Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak provést u FVE měření impedance proudové smyčky k připojení do DS?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak provést u FVE měření impedance proudové smyčky k připojení do DS?  (Přečteno 8633 krát)
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #18 kdy: 25.12.2022, 20:45 »

... síť prudce "změkne" a střídač tak pozná, že je sám nebo jenom s kamarády.
...
Je to definováno v normě nebo nějakém podobném dokumentu jak si střídače testují "velkou síť",  jak rychle se mají odpojit a jakou impedanci mohou představovat?
On dnes zdroj s dobrou rychlou regulací dokáže reagovat na zatížení tak, že se zdánlivý vnitřní odpor v nějakém rozsahu blíží nule
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #19 kdy: 25.12.2022, 21:23 »

Jedná se v podstatě o měření impedance. Střídač nebo chytrá krabička za ním periodicky vyrábí "mikrozkraty" a měří úbytek napětí. To je řešení výrobce.

Musí to vypnout do 0,5 s (zjednodušeně řečeno),  to je požadavek PPDS pro mikrozdroje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 25.12.2022, 22:57 »

Pokud poběží MZ (mikrozdroj) v ostrově, o nějaké TN síti se hovořit nedá. Pak bych se snažil nějak splnit podmínky TT, což mi obvykle umožní už střídač, který reaguje už na nízké nadproudy a pokles izolačního stavu pod 1 MOhm.

V okamžiku, kdy MZ připojím do distribuce, je TT zapomenuta a jedná se o čistou TN síť. Střídač se při výpadku distribuce okamžitě sám vypne.
Nojo, to je tak, že oba se chceme dostat k žaludku, ale každý přes jinou stranu pacienta. tanecek
Hovořím o smyčce v "antoníčku".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #21 kdy: 25.12.2022, 23:10 »

Na měření smyčky v antoníčku MZ nebude mít velký vliv. Pořád měřím úbytek napětí při nějaké zátěži. To, pokud vím, střídač korigovat nedokáže.
Asi něco nechápu. Žádám nápovědu publika.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Ján Prečuch
*
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 29.03.2023, 13:43 »

Mám k tématu dotaz. Známý má novou FVE na střeše. Nemůže mít přetoky ,  takže je v úvahu pouze zjednodušené připojení ,  impedance ale naměřena 0,51 Ohm. Kousek nad limit. Otázka : Jaké opatření udělat, aby se to o ten kousek hnulo na 0,45-0,47 Ohm ? Přizemnit EMR ? Není to nefér, že člověk vynaloží prachy a nakonec kvůli takové drobné odchylce nemůže provozovat PV ?
Děkuji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 29.03.2023, 17:11 »

Porovnejte Zs a vnitřní odpor sítě, trochu to napoví, zda uzemnění může nějak pomoct a jak dobré by muselo být.
Evidentně byla opomenuta příprava, tohohle by si projektant měl všimnout a navrhnout menší výkon.
A ne, není to nefér, jsou to pravidla, zkuste takhle smlouvat u policajta, při výběru daně z tachometru za 3 km po odečtení tolerance.
A provozování v ostrově přece nic nebrání.
A proč ho nechtějí připojit? Kvůli zpětným vlivům. FVE při vyšších hodnotách smyčky komplikuje život i sousedním odběratelům právě skrze zpětné vlivy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 29.03.2023, 18:27 »

Je nefér si stěžovat, když od začátku nepostupoval správně. Projektant by měl projektovat podle podmínek připojení a ty jsou součástí smlouvy o připojení, která měla být úplně prvním krokem. Už jen proto, že je to otázka vyplnění jednoduchého formuláře a nic to nestojí. Kdyby postupoval tak jak měl, tak by hned na začátku věděl, že má problém, který musí řešit a nemusel se dostat do takto nepříjemné situace.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
GDPR
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 29.03.2023, 20:00 »

Evidentně byla opomenuta příprava, tohohle by si projektant měl všimnout a navrhnout menší výkon.
Projektant by měl projektovat podle podmínek připojení a ty jsou součástí smlouvy o připojení, která měla být úplně prvním krokem.
To mě vždycky baví, tydlety teorie o projektování.

V životě jsem neviděl, že by projektant někam jel měřit nějakou impedanci smyčky. Ani by mu to nikdo nezaplatil.

V životě jsem neviděl, že by v podmínkách připojení bylo napsáno něco o impedanci smyčky v místě připojení.

Ještě k tomu dodejme bájné "projektant odpovídá",  a bude to dokonalé.
V životě jsem neviděl, že by projektanta někdo za něco popotahoval. Vždy se poptá někdo jiný, aby to za něj spravil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 29.03.2023, 21:15 »

V životě jsem neviděl, že by projektant někam jel měřit nějakou impedanci smyčky. Ani by mu to nikdo nezaplatil.

A kdo z nás píše, že to má jít měřit projektant? Projektant má dostat informace o podmínkách které zákazník dostal od distributora + informaci o tom, jak dopadlo měření impedance.

V životě jsem neviděl, že by v podmínkách připojení bylo napsáno něco o impedanci smyčky v místě připojení.

