Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak ne/testovat obloukové ochrany AFDD?
0 uživatelů a 3 Hostů prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 ... 12 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak ne/testovat obloukové ochrany AFDD?  (Přečteno 23787 krát)
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #72 kdy: 20.12.2022, 06:32 »

AFDD jsem instaloval jen jednou v rodinném domě na dva okruhy dětského pokoje a ložnice  (dřevostavba) a dle majitele ochrana okamžitě zareagovala na vadný fén, ve kterém se po zapnutí zajiskřilo. V zásuvkách bez AFDD fén fungoval, ale jiskřilo se v něm (nejspíš závada na motorku).

:-D :-D To je úsměvné. Na oblouk na povoleném spoji, který je uživateli elektroinstala ce většinou skrytý a může způsobit požár objektu AFDD nezafunguje a zareaguje na jiskření u fenu.
Při čtení tohoto vlákna tak nějak opravdu nechápu obhájce tohoto přístroje.

Pořád nechápu, co by bylo prospěšného na testu s přítomností výrobce, když ochrana nereaguje na stav, kdy prokazatelně došlo k zapálení okolí porušeného spoje. To by jako výrobce řekl "takto ne, to jsme do softwaru přístroje nazařadili. Musíte takto...."?
Já vidím jakési placebo s jedinou jistotou, kterou bude zaručený přesun peněz z peněženek uživatelů na účty výrobců. A když bude vše posvěceno a doporučeno normami, nařízeno vyhláškami a zákony díky tvrdému lobingu velkých výrobců, pak to vše půjde jak po másle.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #73 kdy: 20.12.2022, 08:18 »

Ve světě ANO.
Ale v Evropě je jen jeden SW chyb. Všichni v Evropě ho používají a platí za něj.
Bohužel není.

Já vidím jakési placebo s jedinou jistotou, kterou bude zaručený přesun peněz z peněženek uživatelů na účty výrobců.
Pokud sbíráš fakta pouze z povrchu, tím myslím to, co se dostává ven, vůbec se nedivím, že píšeš, co píšeš.

Na druhou stranu, pokud by to byla pravda pak by to musela být opravdu velká světová souhra jak vydělat peníze. A protože se mi nezdá, že by se spojilo tolik chytrých lidí aby vymyslelo tak blbý způsob jak tvořit zisk. Zařadil bych tuto konspiraci mezi ty slabší, jinak bychom museli světové značky přeřadit z autorit mezi podvodníky.

Přitom existuje jedno malé, nenápadné řešení jak testovat opravdu seriózně. Nevymyslel jsem ho já. Řekl to "mezi řečí" jeden z dotazovaných zasvěcenců. A neřeknu to. Počkám až se tu vystřílí národní sociální diabolky a někoho napadne vyšší kalibr.
 tanecek

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #74 kdy: 20.12.2022, 08:33 »

Docela chápu myšlenkový proces tvůrců testovacích parametrů AFDD, tedy že zařízení má vybavit až od určité energie, která se při jiskření přemění v teplo. Otázka je do jaké míry tyhle čísla odpovídají realitě. AFDD by se dala označit za poslední chybějící bezpečností komponetu elektroinstala ce. Historicky první byla ochrana proti nadproudu, pak následovala ochrana proti izolačním poruchám,  ochrana proti přepětí a poslední je detekce oblouku. Teoreticky by se dalo říci, že když bude  důsledně instlaována, výrazně to omezí požáry vzniké elektroinstala cí, případně vadnými spotřebiči.  Dávat AFDD do staré instalace prostě nejde, takže jedině do nové nebo takové k která je realizována sítí TN-C-S.  Málokdy, se ovšem stává problém na nové elektroinstala ci. Prakticky se dá očekávat že se statisticky může projevit vliv AFDD až tak 10 a více let po jejich masovém nasazení.
Závěry vyšetřování hasičů se většinou spokojí s konstatováním, že závada vznikla v elektroinstlac i nebo ve spotřebiči ale mechanismus vniku závady (zkrat, přechodový odpor na spoji atd nikdo dál neanalyzuje)
Oblíbený zdroj požárů jsou lednice, mrazáky dokáže tyhle problémy aspoň z části eliminovat AFDD?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Jakeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #75 kdy: 20.12.2022, 09:49 »

Možná jsem hloupý ale nepodařilo se mi najít úplnou specifikaci AFDD EATON. Příslušné odkazy na jejich stránkách mne hážou na obecné nesouvisející sekce stránek a nemíním marnit čas hledáním čehosi důkladně ukrytého.

