Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak se díváte na výměnu rtuťových trubic za LED trubice?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak se díváte na výměnu rtuťových trubic za LED trubice?  (Přečteno 2755 krát)
David Hruda
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #18 kdy: 20.11.2022, 13:11 »

Ještě že jsou mezi námi takové kapacity, které vše prohlédnou a je jim vše jasné.
Pomohou nám prosťáčkům otevřít oči a pochopit, kdo za všechno může.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy ....
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
České Budějovice a Vyšší Brod, ČR
www.elektro-hruda.cz
Petr Zíka
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline« Odpověď #19 kdy: 20.11.2022, 19:12 »

Já se na to dívám pragmaticky. V malé dílničce jsem měl na stropě no-name zářivku 36W. Vloni jsem ji nahradil no-name teple bílou LED žárovkou 9,5W se sundanou krytkou (20 až 30 Kč, dražší nekupuji). Subjektivně i podle luxmetru je světla mnohem více, je ale takové "ostřejší" a světlo v koutech je možná slabší. Ale ta láce, úspora elektřiny a okamžitý start i v chladu je pro mne značný benefit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #20 kdy: 20.11.2022, 19:31 »

Já se na to dívám pragmaticky... ..

JJ, to je pochopitelné a je to vaše osobní volba. Ale vemte si opravdu případy školních tříd, kanceláří, nebo dílen, kdy světelná nepohoda může být příčinou nadměrné únavy, nebo až poškození zraku, v některých extrémních případech. Není to žádné strašení, ale prokazatelný fakt. Domnívám se, že se toto vlákno netýká vaší dílničky nebo garáže, ale právě bezhlavé honby za úsporou energií, kdy se bohužel nebere na zřetel vlastnost jednotlivých svítidel a LEDkových náhrad. Jde se pouze po ceně za výměnu, protože se jedná i o větší množství svítidel.

Ještě že jsou mezi námi takové kapacity, které vše prohlédnou a je jim vše jasné.
Pomohou nám prosťáčkům otevřít oči a pochopit, kdo za všechno může.

 Škleb Škleb tanecek tanecek Mrknutí Mrknutí  přesně tak.  
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Martin Kurka
*
Offline OfflineProjektant automatizace a strojů


« Odpověď #21 kdy: 20.11.2022, 20:09 »

Medvědí službu opravdové ekologii udělá potlačení přirozeného technického vývoje, přecenění jeho rychlosti a direktivní nařizování.

Podle mne byly například kompaktní zářivky zpomalující cestou technického vývoje. Kdyby se stejné úsilí a vývojové náklady výrobců vrhly do zlepšení LED technologie, mohly tu být LED žárovky dnešní úrovně (barevného spektra a barevného podání) již před několika lety.
A naprosto přirozeně by potlačily edisonovské žárovky i bez protekčního vnucování a zakazování.

To samé se děje se solárními elektrárnami, elektromobilit ou apod.

Tohle mi na EU vadí, že může menšina samozvaných samosehodnotíc ích jako nejpomazanější ch ekologů rozhodnout o nás bez nás. A skuteční ekologové skřípou zuby, protože opravdu zelenému chování to jen škodí a zpomaluje je.
Výkřiky a ambice dospělých, kteří nahuškají chudáka autistickou Gretu nevyřeší žádnou ekologii, ale jeden student, který navrhnul jak likvidovat a těžití plastové ostrovy z moře ano. Jedna kancléřka (fyzička!) aby nepřišla o politickou moc své strany podpořila nesmyslné uzavření fungujících jaderných elektráren a tím se nepřímo podepsala pod dnešní ekologickou devastaci planety vzniklou válečnými požáry, náhradními špinavými topeništi a jedovatými zplodinami raket a výbušnin. Kdyby si agresor nebyl jistý, že uzavřením kohoutků s plynem žádné vydírání nezíská, nezačal by si. Pro planetu by to bylo rozhodně příznivější. Jenom kolik chytrých mozků na obou stranách konfliktu zbytečně zahyne, o kolik se tím zpozdí pokrok.

