Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jaký je fyzikální důvod proč nedojde při každém přehození ke změně směru otáček?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 3 4 [5] 6 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaký je fyzikální důvod proč nedojde při každém přehození ke změně směru otáček?  (Přečteno 11846 krát)
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #72 kdy: 12.09.2022, 12:03 »

Nevykompenzova né trafo 1f má skutečně na jedné fázi dodávku činného výkonu do sítě, i když celkový činný výkon je nulový. Málokdo si to uvědomí a pak se diví (a je pozdě).




Takže spíš dvoufázové trafo, 400/xxV. Nebo mi pořád něco uniká.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #73 kdy: 12.09.2022, 12:22 »

Takže spíš dvoufázové trafo, 400/xxV. Nebo mi pořád něco uniká.

No, ono je pořád jednofázové a je zapojené L-L. To jsem nezmínil, tak nějak jsem to pokládal za samozřejmost.

1f trafo zapojené L-N samozřejmě dodávku negeneruje.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #74 kdy: 12.09.2022, 12:28 »

O cyklickou záměnu svorek na jedné straně vůbec nejde! Jde o záměnu začátků a konců vinutí. Protože jde o dvě vinutí a dva vývody z každého vinutí. Z toho vyplývají čtyři možnosti. Prohlédněte si rozdíly ve schematech zapojení trafa např. Dy1 a Dy5. Snad pochopíte.

Tak pokud bych se omezil jen na změnu polarity vinutí, tak se samozřejmě na některá hodinová čísla nedostanu. Ale proč bych obracel cívky tam, kde mi stačí přejmenovat svorky ?

Prozkoumám to podrobněji až budu mít čas. Ale i tak mi něco říká, že ta lichá by měla být dosažitelná i jen tou změnou polarity.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #75 kdy: 12.09.2022, 12:58 »

Tak pokud bych se omezil jen na změnu polarity vinutí, tak se samozřejmě na některá hodinová čísla nedostanu. Ale proč bych obracel cívky tam, kde mi stačí přejmenovat svorky ?


Přejmenování svorek není totéž co obrácení smyslu vinutí! Posuv fází v 3f síti je 120°,  prohození začátku a konce vinutí způsobí posuv 180°.

 Matematika je výborná věda, ale občas umí zavést do slepé uličky.

Prostudujte si tabulku, kterou zde umístil kol. Ševčík, tam je vyobrazeno a popsáno všech 26 možných zapojení kombinací vinutí 3F traf (to jsem již napsal někde na začátku). Hodinová čísla 3 a 9 skutečně v tomto případě neexistují v žádné kombinaci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #76 kdy: 12.09.2022, 13:10 »

Přejmenování svorek není totéž co obrácení smyslu vinutí! Posuv fází v 3f síti je 120°,   prohození začátku a konce vinutí způsobí posuv 180°.

Kdybych se měl omezit jen na změnu polarity - obrácení smyslu vinutí, tak budu moci realizovat v každém zapojení pouze 2 hodinová čísla (s rozdílem 6). Dd8 tím taktéž nezrealizuji.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #77 kdy: 12.09.2022, 13:46 »

Zase nemáte pravdu. Důkladně si prostudujte tabulku od kol. Ševčíka a pak teprve odpovídejte.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #78 kdy: 12.09.2022, 14:24 »

Zase nemáte pravdu. Důkladně si prostudujte tabulku od kol. Ševčíka a pak teprve odpovídejte.

No dívám se do toho, ale Dd8 je i podle tabulky změna polarity proti Dd2.
Nikoliv proti Dd0.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #79 kdy: 12.09.2022, 15:06 »

V případě zapojení Dd (a Dz)je ještě změna rotace fází, která posouvá hod. úhel, tedy 6 možností. Zapojení Dy, Yd a Yz mají po čtyřech možnostech a zapojení Yy pouze dvě. Celkem 26 zapojení.

Je třeba srovnávat nejen diagramy, ale také schémata, která jsou malá a navíc mají primár kreslený dole a sekundár nahoře, což je méně obvyklé.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #80 kdy: 12.09.2022, 15:43 »

V případě zapojení Dd (a Dz)je ještě změna rotace fází,   která posouvá hod. úhel, tedy 6 možností.

Myslíte sled fází ? Ten samozřejmě celý fázorový diagram převrací, to je jasné.
To ale znamená, že se hodinové číslo mění z N na -N (v aritmetice modulo 12). Což mi dává smysl právě u těch lichých (což jsou všechna s lichým počtem ypsilonů).

