, dvě revize ze dvou konců téhož přívodu popisovaly každá jiný kabel, modulový jistič PL7 v hlavním rozvaděči za trafem revizákovi v ničem nevadil, atd.),  dokumentace skutečného stavu neseděla se skutečností, a provozovatel areálu to celé zarámoval větou "když my elektrice nerozumíme". Protokoly vnějších vlivů samozřejmě neexistovaly vůbec žádné. Toť smutný obrázek praxe ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #77 kdy: 28.01.2023, 12:07 »

Já teda nevím, proč se všichni provozovatelé diví, nad chybějící dokumentací. Škleb
Já jsem jako závadu, při, pravidelné revizi elektroinstala ce, chybějící dokumentaci, uváděl již v roce 1988. Tehdá ovšem k nelibosti některých šéfů.  podivej
Takže se toho moc nezměnilo. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
GDPR
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #78 kdy: 28.01.2023, 14:57 »

No vida, ani jsem to "nedopověděl",  a v dalším projektu bum ho!


* Bez názvu.png (1203.87 KB, 1057x954 - prohlédnuto 265 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #79 kdy: 28.01.2023, 15:45 »

Já teda nevím, proč se všichni provozovatelé diví, nad chybějící dokumentací. Škleb
Já jsem jako závadu, při, pravidelné revizi elektroinstala ce, chybějící dokumentaci, uváděl již v roce 1988. Tehdá ovšem k nelibosti některých šéfů.  podivej
Takže se toho moc nezměnilo. Mrknutí


To tak dělá asi většina RT.
Ale dokumentaci "živou" od všeho je úkol na desetiletí!!To by muselo být 10x více projektantů
co to vytvoří a zatím je to nereálné!(Kdo se o to zajímá,ví!)
Pokud by bylo podle zákona řečeno, že chybějící aktuální dokumentace je důvod k odstavení el. instalce, tak by jsme museli zavřít 60% nemocnic, škol a dalších nemovitostí vlastěných kraji, státem.A to nikdo nedovolí!!
A to se nezmiňuji o menších a středních rádo-by firmách vlasněných soukomníky! Pokud ze soukromé sféry si zavolá někoho na revizi spotřebičů, strojů a instalace, většinou si vyslechnete průpovídky typu stát nás chce vydusit, vykořistit a podobné žvásty.
Většinou volají po kontrole státními orgány, kde jim dají nějakou dobu na odstranění a když ne, tak nějaké větší peněžité sankce!Ale ta kontrola nebývá pořád, za dalších 10-15 let to samé!! Nic nemají!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #80 kdy: 29.01.2023, 16:35 »

To tak dělá asi většina RT.

Ale věřím, že po vydání platnosti zákona 250/2021
se ta většina rapidně zmenší. Zvláště u VRZ by dokumentace měla být nepřekonatelná překážka v uvedení do provozu.
Pokud by vznikla žaloba, že RT vystavil VRZ bez dokumentace v roce 2023, tak i průměrný právník, když si srovná zákon 251/2008 a zákon 250/2021, tak dojde k závěru, že ta pokuta bude značná a může navrhnout i zákaz činnosti .

A je zde zase ta otázka: stojí mi to za to?

Pokud by bylo podle zákona řečeno, že chybějící aktuální dokumentace je důvod k odstavení el. instalce, tak by jsme museli zavřít 60% nemocnic, škol a dalších nemovitostí vlastěných kraji, státem.A to nikdo nedovolí!!

Nemusíme hned řešit katastrofický scénář při pravidelných revizích.
Někdy stačí málo ke zlepšení. Na příklad že budou v rozvaděčích jednopólová schemata, popsané jističe k jakým obvodům patří, že je jasné kde je hlavní vypínač i pro hasiče, že údržba má základní provozní dokumentaci, že se v tom vůbec někdo vyzná......to všechno když se postupně bude aspoň trochu zlepšovat, tak dojde za 5-10 let k naplnění zákona. Ale někde se musí začít.

