Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Může se do vody dostat napětí přes spotřebiče, které s ní pracují?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může se do vody dostat napětí přes spotřebiče, které s ní pracují?  (Přečteno 2472 krát)
LukášH
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline« kdy: 20.09.2022, 15:28 »


Moje, víceméně teoretická otázka zní: pokud mám v obvodu zapojené spotřebiče, přes které teče voda (boiler, tlaková vodárna, čerpadlo, zahradní vířivka, myčka a jim podobné) může se z těchto spotřebičů dostat napětí do vody s nějakou nezanedbatelno u pravděpodobnos tí? Mám tím na mysli při běžném provozu nebo za předpokladu, že nastane nějaké běžně se vyskytující porucha na sítí nebo ve spotřebiči.
Je mi jasné, že každý spotřebič je jiný, ale předpokládám, že existují nějaké bezpečnostní normy pro jejich výrobce, které by měli podobné situaci zabránit.

Důvod, proč se ptám, je částečné praktický. Mám chatu zapojenou v TN-C a potřebuji (nebo chci) tam mít spotřebiče z výše zmíněného seznamu. Z bezpečnostních důvodů není problém pro ně používat proudové chrániče, třeba jen ty do zásuvky, ale ani ty nezachrání vše. Přizemnění každé zásuvky také není jednoduše možné. Zajímá mě převážně, zda například přerušený PEN vodič by mohl způsobit, že se dostane fáze na kostru některého z těchto spotřebičů a z kostry do vody a mohlo by to někomu ublížit (například člověku ve té zahradní vířivce nebo někomu, kdo si zrovna myje ruce pod kohoutkem).

Nezajímají mě čistě hypotetické situace, jejichž pravděpodobnos t je mizivá, zajímá mě, zda je něco podobného reálné riziko. Pokud ano, rád bych věděl, jak se něčemu podobnému co nejlépe vyhnout a případně zda do budoucna neudělat s pomocí kvalifikovanéh o elektrikáře nějaké změny v rozvodu, které by podobné riziko eliminovaly. Přechod z TN-C na TN-S bohužel není úplně reálný.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Ševčík
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline« Odpověď #1 kdy: 20.09.2022, 22:20 »

Podívejte se na toto video: https://www.youtube.com/watch?v=w13B3lg-BlU&ab_channel=Pe%C5%A5an
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ivan Polínek
OSVČ
*
Offline OfflinePraha; působiště celá ČR


« Odpověď #2 kdy: 20.09.2022, 22:27 »

Nikoliv hypoteticky, ale čistě prakticky při přerušení vodiče PEN na přívodu do zásuvky, ve které je zapojeno jednofázové čerpadlo nebo třeba myčka, se  na kostře spotřebiče objeví přes  impedanci spotřebiče fázové napětí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT - E1/B; pro laiky: revizní technik bez omezení napětí i v prostředí s nebezpečím výbuchu
František Ševčík
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline« Odpověď #3 kdy: 20.09.2022, 22:44 »

Přesně jak napsal pan Polínek. Fázové napětí při přerušení PEN se objeví na kostře spotřebiče. V tom videu to je i názorně, polopaticky vysvětleno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
LukášH
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline« Odpověď #4 kdy: 20.09.2022, 22:56 »

 za odpovědi. Jestli tomu tedy dobře rozumím, tak pokud by taková situace nastala a měl bych na tom plovoucím PEN vodiči připojen třeba zapnutý bojler připojený na vodovodní potrubí, pak by všude ve vodě v tomto potrubí bylo až fázové napětí a kdokoliv by s ní přišel do kontaktu, třeba při puštění vody z kohoutku, by byl ohrožen na zdraví (předpokládám plastové neuzemněné potrubí).

Existuje nějaký způsob jak se tomu bránit (kromě přizemnění a přechodu na TN-S)?
Mívají třeba samy takové spotřebiče nějakou ochranu proti podobnému jevu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
LukášH
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline« Odpověď #5 kdy: 20.09.2022, 22:58 »

....
Z nějakého důvodu mi z textu vždy vypadne první slovo. V předchozím příspěvku to mělo být "".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
LukášH
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline« Odpověď #6 kdy: 20.09.2022, 23:00 »

Aha, tak to není první slovo, ale konkrétní slovo ale konkrétní slovo vyjadřující vděk. Netuším proč  ho to automaticky maže.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Ševčík
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline« Odpověď #7 kdy: 21.09.2022, 00:09 »

Ano, jak popisujete, u ohřívače vody tento stav může nastat.