Fakt nevím, jak se od Dd0 dostat k Dd4 nebo Dd8 pouze změnou polarity vinutí a změnou sledu fází. Podle mě to nejde bez záměny (přejmenování) svorek. (Jaký by tedy měl být postup ?)

Je třeba srovnávat nejen diagramy, ale také schémata, která jsou malá a navíc mají primár kreslený dole a sekundár nahoře, což je méně obvyklé.

Jo, jo. Na schémata jsem se právě díval. Jsou špatně čitelná, ale přece jenom je to tam vidět.

Jinak jak se zdá, tak distribuce asi uvažuje všech 12 hodinových čísel, i když v praxi jich používají naprosté minimum :
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,19817.msg139557.html#msg139557



Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
František Ševčík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #81 kdy: 12.09.2022, 16:04 »

Vážení páni kolegové. Svým dotazem jsem nechtěl rozdmýchat bouřlivou diskuzi. Zajímalo mě jen, zda-li je v reále možný hodinový úhel 3 a 9. První tabulka je z diskuze: https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,40974.0.html
Tato příloha je stáhnutá z internetu.


* 1806072o.jpg (170.23 KB, 1600x1200 - prohlédnuto 85 krát.)

* 1806072_2o.jpg (176.17 KB, 1600x1200 - prohlédnuto 67 krát.)

* 1806072_3o.jpg (155.65 KB, 1600x1200 - prohlédnuto 70 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #82 kdy: 12.09.2022, 16:14 »

Vážení páni kolegové. Svým dotazem jsem nechtěl rozdmýchat bouřlivou diskuzi.

Nic se neděje. Mě to jen zajímá, proč by vlastně nemohla některá h. čísla existovat, včem se třeba liší můj pohled na věc. Prostě, jak se říká, chci "přijít věci na kloub".

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #83 kdy: 12.09.2022, 17:10 »

Zajímalo mě jen, zda-li je v reále možný hodinový úhel 3 a 9.

Můj názor je tento :

Pokud budu mít na klasickém jádrovém trafu ve spojení Dy cívku

u-n na sloupku s V-W,
v-n společně s W-U a
w-u společně s U-V,

pak to podle mě bude Dy3, tedy hodinové číslo 3. H. č. 9 analogicky změnou polarity vinutí jedné strany.
Je to jeden příklad za všechny.

Možná se teď dozvím, proč to takto nejde.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #84 kdy: 12.09.2022, 17:51 »

... Prostě, jak se říká, chci "přijít věci na kloub".
A nevadí, že cca od #26 je to úplně OT?  Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #85 kdy: 12.09.2022, 18:37 »

Jinak jak se zdá, tak distribuce asi uvažuje všech 12 hodinových čísel, i když v praxi jich používají naprosté minimum :
Důvod je prostý a sice možnost paralelního provozu. Jak se rozšiřuje zástavba, ubývá i transformátorů, které by se po drátech nepotkávaly s dalšími.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #86 kdy: 12.09.2022, 18:38 »

A nevadí, že cca od #26 je to úplně OT?  Nerozhodný

Souhlasím, podle mě od #24.

Chtěl jsem požádat moderátora o přesunutí do samostatného tématu, ale dozvěděl jsem se, že "nemůžu nahlásit vlastní příspěvek, nedává to smysl".
Nemůžete to udělat Vy ?


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #87 kdy: 12.09.2022, 18:41 »

Důvod je prostý a sice možnost paralelního provozu. Jak se rozšiřuje zástavba, ubývá i transformátorů, které by se po drátech nepotkávaly s dalšími.

To má svou logiku, jasné.

Co si myslíte o těch hodinových číslech 3 a 9 ? Je to fyzikálně možné ?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #88 kdy: 12.09.2022, 18:50 »

3 a 9, ta transpozice na sloupcích mi připadá konstrukčně nereálná, ale přiznám se, že hlouběji jsem to ještě nezkoumal.
Jako matematicko-fyzikální rozcvička je to jistě zajímavé téma, to zas ano.
Až budu mít trochu klidu, budu si to čmárat na papír, z hlavy to nedám Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #89 kdy: 12.09.2022, 19:00 »

w-u společně s U-V,

Má být w-n.
(Překlep.)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Stran: 1 2 3 4 [5] 6 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.044 sekund, 23 dotazů.