Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak ne/testovat obloukové ochrany AFDD?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 ... 3 4 5 [6] 7 8 9 ... 12 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak ne/testovat obloukové ochrany AFDD?  (Přečteno 23793 krát)
Jaromír Táborský
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #90 kdy: 21.12.2022, 09:31 »

Já zas uznávám jenom ty opravdové autority a tím buď někdo je a nebo není.

Jinak pan Hudec se s námi výše podělil ze svého rozčarování z jednoduše realizovatelné zkoušky AFDD, za čož mu já osobně d ě k u j i  Úsměv.

Nazývat druhé děckem myslím na toto fórum vůbec nepatří. Na vašem místě bych už zvažoval omluvu.
Aha, ta pan Hudec byl rozčarován, že ignoruje základní technické pravidlo výrobce chování trucujícího děcka, které odmítá číst co mu píšou ostatní a já se mám omlouvat když popíšu roli do které se dobrovolně postavil?
Případá mi to jako facebook kde se argumentuje především pocity a ne fakty. Do nekonkrétních, netransparentn ích testů typu "mě se zdálo, zkusil jsem, slyšel jsem, známý říkal" se pouští populisti. Technik vezme konkrétní kus, konkrétního výrobce a dělá test na konkrétní vlastnost uvedenou v dokumentaci. Svůj postup předem probere s jinými, kteří postupu dají relevanci.
Funkce AFDD mě také zajímá ale myslím, že chováním rozpustilého děcka žádného z výrobců k reakci inspirovat nebudu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #91 kdy: 21.12.2022, 09:34 »

Žádných omluv netřeba, státi se děckem=sen starců.
Trvám si na tom, že pod kostrou deštníku bez potahu na mě prší taknějak stejně a jsou mě prdlajs platný deklarace, že když se v labině perfektně trefí paprskem vody do jeho vrchlíku, tak člověk nezmokne.
Prostě počkám až někoho napadne kostru potáhnout látkou tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaromír Táborský
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #92 kdy: 21.12.2022, 09:43 »

Žádných omluv netřeba, státi se děckem=sen starců.
Trvám si na tom, že pod kostrou deštníku bez potahu na mě prší taknějak stejně a jsou mě prdlajs platný deklarace, že když se v labině perfektně trefí paprskem vody do jeho vrchlíku, tak člověk nezmokne.
Prostě počkám až někoho napadne kostru potáhnout látkou tanecek
S tím to naopak bez výhrady souhlasím :-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Jakeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #93 kdy: 21.12.2022, 09:48 »

Technik vezme konkrétní kus, konkrétního výrobce a dělá test na konkrétní vlastnost uvedenou v dokumentaci. Svůj postup předem probere s jinými, kteří postupu dají relevanci.

Technické parametry AFDD EATON nejsou v jejich dokumentaci deklarované (alespoň v té, co jsem našel na www EATON),  tak to mohu hodit rovnou do elektroodpadu - není co verifikovat.

Jinak pochybuji, že v EATON mají správně definovaný proces verifikace produktu. Jinak by toto neopustilo brány závodu. A věřte nebo nevěřte, proces verifikace HW i SW dle norem znám velmi důvěrně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #94 kdy: 21.12.2022, 14:57 »

Možná se shodneme na tom, že když výrobce je autorem měřící metodiky a zároveň prosadí do nějakého předpisu (záměrně nepíšu do normy) i toleranční pole měřených parametrů, tak  jím vyráběný produkt bude v určité výhodě než kdyby měřící metodiku sepsal někdo jiný a toleranční pole kdzy  fungovat orchama má a kdzy už nemusí vznikla také mimo fabriku.
U dodávek větších investičních celků bývá zvykem, že výrobce navrhne otestování deklarovaných vlastností nějakou metodiku a tu musí zákazník odsouhlasit, případně doplnit nebo rozporovat kdzž zjistí nesoulad s deklarovanými vlastnostmi a metodikou testování.
AFDD je krabička za pár set euro, která má v budoucnu ambice že se bude prodávat jak housky a nikdo nad tím nebude moc přemýšlet.
Ve svém profesním životě jsem si si "užil" všecky tyto role, některé víc jiné okrajově (jak spoluúčast na přípravě normativních dokumentů, tak přípravě testovacích metodik, vlastní testování a nakonec i roli výrobce který provádí akceptační testy i zákazníka, který dbá na  důsledné otestování produktu) Z každé této role to vypadá jinak a existují tím pádem i různé zájmy jak má celý proces vypadat a co mají vypovídat výsledky.
Zde výrobce vychází z toho, že problematika je složitá a málokdo jí dokáže kvalitně oponovat, nicméně  celkem jasná představa kvalifikovanéh o zákazníka říká, jak by měl přístroj fungovat aby mu jeho instalace přinesla nějaký benefit. Chápu. že výrobci mají mnoho důvodů (asi i reálných ) proč na trh jdou s produktem který je na první pohled nějaký technicko ekonomický kompromis mezi tím jak funguje a jak by fungovat měl. To, že je to tak v souladu s nějkou interní metodikou testování je právě onen problém, že se jedná o interní metodiku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #95 kdy: 21.12.2022, 20:37 »