Často jsem v RZ viděl uvedenou závadu, že schází, nebo není aktuální dokumentace. Bez další specifikace. Nad tím jen provozovatel pokrčí rameny, protože neví co chtěl RT tím vyjádřit. Mělo by býti specifikováno zcela jasně při PR jaká dokumentace schází a proč snižuje bezpečnost provozovaného zařízení. Dokumentace provozovaného zařízení se tvoří po malých krocích. Nikdo nikdy nevytvoří úplnou skutečnou dokumentaci. Ale k údržbě a nakonec i k revizi potřebujeme určité části provozní dokumentace, abychom mohli provádět údržbu i revizní činnost. Proto zákon stanovil jakou dokumentaci má RT dostat k posouzení bezpečnosti elektrického zařízení.   

Scházející dokumentace PROVOZOVANÉHO elektrického zařízení není důvod k odstavení elektrické instalace, ale signál pro provozovatele a odpovědnou osobu, že je snížena bezpečnost provozovaného elektrického zařízení a že má tento problém nějak řešit. Má přece povinnost ročně provádět bezpečnostní audit, analyzu rizika a hledat řešení.

A revizní technik jako diagnostik a auditor zde hraje důležitou úlohu, mezi zákonem a provozovatelem . Kéž by tomu tak bylo.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Richard Šurek
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline


E1A, E1B


« Odpověď #81 kdy: 07.02.2023, 07:51 »

U mně rovněž velké dilema co se týká periodických revizí.
Mám v seznamu např.areál bývalého JZD, rozsekaný na jednotlivé objekty a firmy .
A  areál bývalé zbrojovky ve stejném stavu. Dosud jsem psal do závěru RZ odkaz na dokumentaci uloženou u provozovatele. ...
Tak asi nezbude než postupně dokumentaci zpracovávat, ručně kresli schémata, můžná půdorysy pater. K rozváděčům z druhé poloviny minulého století už ovšem žádná dokumenrace není a nebude... Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #82 kdy: 07.02.2023, 09:19 »

Tak jsem se vrátil z parádní lyžovačky a opět se začetl do diskusí.
Koukám, že se nic nezměnilo. Jen fňukání nad dlouhotrvající m stavem podpořené značným strachem nad tím, co bude dál.

A přitom je to tak jednoduché.
RT si vezme na starost i pasportizaci s vytvořením potřebné dokumentace a protokolů určení VV s předložením kalkulace za celé dílo. Vydělá o to více a zaměstná další lidi kolem sebe (elektromontéry pro zjištění stavů, projektanty atd.).

Čeho se bojíte?
Že nebudete mít práci, protože vše za vás "vyžerou" ti nepoctiví, kteří budou dál revize mastit bez jakýchkoli podkladů a od stolu?
Necháte si to líbit?

Pokud ano, hraničí to s hloupostí sebe samého a pak si můžeme stěžovat jen sami na sebe a svojí neschopnost řešit řešitelné problémy.

Čím dříve začneme vše řešit tak jak je od nás požadováno, tím dříve bude nastolen v celé záležitosti pořádek a za pár let bude to, čemu se dnes divíme, naprosto normálním a běžným stavem.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #83 kdy: 07.02.2023, 10:01 »

U mně rovněž velké dilema co se týká periodických revizí.


A přitom je to tak jednoduché.
RT si vezme na starost i pasportizaci s vytvořením potřebné dokumentace a protokolů určení VV s předložením kalkulace za celé dílo. Vydělá o to více a zaměstná další lidi kolem sebe (elektromontéry pro zjištění stavů, projektanty atd.).


Ano, je to tak jednoduché
Stačí jen využívat toho nástroje, kterým je Zákon 250/2021 a NV 190/2022 Sb.

Na příklad.
Nebyly předloženy dokumenty nutné k posouzení bezpečnosti EZ podle zákona? Proto nemohla být provedená shoda v plném rozsahu a periodická revize se odkládá o 1/2 roku. Tato technická zpráva se proto tyká jen mimořádné revize s termínem další periodické revize za 6 měsíců.

Navrhují do té doby vypracovat základní provozní dokumentaci k provádění údržby a revizí.

