Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak prokazatelně poučujete své odběratele elektroinstalace o užívání?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak prokazatelně poučujete své odběratele elektroinstalace o užívání?  (Přečteno 8216 krát)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #36 kdy: 09.01.2023, 00:36 »

Což o to, požadavek na dokumentaci vůbec nezpochybňuji a dokonce vítám. Ohledně výchozích revizí nemám jediný stín pochybnosti. Nicméně například co se týká paneláků, tam už ano a absence projektové dokumentace je pro mne sice závadou, ale ne důvodem k tomu, aby revize vyšla negativně. Je to z důvodu že vím že dokumentace existovala, ale nyní není často k dohledání a majitelé jednotlivých bytů ji nemají a k dispozici mít prostě nemohou. V revizi je upozorňuji na to, že je jejich zákonnou povinností tuto dokumentaci mít a udržovat ji aktuální. to je vše co s tím mohu dělat.

Ale nesouhlasím s názorem, že pokud el. zařízení neodpovídá aktuálním požadavkům na bezpečnost, musí býti rekonstruováno . Na tento požadavek jsem narazil snad jen pokud se to týká strojních zařízení a jejich bezpečnosti. Tak zde to i chápu. Nicméně zde někteří kolegové vyvolávají dojem, že se to týká prakticky všech el. zařízení, včetně bytů. Nicméně stále nevidím předložený jediný konkrétní článek konkrétního předpisu, nebo jediné soudní rozhodnutí v tomto duchu. Naopak já předložil několik podkladů, kde se píše o tom, že původní instalace se reviduje dle norem z doby vzniku té instalace, nebo že oproti jednomu tvrzení, není úkolem RT přebírat odpovědnost za instalaci, ale pouze konstatovat soulad s průvodní dokumentací a ověření možnosti bezpečného užívání instalace.
Pokud podloží svá tvrzení, rád změním svůj přístup. Jestli má ale kolega Molák pravdu, můžeme rovnou podat podnět na všechny stavební úřady, aby okamžitě začaly dávat příkazy k okamžitým rekonstrukcím bytů, nebo tyto byty zakázaly používat z důvodu bezpečnosti.  Nebo se pletu?

Bohužel kolega zde téma rozvířil a aniž by své tvrzení podložil konkrétním odkazem, pak se z diskuse stáhl. Což je škoda, protože mne to opravdu zajímá. Příznávám se totiž, že mám občas trochu problém správně chápat některé texty psané silnou právničinou a proto jsem vděčný za různá popostrčení, nebo nakopnutí správným směrem, od zkušenějších kolegů. Milan Hudec se k tomu také více nevyjádřil a tak mi nezbývá než čekat, zda někdo další konečně něco předloží.

Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #37 kdy: 09.01.2023, 08:29 »

Ale vždyť jsem s tebou zajedno, už nevím jak bych to napsal tanecek
Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #38 kdy: 09.01.2023, 09:48 »

Je zvláštní, že Karel Dvořáček chtěl upozornit hlavně ( především) na chyby
při výchozích revizích.

Všichni z dlouholeté praxe víme, že pokud se připustí závady při VR, tak při následné revizi s tím obvykle nic neuděláte. Závady se pak táhnou a táhnou, až do nějaké rekonstrukce.

Pokud dneska elektrické zařízení, které mám revidovat spadá pod VTEZ a tím pod zákon 250 a NV 190, pak jsou podklady dané zcela taxativně a revizní technik je musí po zhotoviteli díla vyžadovat. Trvá to léta, než dodavatelská firma pochop,í jaké má povinnosti s předáním díla.

Na příklad v oblasti průmyslu a strojního zařízení. Tam platí zákon 176/2008 Sb.,  který velice podrobně stanovuje, jak má vypadat předávaná provozní dokumentace. To není jen jeden list papíru s honosným názvem Declaration of Conformity, jak si i po 15 letech mnozí představují.
Dodavatel musí dodat i to Poučení, Návod pro obsluhu a údržbu včetně analýzy rizik. A tak se v praxi setkávám se dvěma přístupy odpovědných pracovníku za elektrické zařízení. Ta první skupina vyžaduje taxativně u všech dodávaných zařízení provedení VRZ. A zde právě RT chrání provozovatele před dalšími problémy, které nastanou po následné revizí.
Druhá skupina vedoucích pracovníku uvěřila báchorkám a výchozí revizi neobjednávají, protože stačí prohlášení o shodě podle NV 118/2016 Sb. Ale při další následné revizi se nestačí divit a zvláště v případě, kdy zjistíte, že SZ není bezpečné.

Jsem zajedno z posledními příspěvky.
Nejsem ale zajedno, když se plantá dohromady VTEZ a ostatní elektrické zařízení, které dnes nespadá pod Z250/2021 Sb. Slučuje se výchozí a pravidelná revize. Mnohé činností jsou společné, ale VRZ je úplně něco jiného a vyžaduje jiný přístup.
Diskuse je pak velice košatá a ztrácí se v ní to podstatné. Zkvalitnění dodavatelské činnosti a činnosti RT při výchozí revizi. RT by se možná měl přejmenovat na přejímacího inspektora se státním souhlasem. To měl na zřeteli zákon 250/2021 Sb.