Bránit se tomu dá důslednou kontrolou spojů a připojení. To je již ovšem práce pro elektrikáře.

Jen upřesním, pokud máte soustavu TN-C, NIKDY z ní nebude TN-S. Rekonstrukcí se z TN-C stane soustava TN-C-S.

Spotřebiče žádnou ochranu proti tomu stavu elektroinstala ce nemají. Výrobce s tím nepočítá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline« Odpověď #8 kdy: 21.09.2022, 04:15 »

Pro nově zapojované spotřebiče je třeba zajistit nový přívod. Pro spotřebiče s vyšším příkonem jako je boiler, pračka, vodárna, vířivka je z mnoha důvodů třeba udělat nový samostatný přívod z domovního rozvaděče. Ten je nutné udělat plným počtem vodičů, se samostaným jistěním a předřazeným proudovým chráničem.

Před připojením nových spotřebičů je třeba provést kontrolu přívodu do domu a elektroměrného rozvaděče s ohledem na plánovaný nárůst příkonu.

Přpojení výše uvedených spotřebičů nedoporučuji do původních rozvodů ani přes zásuvkový proudový chránič.

Pozvěte elektrikáře nebo lépe revizního technika, sdělte mu svoje požadavky a on po prohlídce rozvodů stanoví, co je třeba udělat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Online Onlineváš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #9 kdy: 21.09.2022, 07:09 »

Zásuvkové PCH jsou jen nouzovým řešením, mající své ALE.

Pokud opravdu požadujete bezpečnost odpovídající dnešním standardům, nezbude vám nic jiného, než rekonstrukce celé elektroinstala ce. TO je prostě nepopíratelný fakt. Jestli chcete jen vyšší míru bezpečnosti než máte, opět to bude vyžadovat nějaké zásahy do stávajícího stavu.
Pokud odmítáte tyto zásahy, zůstává jen pravidelná kontrola spojů a měření revizním technikem. To je sice cesta nejmenšího odporu (asi i minimální ceny),  nicméně se to bude pravidelně opakovat a tím jen oddalujete (za pravidelných investic) to co vás stejně někdy v blízké budoucnosti čeká. Rekonstrukce celé instalace  Mrknutí
Musíte si uvědomit že stávající instalace má ledasco za sebou a nebyla stavěna na zátěž, která je  používaným spotřebičům dnes standardem a navíc  době vzniku, odpovídala nižším bezpečnostním standardům.

Vaše požadavky na vyšší bezpečnost s novými spotřebiči, bez odpovídajících opatření (rekonstrukce z TN-C na TN-C-S a doplnění PCH) jsou nereálné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
LukášH
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline« Odpověď #10 kdy: 21.09.2022, 09:21 »

Opět jsem vděčný za vaše odpovědi.
Tu chatu jsme koupili letos na jaře a podle původního majitele se už celkem dlouhou dobu prakticky nepoužívala, jen udržovala, tudíž i elektroinstala ce je tam v překvapivě dobrém stavu. V hlavní obytné části je dokonce v mědi - původní majitel říkal, že je dělaná "nově" i když nevím, co v tomto případě znamená "nově",  odhaduji, že někdy v posledních 10 letech. Bohužel tu ale původní majitel nejspíš jen vyměnil staré hliníkové vodiče za nové měděné, ale zapojení ponechal stejné, takže je to pořád v TN-C. Z těchto důvodů jsme po koupi vyhodnotili rekonstrukci elektroinstala ce jako ne zcela potřebnou - do budoucna s ní počítám, ale rozhodně ne v příštích pár letech.

Revizního technika mám v plánu si pozvat někdy příští rok. Budeme ještě dělat nějaké zásahy do zdiva v podkroví, při kterých bude potřeba o kus posunout jednu zásuvku a jedno světlo a chci tu revizi udělat až po tom, co to bude hotové.

