Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak doma eliminovat harmonické frekvence?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak doma eliminovat harmonické frekvence?  (Přečteno 8537 krát)
Michal Melzer
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« kdy: 25.09.2022, 21:48 »

Je nějaký způsob jak podstatně snížit nebo úplně eliminovat harmonické?

V průmyslu na to mají nejrůznější filtry ale existuje něco pro domácnosti co úplně nezničí můj učet? Příjde mi jako by se tato problematika domácností vůbec netýkala nemůžu najít aktivní filtr který by odfiltroval rušení v domácnosti.
Jen pro info online UPSka mi nepomohla...

Našel jsem pěkný článek ...

Bohužel opět neřeší jak se tohoto problému zbavit.
Nejsem jediný s tímto problémem a zatím jediné řešení je provozovat počítač na zatížené zásuvce kde PC je napojen do stejné zásuvky se zapnutou například žehličkou a pak se dá říct že je to na 90% funkční zařízení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 26.09.2022, 09:26 »

Když chci něco řešit, měl bych si udělat jasno proč
U zařízení s vyšším příkonem je to v podstatě starost výrobce, aby použil takové zapojení, které omezí vyšší harmonické.
Nebo pokud jde o "vyrazně vyšší frekvence",  to by opět měla být starost především výrobce, aby se vešel do nějakých limitů pro EMC

Pokud někdo tvrdí, že vyšší harmonické způsobují vyšší vibrace a zatížení motorů, má pravdu, ale jen částečně. To se děje u náhradních zdrojů (měniče, UPS,...),  který mají průběh napětí výrazně odlišný od harmonického (sinusového)

Ne všechno, co najdeme na internetu, je třeba brát smrtelně vážně
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 26.09.2022, 09:37 »

Z akeho dovodu toto chcete riesit v domacnosti ? Akym sposobom vam vadia harmonicke ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #3 kdy: 26.09.2022, 10:03 »

Citace
V průmyslu na to mají nejrůznější filtry ale existuje něco pro domácnosti co úplně nezničí můj učet? Příjde mi jako by se tato problematika domácností vůbec netýkala nemůžu najít aktivní filtr který by odfiltroval rušení v domácnosti.
Jen pro info online UPSka mi nepomohla...

To jako chcete ušetřit za el. energii odfiltrováním harmonických??
Zajímavé......?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 26.09.2022, 11:18 »

Je nějaký způsob jak podstatně snížit nebo úplně eliminovat harmonické?

Nejsem jediný s tímto problémem a zatím jediné řešení je provozovat počítač na zatížené zásuvce kde PC je napojen do stejné zásuvky se zapnutou například žehličkou a pak se dá říct že je to na 90% funkční zařízení.

Tedy žehlička je možná tak pouze na odzkoušení, protože pokud nemá odběr tepla, tak brzy vypne a doba mezi nahříváním pak bude dlouhá. Co takhle použít klasické LC filtry (pětivývodové, s dvojitou tlumivkou na toroidu a několika kondenzátory),  třeba dva za sebou, jako bývají v pračkách a podobných silnějších spotřebičích, ty bývají dimenzované na průtok 10A, čili by neměl být problém je předřadit celému počítači s příslušenstvím .

A ještě dotaz na konec - vy máte s počítačem problém vlivem harmonických, nebo vám počítač ruší něco jiného?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Michal Melzer
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 26.09.2022, 11:31 »

Problém je v PC, prostě nefunguje pokud není do stejné zásuvky zapojena žehlička (ta kterou mám má odběr 2600W) a to není podle mě úplně smysluplné řešení a určitě tam je ještě prostor pro zlepšení… PC testováno na vesnici bez problémů funguje. U mě v bytě pouze na zatížené zásuvce tam mi nejde o to že bych nemohl mit vždy zapnutou žehličku jen bych radši řešení které to odfiltruje a nebude to spotřebovávat 2600W…
To že EMC je problém výrobce je ale zajímavý fakt ja měl za to že je to povinnost distributora dle ČSN EN 50160

Na ty LC filtry se zkusím podívat snad se to dá koupit jako celek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 26.09.2022, 11:51 »

Teď je otázka, zda není problém ve zdroji počítače, ten sám o sobě vyrábí rušení, takže na výstupní stranu by ho pouštět neměl. Tudíž by bylo možná nejjednodušším řešením zkusit jiný zdroj počítače, protože problém má asi samotný zdroj. To, že funguje někde jinde nemusí ještě znamenat, že není chyba právě v něm.