Činnost RT je podobná jako před Z 250/2021Sb.,  jenže Z a NV mu ty povinnosti uzákonily.
A to tam, kde je VTEZ podle zákona.
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jaroslav Molák
*
Offline Offline




« Odpověď #39 kdy: 09.01.2023, 12:51 »

Protože si velmi vážím pohledů p.Bocka, vrátil jsem se do diskuze. Reaguji na výzvu kolegy Fraňka.
Z diskuze jsem se stáhl, protože někteří diskutující na tomto odborném servru si myslí, že jsou na sociální síti. Většinou jsou to diskutující, kteří ač řemeslníci, někteří i verifikovaní dovedou urážet svým příspěvkem druhého, který nemusí své znalosti někomu předávat jako učitel.
Je to v  podstatě jeho know how. Za tím stojí vzdělání, celoživotní a praxe.
Sám bych si nikdy nedovolil svému učiteli říct něco o blábolech a ať si je nechá pro sebe.
Invektivy svědčí  jenom o kultůře struktury diskutujících, o diskutujícího.
    Některé věci, které diskutující věřejnost vůbec opomíjí, protože většinou se pohybuje ve své Nice ať si tam klidně zůstane..
Já se pohybuji v řemesle v prostředí charakteru občanské, zdravotnické, průmyslové,zemědělské a dopravní infrastrutury výstavby zařízení nn, vn, vvn, elektráren, problematice střídavých a stejnosměrných trakcí, bludných proudů a právním prostředí a čím víc poznávám, tím víc si uvedomuji, jak toho málo vím. Trvale se vzdělávám a mám málo času vstupovat do diskuzí.
Když jsem začínal byla revizní činnost prakticky v plenkách, harmonizované normy, trochu složitější a potom už jen završující pojem: PŘEDPISY. V elektrice z těch techn. norem asi  4 800 je nejvíce v naší branži. K určeným a harmonizačním normám se vztahují právní předpisy a těch je mnoho.
Rozmanitost zařízení pohání člověka k tomu, že nemůže "opisovat" revizní zprávy a musí provozovateli sdělit čemu jeho zařízení nevyhovuje a v jakém rozsahu musí být upraveno podle současných předpisů.
Pokračování násleuje
Zaznamenáno
Jaroslav Molák
*
Offline Offline




« Odpověď #40 kdy: 09.01.2023, 12:52 »

Vrátím se k hloupé koupelně v bytě panelového domu před padesáti léty. Absolutně nevyhovující podle dnes zastaralé normy, tehdy platné normy. To riziko úrazu elektrickým proudem je extrémně vysoké. Někdo v diskuzi tady s jednoduchým pohledem na věc se v podstatě vyjádřil, že úraz v koupelně na pracovišti není přece stejný jako v bytové koupelně. Vždyť povinnost předcházet rizikům se přikazuje zaměstnavatem pro bezpečnost pracovníků. Ten člověk asi nechodí a neabsolvuje žádná školení jako zaměstnanec, dokonce ani jako živnostník.
Nesčetněkrát na školeních, seminářích a při odborných zkouškách měl být tento člověk seznámen s problematikou, kterou kontroluje nebo dozoruje. Takto to běží u firem, které ze zákona tak mají postupovat.
Těch předpisů je hodně a pro začátek, když žádáš o hloubější objasnění problematiky bezpečnosti Honzíku Fraňku nahledni do např. https:vubp.cz>prevence pracovnich rizik.
Je to první díl ve kterém jsou uvedeny právní předpisy. Jsou to desítky právních předpisů.
Tak asi jednoduše tolik: zařízení provedené podle dnes neplatných norem a nevyhovujícím požadavkům bezpečnosti jak to požadují současné předpisy, musí být upraveno v rozsahu potřebném pro zajištění této bezpečnosti. V našem případě koupelna v panelovém bytě dnes není bezpečná bez proudového chrániče 30 mA.
Zaznamenáno
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #41 kdy: 09.01.2023, 13:18 »

Docela mě zaráží jak diametrálně odlišné mohou být názory a postupy v praxi pokud jde o revizi zařízení zhotoveného před určitou dobou v době platnosti dnes již zastaralých norem.
Nechci polemizovat, který přístup je správný, logickými argumenty asi každý dovede podpořit oba tyto přístupy.
K zamyšlení je spíš fakt, že tahle "volnost" ve výkladu předpisů je zřejmě dlouhotrvající a nikomu nevadí? Neklesá tím trochu důvěryhodnost RT a jejich práce?
A nebo je to tak, že objednatel, podle toho jaký chce výsledek osloví se zakázkou buď "salámistu" nebo "ortodoxního radikála"? V optimálním případě si každý dokáže obhájit svůj přístup a svou práci a obě revizní zprávy (každá s jiným výsledkem) jsou zřejmě v souladu s vyhláškou (zákonem).
Nechci polemizovat s autorem, kde k právním dedukcím ohledně zákonů a vyhlášek přišel, s některými nesouhlasím ale nemám žádné právní vzdělání abych byl kvalifikovaným oponentem.
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #42 kdy: 09.01.2023, 14:03 »