Chcete to zkoušet? Nu proč ne. Tak vemte 2 400W tlumivky ze sodíkových výbojek (2 jsou z důvodu předejití přesycení),  dejte je do série, na jednu stranu připojte držák svářecích elektrod, druhou stranu připojte přes 6A pojistku schopnou přerušit vysoké energie/napětí na fázi přes odpojovač, vybavte pracoviště a sebe OOP proti úrazu el. proudem, do držáku chytněte 1mm rutilovou elektrodu a můžete začít testovat. Je potřeba počítat s tím, že indukčnosti mohou vytvořit vysoké napětí. Omezení tohoto napětí by šlo provést výkonovým vysokonapěťový m odporem (500Ohm) paralelně s indukčnostmi.

Můj typ je, že indukčnosti přirozeně proud vyhladí a že oblouk bude vesel hořet  Smích. Pokud to ovšem bude opravdu vesele hořet, tak pak už může rovnou putovat AFDD do bedny s elektroodpadem a bude po problému. Pokud ochrana zafunguje, tak má smysl se s tím zabývat víc seriózněji.

PS: Tento test je samozřejmě s ranku šíleného experimentátor a ale na druhou stranu je vcelku snadno realizovatelný .

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #76 kdy: 20.12.2022, 10:22 »

Bohužel není.
Pokud sbíráš fakta pouze z povrchu, tím myslím to, co se dostává ven, vůbec se nedivím, že píšeš, co píšeš.

Na druhou stranu, pokud by to byla pravda pak by to musela být opravdu velká světová souhra jak vydělat peníze. A protože se mi nezdá, že by se spojilo tolik chytrých lidí aby vymyslelo tak blbý způsob jak tvořit zisk. Zařadil bych tuto konspiraci mezi ty slabší, jinak bychom museli světové značky přeřadit z autorit mezi podvodníky.

Přitom existuje jedno malé, nenápadné řešení jak testovat opravdu seriózně. Nevymyslel jsem ho já. Řekl to "mezi řečí" jeden z dotazovaných zasvěcenců. A neřeknu to. Počkám až se tu vystřílí národní sociální diabolky a někoho napadne vyšší kalibr.
 tanecek


Seriózně se hrablo na sníh testuje hrabáním sněhu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Yossarian
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #77 kdy: 20.12.2022, 10:31 »

Zkoušel jsem se poptat na naší linii. U jednoho výrobce jsem pochopil, že o tom vím tolik co já sám, protože čteme stejný zdroje a druhý výrobce mi řekl, že když tomu nevěřím ať se podívám na jejich videa, že tam mají DEMO sestavu která to ukazuje. Tak se přidávám k panu Hudcovi a shrabování sněhu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Marketing ti kreslí svou mapu ke štěstí na celý život, ale co když chceš jít vlastní cestou?
Milan Jakeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #78 kdy: 20.12.2022, 10:45 »

Možná jsem hloupý ale nepodařilo se mi najít úplnou specifikaci AFDD EATON. P

Ono se mi jí včera večer asi najít podařilo ale z elektrického hlediska to byla jen specifikace nadproudové ochrany a RCD, o parametrech AFDD ani písmenko.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #79 kdy: 20.12.2022, 12:50 »

Tak se přidávám k panu Hudcovi a shrabování sněhu.

Rovněž se přidávám   Mrknutí
Je to logické a naprosto výstižné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Milan Jakeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #80 kdy: 20.12.2022, 13:20 »

Rovněž se přidávám   Mrknutí
Je to logické a naprosto výstižné.

Učeně se přesně toto nazývá validace produktu (v pilotním projektu)  Úsměv. Na rozdíl od tohoto verifikace prokazatelným způsobem prověřuje dodržení deklarovaných parametrů.