Prostě je nutné používat zdravý rozum a bránit se nesmyslům.

Když se vrátím k LED trubicím, neříkat striktně "nikdy ne" anebo "vždy ano".
Na chodbách a v chladných prostorách mohu směle říci LED trubicím rozhodně ano. Dokonce si mohu dovolit jejich častější spínání a využít okamžitý náběh světla.  Z důvodu absence takových nových vlastností nešly na některá místa dříve zářivky osadit i kdyby by byly pro svoje pásové světlo na takovém místě výhodné (dlouhé chodby, šatny, WC apod.)

Ale ve třídách je třeba kvalifikovaně zvážit, jestli neponechat zářivky nebo tělesa vyměnit za LEDková a stará ještě vyhovující svítidla osadit LED trubicemi a přemístit jinam, kde budou vyhovovat, nebo dokonce budou lepší.
Pokud školník a ředitel nemá odbornost takové změny posoudit, může se ředitel na odborníky obrátit. Když se změna provede s rozmyslem, škola neprodělá ani při odborném a placeném vedení akce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline« Odpověď #22 kdy: 20.11.2022, 20:49 »

Ještě že jsou mezi námi takové kapacity, které vše prohlédnou a je jim vše jasné.
Pomohou nám prosťáčkům otevřít oči a pochopit, kdo za všechno může.
Inu, ironii mám rád Úsměv
Tak tedy stručně, kovová rtuť byla ca do roku 2000 dle Sicherheitsdat enblatt EHS považována za prakticky neškodnou, mimo vdechování par.
Problematické byly a jsou její organokovové a anorganické sloučeniny, z nichž některé se používaly coby mořidlo osiva, což byl hlavní problém a nejčastější způsob, jak se dostávaly a v rozvojových zemích dostávají, do potravního řetězce. Mimo dosah evropské říše, kam zelené oko nechce dohlédnout, je loužení rtutí stále běžný proces se všemi následky a důsledky.
Množství kovové rtuti v teploměru či výbojce, rozhodně není důvodem k panice, jak bylo v éře rušení spolehlivých Hg teploměrů prezentováno a navíc na rozdíl od polarografické laboratoře, je ta rtuť za běžného provozu bezpečně uzavřená a po konci životnosti zdroje je odsáta.
A teď si vemte, až tihle zelení pošuci skočí na rtuťové páry, které se uvolní z plomb v kremačních pecích.
Nikde jsem netvrdil, že výbojky na bázi Hg par nemají nikdy skončit, jen ne tak, že někdo neselektivně rozhodne na základě našeptávání výrobců led čipů, kteří potřebují zaplatit nové linky.
Jsem zvědav, kdy dojde stejně neselektivně na lithium, kvůli rizikům při vdechnutí a některým jeho jedovatým sloučeninám, či definitivní pohřbení kadmia.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline« Odpověď #23 kdy: 21.11.2022, 06:19 »

Souhlasím s úvahami kol. Hrubého a Kurky v příspěvcích #21 a #22. Nic se nemá přehánět a nad věcí je vždy třeba nejprve uvažovat a pak teprve konat - staré dobré dvakrát měř a jednou řež zde platí dvojnásobně.
 Pouze je diskutabilní myšlenka výměny svítidel za nová a jejich použití jinde. Nejspíš skončí ve skladu a po několika létech je vyhodí, protože je stejně nikdo v nějakém větším množství nevyužije.

