Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak správně zemnit FTP kabely a ethernet síť?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak správně zemnit FTP kabely a ethernet síť?  (Přečteno 5236 krát)
Pavel Kalenda
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« kdy: 02.11.2022, 23:12 »

Vím, že v rámci malé domácí sítě nemá smysl řešit zemění FTP, zemní smyčky atd.,   nicméně rád bych požádal o názor odborníků, jak má být zapojeno správně. naše domácí rozvody, doufám, poslouží jako dobrý ilustrativní příklad

V teorii tuším, že FTP kabely by měly být uzemněny z principu funkce jejich stínící folie. Tzn. propojit celý okruh sítě přes kovové konektory a všechny další propojovací prvky (router, switch…) stíněné a zeměné na společnou zem.

doma máme následující sestavu:
z chodby paneláku optické vlákno - optická zásuvka - patch kabel - optická brána - FTP kabel - napájecí PoE adaptér optické brány - UTP kabel - router - FTP kabely - 2x PC a TV

adaptér optické brány je uzemněný na kolík zásuvky 230V a galvanicky propojen s FTP kabelem. FTP které vedou z routeru do PC jdou cca 3 metry podél silového 230V

protože router (s plast. konektory) a UTP kabel nejdou uzemnit, tak předpokládám, že jediná možnost, jak bych mohl dodatečně uzemnit FTP kabely v této situaci je použít přizemnovací pružinku? https://elektrika.cz/data/clanky/prizemnovaci-pruzinka-sakrf

bez dodatečného uzemnění by byly současné FTP k ničemu, o nic lepší než kdybych použil UTP kabely, že? a nejen že kov stínící folie v FTP takto nic neuzemnuje a nestíní, ale naopak může být teoreticky spíš jen na škodu jako indukční anténa? (vím, že se tu v bytě asi naidukuje prd, jde mi jen o teorii a správné pochopení  Úsměv )

princip pružinky je vlastně takový, že svede jakýkoli potenciál vzniklý na folii kabelu pryč, že? stejným způsobem by v tom případě teoreticky šlo odstínit i např silový 2-kabel (fáze+N),   pokud by se vložil do např. kovové lišty a ta se uzemnila.
dočetl jsem se, že se pružinkou zemní jen jedna strana FTP kabelu, aby při případném rozdílu potenciálů na opačných koncích netekl proud či nevznikaly zemní smyčky (platí v případě velkých vzdáleností). zemní smyčka prý může vzniknout, pokud se do různých zásuvek připojí spotřebiče, které mají vzájemně spojené kovové "kostry". Např. my máme na jednom jištěném okruhu PC, na jiném okruhu router, na jiném napájecí PoE adaptér optické brány a ještě na jiném TV s druhým PC, které je navíc propojeno přes HDMI i s tou TV Škleb představuji si to tak, že pospojovaným zeměním to vlastně bude celé napříč okruhy do smyčky...

Když tedy máme doma FTP kabely z routeru celkem 3, tak všem uzemním jednu stranu (kterou?) a bude to v pořádku? uzemnění všech kabelů se pospojuje na jedno místo? kam?  

jedinou alternativou k přizemnovací pružince by potom bylo pořízení nového stíněného routeru a výměna aktuálního UTP za FTP, že?
 

 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 03.11.2022, 21:37 »

Chápu, že po přečtení několika článků na téma ochrana datové sítě proti rušení vám musí připadat že Vaše domácí síť si zaslouží pozvdnout na vyšší level. Já se ale začnu ptát z úplně jiného konce:
Máte problém se sníženou propustností Vaší sítě a máte jasné indicie, že příčinou je rušení?
Bydlíte v paneláku a to je zrovna místo, kde výskyt rušení a naindukování rušivých proudů do datových kabelů nebývá zrovna častý. Silové kabely vedou vetšinou v  dutinách panelů. A v tomto případě nehrozí souběh datových a silových kabelů v dlouhých úsecích. Pouze po rekonstrukcích je situace jiná a může se stát že do plastových lišt je snaha ukrýt všechny kabely.
Jaká síť je použtá k rozvodu elektřiny ve Vašem bytě? TNC nebo TN-C-S? to se ptám proto, že v případě sítě TNC bych viděl silně kontraprodukti vní propojení stínění datových kabelů na ochraný kolík nějaké zásuvky, případně na PEN vodič. Přivés do bytu nějakou kvalitní zem není také jednoduché, rozvod vody bývá dnes v palstu a pokud ne rekostrukce je tzv na spadnutí. Přivést do bytu PE z HOP nebude také jednoduché.