Jinak ty spotřebiče, o kterých jsem mluvil nejsou určené k permanentnímu používání. Bojler je po drtivou většinu času vypnutý a slouží spíš jen jako nouzové řešení, kdybychom potřebovali teplou vodu (přes léto teplá voda není moc třeba, máme solární sprchu, v zimě tam nebudeme),  vodárna má tlakový spínač, takže jede jen když si potřebuje nasát novou vodu a natlakovat se, čerpadlo také běží jen občas. Vlastně jediný spotřebič v celém objektu, který běží non-stop, je lednice.

Ve sklepě je ještě jedna místnost, kde elektřina zatím není, ale bude tam potřeba. Ta má sloužit v podstatě jako dílna a jakási technická místnost. mohu do ní nechat přivést kabel z té první místnosti, což by vyžadovalo jen minimální zásah do zdiva (v té druhé to půjde na omítku),  a rozdělit tu PEN vodič na PE a N a celou tuto novou místnost tedy vést jako TN-S. Tam by pak nebyl problém dát na začátek proudový chránič a klidně i jistič a všechny výše zmíněné spotřebiče zapojovat do tohoto nového okruhu. Je mi ale jasné, že pokud by nastala závada na PEN vodiči ještě před tím rozdělením, tak mi ten chránič nepomůže i když spotřebiče budou zapojené až za ním.
Dočetl jsem se, že možným řešením je bod rozdělení PEN vodiče přizemnit, což nevím, zda v tomto místě bude dobře možné, ale možná že elektrikář by si s tím poradil.
Další řešení, na které jsem někde narazil, je údajně použití stykače tak, aby rozpojil fázi pokud se objeví napětí na nuláku nebo zemi, ale vhodnost tohoto řešení mi není známá.
Někde jsem se také dočetl, že existuje proudový chránič, který vybaví nejen při rozdílu proudů na fázi a nuláku, ale také při průchodu proudu zemí, nikde jsem ale nenašel, že by se to vyrábělo nebo prodávalo.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline« Odpověď #11 kdy: 21.09.2022, 09:56 »

Z výčtu typu spotřebičů a jejich minimálnímu provozu, by mohlo být řešením použití OT.
Až tam budete mít na obhlídce revizáka, zkuste mu toto nadhodit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Munka
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline« Odpověď #12 kdy: 21.09.2022, 10:18 »

Ak vas zaujima hlavne porucha, kde uhnije PEN a fazove napatie sa objavi na kostre s jeho naslednym sirenim cez vodu a potrubia, tak je to velka loteria. Pri kovovom potrubi moze toto celkom dobre suplovat PEN, ak ma aj usek zakopany v zemi. Pri plastovom potrubi je nebezpecie minimalne, okrem samotneho bojlera, nik nema doma solanku s dobrou vodivostou.
Stlpec vody v potrubi bezneho priemeru k spotrebicom (1/2 alebo 3/4 col) ma uz na par metroch velky odpor.
Vznikat mozu aj rozne delice napatia typu : bojler s uhnitym PEN prepojeny  potrubim s bateriou v kupelni, ktora je pospojena na stale funkcnu zasuvku s fungujucim PEN.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
LukášH
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline« Odpověď #13 kdy: 21.09.2022, 10:30 »

Potrubí jsme dělali nově, protože vodovodní rozvody v chatě vůbec nebyly, a je celé kompletně v plastu. Je to ale malá chata, takže délka sloupce vody mezi jednotlivými vývody, kde může dojít ke styku vody s člověkem, je odhadem tak 3 metry.
Jinak ten bojler je přidělaný kovovými závitovými tyčemi k betonové zdi, která je obklopená zemí (hlínou - je to sklep pod zemí),  takže je možné, že bude sám fungovat jako svod uzemnění.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Deductio
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline


__09.04__ 30.11.2022


« Odpověď #14 kdy: 21.09.2022, 14:22 »

Na to bych nespoléhal.
Je-li to možné tak bych do té zdi vyvrtal alespoň 3 díry dva metry od sebe, do nich zatloukl dvoumetrové zemnicí tyče a propojil je FeZn drátem o průměru 10mm.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
LukášH
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline« Odpověď #15 kdy: 21.09.2022, 21:21 »

To asi moc dobře nepůjde. Zdi v tom sklepě jsou z festovního betonu (bývalý majitel to dělal dost poctivě) a jejich tloušťka je odhadem minimálně 30 cm, spíš více. Je problém do nich vyvrtat i 10 cm, natož je provrtat skrz na skrz.