Nechci se s nikým domlouvat !
Ale chlapi čtěte zákony!!
Z- 250/2021-§3/článek 5

Co je tam psáno, ať si každý přečte sám a nepíše bláboly! podivej
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Kvita Ladislav
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #43 kdy: 09.01.2023, 14:50 »

Nechci se s nikým domlouvat !
Ale chlapi čtěte zákony!!
Z- 250/2021-§3/článek 5

Kdo jiný, než RT elektro, by měl provozovatele prokazatelně upozornit, že revidované elektrické zařízení sice odpovídá ČSN platným v době jeho vzniku, ale že ve vlastním zájmu a s ohledem na zdraví a životy svých blízkých by nebylo tak úplně od věci provést rekonstrukci elektrického zařízení?
A jak více prokazatelně, než uvedením ve zprávě o revizi, lze toto upozornění provozovateli sdělit?


* Důvod rekonstrukce.png (1038.79 KB, 1643x1651 - prohlédnuto 89 krát.)
Zaznamenáno
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #44 kdy: 09.01.2023, 14:57 »

Otázka tedy je, kdy RT usoudí (podle jakého předpisu),  že je nutná rekonstrukce - očekávám nějaký obecnější právní předpis vyšší úrovně.
Podle "radikálního" přístupu by nikde nemohla získat kladnou revizi žádná dožívající instalace TN-C.
Když půjdu v těhle úvahách ad absurdum tak by mě zajímalo, kdy by měla správně taková rekonstrukce proběhnout? Nebylo by nejlepší  aby se rekonstrukce provedla ještě před začátkem platnosti nové normy?
Chápu sice ušlechtilou motivaci k takovýmto úvahám ale v praxi mi to přijde jako cesta do pekel.

Docela často se tu (a mysím že docela trefně) hodnotí elektrikářské výplody některých zdeníků. Co by potom řekli právníci na tuhle diskuzi o právních předpisech, kterou tu vedou z jejich pohledu povětšinou totální laici?
Zaznamenáno
Kvita Ladislav
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #45 kdy: 09.01.2023, 15:23 »

Co by potom řekli právníci na tuhle diskuzi o právních předpisech, kterou tu vedou z jejich pohledu povětšinou totální laici?

Mnohem podstatnější je, co řeknou právníci v soudní síni v případě průšvihu.
Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #46 kdy: 09.01.2023, 15:54 »

Kdo jiný, než RT elektro, by měl provozovatele prokazatelně upozornit, že revidované elektrické zařízení sice odpovídá ČSN platným v době jeho vzniku, ale že ve vlastním zájmu a s ohledem na zdraví a životy svých blízkých by nebylo tak úplně od věci provést rekonstrukci elektrického zařízení?
A jak více prokazatelně, než uvedením ve zprávě o revizi, lze toto upozornění provozovateli sdělit?

Ale o tom jsem už také psal

.....
Také pokud jde o instalace které jsou provozovány již delší dobu se domnívám, že mohou být provozována i nadále, pokud se jejich stav výrazně nezhoršil do té míry, že se mohou stát nebezpečnými. Sice mohu doporučovat jejich rekonstrukci a oprávněně, nicméně pokud nevykazují nebezpečné závady, tak tím moje pravomoc končí.

.....
Těch předpisů je hodně a pro začátek, když žádáš o hloubější objasnění problematiky bezpečnosti Honzíku Fraňku nahledni do např. https:vubp.cz>prevence pracovnich rizik.
Je to první díl ve kterém jsou uvedeny právní předpisy. Jsou to desítky právních předpisů.
.....

Děkuji ti. Mám staženo a důkladně prostuduji. Ozvu se se svým vysvětlením, jakmile dojdu k nějakému výsledku, či poznání.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jaroslav Molák
*
Offline Offline




« Odpověď #47 kdy: 09.01.2023, 16:58 »