Tady dávám odkaz na různé druhy kroucených kabelů, které se v datových sítích používají, jen tak pro informaci
https://www.universalnetworks.co.uk/faq/what-does-utp-s-utp-ftp-stp-and-sftp-mean/
Existují také konektrory RJ45 které jsou oplechvané a propojují stínění jednotlivých kabelů na patchpanelu nebo na routeru.  Částečně proti naindukovanému rušení může pomoci i některý ze stíněných kabelů, kde stínící folie/opletení není nikde propojena se zemí, obzvlášť kabely se stíněním jednotlivých párů. Stínění vytvoří ekvipotenciáln í uzavřenou plochu která do určité míry také brání naindukování rušivých signálů na jednotlivé vodiče.
Pokud by to nebyl byt v paneláku ale třeba rodinný domek, ptal bych se také jak máte řešenou ochranu proti přepětí
Osobně si nemyslím, že použití zemění stíněných datových kabelů je v domácí pidisíťce nezbytné. Ale záleží na okolnostech. Levné světelné zdroje na bázi fluorescenčníc h trubic umí generovat docela silné rušení, které v případě delších souběhů může vytvářet problémy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Kurka
*
Offline Offline



Projektant automatizace a strojů


« Odpověď #2 kdy: 03.11.2022, 22:30 »

Stínění připojené na PE zvýší možnost vést v souběhu silové a slaboproudé kabely i když použité slaboproudé nemají předepsanou izolační pevnost pláště.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Pavel Kalenda
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 04.11.2022, 00:33 »

rekonstrukce tu byla, plastové lišty jsou tu taky, sít nejspíš TN-C-S (nejsem si jistý, rozvody jsem viděl jen v nové části po rekonstrukci, ale hliník tu nejspíš býval a ted jsou v novém rozvodu 3 měděnné vodiče).
nicméně neptám se proto, že by mě trápily problémy, nebo že bych chtěl pozvedávat na vyšší level Úsměv mám zájem o teorii, rád bych dostal odpověďi od profesionálů, kteří mi řeknou: má to být správně tak a proto. můj byt používám čistě jen jako ilustrativní příklad, který by mi snad mohl posloužit k pochopení a následně v budocunu, kdy budeme rozvrhovat větší sítě ve firmě/dílnách/RD, samozřejmě si to nechám udělat firmou, nicméně pro učely návrhu, který se pojí na další záležitosti, chci problematice rozumět a vědět, jak to má být správně  Úsměv

Existují také konektrory RJ45 které jsou oplechvané a propojují stínění jednotlivých kabelů na patchpanelu nebo na routeru.  Částečně proti naindukovanému rušení může pomoci i některý ze stíněných kabelů, kde stínící folie/opletení není nikde propojena se zemí, obzvlášť kabely se stíněním jednotlivých párů. Stínění vytvoří ekvipotenciáln í uzavřenou plochu která do určité míry také brání naindukování rušivých signálů na jednotlivé vodiče.
Pokud by to nebyl byt v paneláku ale třeba rodinný domek, ptal bych se také jak máte řešenou ochranu proti přepětí

konektory bych musel umět secvaknout, jinak mám je právě na zmíněnem FTP vedoucím od optické brány. router bych musel koupit zeměný (s kovovými vstupy),  ted mám celoplast.   
...měl jsem za to, že pokud folie nebude propojena se zemí, něco asi zablokuje, ale moc toho skutečně neodvede viz i jak píše kolega Kurka.
otázkou přepětí bych nerad zazdil předchozí otázky k zemění, nicméně dumal jsem nad tím, zda je potřeba používat přepěťové zásuvky, co myslíte? - poskytovatel internetu mi řekl, že přes optiku ochrana proti přepětí není řešena nijak kromě zmíněného uzemnění napájecího PoE adaptéru optické brány PE vodičem na kolík v zásuvce a vícero se v paneláku řešit přepětí nemusí. nic jako např "DEHNpatch" tu nemáme, takže fakticky nevím, jak je to tu řešeno. spíše by mě znovu zajímalo jak to má být správně např. zrovna u toho RD...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #4 kdy: 04.11.2022, 08:55 »