Nicméně kus od chaty je v zemi vybetonovaná malá místnost (asi 3m^2) s přístupem shora přes poklop, který je na úrovni země. V ní se nachází vodní vrt s čerpadlem a skrz její zeď a dále skrz zem je šikmo dolů vedená kovová (nejspíš železo) trubka o průměru asi 5 - 6 cm, jejíž vyústění je až ve zdi sklepa. Původní účel té trubky měl být nejspíš přívod vody z vrtu do chaty právě přes sklep, což ale v době koupě nemovitosti nebylo realizováno. My jsme do té trubky strčili menší plastovou trubku a vodu vedeme touhle plastovou, čili ta kovová slouží jen jako tunel mezi tou místností kde je vrt a sklepem. Ta kovová trubka je dlouhá asi 2,5 až 3 metry, celá pod zemí, její nejvyšší bod je cca 50 cm pod zemí, nejnižší je ten ve sklepě asi 1,5 m pod zemí. Na obou koncích je obklopená betonovou zdí. Bylo by možné na vyústění téhle trubky ve sklepě přivést přizemnění?

Říkám si, že sice určitě existují lepší řešení, ale nejspíš to bude mnohem lepší než nic a natáhnout jeden drát k trubce je otázka pár minut.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #16 kdy: 21.09.2022, 22:08 »

Nečekejte od takového přizemění zázraky, ale je to lepší než nic. Může se to hodit pro přechodnou dobu když butete provádět rekonstrukci elektroinstala ce.
Pokud byste se rozhodl udělat nové přivody k boileru a vodárně s odděleným PE vodičem a pro tento segment sítě použít podružný rovaděč s proudovými chrániči, i mizerná zem (50 Ohm) stačí pro funkci proudového chrániče. Samozřejmě, že takovéto zapojení nebude v souladu s žádnou platnou normou ale oproti původnímu stavu bude bezpečnost vyšší.
 
A vrtání betonu - pokud používáte vrtačku s mechanickým příklepem, bývá to nekonečná dřina, ale i nejslabší vrtací kladivo s energií okolo 2J si s takovým betonem hravě poradí. A nejen s betonem zvládne i žulu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
LukášH
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline« Odpověď #17 kdy: 21.09.2022, 23:00 »

Dobře, opět bych rád poděkoval za odpověď.

Dočetl jsem se správně, že by to přizemnění (eventuálně z bodu rozdělení PEN vodiče) mělo být provedeno vodičem o průřezu minimálně 10mm^2?


