Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Může se napětí dostat přes spotřebiče, které s ní pracují?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může se napětí dostat přes spotřebiče, které s ní pracují?  (Přečteno 1356 krát)
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #18 kdy: 22.09.2022, 10:40 »

Ano správně by měl mít PEN Cu vodičkpřicháze jící do místa kde se rozděluje na PE a N průřez alespoň  10mm2.
Pokud v sítě TN-C dáte do zásuvky takovýto chránič, https://www.kvelektro.cz/proudovy-chranic-do-zasuvky-16a-30ma-fk-prcd-2-ip54-4739425-p1740115?gclid=EAIaIQobChMI_NGb6fKn-gIVTY9oCR2tMAxWEAQYAiABEgLp3PD_BwE tak vás ochrání před nebezpečným proudem při dotyku jen tehdy když se jedná o poruchu izolace.  Pokud máte přerušený vodič PEN někde na přívodu tak u elektrických předmětů s izolací trídy I máte nebezpečné napětí na kostře.  Chránič nevybaví, protože přes vodič PE ani N nemá kam procházet proud.  Když ale přizemníte vodič PEN v místě  rozdělění,  tak  při svodu mezi L a PE dojde k nerovnováze na diferenciálním trafu v proudovém chrániči a ten vybaví.
V soustavě TN-C-S  je  její bezpečnost do značné míry závislá na správné funkci vodiče PEN. proto  norma nařizuje průřez 10mm2 a více, protže tak silný vodič má i značnou mechanickou odolnost (obzvlášť je to užitečné při staveních pracech, kdy se v blízkosti vedení pohybují bytosti vybrojené bouracím kladivem.) A přizemnění je takové další zvýšení bezpečnosti. Nehledě na další jeho funkce např při ochraně proti přepětí, tam ale takový kus trubky stačit nebude.
Pokud se pouštíte do rekonstrukce chaty, myslete na kvalitní uzemění včas. Jednoho dne dojde i na rekonstrukci střechy a hromosvodu a ten bude potřeba někam připojit.
Z provozního hlediska vznikají po dobu rekonstrukce nejrůznější provizoria a při tom je žádoucí, aby tato provizoria poskytovala vyšší stupeň bezpečnosti, než instalace původní a aby těch provizorních kroků bylo co nejméně, protože každé předělávání stojí čas, materál a peníze. Už kvůli tomu je dobré mít v ruce projekt aby bylo jasné, k čemu se směřuje a jaký má být výsledný stav, na nic se nezapomnělo atd.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
LukášH
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline« Odpověď #19 kdy: 22.09.2022, 13:36 »

Hmmmm. V tom místě, kde bych to potřeboval rozdělit mám bohužel k dispozici jen přívod v 2,5mm^2. Rekonstrukci v blízké době neplánuji, ta chata je celkově v dost dobrém stavu a v hlavní části, která se obývá, je i poměrně nová elektřina v mědi (sic v TN-C),  kterou považuji i za dostatečně bezpečnou. Chtěl bych tam jen mít alespoň jednu část rozvodu, kam bych mohl připojit proudový chránič a do této části zapojit několik spotřebičů z dříve zmíněného seznamu a potřebuji, aby to bylo ve sklepě. Ty spotřebiče nepoběží permanentně, ale zapnou se jen jednou za čas a asi nikdy všechny najednou.
Když už bych to dělal, tak bych chtěl i co nejvíce eliminovat riziko problémů spojených s možným odpojením PEN vodiče před tím chráničem (tedy v té první části sklepa),  takže bych to místo rozdělení chtěl alespoň nějak přizemnit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.czPoháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.036 sekund, 21 dotazů.