Všechno v životě je jednou poprvé. Najděte si podmínky připojení mikrozdroje a tam to máte černé na bílem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
GDPR
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 30.03.2023, 08:11 »

A kdo z nás píše, že to má jít měřit projektant? Projektant má dostat informace o podmínkách které zákazník dostal od distributora + informaci o tom, jak dopadlo měření impedance.
Výše se píše, jak prý byla zanedbána příprava. Že si toho prej měl všimnout projektant.

Těmi "podmínkami připojení" jsem měl na mysli přílohu smlouvy o připojení, kterou dá distributor na základě žádosti o připojení. V příloze jsou vždy popsány podmínky, za jakých bude zdroj připojen. Ještě nikdy jsem tam neviděl nic o nějaké naměřené hodnotě impedance sítě v místě připojení, a  to mi těch smluv prochází rukama desítky.

"Podmínkami připojení" nebyl myšlen § 16 odst. 3 vyhlášky č. 16/2016 Sb. o podmínkách připojení k elektrizační soustavě, kde jsou definovány limitní hodnoty impedancí.



Od distributora projektant žádné naměřené hodnoty projektant nikdy nedostane. To je akorát utopická představa. Reálně z distributora horko těžko dostanete i jen zkratové poměry v místě připojení, když budete hodně škemrat.

Proto jsem psal, jak mě vždycky baví, tydlety teorie o projektování.


Žádné naměřené impedance projektant od nikoho nedostane, a ani si je nijak nezměří. Ale všichni ví, jak je má projektant znát, a pomalu bez toho nemá projektovat.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 30.03.2023, 09:50 »

Vždy tady čtu, že bez projektu to nejde a projektant je garant správně provedené stavby, i kdyby se jednalo jen o světlo do kozího chlívku.
Ale vážně- projektant má možnost získat od distributora parametry sítě, aby mohl vůbec namalovat třeba liniovou stavbu. Osobně znám projektanty, kteří na obhlídku stavby jedou a nemají problém si to měření udělat. Ano, jsou to světlé vyjímky a jsou dva. Jeden už v důchodu a druhý po padesátce, který dělal stavby pro distribuci.
Projektant, RT ani elektrikář není svatá kráva, všechno je o jednotlivcích a i mezi těmito jsou lemplové, stejně jako zkušení fachmani a pak ti někde mezi tím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 30.03.2023, 11:24 »

...

Mám docela rád vaše příspěvky, protože jsou často trefné, ale někdy se dostáváte do situace, že nečtete co ostatní píšou.

Já také mluvím o podmínkách z přílohy ke smlouvě a nikde jsem nepsal, že jejich součástí bude něco naměřeného. Právě naopak, proto je tam to plus. To měl případně dodat projektantovi ten, kdo ho žádal o projekt a kdo měl měření zajistit, aby mohl vyplnit žádost o připojení mikrozdroje.

Ale co je nejpodstatnějš í, vy to posouváte do roviny hodnocení práce projektanta. Jenže o tom já vůbec nic nepíšu, už jen z prostého důvodu, že v tomto případě zřejmě vůbec nebyl přítomen. (Alespoň takový, který by pro projekt sáhl do správného šuplíku.) Jen poukazuji na to, že se na úplném začátku vynechal důležitý krok, který by ihned vedl k zjištění, že je zde problém. A k tomu kroku nutně by nutně muselo dojít, kdyby byla snaha to řádně projektantovi zadat. Celé se to mohlo řešit už v okamžiku, kdy se shromažďovaly informace, které by měl projektant dostat aby věděl, co vůbec bude kreslit a aby případně měl možnost navrhnout nějaké alternativní řešení. Nebo někdo jiný, to není podstatné, ale rozhodně ještě před tím, než se to dalo na střechu. Řešit to v okamžiku, kdy je už vše hotové je opravdu pozdě a je nesmysl si stěžovat na jiné.

Ale jsme dost mimo hlavní téma dotazu, toto tomu nešťastníkovi nepomůže...

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 30.03.2023, 16:11 »

Žádné naměřené impedance projektant od nikoho nedostane, a ani si je nijak nezměří. Ale všichni ví, jak je má projektant znát, a pomalu bez toho nemá projektovat.

A prečo by mal dostať ?
Nech si to zmeria a ak nedokáže zmerať nech si meranie objedná,  Projekt bez vstupných parametrov siete je paškvil a nie projekt, lebo bič bude plieskať na konci.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ján Prečuch
*
Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 30.05.2023, 14:59 »

To mě vždycky baví, tydlety teorie o projektování.

V životě jsem neviděl, že by projektant někam jel měřit nějakou impedanci smyčky. Ani by mu to nikdo nezaplatil.

V životě jsem neviděl, že by v podmínkách připojení bylo napsáno něco o impedanci smyčky v místě připojení.

Ještě k tomu dodejme bájné "projektant odpovídá",   a bude to dokonalé.
V životě jsem neviděl, že by projektanta někdo za něco popotahoval. Vždy se poptá někdo jiný, aby to za něj spravil.

Připojovací podmínky ČEZ mluví jasně ,  a jsou dostupné na webu. Zjednodušené připojení je prostě podmíněno impedancí. A vzhledem k pevným vlastnostem sítě se s tím moc dělat nedá Měrný odpor vodičů, délka průřez. teplota, uložení. Přechodové odpory spojů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.056 sekund, 22 dotazů.