Honzíku Fraňku neozývej se. Obdivuji, že máš tolik času věnovat se diskuzím, já ten čas nemám a diskuze navštívím jen svátečně. Takže jen mejluj, protože mojí reakce by jsi se nedočkal.
Co se týká vyhlášky 250/2021 a  čl. 5 je otázka připomínkování zákonů.
Bohužel vše zůstalo v režii inspekce a nám se podařilo jen prosazení, že šéfem komise je RT.
Kdysi (to je v elektrice pravěk) se vzájemně uznávaly odborné dozory. Dnes nikoliv. Podle toho vypadá školení, zkoušky RT a výsledkem je kvalita RT.
No já jsem pracoval v pozicích, kde jsou kladeny přísnější požadavky na odbornost a znalosti RT.
   Předpis předepisuje posuzovat provoz elektrického zařízení z hlediska bezpečnosti. Horní hranice životnosti elektrického zařízení byla stanovena 30 roků. Z mojí branže je rozdíl životnosti např. trakčního stožáru (při údržbě daleko vyšší) a jističe, spojení vodičů (u hliníku žalostné) a prakticky žádné údržbě v panelových domech, nehledě na slabost ochrany bez chrániče.
Nemám potřebu kohokoliv učit, přesvědčovat o svém pohledu na řemeslo. Během své praxe jsem absolvoval víc než stovku školení, každých 5 roků pčínaje rokem 1976 obhajoval své znalosti revizního technika před orgánem státního dozoru, provedl tisíce revizních zpráv.
Na příkladu bytové koupelny v panelovém bytě jsem prezentoval nutnost opravy podle současných platných předpisů. To že dochází ke změnám, někdy barbarskými zásahy instalatéry v domě, že zařízení není pravidelně kontrolováno zařízení, že laici/obyvatelé bytů se pletou do řemesla elektro, že v koupelnách potom umírají lidé, přece se nebudu točit zády a čekat, až dojde k 1. poruše. Připadám si jak Kutáč nebo Hájek, kteří několik roků předávají své poznaky z hromosvodů a výsledek mnohdy jako by házeli hrách na stěnu. Nic. Spousta RT nepoučitelní.
   Jsem zkrátka férový, poučím objednavatele/provozovatele, že zařízení se sice posuzuje podle pravidel svého vzniku, ale je zastaralé, nevyhouje předpisům před úrazem elektrickým proudem, nechrání moderní elektrospotřeb iče, elektroniku, je staré ,  už dávno mělo být rekonstruováno .
Není mým problémem, že jste to dosud neupravili.
Tak asi tolik.
Prosím vynechejte mě z diskuze. Musím dělat něco prospěšného.
Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #48 kdy: 09.01.2023, 17:12 »

Prosím vynechejte mě z diskuze. Musím dělat něco prospěšného.

V pohodě. Nicméně osobně považuji pomoc kolegům a osvětu laikům, za velice prospěšnou činnost. To jen tak mezi námi  Mrknutí
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #49 kdy: 09.01.2023, 18:01 »

Kdo jiný, než RT elektro, by měl provozovatele prokazatelně upozornit, že revidované elektrické zařízení sice odpovídá ČSN platným v době jeho vzniku, ale že ve vlastním zájmu a s ohledem na zdraví a životy svých blízkých by nebylo tak úplně od věci provést rekonstrukci elektrického zařízení?
A jak více prokazatelně, než uvedením ve zprávě o revizi, lze toto upozornění provozovateli sdělit?


Ano, tak jsem to myslel (možná špatně napsal)...omlouvám se!
Ale někdo chytrý napsal, že vůbec tím pádem neudělá revizi takto starého zařízení,pokud bude "vyhovovat" podle předpisů v době její výroby!
Zlepšení ,vylepšení elektroinstala ce pak napíši do PRZ a ne že ji neudělám, že je zařízení nefunkční nebo nebezpečné!
Jak zlepšení instalace ji předělat na PE+N to je jiné kafé a je odborné!
Bavíme se o občanském příbytku, ne o podniku!

Citace
Co se týká vyhlášky 250/2021 a  čl. 5 je otázka připomínkování zákonů.
Bohužel vše zůstalo v režii inspekce a nám se podařilo jen prosazení, že šéfem komise je RT.

Tento článek není vůbec o tom, kdo je šéfem komise??A připomínkování zákonů? Jednou je to zákon a nic neuděláme!Ať je slaný nebo sladký! Mrknutí
Článek 5/§3 -Z250/2021
VIZ:5) Stav vyhrazených technických zařízení se při jejich kontrole, zkouškách nebo revizích až do doby jejich rekonstrukce posuzuje podle právních a ostatních předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci3) platných a účinných v době uvedení těchto zařízení do provozu.
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #50 kdy: 09.01.2023, 18:43 »

Pane Moláku, na jednu stranu píšete, že na diskuse nemáte čas a na druhou stranu zde místo racionálních argumentů a vysvětlení píšete emotivní sáhodlouhé slohové práce s minimální informační hodnotou. Osobně mi to je líto, protože nemám pochyb o vaší odbornosti a téma mohlo být pro poučné. Ačkoli jsem nic nepsal, tak jsem jej sledoval a aktivně se snažil listováním ve všemožných zákonech a normách najít podporu pro vaše tvrzení, protože jako ostatní žiju v přesvědčení, že vydáním nové normy se automaticky starší elektrické zařízení, které ji nesplňuje, nebezpečným nestává a kladnou revizi získat může. Moje hledání bylo neúspěšné, resp. spíše jsem našel protiargumenty a proto jsem čekal, že do toho vnesete trochu světla. No tak asi nevneste, škoda.
Zaznamenáno
Milan Jakeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #51 kdy: 10.01.2023, 09:26 »

V našem případě koupelna v panelovém bytě dnes není bezpečná bez proudového chrániče 30 mA.