Jak to s těmi rtuťovými trubicemi doopravdy je.
K vysvětlení musíme zajít do minulosti. Po roce 1990 se začaly zářivkové trubice nebývale vyvíjet. Změnil se jejich průměr a měnil se obsah rtuti (rtuťových par). Důvody byly mimo jiné také ekologické, zmenšení objemu při dopravě a menší únik par rtuti při rozbití. Tyto novější trubice měly a mají oproti starým provedením větší jas, ale rychleji stárnou. A zde se dostávám k optickému paradoxu, že pokud vyměním rtuťové trubice za LEDkové, získám subjektivní pocit (někdy podpořený i objektivním měřením),  že je světla více. Když se podívám do katalogových listů trubic, dozvím se, že rtuťová trubice 36W 120cm má světelný tok 3200 až 3300lm, kdežto její LED náhrada  má 1800lm. Když jsem začal před časem v jedněch garážích měnit trubice za LED, bylo pouhým okem patrné, že v řadě stejných těles jsou ty osazené LED "svítivější". Důvodem jsou rozdílné vyzařovací úhly obou typů trubic a stárnutí rtuťových trubic. Teď se ovšem naskýtá otázka, jak budou stárnout ty LEDkové. Výrobci u nich obvykle uvádějí životnost dvojnásobnou než u klasických. S tím ještě nejsou takové zkušenosti s ohledem na krátkou dobu užívání, zejména těch nejmodernějšíc h, neuvažujme první typy, kde byl ještě viditelný pás LED čipů za čirým sklem.

Teď se vrátím na začátek diskuse "školník vyměňuje ..." Jak se dívat na tento jev. Pokud mění trubice a startery v klasickém svítidle s tlumivkou, tak je to pouze údržba. Jako zásadnější bych viděl, zda při této "údržbě" také umyje krycí skla těles, pokud jsou použita. Doporučil bych v tomto případě prověřit, zda se nevyskytuje v kabinetě fyziky luxmetr a použít ho k orientačnímu měření, jak se změnily podmínky osvětlení na úrovni lavice. Jistě někdo bude argumentovat, že to nebude ověřený přístroj, ale v tomto případě je potřeba pouze funkční přístroj, kterým změřím dvakrát na stejném místě hodnotu, kterou nebudu nikam psát, nebude součástí žádného oficiálního dokumentu, ověření je v principu nanic, protože případná chyba měření se bude uplatňovat při obou měřeních, ale pro porovnání stačí.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Václav Třetí
*
Offline Offline« Odpověď #24 kdy: 21.11.2022, 06:28 »

Pokračování:

Pokud školník mění zapojení tělesa, je to již na pováženou, ovšem průšvih jde hlavně za ředitelem, pokud mu to nakázal. Na druhou stranu, předrátování svítidla není žádná věda a pokud tam nebudou ony zaizolované spoje vodičů (tedy řemeslně bezchybné provedení) a bude provedeno řádné označení změn, tak co tomu lze vytknout, když výrobci dělají totéž? 

Jinak k úrovni osvětlení pracovních ploch se dá říci pouze to, že na dotaz vznesený na známou oční lékařku, jsem dostal odpověď, že mírně nižší úroveň osvětlení je neškodná, oko si poradí, za to přesvícení je nebezpečné.

P.S. Vzpomeňme na mládí (dětství),  když jsme pár posledních stránek indiánky nebo detektivky dočítali pod peřinou při baterce nebo při svitu měsíčku u okna, když byli rodiče nesmlouvaví a museli jsme zhasnout. Také jsme to přežili a stále vidíme (a já docela dobře).

P.P.S. Pokud v dohledné době najdu trochu času udělám nějaké měření změn úrovně osvětlení při záměně trubic od nových přes mírně použité rtuťové až k LEDkovým a uvidíme.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline« Odpověď #25 kdy: 21.11.2022, 10:13 »

Ale ve třídách je třeba kvalifikovaně zvážit, jestli neponechat zářivky nebo tělesa vyměnit za LEDková a stará ještě vyhovující svítidla osadit LED trubicemi a přemístit jinam, kde budou vyhovovat, nebo dokonce budou lepší.
Pokud školník a ředitel nemá odbornost takové změny posoudit, může se ředitel na odborníky obrátit.
Neviem jak v Česku, no u nás v zmysle zákona o hygiene (kde sú za nevhodné svetelné podmienky na pracovisku aj pokuty) skôr musí, jak len môže,..akurát to v praxi nikto nerieši, a ani nekontroluje..