Tento postup jsme řešili v minulosti mnohokráte.
Pasportizace je nutná ( to nakonec provedete v rámci mimořádné revize) a můžete zpracovat cenovou nabídku. Nebojím se na tom zainteresovat pracovníky stávající údržby, pokud existují a něco o tom vědí. Oni vám udělají první fází, to je sběr informací. Vy uděláte druhou fází, to je třídění těch informací a někdo to musí zpracovat do finální podoby. Bud to umíte a máte dost času, anebo to zadáte těm, kteří umí nejen v CADu pracovat, ale umí vytvořit slušnou provozní dokumentaci.

A najednou bylo přehledové schéma napájení celého areálu se všemi jisticícmi a vypínacími prvky a v každém rozvaděči byly jednopolové schéma napájení. A dokonce se narodil PVV zcela aktualizovaný. A vystavili jste periodickou revizní zprávu s jinou lhůtou další revize.

Zákon 250/2021 Sb. je jak pro provozovatele, tak pro auditora ( RT). Stát má celospolečensk ý zájem na zlepšení bezpečnosti VTZ. Proč by měl RT brát toho Černého Petra, když na řadě je provozovatel? Ale RT může odborně poradit a jemně provozovatele do toho stavu dokopat. A to zcela moudře, jen pořádně nastudovat zákon a NV. Jste to Vy kdo máte navrhnout termín další revize. Jste to Vy kdo se rozhodne zdá to bude PR nebo MR. Jste to Vy kdo jste znalci zákona o VTZ. Využívejte toho. A nebojte se, že přijde jiný a vydá RZ jinak než určuje zákon. Je jen otázka času zda na to dojede RT nebo uživatel. Zase si položím otázku: stojí mi to za to?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #84 kdy: 10.02.2023, 13:50 »

Kolegové, máme tu takovou prekérku, se kterou si teď spousta poctivých revizních techniků neví rady. Jde o NV 190/2022, kde se v příloze č.2 v části "A" jasně uvádí, jaké podklady jsou vyžadovány pro provádění revizí.......

Začínají se na mě obracet revizní technici s tím, zda jsem jako projektant schopný provádět "pasporty" elektroinstala cí s vypracováním chybějících podkladů. No ne že by to bylo pro mě špatně, kšeft je kšeft, ale kde vzít čas  ? Úsměv

Ale začínají se obracet i provozovatele a pojem "pasportizace" se začíná skloňovat.
Že by ozvěna z Elektriky fungovala jako echo?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #85 kdy: 11.02.2023, 09:34 »

A jak zákazníci koukají, když je bez dokumentace RT odmítne. To je fičák  Smích  A všem neustále vysvětlovat, proč to před časem šlo a dnes už vážně nelze  Smích Máme to ale hezké povolání.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #86 kdy: 12.02.2023, 16:02 »

Dnes jsem chtěl něco koupit, dojedu do extra-super-hyper marketu a asi že v tom dělám, podívám na střechy (parkoval jsem na střeše) budov a vidím na komplexu cca 800x700m dva aktiváky, nic víc. Na střeše pořádné "monstra" VZT v obchodech tisíce lidí.....
Možná nějaký projektík bude ? určitě revize bez závad!!  Co s takovými velecentry při pravidelných RZ??
Myslím si ,  že ten kdo to reviduje bude to stále dělat, protože jsou za to pěkné peníze!
A bezpečnost nula-nic, podle mne to nikdo nepředělá i když bude hrozba vězením a podobné tresty!!  Toto si myslím že bude velký oříšek, ne malinké RD bez projektu!! zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #87 kdy: 13.02.2023, 06:11 »

A jak zákazníci koukají, když je bez dokumentace RT odmítne. To je fičák  Smích  A všem neustále vysvětlovat, proč to před časem šlo a dnes už vážně nelze  Smích Máme to ale hezké povolání.
Pokud si do špitálu zapomenu vzít nohu co chci zoperovat, tak mám holt smůlu tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #88 kdy: 13.02.2023, 06:17 »