Když jsem byl v dobách dávno minulých elektrikářským učněm, tak pro nás charakteristik a nadproud - vybavovací čas chráničů byla jedna neznámá. Byli jsme proto na pochybách, zda RCD dokáže či nedokáže omezit proud tělem na jeho vybavovací hodnotu 30mA. Dnes už samozřejmě dávno vím, že RCD vůbec neomezují velikost proudu ale jen čas jeho uzavření chybovým obvodem. A také už dávno vím, že na suchém těle vychází vybavovací doba z hlediska úrazu EE bezpečná, ovšem na mokrém těle je vzhledem k výrazně vyššímu uzavřenému proudu podle dnešních norem už nebezpečná. Pochybuji, že by se našel nějaký dobrovolník, který by chtěl po horké koupeli na sobě demonstrovat opak. A obzvlášť, pokud by RCD už rok nikdo netestoval a nebylo by proto jisté, zda vůbec bude reagovat v předepsaném limitu.

Toto jsem sem napsal proto, protože mne často udivuje, jak velký bezpečnostní přínos často lidé proudovým chráničům v koupelnách přisuzují. Já na RCD nahlížím jen jako na jistič s diferenciálním snímáním proudu a s velkou citlivostí a nadpřirozené schopnosti mu už dávno nepřisuzuji  Úsměv.

PS: Vynucovat rekonstrukce elektroinstala ce kvůli změně norem by byla z mého hlediska spíš dehonestace norem jako takových. Podle mne je instalace podle norem bezpečná s přijatelnou mírou rizika ať už byla norma vydaná kdykoliv. A také když se něco dělá jen kvůli papírům, tak je to vždy ke škodě a nikdy k užitku (dělá se to jen kvůli tomu blbému papíru).
Zaznamenáno
Martin Babrňák
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #52 kdy: 10.01.2023, 09:35 »

Doufám, že to nebude považované za nezdvořilost pokud se také trochu zapojím. Pokud by něco z toho vypadalo jako blábol tak mě klidně řekněte, že blábolím XD. Občas my myšlenky jedou všude možně. Děkuji předem za trpělivost.

Z mého osobního pohledu je hlavně problém v kombinaci moderních přístrojů, které se připojují do zásuvek ve starých koupelnách a pak v tom prostředí i třeba zůstávají. Dříve přeci jen jediné co se připojilo v koupelně do zásuvky tak byl max fén a sem tam nějaká stará tatramatka (oboje bylo konstruováno trochu jinak a možná bych řekl i bytelněji). Kdež to dnes? fén, kulma, holící strojek, pračka, sušička a kdo ví co ještě dalšího (a to nepočítám, že některé věci jsou připojené třeba trvale).

Před vnitřní poruchou ve spotřebiči třídy II moc RCD neochrání. Manželka se chtěla fénovat a jen co fén zapla tak se zajiskřilo a hezky začal čmoudit, hned ho dala na zem a vytáhla ze zásuvky. Jistič ani nemohl reagovat jelikož zahořel vypínač a tudíž to šlo ještě přes odpor ohřevu uvnitř. Tam by RCD reagoval jen kdyby došlo už k vážnému poškození krytu (nedivil bych se kdyby se i to mohlo stát)

Ale třeba modernější pračky které mají více elektroniky (a lidé je kolikrát nechávají trvale v zásuvce) a je tak mnohem větší riziko, že může vzniknout porucha mezi části s nebezpečným napětím a krytem, které ale v případě, že je pračka ve stand-by modu nepovede ke zkratu (spojení PE + N v zásuvce, počítejme, že todle je v tom rozvodu vpořádku). Taková situace může vést k úrazu El jež povede k nějakému zranění a nebo ke zničení zařízení ve chvíli kdy se zapne a dojde k tvrdému zkratu kterému by RCD zabránilo čímž by chránilo nejen osobu, ale i zařízení.

Z tohodle důvodu bych obecně doporučoval aby se postupně rekonstruovali minimálně obvody koupelen (obecně i kvůli tomu, že se dříve dělali z umakartu kterej dobře hoří XD) ideálně už na úrovní SVJ a podobně
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #53 kdy: 10.01.2023, 11:12 »

Citace
Z tohodle důvodu bych obecně doporučoval aby se postupně rekonstruovali minimálně obvody koupelen (obecně i kvůli tomu, že se dříve dělali z umakartu kterej dobře hoří XD) ideálně už na úrovní SVJ a podobně