Keď som sa zaujímal o návrhy napr. v DIALuxe, tak ich môže robiť ktokoľvek,.. akurát na protokol o meraní musí byť osoba certifikovaná. ...že nestačí len kalibrovaný luxmeter..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Revús
*
Offline Offline
« Odpověď #26 kdy: 21.11.2022, 15:05 »

K meraniu osvetlenia luxmetrom uvediem iba poznámku, ktorú som sa dozvedel na jednom odbornom školení:
Mnohé luxmetre merajú správne iba denné svetlo a umelé osvetlenie produkované žiarovkami a žiarivkami. Pri meraní LED svetelných zdrojov je potrebné zohľadniť korekčný faktor. Aký, to záleží od výrobcu luxmetra.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline« Odpověď #27 kdy: 21.11.2022, 16:38 »


Mnohé luxmetre merajú správne iba denné svetlo a umelé osvetlenie produkované žiarovkami a žiarivkami. Pri meraní LED svetelných zdrojov je potrebné zohľadniť korekčný faktor. Aký, to záleží od výrobcu luxmetra.

Zajímavá informace, thank you!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jakub Drbohlav
*
Offline Offline
« Odpověď #28 kdy: 21.11.2022, 17:15 »

Pri meraní LED svetelných zdrojov je potrebné zohľadniť korekčný faktor. Aký, to záleží od výrobcu luxmetra.

Jo tak to je pravda, vyzkoušeno. Čidla k luxmetrům, které nejsou vyrobené/nastavené/certifikované na LED měří pod LED nesmysly.

Ohledně nových "papírů" k předělaným svítidlům tu toho bylo řečeno již dost.

Dovolím si ještě podotknout, že LED trubice dokáže totálně zničit (změnit) vyzařovací charakteristik u svítidla. Obzvlášť, pokud svítidlo má reflektor nebo se jedná o "mřížovinu" do kanceláří nebo tříd.

Za mě jednoznačně FUJ a takovéto věci odmítám dělat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Obyčejnej elektrikář, §6, §7, §8, §10 se zaměřením na záložní zdroje a požárně bezpečnostní zařízení.
OZO v požární ochraně dle zák. 133/1985Sb.
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #29 kdy: 21.11.2022, 17:22 »

Někde jsem četl článek ohledně předělání osvětlení zářivek na LED zářivky (tuším že TZB portál),za předělání zodpovídá ten, kdo to předělal ,  se všemi právními důsledky!! Hněv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Martin Škopek
http://www.skopek.net
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #30 kdy: 21.11.2022, 19:41 »

Celá problematika je hezky shrnuta zde:
https://www.svetloblog.cz/soubory/blog/2019/Nahrady_linearnich_zaivek_LED_trubicemi.pdf
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Technické výpočty, simulace fyzikálních polí.
Energetický specialista dle zákona 406/2000 Sb. (č. osv. 0628).
Znalec oboru ENERGETIKA a ELEKTROTECHNIK A, odvětví výroba, rozvod a užití energie, hodnocení úspor energie a EKONOMIKA, odvětví ceny a odhady, specializace energií, paliv, nákladů za otop
Martin Kurka
*
Offline OfflineProjektant automatizace a strojů


« Odpověď #31 kdy: 21.11.2022, 23:56 »

Skládám vám poděkování za tento článek. Je v něm vše pěkně rozvedené a pro a proti jsou poctivě uvedena a porovnána.
Zase se ukazuje, že nelze šmahem zavrhnout, nebo nekriticky zeleně přikrášlovat.

V článku mi jen chybí vliv výměny na stroboskopický efekt - protože fázový posuv původní tlumivky a kondenzátoru není s jiným proudem LED trubice shodný.
S takto vyměněnými svítidly jsem se setkal v jedné tělocvičně a měl jsem pocit, že při rychlých pohybech florbalového míčku bylo znatelně horší jej sledovat.
V tělocvičnách s moderními LED svítidly s elektronickým předřadníkem jsem takový pocit neměl.