EATON AFDD na mne zatím působí jako něco nehodného pozornosti aneb jako black box pro důvěřivce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Jakeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #81 kdy: 20.12.2022, 16:49 »

Přitom existuje jedno malé, nenápadné řešení jak testovat opravdu seriózně. Nevymyslel jsem ho já. Řekl to "mezi řečí" jeden z dotazovaných zasvěcenců. A neřeknu to. Počkám až se tu vystřílí národní sociální diabolky a někoho napadne vyšší kalibr.
 tanecek

V muzeu si půjčit Křižíkovu obloukovou lampu. Nebo promítačku s obloukovým zdrojem světla : ))
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #82 kdy: 20.12.2022, 19:02 »

Nakopl jste mě k dalšímu pokusu, a ejhle při zátěži trafem 2,5 kVA to funguje, no...celkem spolehlivě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Jakeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #83 kdy: 20.12.2022, 21:01 »

2,5kVA 230VAC trafo bude mít magnetizační proud cca 1A. Při vytažení oblouku v obvodu tedy AFDD obvod vypla?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #84 kdy: 20.12.2022, 21:34 »

Mě jako zákazníka nezajímá jak testovat či netestovat. To ať si řeší výrobce. Mě zajímá funkční ochrana za všech okolností. Moc jsem do hloubky a do předmětové normy zatím nezabrousil ale co mě bude zajímat až naši normotvůrci prosadí povinnost nasazování těchto přístrojů, bude proč se nevyrábí třífázová verze. Příklad: Prozatím je v ČSN 33 2000-4-42 ed.2 doporučení používat AFDD na koncových obvodech například v dřevostavbách. No a jakmile se slovo doporučení změní na slovo musí, tak by mě zajímalo jak budeme chránit koncový obvod pro sporák v kompletní dřevostavbě, když třífázová verze nebude vyráběna. A až pak mě bude zajímat jak a čím se pístroje AFDD budou zkoušet třeba při revizích. I tato doba se dle mého názoru blíží. Je to elektronika a i ta se může porouchat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #85 kdy: 20.12.2022, 22:22 »

Osobně jsem nas..,   (sám na sebe) že jsem podlehl marketingu výrobců....
Kdyby férově uvedli, že ochrana v praxi vlastně nefunguje (podmínky pro funkci jsou teoretické),   jak blbec věřím proklamacím o záchraně při vadném spoji ......dělám pokusy.....
Nakopal bych se do....
No nic, uznávám porážku, výrobci nade mnou prvotně vyhráli, vrátím jim to v nedoporučování ochran.







Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #86 kdy: 21.12.2022, 07:48 »

Jen pro doplnění.....
Při každoročních školeních AFDD bylo na dotaz "JAK TO ZKOUŠET" odpovězeno že nijak!
Jako u jističe, musíme mu věřit že vypne....! (samozdřejmě při optimální impedanci)
To se mě zdá příliž laciné na to ,že to obsahuje elektroniku a ta je nejvíce zranitelná.
Při "trokombinaci" AFDD --- jistič-chránič-ochrana jej testovat při revizi jen kvůli FI, jinak nic nevyzkoušíme tak, aby to vybavilo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jaromír Táborský
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #87 kdy: 21.12.2022, 08:23 »

U jednoho výrobce jsem pochopil, že o tom vím tolik co já sám, protože čteme stejný zdroje a druhý výrobce mi řekl, že když tomu nevěřím ať se podívám na jejich videa, že tam mají DEMO sestavu která to ukazuje.
Mám velice podobnou zkušenost! Jenže demo je demo, nikoliv reálný stav. V Rusku neříkají DEMO, tam to označují za Potěmkinovu vesnici!
 tanecek

Osobně jsem nas..,    (sám na sebe) že jsem podlehl marketingu výrobců....
Kdyby férově uvedli, že ochrana v praxi vlastně nefunguje (podmínky pro funkci jsou teoretické),    jak blbec věřím proklamacím o záchraně při vadném spoji ......dělám pokusy.....
Nakopal bych se do....
No nic, uznávám porážku, výrobci nade mnou prvotně vyhráli, vrátím jim to v nedoporučování ochran.
Osobně jsem nas..,    (sám na sebe) že jsem podlehl marketingu výrobců....
Kdyby férově uvedli, že ochrana v praxi vlastně nefunguje (podmínky pro funkci jsou teoretické),    jak blbec věřím proklamacím o záchraně při vadném spoji ......dělám pokusy.....
Nakopal bych se do....
No nic, uznávám porážku, výrobci nade mnou prvotně vyhráli, vrátím jim to v nedoporučování ochran.
Pane Hudče, hrozně rád čtu to co píšete. Většinou je to z jiného pohledu, než se ubírá mainstreem, což je skvělé. Také cokoliv pod čím se podepíše marketing považuji spíš za bezduchou proklamaci a skutečnou informaci je potřeba hledat jinde. Ale vše má nějaké hranice.
 