Dnes jsem chtěl něco koupit, dojedu do extra-super-hyper marketu a asi že v tom dělám, podívám na střechy (parkoval jsem na střeše) budov a vidím na komplexu cca 800x700m dva aktiváky, nic víc. Na střeše pořádné "monstra" VZT v obchodech tisíce lidí.....
Možná nějaký projektík bude ? určitě revize bez závad!!  Co s takovými velecentry při pravidelných RZ??
Myslím si ,   že ten kdo to reviduje bude to stále dělat, protože jsou za to pěkné peníze!
A bezpečnost nula-nic, podle mne to nikdo nepředělá i když bude hrozba vězením a podobné tresty!!  Toto si myslím že bude velký oříšek, ne malinké RD bez projektu!! zle
Bez urážky, patříte k ostříleným kozákům, tak snad víte že tyto instalace musel Tičr posvětit a těžko bude žalovat sám sebe.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Škopek
http://www.skopek.net
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #89 kdy: 13.02.2023, 07:51 »

Ale začínají se obracet i provozovatele a pojem "pasportizace" se začíná skloňovat.
Že by ozvěna z Elektriky fungovala jako echo?

Pasportizaci veřejného osvětlení už cca před 10 lety začalo vyžadovat Min. průmyslu a obchodu, alespoň u částí VO, kam poskytovalo dotace na výměnu. Pak začínalo k pasportům chtít zatřídění vozovek dle norem a tím specifikovat požadovanou úroveň nového osvětlení a asi 3-4 roky zpět už vyžadují měření světelných parametrů nově instalované soustavy (v provozu do 1 roku od instalace),  jinak se vrací dotace.