Takový článek, nebo jeho shrnutí by si měli oni ředitelé před příkazem školníkovi přečíst.

Pak vyčlenit z této úpravy třídy a zejména výtvarné učebny a dílny.
Nebo zkusit vyměnit jednu třídu a kontrolně změřit. V případě neúspěchu se vrátit ke rtuťovým zářivkám a použít LED trubice jinde.
Pak se podívat, jakou generaci trubic a a jaké reflektory a kryty  ve svítidlech mají. A reálně odhadnout, kolik hodin v roce se tímto svítidlem svítí, a jestli je to prostor s okny, nebo bez. A podle toho nakoupit  LED trubice s odpovídající barvou, směrovostí a životností, nebo nechat původní provedení a časem inovovat celé svítidlo.  


Mimochodem do školy nemá cenu kupovat jiné LED trubice, než ty s vysokým povoleným počtem sepnutí. Některé děti se baví cvakáním vypínačů a dokážou tak zkrátit životnost jakýchkoliv zářivek hluboko pod jakoukoliv vypočítanou ekonomiku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Kalina Jiří
*
Offline Offline« Odpověď #32 kdy: 25.11.2022, 09:00 »

Od 9/2023 se zářivkové trubice T8 přestanou prodávat.
Zářivkových svítidel s trubicemi T8 je stále nainstalováno značné množství. Budete tedy také bezhlavě měnit zářivkové trubice za LED trubice?
V nevýbušných zářivkových svítidlech výměna za LED trubice není možná (tak snad si jedině udělat velkou zásobu zářivkových trubic).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline« Odpověď #33 kdy: 25.11.2022, 10:47 »

Vím o tom a jsem "nadšen"! Zase zákazové opatření EU spíchnuté horkou jehlou a špatnou nití.
Legislativa se bude muset změnit, zejména v pravomocech úředníků EU.

Problémem jsou například zářivkové nouzáky (kombinovaná svítidla, co pracují ze sítě i jako nouzové světlo).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #34 kdy: 25.11.2022, 12:04 »

Citace
Problémem jsou například zářivkové nouzáky (kombinovaná svítidla, co pracují ze sítě i jako nouzové světlo).