Jsem také pro rekonstrukce - ALE??
Když byla instalace původní ,   byla v TN-C - jistič, chránič nejde dát!
Pokud byla instalace rekonstruována před cca 10 lety ,byl dán chránič AC. Dobře!
Dnes ,   kdy se došlo na to, že na elektronický fén AC je k ničemu,neochrání ,zahltí se, musí být minimálně TYP A ....Zase špatně!
Vývojem jdeme dopředu ,   ale nemůžeme "staré" instalace (? otazník)  likvidovat každý rok!
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Stran: 1 2 [3] 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Zajímalo by mne jak je to vlastně s živností pro výrobu rozvaděčů?
 Co je to vázaná živnost?
 Musim ja pak po vydani zivnostenskeho listu pro vyse uvedene remeslne zivnosti splnit jeste neco dalsiho? §8 a ZL remeslne zivnosti.
 Co mohu vykonávat za práci s ŽL (montáž, opravy vyhrazených el. zařízení)?
 Jaký potřebuji ŽL abych mohl projektovat bez autorizace?
 Co s neoprávněným podnikáním?
 Co vše potřebuji pokud chci začít podnikat dod. způsobem?
 Co je třeba znát pro zkoušku z §8 vyhl.50/78Sb?
 Kolik let praxe potřebuji pro získání živnostenského listu jako elektrikář?
 Víte o Elektroinstalatérství jako nové řemesné činnosti podle Návrhu změny ŽZ?
 Souhlasíme s obsahovou náplní živnosti ?
 Co musím splňovat po změně zákona od 1.7.2008 pro začátek podnikání?
 Myslíte si, že novela živnostenského zákona nezhorší kvalitu práce?
 Co je zapotřebí k začnutí podnnikání v oboru elektro?
 Vyplatí dělat za za 160kč/h na živnostenský list?
 Jaké potřebuji vzdělání na opraváře praček?
 Mohu já jako revizní technik EPS systémů v ČR jít dělat revize i na Slovensko?
 Pokud chci pracovat alá Švarc systém opravdu mi nestačí pouze §6?
 Ako zacat z elektroinstalaciami na zivnosti?
 Prý od 1.1.2009 na založení živnosti pro elektrikářne není potřeba ITI?
 Myslíte, že OSVČ musí absolvovat "referentské školení ?
 Jak řešit situace, kdy klient chce vše nejlépe zdarma?
 Jaké administrativní povinnosti vyplývají pro pronajímatele elektrických strojů?
 Co vsetko potrebujem, aby som sa mohol stat elektromonterom-lezcom?
 Musím mít k podnikání na ŽL ještě oprávnění k elektromontážím vydané ITI?
 Zřídíte si datovou schránku ?
 Co vše potřebuji k podnikání v elektroinstalacích?
 Mám §10, co potřebuji ještě pro kreslení elektrotechnické dokumentace?
 Čo všetko potreba aby som si mohol na Slovensku založit živnost ?
 OSVČ, máte zodpovědnostní pojištění?
 Funguje sjednávání malých zakázek formou aukcí?
 Co je potřebné pro získání živnosti na skládání a servis PC?
  Jaký je vztah mezi odpovědným zástupcem vůči živnostenskému úřadu a vůči ITI?
 Která živnost je ta správná pro výrobu rozvaděčů?
 Jaký druh živnostenkého oprávnění potřebuji pro rekonstrukce el. zařízení?!
 MONTÁŽNÍ CENÍK - souhrnné téma, koncepce
 Jaký živnostenský list musí být na revize spotřebičů?
 OSVČ a často jejich velmi chabé obchodní dovednosti ...
 Jak využívá živnostník datovou schránku?
 Jak se představuješ v telefonu?
 MONTÁŽNÍ CENÍK - rekonstrukce odběrného místa
 Nabídka "bez dokladu" je projevem zloděje!
 Jak živnostník vydělá na platebním terminálu!
 Kdo je opravdu podnikatelem a kdo ne?
 Víte které profesní role musí umět živnostník navíc ovládat?
 Jak vypadá vaše vyúčtování zakázky?
 Umíte si opravdu vyjednat dobrou cenu?
 Jak přijímáte, odmítáte, či postupujete zakázky?
 Kde brát argumenty na neočekávané návrhy klientů?
 Proč potřebuje živnostník svou image?
 Může člověk bez jakékoliv oficiální odborné způsobilosti vyrábět mn zařízení?
 Jaké máte kdo zkušenosti se společnostmi zprostředkujícími zakázky ze zahraničí?
 Jak dalece je živnostník schopen přijmout procesy dle ISO 9001?
 Víte jak se vyhrávají výběrová řízení?
 Jak si myslíte, že mají vypadat stránky živnostníka?
 Co je potřeba abych se stal projektantem elektro?
 Jak je to s podnikáním v oboru ELEKTRO, potřebuji opravdu §8?
 Jak reagovat na neustálé nabídky různých adresářů a katalogů firem?
 Jak začít s živností po dlouhodobé nemoci?
 Umíte opravdu řídit podřízené a spolupracující elektrikáře?
 Zaujimalo by ma ako si mozem ako elektrotechnik zriadit zivnost (SK)?