LC filtry existují jako kompaktní součástka, ale hůře se shánějí. Občas se dá využít díl demontovaný třeba z vyřazené pračky. Dají se sehnat od dodavatelů ND pro bílou techniku. V některých zařízeních bývají sestavené z diskrétních součástek na DPS - dost často v MW troubách.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #7 kdy: 26.09.2022, 12:17 »

A nemáte problém v elektroinstala ci? Odpovídá to upadlému PEN za určitých podmínek.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
M S
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 26.09.2022, 12:24 »

Toto znie ako extrémny  prípad XY problému.
Aký je presný typ zdroja?
Čo presne PC robí alebo nerobí?
Bez prístupu k meracím prístrojom, ak máte dobré susedské vzťahy, skúste u nich.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 26.09.2022, 12:57 »

Podla popisu s to s harmonickymi nic nema. Ta zehlicka znie zaujimavo, skoro az ako pokus o trolovanie.
Nechajte si skontrolovat celu instalaciu, tam by som zacal.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 26.09.2022, 13:49 »

Klasický Al syndrom povoleného šroubku ve spoji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 26.09.2022, 14:18 »

Už jsem se setkal s podezřením, že se nějak 2 "spínané" zdroje pro 2 světla ovlivňovaly.
Jedno nebo druhé svítili normálně, když za sepnuly obě, nepravidelně poblikávala. Když se k tomu zapnulo 3. světlo s klasickou žárovkou, stav se zlepšil, ale nezmizelo to úplně.
Měření  naznačilo zvýšenou impedanci a po kontrole a dotažení spojů v celém okruhu ze problém "ztratil".

---------
Co přesně PC dělá nebo nedělá? Jak se chová?
Není u vás v síti velké napětí (nad 240V),  se kterým by měl zdroj v PC problém a zatížením okruhu to napětí o něco klesne?


To že EMC je problém výrobce je ale zajímavý fakt ja měl za to že je to povinnost distributora dle ČSN EN 50160
...
EMC by bylo na samostatnou diskusi. V podstatě jde o 2 věci:
- zařízení nesmí vyzařovat nic nad nějakou hranici, která může být pro různá prostředí rozdílná
- zařízení musí být odolné proti vyzařované energii jiným zařízením, které se v prostředí, kde je zařízení používáno, dá předpokládat
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Michal Melzer
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 26.09.2022, 18:16 »

Mrzí mě že někomu to přijde jako trolení ale tento problém má více lidí kteří jsou stejně bezradní jako já (většinou lidi z IT) bez znalosti problematiky elektrického napájení. Na toto řešení přišli rusové dále je to testováno jako úspěšný způsob eliminace části asi harmonických frekvencí nebo napětí.
Někdo používá žehličku někdo přímotop výsledek je stejný já nemám přímotop tak používám žehličku a funguje to bez jakékoliv degradace v čase…
Řeší se to na jiném fóru o IT v ang jazyce klidně poskytnu odkaz.

Pokud shodím všechny pojistky a nechám běžet jen PC vše ostatní v bytě je vypnuté, PC nefunguje.  - ostatní zařízení na to tedy nemají vliv

Popsat tu nefunkčnost není lehké ale pro představu 280Hz monitor je pocitově jako 60Hz i když samosebou běží na 280Hz, myš reaguje zpožděně atd…

K tomu dotažení šroubků - rozvody mám cca 8let staré v Cu šroubky jsou jen pojistkové skříní ty jsem dotáhl a zkontroloval jejich dostatečné zastrčení, v zásuvkách a vypínačich nejsou šroubky ale takové zacvakávací svorky - nevím jestli mohu předpokládat chybu tam
V krabičkách jsou vago spojky ty se asi taky nemohou povolit jen tak….
2x jsem nechal provést revizi mojich rozvodů- vždy bez závad

Co se týče přepětí vyzval jsem ČEZ ktery provedl měření 7dni za sebou min i max v pořádku ale nedodal hodnoty frekvencí i když by měl - už jsem to reklamoval
Sám jsem v zásuvce naměřil 53,331Hz ČEZ nezajímá co já mám v zásuvce je zajímá pouze dělící místo (přikládám foto do přilohy)

Nevím jestli ta frekvence má tolik společného s harmonickou ale dle přednáškového zaměstnace firmy EATON proudové zatížení snižuje právě harmonickou proto věřím že to je co potřebuji odfiltrovat.
To že ta žehlička funguje je 100% fakt byli i jiné úspěšné pokusy které ale byli vždy v čase (v řádu hodin) neúspěšné