Jinak není mi zcela jasné, jak toto přizemnění vlastně ovlivní funkci chrániče. Viděl jsem někde schéma (nemůžu ho dohledat),  kde bylo hezky vidět, že když se před chráničem v TN-C-S odpojí PEN vodič, pak teče proud fází skrz chránič do spotřebiče, pak zpět nulákem přes chránič, který nevybaví, protože ten proud je stejný, následně se v místě rozdělení vydá po zemnícím vodiči ke kostře spotřebiče a tam pak přes dotýkajícího se člověka projde do země. V čem se situace změní, když bude bod rozdělení přizemněn? Zkoušel jsem si to nakreslit, ale vychází mi, že proudovým chráničem poteče pořád stejný proud tam i zpět, jen by pak měl téct k tomu přizemnění, místo aby tekl přes tu kostru spotřebiče a člověka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Jak určit ochranné pásmo vedení vn od mého pozemku?
 Není to přepych, samostaný proudový chránič pro plyn. kotel?
 Opravdu mohu s takovým připojením spotřebiče vyhořet?
 Existuje proudový chránič bez nutnosti montáže do rozvaděče?
 Su bezpecne 4zilove kable (380V) na zapojenie techniky ?
 Jak nejlépe zvýšit ochranu před úrazem el.proudem u stacionární míchačky ?
 Je vhodné pripojiť k ochrannému vodiču aj kovovú stavbu prístrešku na náradie?
 Mohu použít vidlici namísto zásuvky?
 Jak připojit chránič ve starém bytě s dvouvodičovým přívodem?
 Kam patří zelenožlutý drát?
 Musí být na světla v koupelně přes chránič?
 Co s probíjející pračkou?
 Před jaké přístroje se používá proudový chránič typu G ?
 Jaký typ chráničojističe použít pro venkovní gril?
 Je zapojení tohoto proudového chrániče správně?
 Jaká je min. výška betonového sloupu pro rozvod el. sítě?
 Ověřte prosím mou znalost zapojení proudového chrániče ...
 Měl chránič vypnout, když jsem dostal ránu?
 Jak odstranit napeti na vodovodni baterii ve sprse?
 Mohu se bránit proti změně polohy sloupu vn na mém pozemku?
 Jaká má být vzdálenost od vedení 35kV?
 Je možné stavět pod elektrickým vedením?
 Jaký význam má použití oddělovacího transformátoru s převodem 1:1?
 Môžem použiť na pospojovanie kostry svietidla žl-zel vodič v novom CYKY?
 Co je to EPS a jak bych ho měla udělat?
 Jaký je důvod odnímatelné vidlice přívodní šňůry ke spotřebičům?.
 Pokud je pračka mimo koupelnu musí být zapojena také přes chránič?
 Má špatný vliv nový elektrický rozvaděč pro 90 domů v těsné blízkosti pozemku?
 Nebude mít krbová vložka vliv na blízký kabel?
 Co s trčícím neznámým kabelem, který je navíc pod napětím?
 Dostávám furt rány v koupelně a nevim co s tim, poradíte?
 Je to reálné a vhodné řešení jištění pro přípojku k ČOV?
 Od kdy platí , že musí být v koupelně proudový chránič?
 Jak je možné že mě nezraní proud při svařování?
 Je podľa Vás nutný prúdový chránič v garáži?
 Na co se pouziva oddelovaci transformator?
 Mohou být krabice a zásuvky "zabarikádovány" nábytkem?
 Jak zmerim napeti a proud v zasuvce a treba na jisticich a chranicich?
 Je nutno připojit stavbu přes chránič, když stavební rozvaděč chráničem má?
 Proč jiskří zž vodič pospojování po doteku plynového přívodu?
 Jak moc jsou bezpečné experimenty s vysokým napětím?
 Je lepší samostatný jistič a chránič nebo jeden chráničojistič?
 Jak dalece mohu zasáhnout se stavbou do ochranného pásma vedení vn?
 Jaké jsou zdravotní rizika bydlení pod vysokým napětí, 400kV?
 Mohu vyrobit obal pc ze dřeva nebo plexi a odpojit PE vodič?
 Je možno požadovat najem z vedeni VN přes pozemek?
 Jaká ochrana a napětí pod vodu, když jsou pod hladinou lidi?
 Jak zajistit dokonalou ochranu neživých částí u venkovního schodiště?
 Co znamená galvanické oddělení?
 Kolik pořebuji proudových chráničů pro malou chatu?
 Dal by se proudovy chranic pouzit misto jistice?
 Je nějaká minimální vzdálenost domu od VN vedení na soukr.pozemku?