 Máte někdo knihu "Podnikatelský mýtus"?
 Jak legislativně vyřešit legální přivýdělek k zaměstnání?
 Víte, že budeme muset používat nový identifikátor?
 Živnostníku, co by ti nejvíce pomohlo v kvalitním výkonu povolání?
 Jak bojujete s reálnými termíny dodavatelů?
 Taky se těšíte na platby mobilem?
 Má smysl platit poptávkové servery?
 Dáte nám tip na zaručeně zapomenutou firmu?
 Co říkáte na službu firmy, kerá vám jako RT dohodí práci nedaleko domova?
 Kdo ještě obdržel dopis od falešného exekutora Holečka?
 Jak má vypadat ukázkový zápis ze služební cesty?
 Kdy bude elektronická faktura běžnou realitou?
 Jak postupovat při zakládání živnosti na revize el. spotřebičů?
 Ručím za škodu svým majetkem i jako právnická osoba?
 Kdo z vás elektrikářů chodí kromě své práce navíc na brigády?
 Byl by zájem o podobný portál evidující odběratele po splatnosti?
 Kolik kompletních instalací stihne realizovat elektroživnostník za rok?
 Co vše k získání živnostenského listu na elektromontáže ?
 Co je potřeba k výrobě a prodeji zařízení které jsem sám navrhl?
 Desatero odpovědného zadlužování
 Jaká je definice švarcsystému?
 Myslíte si, že je naše vláda progresivní a zavede také daňovou loterii?
 ŽIVÉ VYSÍLÁNÍ: čt 5.7. 20:00 Jak se dají vydělat peníze v elektrotechnice
 BYZNYS: Co s konkurencí?
 Jak být lepší?
 SOLID: Povinnosti OSVČ ve vztahu k bezpečnosti práce a technickým zařízením
 Fyzická osoba versus právnická
 Co je to cena a jaký je princip cenotvorby v tržní ekonomice?
 Jak poznám, že mohu být dobrá OSVČ?
 Jak hodnotíte výkony svých podřízených?
  A jak bojujete se svou prokrastinací u vašich kolegů a podřízených?
 KONEČNĚ TO NĚKDO ŘEKL! Záznam ze sněmu Svazu průmyslu a dopravy ...
 Kdy si založíte své MOBITO vy?
 Co je potřeba k tomu abych mohl navrhovat projekty elektro jako živnostník?
 Musím mít první ŽL. a pak žádat na TIČR o oprávnění ?
 Kam sáhnete, když vám vypadnou příjmy?
 Vánoce se podnikatelů netýkají, pětina OSVČ bude pracovat i o Štědrém dnu
 Jaký ŽL a zkoušky potřebuji k montáži vlastní FVE?
 Která živnost opravňuje k výrobě rozváděčů nn?
 Zvládáte dobře téma "Živnostník a organizace času"?
 Mám vstoupit do vod RT nebo jít z oboru pryč?
 Co dalšího nám stát naloží příště?
 Jak se zachovat ve výběrovém řízení se špatným projektem (hromy:o)?
 Ako vyrábať rozvádzače?
 Co by jste si mysleli o energetickém obchodníkovi s takovým kufrem?
 Jaké máte zkušenosti s poptávkami AAA?
 Umíte se prezentovat?
 Jaká je běžná cena za hodinu práce elektromontéra?
 Co říkáte na poptávku, kde poptávající určuje cenu za dílo?
 Pociťujete na zakázkách taky propad ekonomiky ČR?
 Proč skoro každý řemeslník lže dodavateli?
 Proč skoro každý obchodník VO pomluví sortiment, který neprodává?
 Jaké si jako OSVČ vytváříte finanční rezervy?
 Může živnostník fakturovat elektroinstalační práce, zejména strukturku?
 Bude navrhovaná novela Živnostenského zákona opravdu přínosem?
 Víte, co znamená pojem "zabiják inovace"?
 Ako určiť cenu pre zákazníka?
 Existuje elektrikář OSVČ neplátce DPH?
 Co říkáte na to, že od nového roku bude založení s.r.o. jen 1 Kč ?
 Vyplatí se mít svého elektrikáře?
 Přivítáte QR kódy na daňových dokladech?
 Projeví se oslabení koruny i u elektrikářů?
 Jaké telefonní tarify používají živnostníci a podnikatelé v oboru elektro?
 Co je potřeba k podnikání s živností Výroba, instalace, opravy elektrických ...?
 Víte o zrušení záruky u smluv o dílo podle NOZ?
 Dá se uživit pouze odstraňováním revizních závad?
 Splasklá bublina firemních FB profilů splaskne podruhé!
 Co je třeba pro živnostenský list?
 STOPSTAV, jak si proklepnout odběratele zda někomu už nedluží ...
 Jak se pracuje s cenou účelově?
 Jakým způsobem provádět rešerši ochraných známek
 Jak ve vašem byznyse využíváte toho, že dobrý obal prodává?
 Doufám, že víte, že hodnota a cena není totéž?
 Co vše potřebuji k získání odborné kvalifikaci pro výrobu rozvaděčů nn ?
 Odkud má živnostník vzít dobré obchodní návyky?
 Založme časový rezervní fond elektromontážních prací!
 Nedopouští GME porušení platné legislativy když vybízí k práci na el. zař.?