On s tím AFDD dělá pokusy kdekdo už poměrně dlouho https://www.naun.org/main/NAUN/circuitssystemssignal/16-449.pdf docela zajímavý čtení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #96 kdy: 21.12.2022, 20:51 »

On s tím AFDD dělá pokusy kdekdo už poměrně dlouho https://www.naun.org/main/NAUN/circuitssystemssignal/16-449.pdf docela zajímavý čtení.
Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #97 kdy: 21.12.2022, 21:46 »

Seriózně se hrablo na sníh testuje hrabáním sněhu.

No, podle mne toto srovnání silně pokulhává. Nelze srovnávat "sněhovou lopatu" s takto sofistikovaným produktem. Je jasné že výsledkem práce s hrablem, bude chodník bez sněhové vrstvy. Společné je pouze to, že nějaký výsledek očekáváme také a tím je v tomto případě vypnutí oblouku, který by mohl něco zapálit. OK, zde se asi shodneme. Ale zatímco abychom dosáhli výsledku s hrablem postačí jednoduchá činnost, v případě AFDD to tak snadné není.
Stále trvám na tom, co už jsem několikrát psal. Důležité jsou parametry stanovené výrobcem a ty můžeme nějakým způsobem testovat. To že si chceš stanovit svá vlastní pravidla testování, bych přirovnal například k využití hrabla na sníh, k přehazování hromady uhlí. Očekáváš že "lopata" se bude chovat stejně jako jiná lopata. Ale nabírání půjde ztuha a pravděpodobně dojde brzo ke zlomení hrabla, které není na takovou zátěž určené. Poté obviníš výrobce hrabla na sníh, že tě podvedl a že jeho produkty už nebudeš doporučovat.

Naposledy opakuji. Musíš nejprve znát parametry a určení toho produktu. Od technika který chce dosáhnout relevantního výsledku, bych očekával solidní přístup a ne hledání zkratek. Osobně nejsem v této chvíli přesvědčen o nějakém větším přínosu AFDD, ale netroufnu si po pár pokusech (které mne také zklamaly) říci že to nefunguje. Jen mi to ukázalo, že tak snadné to nebude a že moje znalost v tomto směru je silně nedostatečná. Jsem moc zvědav jak se to testování nakonec uskuteční a jaký postup testování bude dávat nějaký smysl a výsledek. Nicméně neočekávám že bych svůj názor na AFDD nějak zásadněji měnil. Přesto že bych nepodezíral třeba Ameriku z toho, že by si nechala tak snadno vnutit lobby výrobců a nasazovat AFDD do každého dřevodomu, kdyby to nějak solidně nefungovalo.

On s tím AFDD dělá pokusy kdekdo už poměrně dlouho https://www.naun.org/main/NAUN/circuitssystemssignal/16-449.pdf docela zajímavý čtení.

Zajímavé  tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #98 kdy: 22.12.2022, 05:52 »

Ve všech popisech AFDD různých výrobců najdu větu, snižuje riziko požáru způsobené vadným spojem, typ.uvolněným šroubkem, přejetí kabelu židlí......
No a po povolení šroubku ve spoji "chalupa hoří" a přístroj o tom neví/spíše ví ale nereaguje.
Tudíž vyvstává logická otázka, kde je chyba?
Coby zákazníka mě nezajímá, že je přístroj složitý, že se stále ladí, že ve zkušebním zařízení výrobce funguje atd.
K dispozici mám připomínám několik výrobků od různých výrobců a při pokusech jim dělám co se týká výkonu pomyšlení, navíc si s tím hraji už 5 let a poznal jsem tři generace.
1.padala na kde co, uživatelsky nemožná
2.padala řekl bych akorát, ale pro laika stále moc
3.nepadá až na výjimky vůbec
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #99 kdy: 22.12.2022, 11:54 »

Jsme zvyklí na to, že ochranné přístroje fungují uvnitř daného intervalu v každém bodě (pojistky, jističe, chrániče, SPD). AFDD zjevně fungují uvnitř intervalu jenom v některých bodech. Jestli tahle vlastnost bude nebo nebude překážkou pro normativní nasazení je věc druhá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Jakeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #100 kdy: 22.12.2022, 13:00 »

Takže když oblouk hořel přes indukční omezovač proudu, tak AFDD dle očekávání asi moc nereagovala. Oproti tomu při použití rezistivního omezovače by měla reagovat hned. Tak sehnat nejlépe uhlíkovou elektrodu ve svařovacích potřebách, do série horkovzdušný ventilátor na max a můžete v tahání oblouku pokračovat  Úsměv.