Optika = galvanické oddělení. Nicméně napájecí zdroj i další komponenty si zaslouží svodič III. tedy pokud jsou použity i předchozí stupně SPD (nemyslím tím okamuru)

S připojováním stínění mám špatné zkušenosti. Všeobecně je potřeba připojit stínění pouze na jedné straně. Pokud použiju konektor se stíněním a uzemním stínění v RACKu, ok. Ale jen do doby, kdy použiju stíněný konektor i na druhé straně a stínění se propojí s PE třeba v PC a podobně. Pokud mám rozvod TN-C, povětšinou zjistím ztráty packetů, pokud mi síť nezačne rovnou občas náhodně kolabovat. Pokud se jedná o TN-S rozvod v budově, je to podstatně lepší, přesto se může stát, že něco začne dělat po PE problémy a bude docházet k "duchařině" na datových rozvodech. Je to problém většiny sběrnicových systémů.  Tam kde je problém kvůli rušení, třeba kvůli dlouhým souběhům a je potřeba řešit stínění na obou stranách, bývá vytvořené "speciální" zemnění. Mám dojem že v provozech občas doznačováno růžově. Mělo by být zcela bez jakéhokoliv potenciálu, jako takzvaně "čistá zem". Ale možná to ještě někdo doplní, nebo upřesní.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 04.11.2022, 09:29 »

Zeměmí opletení kabelu poskytuje lepší  ochranu než neuzeměné stínění.  kromě řešení s pružinkou od Dehnu se také používá způsob kdy do oplechovaného konektoru RJ45 se spolu k opletení přidá lankový vodič PE a provede se zalisování.
Kdybych chtěl nějak smysluplně utratit peníze na zlepšení domácí LAN, tak bych v první řadě investoval do jejího zabezpečení (například nějaký  Turris router)  dále pak přepětovou ochranu  do zásuvek ze kterých je napájeno PC a router a až někde na konci bych přemýšlel o tahání nových stíněných kabelů.  A asi bych věnoval víc pozornosti provedení ethernetových zásuvek, kabeláže  než se jen soustředit na věci okolo stínění kabelu.
Cílem je minimalizovat rizika podle pravděpodnosti výskytu a možných následků. Takhle to vidím já (a neříkám že je to jediný správný názor)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 04.11.2022, 11:09 »

  Tam kde je problém kvůli rušení, třeba kvůli dlouhým souběhům a je potřeba řešit stínění na obou stranách, bývá vytvořené "speciální" zemnění. Mám dojem že v provozech občas doznačováno růžově. Mělo by být zcela bez jakéhokoliv potenciálu, jako takzvaně "čistá zem". Ale možná to ještě někdo doplní, nebo upřesní.
Tohle je technika běžmá v datacentrech, že se všude tahá jak energetická zem tak také "signálová" Optimálě v prostoru dvojité podlahy jsou 2 systémy  pásových Cu zběrnic propojených do mříže a k tomu se pak připojují zemění jednotlivých racků. Pak napájení 230V. A v telco k tomu je navíc ještě stejnosměrných 48V, kde je uzeměný + pól.
Jak v takových budovách ale vypadá konkrétní provedení HOP jsem zatím neviděl...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Jakeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 04.11.2022, 13:49 »

Uvnitř každého fyzického rozhraní metalického ethernetu jsou VF signálová trafa, která zajišťují velmi vysokou imunitu vůči souhlasnému rušení, takže stínění v domácím prostředí není potřeba. V průmyslovém prostředí je problematika EMC trochu vyšší dívčí, ve které se málo kdo úplně orientuje a dělá se mnoho chyb. Asi nejčastější chybou je, že při hokus-pokus řešeních velmi často vznikají silné rezonátory, které pak mohou situaci příležitostně velmi zhoršovat. Vždy je nutno počítat s tím, že vedení tvoří nemalou indukčnost a nevhodným přidáním kapacit (do série mezi zem a vedení - často skryto uvnitř zařízení) vytvoříte rezonátor. I to lze sice realizovat čistě, jen se musí přesně vědět, jak na to.

Stínit kabely můžete proti elektrickému poli (oplet, ovin ALPET páskou),  magnetickému (ovin mumetalem - samostantě se nedělá) a elektromagneti ckému poli (částečně oplet v kombinaci s ALPET nebo lépe oplet v kombinaci mumetalem). Existují i superstíněné kabely, které obsahují několik vrstev mumetalu a opletu ale ty jsou jen pro extrémně fajnové aplikace ve velmi tvrdých EMC podmínkách a fabrika je vyrábí obvykle jen na zakázku v km a s astronomickou cenou za m.

