Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa
| | |-+  Mohu s NZ 194/22Sb. do 1kV projektovat vysoké napětí?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohu s NZ 194/22Sb. do 1kV projektovat vysoké napětí?  (Přečteno 8671 krát)
Matěj Novobilský
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« kdy: 18.08.2022, 09:20 »

Jeden z mých zákazníků by rád postavil vysokonapěťový tester, napětí okolo 3,5 kV, byl by tam zabudovaný omezovač proudu o hodnotě 2 mA, detaily, jak toho omezení bude dosaženo, zatím není známo.

Každopádně mně se do této zakázky nechce. Věnuji se projekční činnosti, avšak i ve vyhlášce 50/1978 sb. mám omezení do 1000 V. Vždy jsem to chápal tak, že pokud vytáhnu z testeru kdekoliv do rozvaděče, například na svorkovnici, napětí nad 1000 V, už se jedná o vn rozvaděč.

Pokud by se jednalo o nějaký "black box",      tj. tester izolačního stavu, do kterého jen přivedete 230 VAC a o víc se nestaráte, pak je situace, dle mého názoru, jiná, nicméně zde bych měl přímo v rozvaděči 3,5 kV, byť s omezeným proudem. Podle mne na to lidově řečeno a zkrátka nemám papíry...

Co myslíte? Upřímně řečeno se mi do této zakázky vůbec nechce...

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 18.08.2022, 20:10 »

Utíkal bych rychle pryč...
To není o klasické projektové činnosti. Tam jde o vývoj nějakého zařízení, které by před uvedením do provozu mělo projít nějakými zkouškami a pokud to nebude nějaká série, ale jen nějaký kus, tak by to byla šílená suma za "schválení"
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Pavel Ryšavý
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 19.08.2022, 08:08 »

Začal bych tím, zda bude výsledek tohoto snažení výrobkem nebo ne.
Pokud ano (a váš popis mne k tomuto přesvědčení vede),  pak neřešte vaši vyhlášku 50/1978 Sb. ta se toho netýká, ale budete se potýkat s posouzením shody před uvedením výrobku na trh nebo do provozu.
Čili zákon 22/1997 Sb. + všechna navazující nařízení.

Ještě jinak, se zákazníkem určitě budete mít smlouvu, a tam si dobře určete co projektujete a za co ručíte. Vývoj i poměrně jednoduchých zařízení v dnešní době není one-man-show.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Smysl pro humor - znak ducha bystrého
.45 ACP; 7,62x39; 7,62x54R; 9x19; 12/70
Matěj Novobilský
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 22.08.2022, 10:22 »

Panu Schwarzovi
Zákazník, který tohle dělá, je výrobce elektrických strojních zařízení. Není v tom žádný nováček, strojní zařízení dělá podle specifikací zákazníka obvykle kusově a samozřejmě na ně vždy vydává prohlášení o shodě.

Nyní je ale součást stroje tester izolačního stavu, kde bude napětí až 3,5 kV.

Panu Ryšavému
Zákon 22/1997 Sb. zákazník dodržuje. Ten vydává veškerá potřebná prohlášení, když vydává výrobek na trh, probíhají ISO audity, které na to dohlížejí, atd. Nechybí mu ani analýzy rizik a prostě požadovaná dokumentace.

Jde teď spíš o to, že součást strojního zařízení (budou tam totiž pohyblivé prvky),     bude tentokrát i tester izolačního stavu. Kdybych přivedl jen 230 V do testeru a o víc bych se nestaral, napsal bych do elektrodokumen tace, že se jedná o připojení vn testeru, což by asi řešení nebylo, ale by tam jasně zmíněno, že vn tester je dodávka třetí strany a já bych se jako projektant staral o rozvod nn.

Problém ovšem je, že já bych řešil i distribuci vn mezi svorkama testeru a testovaným výrobkem. Navíc by v zařízení probíhalo i přepínání vn na různé vodiče výrobku, tudiž prostě bych zajistil i práci s vn, a to se mi moc nechce. Nemám s vn zkušenosti a nikdy jsem se o vn moc nezajímal, proto si nejsem jistý, zda do toho jít.




Jinak pro mne je klíčová norma ČSN EN 60204-1 zabývající se bezpečnosti strojních zařízení. V ní se píše hladina napětí - pokud je ve stroji větší napětí, tato norma, chápu to alespoň tak, se na zařízení s vn nevztahuje.

Pátral jsem v normách a našel ČSN EN 61936-1 Elektrické instalace nad AC 1 kV - Část 1: Všeobecná pravidla. Možná tato by mohla být výchozím bode, pro naše zařízení. Jako klíčovou bych pak považoval ČSN EN IEC 60204-11 ed. 2 Bezpečnost strojních zařízení - Elektrická zařízení strojů - Část 11 - Požadavky na elektrická zařízení vn pro napětí nad 1 000 V AC nebo 1 500 V DC a nepřesahující 36 kV...

Ještě bych se chtěl zeptat k té vyhlášce. Úplně mi to nejde do hlavy. Pokud mám vyhlášku 50/1978 (u mne paragrafy 6, 8 a 10),     ovšem pouze do 1000 V, tak přeci deklaruji svou odbornost do tohoto napětí, ne? Asi není minimálně "etické" či "morální" vrtat se v napětí nad 1000 V, ne?




* SN_01.PNG (58.48 KB, 568x100 - prohlédnuto 122 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.047 sekund, 22 dotazů.