* A5B3C491-985B-4DCB-B7D3-89254FF5348E.jpeg (305.12 KB, 960x1280 - prohlédnuto 344 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 26.09.2022, 18:53 »

Popsat tu nefunkčnost není lehké ale pro představu 280Hz monitor je pocitově jako 60Hz i když samosebou běží na 280Hz, myš reaguje zpožděně atd…

Sám jsem v zásuvce naměřil 53,331Hz

Zjavne zle meriate a mate sklony k paranoji. Podla mojho nazoru akokolvek sa bude merat, stale sa nameraju normalne hodnoty, teda okrem vasich pochybnych merani nevhodnym pristrojom.
Tiez sa stavim, ze ked strcim do zasuvky primotop alebo zehlicku tak, aby boli v inej miestnosti a nevideli ste, ci su zapnute. tak budete tvrdit, ze to problem "vyriesilo".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 26.09.2022, 19:21 »

Frekvence 53,3...Hz (na fotce je jiný údaj, proč?)
To by mě zajímalo jaký máte přívod elektrické energie. Pokud je to "pouze" přes běžné transformátory 22/0,4kV z energetické sítě, není to možné. Taková odchylka frekvence není reálná
Buď byste museli mít přívod z nějaké lokální nezávislé sítě, nebo je možné, že nějaké zařízení na rozvodu "rozbije" napájení tak, že měřič zaznamená i nějaké poklesy nebo špičky a změří tak frekvenci nesprávně. Ale to by se dalo zjistit pomocí analyzátoru sítě

Reakce myši - to je bezdrátová myš? Na 2,4GHz? To pásmo je slušně "zapráskané" a nestačil jsem se divit jak dokázala zbořit funkci myši, BT, WiFi analogová kamera v tomto pásmu.

Kdybyste byl z regionu, kde se pohybuji, docela rád bych to viděl a porovnal stav se zatížením a bez zatížení, "vidět" co se tam změní.

Nemá váš zdroj v PC aktivní PFC?

edit:
zajímavé by bylo jestli se něco změní, pokud by se použila lepší UPS v režimu OnLine
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 26.09.2022, 19:51 »

Frekvence 53,3...Hz (na fotce je jiný údaj, proč?)

Vsimnite si tych 53.3 ako "max",  proste povodca otazky netusi, co meria a co znamena "max" na multimetri. Viem si predstavit, ze tie 3 Hz navyse su tam kvoli strkaniu sond do zasuvky alebo ich nie celkom dobremu kontaktu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #16 kdy: 26.09.2022, 20:17 »

Jen že 53,3 Hz, nejsou harmonické které by ovlivňovaly zdroj PC, Navíc se také domnívám, že jde o "jiskření" na kontaktech" a ne reálnou frekvenci sítě. Stále si myslím, že jde o chybu v instalaci.

Už jsem se setkal s podezřením, že se nějak 2 "spínané" zdroje pro 2 světla ovlivňovaly.
Jedno nebo druhé svítili normálně, když za sepnuly obě, nepravidelně poblikávala. Když se k tomu zapnulo 3. světlo s klasickou žárovkou, stav se zlepšil, ale nezmizelo to úplně.
Měření  naznačilo zvýšenou impedanci a po kontrole a dotažení spojů v celém okruhu ze problém "ztratil".

Mám podobnou zkušenost a mám mnohokrát ověřeno, že více spínaných zdrojů na jednom přívodu, se dokáže vzájemně ovlivňovat. Ale dle dotazu se jedná o jedno PC a problémy se navíc zpravidla vyskytují u více spínaných zdrojů, než jsou dva. NAvíc sám svou zkušenosti potvrzuješ to co píši od začátku. Problém bude pravděpodobně v instalaci.

Asi to bude chtít pozvat zkušeného revizáka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Zdeněk Mazač
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 26.09.2022, 20:54 »

53,3Hz není harmonická, největší problémy způsobují liché harmonické 3,5,7 /150Hz, 250Hz,350Hz, pro kvalitu sítě se uvažuje až do 50 harmonické - 2,5kHz/.
Běžným měřákem je nelze změřit a měří se jak U tak I.
Tyto harmonické frekfence silně zkreslují sinusový průběh jak U tak I. Běžným měřákem nenaměříte např. na PE propojce žadné U ani I, ale propojka se přesto hřeje. A přesto propojka hřeje.
Tyto harmonické vznikají hlavně nelineárním odběrem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.039 sekund, 22 dotazů.