Stínění proti elektromagneti ckému poli vyžaduje nezbytně elektrickou celistvost stínění. Je-li množnost vzniku rezonancí vlivem vlastní indukčnosti vedení a ne moc velkých parazitních kapacit, lze nasadit tlumicí MnZn NF ferity. NiZn ferity jsou VF a samy o sobě by rezonance zhoršily (ztrátově se začínají chovat až nad cca 100-300MHz). Tlumicí ferity rovněž zvyšují impedanci - omezují proudy stíněním např. z důvodu připojení konců stínění na nestejné potenciály.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 05.11.2022, 09:46 »

Pospojení stínění je už jen třešinka na dortíku...
Začněte kvalitou vlastních konektorů (obrovské rozdíly),  různými pletenci dat.a sil kabelů v rámci pracovního stolu atd.
V okamžiku, kdy tyto niance budete mít v naprostém pořádku přejděte k topologii pospojení (za sebe při tak malém počtu káblíků bych žádný z nich nepřipojoval na konci, ale cca uprostřed délky cca 4mm vodičem a tyto pak spojil v jednom bodě k "nejlepší zemi" kterou v okolí naleznete.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Kalenda
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 10.11.2022, 20:53 »

Ale jen do doby, kdy použiju stíněný konektor i na druhé straně a stínění se propojí s PE třeba v PC a podobně.

tuším, že FTP kabely se stíněným konektorem jen na jedné straně se asi v obchodech naválejí, že, ale kdyby se konektor na jedé straně odřízl a nacvaknul se plastový, tak potom je to vyřešeno? ..tzn že by se takovýto dotuněný kabel napojil stíněným konektorem do stíněného routeru např.

-> jestli tedy chápu správně, obecně jde o to, aby se stíněný někde přerušilo na cestě od routeru k PC a tím pádem bude zvlášt stíněný ethernet rozvod a zvlášť PC, žádná smyčka atd nemá pak jak vzniknout, a vícero se tím asi ani tedy nemá smysl zabývat, říkám to prosím správně?   Úsměv


ještě jen k té přizemnovací pružince... ta tedy zemní kabel i přestože má kabel oba konektory kovové? to by byla asi stejně nefunkční situace jako ta, kterou popisuje pan Franěk, že? tudíž ať už pružinka nebo dodatečně zalisovaný vodič PE v konektoru a nebo ALPET, vždy musí být uzemněno jen na jedné straně a druhá strana do PC plastový konektor.

při tak malém počtu káblíků bych žádný z nich nepřipojoval na konci, ale cca uprostřed délky cca 4mm vodičem a tyto pak spojil v jednom bodě k "nejlepší zemi" kterou v okolí naleznete.
tzn proříznout kabely v půlce na folii, napájet 4mm vodič a nebo použít pružinku a propojit vše na společný kolík v zásuvce? ...pokud by byl router zeměný do jiné zásuvky, tak by to znovu byl nehyvhovující případ viz výš?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 12.11.2022, 22:40 »

Naprostým základem je mít vše na jednom potenciálu, což je takový teoretický nesmysl, ale pokud provedeme mnohdy nenáročná opatření v tomto smyslu, máme vyhráno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Kalenda
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 20.11.2022, 22:04 »

děkujii všem a ještě bych se rád zeptal, jak nejlépe propojené uzemnění (např vývod ze svorkovnice, kde jsou pospojená zemění všech kabelů) napojit dál na PE v zásuvce?  (ze předpokladu, že by se tedy netahalo komplikovaněji na HOP...) ..ideální by bylo něco jako prodlužka nebo zásuvková zástrčka ale jen na PE kolík bez fáze a nuláku  Úsměv

a závěrem: dejme tomu, že máme plastový router, který je napájen jen dvěma vodiči bez PE, má kovové RJ45 konektory. konektory se skrze zapojení napájení routeru do sítě nijak neuzemní, uzemní se jen v případě, že je FTP kabel napojený do routeru uzemněn někde na jiném místě. jiná možnost uzemnění kovových konektorů v routeru tu není, neuniká mi nic, že?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.053 sekund, 23 dotazů.