Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Může být třífázový motor po zkratu opravitelný?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může být třífázový motor po zkratu opravitelný?  (Přečteno 2844 krát)
Petr Jelen
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 20.09.2022, 13:05 »

Cirkulárka mi sloužila věrně spoustu let, při řezání zničeho nic (žádný suk ani špalek, lehké řezání) v motoru cvaklo a zkrat, vyhodilo/poškodilo to jistič.

Konkrétně je poškozená na trojjističi prostřední fáze, nejde nahodit, respektive po nahození nepropouští proud. Zkontroloval jsem kabel (když kabel odmontuju od motoru, (novej) jistič to nevyhazuje... když připojím  2 fáze, tak taky nevyhazuje, když zvolím jinou kombinaci dvou fází, opět to jistič vyhodilo. Zkusil jsem taky zapojit jednotlivý fáze samostatně (tedy proti kostře) - nevyhazuje.
Prosím o radu, co s tím asi může být... a zda to je opravitelné mimo specializovano u dílnu. Ohmmetr mám... Ještě se zajdu podívat, co je na štítku. Matně si pamatuju výkon, 2,3kW. Hledání na forech mi naznačilo, že možná musí být vinutí převinuto - což jsem kdysi nebožtíka otce viděl dělat, ale to bych asi nezvládl. Tak prosím ještě radu, jestli je praktické nechat si to opravit, nebo zda je nejsnazší/nejlevnější možností koupit jinou, starší, fungující  cirkulárku ...


(Původní nesmysl zněl = Zkrat třífázového motoru (cirkulárka) - opravitelné?)
  
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Ševčík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 20.09.2022, 22:02 »

Pravděpodobně ve vinutí došlo k mezifázovému zkratu. Zkuste ve svém okolí navijárnu motorů a tam vám řeknou cenu převinutí motoru ( podle výkonu a otáček ).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Jelen
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 20.09.2022, 22:34 »

Posílám fotky.


* motor_1.jpg (501.27 KB, 1632x1224 - prohlédnuto 199 krát.)

* motor_2.jpg (340.6 KB, 1632x1224 - prohlédnuto 204 krát.)

* motor_3.jpg (222.31 KB, 1224x1632 - prohlédnuto 180 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Ševčík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 20.09.2022, 22:40 »

Takže 2-pólový elektromotor ( 2,2kW/2880ot. ). Cena převinutí +/-  2500,- Kč. Jak jsem napsal ve svém prvním příspěvku. Obraťte se na nejbližší navijárnu, tam vám sdělí ceno převinutí přesněji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 21.09.2022, 04:34 »

Motor je dle štítku starý přes 50 let a podle fotografie svorkovnice s vývody z vinutí bude v původním stavu - nepřevíjený. Pokud nemá vyrezlý stator a poškozený rotor, je jeho převinutí možné a ekonomicky přijatelné. Nemusí se pak také řešit problémy s řemenicí a upevněním nového motoru do starého stroje. Motor by bylo dobré dát na diagnostiku do navijárny, kde vám sdělí co bude třeba udělat a stanoví cenu opravy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 21.09.2022, 11:56 »

Takže 2-pólový elektromotor ( 2,2kW/2880ot. ). Cena převinutí +/-  2500,- Kč. Jak jsem napsal ve svém prvním příspěvku. Obraťte se na nejbližší navijárnu, tam vám sdělí ceno převinutí přesněji.
Přiznám, že profi postup převijení jsem na vlastní oči neviděl, ale musí to být strašný opruz, byť jen rozebrání zarezlých šroubů, to skutečně spraví tisícové částky?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 21.09.2022, 12:23 »

Přiznám, že profi postup převijení jsem na vlastní oči neviděl, ....

Na rouře je toho sposta.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 21.09.2022, 13:26 »

musí to být strašný opruz, byť jen rozebrání zarezlých šroubů...
Není to tak zlé. Důležité je mít správné nástroje, šikovné ruce a bohatou praxi. Závitových tyčí, které drží ložisková víka stažená ke statoru bývají u menších motorů 3 kusy,  když se nejedná o závotové tyče ale šrouby, tak je jich dvojnásob. Při zahřátí plamenem a rychlém ochlazení povolí i hodně zarezlé kousky. Kdzž ne tak závitová tyč se dá odříznout flexou. Z vlastního převíjení je nejnároočnější práce odstranění starého vinutí a u nestandardních typů zjištění zapojení cívek a spočítání počtu závitů. Někdy je lepší vytahnout statorový svazek  plechů ze statorového těla aby se daly odříznout čela cívek a vylisovat vodiče z drážek.
Nové cívky se pak vinou na šablony a vinutí se z nich vsypává do statorových drážek vyplněných izolací. Vypadá to jednoduše a když člověk pozoruje zkušeného fachmana tak mu to tak může přijít.
Daleko větší zkušenosti a preciznost si žádá převíjení kotev komutátorových motorů.
Měl jsem tu možnost občas chvilku pozorovat při práci jednoho starého mistra, který v dílničce o rozměrech 2x3,5 metru dokázal převinout jakýkoliv motor do výkonu cca 4kW (limitováno fyzickou silou potřebnou k manipulaci s motorem) včetně impregnace vinutí, vyvažování kotvy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.039 sekund, 23 dotazů.