Tyto požadavky se podařilo prosadit na MPO v době, kdy to měl na starosti náměstek s patřičnými zkušenostmi, "tahem na branku" a naslouchal odborníkům z praxe. Neváhal nechat zpracovat ukázková řešení a poskytovali kontakty na poradce - tudíž mohly žádat i velmi malé obce, neboť se mohly nezávisle předem rozhodnout a nebyly (mnohdy nesmyslně) tlačeny nějakými dotačními agenturami...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Technické výpočty, simulace fyzikálních polí.
Energetický specialista dle zákona 406/2000 Sb. (č. osv. 0628).
Znalec oboru ENERGETIKA a ELEKTROTECHNIK A, odvětví výroba, rozvod a užití energie, hodnocení úspor energie a EKONOMIKA, odvětví ceny a odhady, specializace energií, paliv, nákladů za otop
Stran: 1 2 3 4 [5] 6 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jakým způsobem provést revizi pracovního stolu?
 Jakým způsobem a podle jaké normy se provádí revize, kontrola nabíječky?
 Jak lze provést revizi elektoinstalace, když od ní chybí dokumentace?
 Jak provést revizi napětovo-frekvenční ochrany?
 Podle jaké ČSN se pravidelně reviduje pevně připojený ventilátor ?
 Jakým způsobem provést revizi osvětlení v objektu ?
 Co dělat, když nemohu provést kompletníí revizi ve svém domě?
 Za pomoci jakých norem se revidují elektroinstalace v zubařských ordinacích?
 Jak posuzovat opětovnou montáž hromosvodu?
 Aké vyjadrenie by mal RT zapísať vo východiskovej revízii k uvedenému stavu?
 Jak zlegalizovat a zrevidovat staré stroje ?
 Ako posudzovať pri revízii prostredie (so starým protokolom o prostredí)?
 Co znamená provést revizi jen "odběrného zařízení"?
 Jakým způsobem provádět elektronický záznam o revizi spotřebiče?
 Kde končí revize instalace společných prostorů?
 Musíme při revizích odpojovat i jiné ventilátory ?
 Musím merať a zapísať do revíznej správy hodnoty Zs?
 Jsou podle vyhlášky č. 73/2010 Sb. postaveny pravidelné revize do šedé zóny?
 Nebude kontrola instalace provedené investorem náhodou také něco stát?
 Nemá tu niekto podrobný popis meraní revizneho technika?
 Jak provést revizi 3fázového vysavače přístrojem Revex 51?
 Opravdu existuje stále požadavek na hodnocení stavu revidovaných zařízení?
 Podľa čoho účtujete revízie elektrických zariadení?
 Je dle revizí ve skutečnosti el. zařízení schopné nebo neschopné ?
 Je tato revizní zpráva v souladu s normou?
 Ako vykonať reviziu tlakovej kanalizácie?
 Kolik osob smí vypracovat jednu revizní zprávu?
 Dělá se revize nabíječek, svářeček r.v:1950 až 1985 dle starých ČSN nebo nových?
 Je lepší napsat do RZ nevyhovuje, než vyhovuje po odstranění závad?
 Jak vyhodnotit revizi skartovačky s Ipe 5mA ?
 Je možné dělat revizi servrovny bez vypnutí?
 Jak posuzovat elektroinstalaci z přiloženého obrázku?
 Jak revidovat miniharmonium DELICIA více jak 30 roků staré?
 Jakou napsat do RZ závadu při jištění 3f zásuvky 32A deonem 40A?
 Existuje obecně spolehlivý postup revize?
 Provádíte revize v EX prostředí? A máte dost informací?
 Jakým způsobem jsou zahrnuty do výchozí revize slaboproudá zařízení?
 Lze provést revize staveništního rozvaděče ještě ve skladu?
 Znáte osobně revizního technika, který píše revize od stolu?
 Jak revidovat přípojku ještě bez elektroměru?
 Musí být v revizní zprávě hromosvodu uvedena metoda měření?
 Není to přeháňka požadovat na dům z minulého století dnešní výchozí revize?
 Jak se provádí revize "formou vyhledávání"?
 Používáte klasické karty na revize el. nářadí a spotřebičů?
 Jaké máte zkušenosti s tiskárnou a čtečkou kódů?
 Provoz, údržba a revize přípojek vysokého napětí
 Jak najednou revidovat skupiny garáží patřící různým vlastníkům?
 Může RT napsat do revize 2.5mm vodiče, když jsou ve skutečnosti jen 1.5mm?
 Revizní technici a soudní znalci versus tržní zákony aneb Máme jen je?
 Postupy a měření při revizích ve zdravotnických prostorech
 Zahrnuje revize elektroinstalace objektu i neměřenou část distributora?
 Co musí obsahovat revize přívodu k čističce odpadních vod?
 Jak je možné, že někteří revizní technici vydávají RZ od stolu?
 Proč má skoro každý RT jinou nastavenou hodnotu izol.odporu v MP ?
 Proč revizní technik posouvá hranice svých pravomocí?
 Jak má vypadat zhodnocení/závěr revizní zprávy?
 Revidujete po kompletní rekonstrukci HDV bytového domu i vedení až do bytů?
 Je možné v revizi u revizních závad uvádět odkaz na neplatné normy?