 Myslíte, že heslo Vrána k vráně sedá, platí i ve vztahu zákazník/elektrikář?
 Jak má spotřebitel postupovat při výběru odborníka a jeho ceny?
 Stopstav.cz spouští novou službu Klient
 O službě StopStav a platební morálce českých firem
 Není 11,70 Kč včetně nákladů za revizi spotřebiče mnoho?
 Jak budou živnostníci používat pokladny?
 Trestní odpovědnost inspektora státního technického dozoru
 Co si myslíte o takzvané "práci na černo"?
  Co si myslí malí podnikatelé o elektronické evidenci tržeb (EET)?
 Mohu mít jako řemeslník bez ŽL, tedy načerno nějaké problémy?
 Víte, že s online fakturou musí odběratel souhlasit?
 OSVČ aneb Jak se uživit a mít čisté svědomí
 Kontrola svých emocí nejen při prodeji
 Jak se vám podniká v naší vlasti?
 Jak je to vlastně s tím kontrolním hlášením DPH?
 Jaké administrativní pomůcky pomohou k lepšímu podnikání?
 Jak se bránit "fušerům" do elektrořemesla, kteří mají své odpovědné zástupce?
 Může volná živnost navrhovat, vyrábět a prodávat elektrické zařízení na nn?
 Máte zkušenosti s portálem cenikyremesel.cz?
 Vyšlo druhé vydání Mít vše hotovo!
 Jak prakticky sestavujete svůj roční rozpočet a co vše v něm máte?
 DEVENIO: Outsourcing marketingu pro podnikatele
 BYZNYS #5 O svobodě OSVČ
 Nechybí nám již nyní (2012) elektrotechničtí řemeslníci?
 Jaký je mravní strop práce elektrikáře?
 BYZNYS #4 Může si OSVČ také užívat života?
 Co potřebuji za doklady k dodavatelské práci na živnostenský list?
 Třídní boj ČSSD proti podnikatelům vrcholí, za nízké mzdy ale mohou hlavně vlády
 Pokud nemáte konkurenční výhodu tak nesoutěžte ...
 Elektrikář a smlouva o dílo
 Jak ovlivní vaše podnikání směrnice GDPR o osobních údajích?
 Jakou jsou potřebné zkoušky, podklady pro výrobu světel?
 Jak fakturovat elektromontážní práci bez zkoušek na TIČR?
 Lze provádět revize v pracovněprávním vztahu na DPP?
 Jaké jsou potřebné náležitosti k založení živnosti s §6?
 Lze být OSVČ s paragrafem 5?
 Inspekce práce odhalila při kontrole v Jablonci nad Nisou nelegálně zaměstnané cizince
 Z jakých cen se dělá prognóza nárustu cen řemeslníků?
 Ako nacenujete pracu za zapojenie rozvadzaca?
 Dotkne se mě povinnost EET když platby jdou jen převodem?
 Může se někdo těšit na ekonomickou krizi?
 Jaká všechna oprávnění je potřeba pro projektování?
 Jak řešíte EET?
 Nepoužíváte někdo platební terminál SumUp?
 Lze na živnost na výrobu, instalace a opravy provádět i instalace CCTV, EZS?
 Kde sehnat normohodiny pro elektromontáže?
 Mohu dělat jako kvalifikovaný zaměstnaný elektrikář dělat oficiálně melouchy?
 KNIHA: Příručka pro zkoušky vedoucích elektrotechniků
 Co je potřeba pro OSVČ ve slaboproudu?
 Kterých 10 profesí v elektrotechnice nominuješ jako ty hlavní?
 Co tě zajímá na profesi tvých kolegů?
 Jak si prověřujete bonitu svého zákazníka?
 Platí osvědčení vyhl. 50 od zaměstnavatele i pro živnost (pro TiČR)?
 Jaký je správný postup při zakládání živnosti Elektrikář?
 Jak vám vychází navýšení cen?
 Vyplatí začít dělat domovní eletroinstalace na živnost?
 Znáte někdo dopodrobna problematiku udělování licencí na prodej a její odebrání?
 Co vše potřebuji pro založení živnosti, firmy pro výrobu rozvaděčů?
 Je pro práci pro cizí firmu na živnostenský list nutné oprávnění TIČR?
 Musím mít §8 (odst.1) vyhlášky č.50/1978 když chci montovat fotovoltaiku?
 merXu úspěšně mění tradiční distribuční modely B2B
 Čím vším ovlivňuje agrese Ruska život v prostředí české elektrotechniky?
 Kdo v Česku pracuje nelegálně?
 Už ti domluvila nějakou zakázku umělá inteligence?
 Jak v nabídkách projektů řešíte možný růst cen v době realizace?
 Jaké jsou nutné kvalifikace pro instalace systémů fotovoltaických elektráren?
 Jak získat vázanou živnost Poskytování služeb v oblasti BOZP?
 Posíláte revizní zprávu do datové schránky?
 Musí i OSVČ sám sebe správně odměňovat?
 Zaměstnáváte Ukrajince nebo to máte v plánu?
 V jakém reálném rozmezí platu se pohybuje dnešní elektrikář?
 Jak to bude s elektrikáři se zařazením do kategorií prací?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.084 sekund, 23 dotazů.