Pak můžete ještě zkusit 2 hozkovzdušné ventilátory. 1. na přímo a 2. přes oblouk (čistý oblouk na výstupu AFDD asi není tak úplně typická záležitost). 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #101 kdy: 25.12.2022, 17:59 »

My jsme na Spojce místo uhlíkové elektrody použili tuhu ze zednické tužky a místo horkovzdušného ventilátoru fén jedné z dam.

Nepadl ani jednou. A to už nám hořela dřevěná podložka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Milan Jakeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #102 kdy: 25.12.2022, 20:22 »

My jsme na Spojce místo uhlíkové elektrody použili tuhu ze zednické tužky a místo horkovzdušného ventilátoru fén jedné z dam.

Nepadl ani jednou. A to už nám hořela dřevěná podložka.

Takový výsledek jsem opravdu nečekal, neboť přesně na tuto situaci by mělo být AFDD navrženo. Oceňuji provedení testu.

Kdybychom chtěli opravdu seriózně navrhnout testy AFDD od různých výrobců, tak prvním z kroků by musela být klasifikace a charakterizace druhů poruch sériového oblouku/jiskření. To by se neobešlo bez určitého výzkumu. Každý solidní výrobce by tímto začal a pak by specifikoval, na které poruchy a za jakých podmínek jejich zařízení reaguje. Časem by se to pak samozřejmě sjednotilo a překlopilo do nové normy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #103 kdy: 25.12.2022, 21:27 »

Krátký záběr z testu zde:
https://elektrika.cz/data/clanky/elektricka-spojka-2020-byla-mensi-ovsem-opet-plna-aktivit/
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Milan Jakeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #104 kdy: 25.12.2022, 22:33 »

Aha, teď je mi už pojem Spojka zřejmý  Úsměv.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #105 kdy: 25.12.2022, 22:52 »

Po informacích a zkušenostech je to z mého pohledu šméčko na které jsem také skočil, budiž.....
Ovšem v okamžiku povinného nasazování se elektrikáři stanou prodejci prázdných hasících přístrojů.
Coby revizáku se mě hrozně příčí dát palec dolů instalaci, která bude postrádat ochranu, o které vím, že mimo laboratorních podmínek taknějak nechrání.
Záleží na tom, jak rychle budou výrobci zainteresováni normotvůrci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #106 kdy: 25.12.2022, 23:17 »

Aha, teď je mi už pojem Spojka zřejmý  Úsměv.

Tak se na té příští stavte. Je to zábava.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #107 kdy: 26.12.2022, 09:06 »


Je tu někdo, kdo by označil záznam z testování AFDD ze Elektrické spojky 2020 za praktický počin k objasnění příčiny pochyb Milana Hudce? Že bych se na svátky vysílil?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Stran: 1 ... 3 4 5 [6] 7 8 9 ... 12 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kde sehnat AFCI?
 Také se vám líbilo školení EATONu o AFDD?
 Budete nahrazovat AFDD 2A jističi?
 K čemu je oblouková ochrana AFDD a jak funguje?
 Pro jaké typy objektů je AFDD vhodná?
 Jak se bude AFDD chovat při připojení svářečky?
 Bude AFDD snímat i poruchy vznikající před ní?
 Dokáže AFDD pracovat i v síti zarušené harmonickými frekvencemi?
 Podívejte se na simulátor funkce obloukové ochrany AFDD
 Lze použít obloukovou ochranu AFDD za UPSkou?
 Budou obloukové ochrany AFDD i v třífázovém provedení?
 PŘEDNÁŠKA SCHRACK: Detektory proruchového elektrického proudu AFDD v sítích nn
 Musí být před přístrojem AFDD ještě přepěťová ochrana?
 Co se stane, pokud je test přístroje AFDD vyhodnocen chybně?
 Proč není vhodné AFDD nasadit na všechny vývody rozvaděče?
 Co se v přístroji AFDD odehrává při jeho testování?
 Jak se chová oblouková ochrana AFDD při zapínání počítačové sítě?
 Proč nelze použít obloukovou ochranu AFDD ve staré síti tvořenou nulováním?
 Proč jsou jističe OEZ vhodné jako hlavní jističe před elektroměrem?
 Lze použít AFDD i v DC obvodech?
 Lze za obloukovou ochranu zařadit více samostatných okruhů?
 Znáte AFDD EATON s proudových chráničem?
 Obloukové ochrany AFDD GE
 REPRÍZA EATON: AFDD – kde má smysl a kde ne?
 IP007# LIVE EATON: AFDD – kde má smysl a kde ne?
 Minia Aplikační příručka Obloukové ochrany AFDD
 Může být menší počet AFDD a RCD než je počet světelných obvodů?
 LIVE EATON: Základy k obloukovým ochranám (AFDD)
 Jaký může být důsledek špatně přitáhnutého vodiče v rozbocovaci krabici?
 Testovali jste sami AFDD?
 Je lepší kombinace jističochránič nebo jističoAFDDochrana?
 Kdo uvede superhrdinu DAFDD od Doepke na český trh?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.046 sekund, 22 dotazů.