No jasně....není 100% náhrada všech klasických trubic v LED!!
Takové,to nouzáky jsem někde viděl, že to nahrazovali LED pásky a trafo??
Někdy je nouzová tvořivost zajímavá! Zlej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Je záruka na světelné zdroje opravdu dva roky?
 Jak si mám představit ekvivalenty žárovka/úsporka/LED?
 Jak zjistit Ra u světelného zdroje z bílých LED?
 Proč umřela tato trubice ?
 Máte někdo zkušenosti s praskáním žárovek v paneláku?
 Jak daleko dosvítí výbojka s hodnotou 459 cd?
 Jaká je záruční doba na světelné zdroje?
 Jak vybrat žárovku LED aby se svým světelným tokem blížila 100W?
 Je nějaká možnost náhrady světelných zdrojů o výkonu 60W a napětí 150V?
 Jak porovnat vykon zarivek s halogenovymi svetly?
 Kde sehnat autonomní zdroj světla odpovídající cca 40W žárovce?
 Proč jsou úsporné žárovky tak drahé?
 Jaké barevné spektrum použít u zářivkové trubice do kuchyně?
 Jaký jiný světelný zdroj, než žárovku použít na WC v paneláku?
 Už jste se seznámili s výsledky měření rušivého světla nad Libereckým krajem?
 Také se vám líbí přístup značky Fulgur ke svým odběratelům?
 Jaká je záruční doba úsporných zářivek?
 Copak je to za "žárovku" z Lídla?
 Jaký zdroj světla byl ve vojenských dělostřeleckých světlometech?
 Znáte někdo "úsporku" na 230V AC i 220V DC?
 Co musím předřadit před výbojku?
 Novinky v produktech Philips
 VIDEO: Přednáška vývoji světelných zdrojů a jejich konstrukci (plná verze 34min)
 Chcete znát výsledky testů 103 typů úsporek?
 Jaké jsou dostupné nejdelší zářivkové trubice?
 ČSO 2012: Změny v UNECE legislativě platné pro automobilové LED světlomety
 Proč u halogenu odchází trubice?
 Kde používáte indukční světelné zdroje vy?
 Jak a čím vyhodnotit nesvítivost zářivky UV-C zapojené přes el. předřadník?
 Proč mají trubice T5 krátkou životnost?
 Jak otestovat UV lampu a předřadník?
 Kde koupit zářivku 2C/55W?
 Jak srovnat stejnou účinnost zdroje mezi údaji candela a lumen?
 GREENLUX: HALO MCOB 10W
 PANLUX: Katalogový ceník svítidel 2013/2014
 Podle čeho vybíráte pěkný tvar světelného zdroje?
 Čím nejlépe nahradit zářivku při regulaci (snižování) napětí?
 Lze LED "žárovku" použít v lampičce s dvouvodičovým přívodem?
 Jde nahradit 160W trubici 230V trubicí 100W, při ponechání stávající tlumivky?
 K čemu je určen poloprázdný katalog světelných zdrojů Megaman?
 Jakou máte zkušenost s životností a svítivostí úsporek OSRAM?
 Lze zaměnit halogen 12V za 12V Led?
 Kde nakupujete zdroje Osram a jak jste spokojeni s kvalitou?
 LED svítidla, světelné zdroje a inteligentní svítidla
 GREENLUX: Aktuální atalog osvětlení a světelných zdrojů
 ELKO EP: Jak ušetřit 1: Nesviťte zbytečně!
 OSRAM: Katalog Světelné zdroje a systémy 2014/15
 Jaká je životnost metalhalogenidového reflektoru?
 Vybíráte světelné zdroje i podle vzhledu?
 Kde koupím reflektorovou žárovku s plnoodrazivým (nedichroickým) zrcadlem?
 TIP na LED žárovku s paticí GU 10, neutrální bílá, 4,5W.
 FULGUR: Katalog LED zdrojů a svítidel 2016/9
 Plazmové světelné zdroje
 Svítí zbytek svítidel hůře/lépe než udávaná hodnota poklesu světelného toku?
 Jsou LED světla skutečně tak dobrá jak slibují?
 Mohu nahradit klasickou žárovku LED zdrojem do svítidla max 60W?
 Jaký má účinek trubice 36W/958 LT 36W/958 BIO VITAL NARVA?
 #EH: Světelné zdroje pohledem roku 1950
 Co dělá ponechaná nefunkční trubice v zářivce?
 Jaké znáte rozdělení speciálních žárovek?
 Má cenu se předzásobit k zákazu halogenových žárovek?
 Jaký dává smysl existence bodovek MR16 pro 230V?
 Prečo signálna žiarovka podľa výrobcu nieje vhodná do domácnosti?
 Jaké používáte osvědčené světelné zdroje v přenosných svítidlech?
 Máte technické připomínky k novému patentu, žárovce 3/1 DEN-LIGHT?
 Nepomohla by dnes proti covid-19 dezinfekce UV zářením?
 Jak řešíte změnu projektu z konvenčních zářivek na LED zdroje?
 Jaký je důvod omezení příkonu LED žárovky u svítidla s paticí E27?
 LEDVANCE živě na Digitálním veletrhu SONEPAR
 Může vyšší procházející proud poškodit žárovku?
 Instalujete svítidla s antibakteriálním zdrojem často?
 Proč mi tak často odchází filamentové žárovky?
 Vadí podpětí LED diodovým svítidlům?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.06 sekund, 22 dotazů.