 Je nedodržení připojovacích podmínek důvod k nevydání revize?
 Musím upozornit na závady instalace v části která není předmětem mojí revize?
 Je nutné opisovat předešlé revize?
 Je možná revize elektroinstalace, ke které neexistuje žádná dokumentace?
 Pokud při závadě napíši v revizi odkaz na starší normu je to špatně?
 Musím provést revizi i vývodu z ER pro připojení nebo stačí jen revize přípojky?
 Napadá vás ve vaší branži využití kontroly rentgenem?
 Mohu vypracovat kratší revizní zprávu s odvoláním na podrobnosti v dokumentaci?
 Ako vyzerá revízia pospojovania plynomeru ?
 Je lhůta od provedení revize a jejímu předání provozovateli?
 Lze vytvořit revizní zprávu nové elektroinstalace "na dálku"?
 Lze napsat revizi na samotný přívodní kabel, případně jakou?
 Podle jaké normy revidujete generátorové centrály se spalovacím motorem?
 Je k revizi domu nutné mít namontovaný hromosvod?
 Podrobnosti o využití termografie v průmyslu
 Provádění revizí elektrických instalací do 1000V v prostorách bez nebezpečí výbuchu
 Musí projektant podepsat revizní zprávu?
 Je nutné provádět revizi na zařízení, které je připojené ke zdroji 24V?
 Ako zrevidovať tester hydraulických častí vstrekovacích lisov?
 Jak zrevidovat panelákové chodbové jádro (PEJ) po rekonstrukci?
 Jaký volit závěr revizní zprávy hromosvodu?
 Kdy se nemusí provádět revize LPMS?
 LED inspekční svítilny a montážní reflektory ELWIS PRO
 Jak má vypadat formulář posudku elektrického zařízení pozaplavení?
 Co je nutné revidovat při změně sazby na D57d po zapojení tepelného čerpadla?
 Jaké jsou termíny revizí v objektech kde jsou předměty vysoké hodnoty?
 Mohu do revizní zprávy napsat své vlastní doporučení?
 Aký je najlepší postup pri revízii inštalácie s predradeným prúdovým chráničom?
 Co vše musí obsahovat projekt pro provedení revize?
 Má revizní technik povinnost uvést v RZ výsledky měření na proudovém chrániči?
 Jak dobře zrevidovat obchody a prodejní stánky?
 Mohu do revize napsat dle 34 1390 splňuje a dle 62 305 nespňuje?
 Musí se provádět elektro revize na dieselagregát?
 Platí se nově zvlášť za revizní zprávu a za revizní štítek?
 Lze revidovat zásuvku 230V pro kotel, při napájení ze staveništního rozvaděče?
 Dle jaké normy revidovat osvětleni zapojené přes zásuvku?
 Je možná revize pouze na straně spotřebiče/zařízení?
 Jaké známe druhy revizí?
 Bezpečnost při provádění revize
 Kdo může revidovat instalaci bytu?
 Ako posúdiť sušiace zariadenia?
 Jaká jsou specifika revizí spotřebičů, které jsou užívány hasičskými sbory?
 Je při výměně a revize rozvaděče nutná i revize celého objektu?
 Ako zrevidovať dopravné potrubie k linke?
 Jak se revidují pevně připojené spotřebiče?
 Podle které ČSN provést revizi na nádražní automaty (pevně připevněné k zemi)?
 Lze vystavit kladnou revizi i při nesouladu s normou?
 Je nutná revize rozvaděče nn, pokud vyměním jistič a chránič za AFDD?
 Je nutné do revize uvádět číslo osvědčení montážní firmy?
 Je nutné uvádět v RZ že byla provedena dle Zákona 250/2021Sb?
 #EH: Příručka revizního technika pro elektrická zařízení nn (1981)
 Jak revidovat zařízení staveniště bez dokumentace?
 Je nutné revidovat zahraniční zapůjčenou techniku podle českých norem?
 Zásah do rozvaděče pro připojení FVE, je změna výrobku a jak poté revidovat?
 Co je vše nutné znát o spotřebičích?
 Je možné napsat na jednu revizní zprávu více spotřebičů?
 Musí výchozí revize el. zařízení mít podklad dokumentaci skutečného provedení?
 Jaké podklady pro výchozí revizi elektroinstalace?
 Používáš ve své odborné praxi dron, kde?
 Jak provést pravidelnou revizi EZ, když zákazík nedoloží výchozí revizi?
 BM -Plná verze Odborná způsobilost dle nv 194/22 Sb.
 Jak dalece může být revize bez přítomnosti revizního technika validní?
 Lze revizí spolehlivě odhalit nedotažený šroub středního vodiče v 1F zásuvce?
 Když revize FVE a TČ ztratí svůj smysl
 Proč je vhodná revize nezávislým revizním technikem
 Může být vystavena revize na rozvaděč s přepínačem sítí i bez dokumentace?
 Je rozdíl mezi výchozí revizí FVE pro ohřev vody v bojleru a výchozí revizí RD?
 Ako postupovať pri PERIODICKEJ OPaOS LPS ak je VYCHODISKOVA OPaOS chybná ?
 Musí se dělat revize rozvaděče jako výrobku?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.071 sekund, 22 dotazů.