 Je bezpečná elektrika ve stoupačce kde je plyn?
 Nehrozí mé rodině nebezpečí pokud mi topenáři vyměnili trubky za plastové?
 Může být souběh plynu s elektrickým vedením v bytě?
 Preco trasiem ked sa dotknem digestora a mikrovlnnej rury zaroven?
 Musím se bát takto přizemněné elektroinstalace?
 Proč nevybaví chránič když se dotknu fáze koupelnového vypínače?
 Je ze zdravotního hlediska rizikové bydlet 34 m od vysokého napětí 22kV?
 Jak je možné, že nulák funguje?
 Jsou 4m bezpečná vzdálenost korby náklaďáku od vn?
 Jak rozpoznám fázi od nuláku ?
 Je normálne zdvojiť ochranu prúdovým chráničom?
 Jak ochránit pracovní stroj proudovým chráničem nebo přepěťovou ochranou?
 Opravdu mohou stožáry vn škodit zdraví?
 Ako bezpečne používať rozpracovanú elektroinštaláciu ?
 Je možné mít obě soustavy TN-C a TNC- S v rámci jednoho bytu?
 Môže pri dotyku ventilátora dôjsť k skratu?
 Zdá se vám v pořádku vedení vn 2 metry od okna domu?
 Kolik lidí z vašeho okolí tuší, že je může krokové napětí zabít?
 Jak to, že dotyk údržby vysokého napětí neublíží?
 Kdo zodpovídá za stav elektrické skříně rodinného domu?
 Četli jste článek o bezpečnosti domácích instalací v EU?
 Musí byť pripojená vapka cez prúdový chránič?
 Zabije mě dotyk holého vodiče o 20V, kterým současně protéká 20A?
 Má trafostanice umístěná v obytném domě negativní vliv na zdraví?
 Ako spravne spojazdnit elektriku na pozemku?
 Kam a komu nejlépe ohlašovat kritickou havárii veřejných rozvodů el.energie?
 HROBAŘ: O tom, když je na obou koncích samice
 Jak nepříjemných je 30mA 230V?
 Jak moc je zdraví škodlivá zásuvka 230V u postele ?
 Jak dlouho po omítkách mohu zapojit elektřinu?
 Jak se ověřuje funkčnost proudového chrániče?
 Jakým napětím a proudem mám napájet ohradník?
 Jsou dřevěné štafle bezpečný izolant při náhodném doteku na fázi 230V?
 Může mít výrobní zařízení zapojený konektor s napětím vidlici?
 Je možné používat elektricke spotřebiče u bazénu?
 Čo je to elektrické napätie?
 Úspora na chráničích se nevyplácí!
 Je bezpečné stáť vo vode pri zapnutom čerpadle?
 Kde v legislativě naleznu, že nesmí být z rozvodny volně visící kabely?
 Může rychlovarnou konvici poškodit její trvalé usazení v základně pod napětím?
 Proč při odchodu z pracoviště vytáhněte varnou konvici ze zásuvky?
 Je ve vodičích po odpojení elektroměru napětí?
 Vadi pre dieta trafostanice priamo pod oknami loznice?
 Jaké je snesitelné elektrické přepětí a snesitelný elektrický nadproud v mA?
 Jaká jsou rizika se stavbou trafostanice mezi rodinnými domy?
 K čemu složí neizolované vodiče vyznačené na obrázku sloupu nn?
 Jak vysvětlit laikovi dodržování zákonů při činnosti na VTZ?
 Při jakém napětí je nebezpečný elektrický proud?
 Jak poznám, že je svítidlo s kovovým obalem opravdu bezpečné?
 Hrozí při úderu blesku nebezpečí prostřednictvím pospojování?
 Jak jsme chráněni před unikajícími proudy elektrocentrály?
 Jaké mohou být zdravotní následky u spotřebičů s/bez zapojení ochranného vodiče?
 Je infrazářič s krytím IP24 vhodný také do koupelny?
 Proč se mohu dotknout ochranného kolíku, aniž bych dostal ránu?
 Mohou být vibrace v domě zapříčiněny špatným uzemněním domu?
 Proč musí mít stolní bruska zařízení proti samovolnému spuštění?
 Co mnou protéká za proud, když se rozsvítí doutnavka fázovky?
 Nakolik je nebezpečná 48V baterie ve vodě?
 Jak může nízké napětí, např. nabíječka mobilu, ohrozit zdraví člověka?
 Je napětí 65V na kovové části obalu nového spotřebiče přípustné?
 Může porušená izolace kabelu nn v zemi někoho zranit?
 Může být vyhřívací elektrická deka nebezpečná?

Aktuální slova KUTIL (1)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.066 sekund, 23 dotazů.