Teď jste ze sebe udělal malé ukňourané děcko, (nechci, nechci, nebudu a nebudu)  které neuznává autority. Nic víc.

Kolega Šohajda to uvedl správně. Výrobce určuje jak instalovat, měřit, servisovat. A pokud se neshodne Milan Hudec neshoduje s celou zeměkoulí a její ochrany nebude doporučovat, pak je to pro tu zeměkouli vážná hrozba!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #88 kdy: 21.12.2022, 08:53 »

Jaký autority zas neuznávám?
Když mě ochrana vlastně neochraňuje, jak jsem pochopil, tak se cítím býti zklamán, nic víc, stejně jako v případě holinek do kterých teče a je to v pořádku
 dle informace v příbalovém letáku, určitě bych je asi doporučoval kupovat  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Jakeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #89 kdy: 21.12.2022, 09:08 »

Teď jste ze sebe udělal malé ukňourané děcko, (nechci, nechci, nebudu a nebudu)  které neuznává autority. Nic víc.

Já zas uznávám jenom ty opravdové autority a tím buď někdo je a nebo není.

Jinak pan Hudec se s námi výše podělil ze svého rozčarování z jednoduše realizovatelné zkoušky AFDD, za čož mu já osobně d ě k u j i  Úsměv.

Nazývat druhé děckem myslím na toto fórum vůbec nepatří. Na vašem místě bych už zvažoval omluvu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 ... 12 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kde sehnat AFCI?
 Také se vám líbilo školení EATONu o AFDD?
 Budete nahrazovat AFDD 2A jističi?
 K čemu je oblouková ochrana AFDD a jak funguje?
 Pro jaké typy objektů je AFDD vhodná?
 Jak se bude AFDD chovat při připojení svářečky?
 Bude AFDD snímat i poruchy vznikající před ní?
 Dokáže AFDD pracovat i v síti zarušené harmonickými frekvencemi?
 Podívejte se na simulátor funkce obloukové ochrany AFDD
 Lze použít obloukovou ochranu AFDD za UPSkou?
 Budou obloukové ochrany AFDD i v třífázovém provedení?
 PŘEDNÁŠKA SCHRACK: Detektory proruchového elektrického proudu AFDD v sítích nn
 Musí být před přístrojem AFDD ještě přepěťová ochrana?
 Co se stane, pokud je test přístroje AFDD vyhodnocen chybně?
 Proč není vhodné AFDD nasadit na všechny vývody rozvaděče?
 Co se v přístroji AFDD odehrává při jeho testování?
 Jak se chová oblouková ochrana AFDD při zapínání počítačové sítě?
 Proč nelze použít obloukovou ochranu AFDD ve staré síti tvořenou nulováním?
 Proč jsou jističe OEZ vhodné jako hlavní jističe před elektroměrem?
 Lze použít AFDD i v DC obvodech?
 Lze za obloukovou ochranu zařadit více samostatných okruhů?
 Znáte AFDD EATON s proudových chráničem?
 Obloukové ochrany AFDD GE
 REPRÍZA EATON: AFDD – kde má smysl a kde ne?
 IP007# LIVE EATON: AFDD – kde má smysl a kde ne?
 Minia Aplikační příručka Obloukové ochrany AFDD
 Může být menší počet AFDD a RCD než je počet světelných obvodů?
 LIVE EATON: Základy k obloukovým ochranám (AFDD)
 Jaký může být důsledek špatně přitáhnutého vodiče v rozbocovaci krabici?
 Testovali jste sami AFDD?
 Je lepší kombinace jističochránič nebo jističoAFDDochrana?
 Kdo uvede superhrdinu DAFDD od Doepke na český trh?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.07 sekund, 22 dotazů.