Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba , rekonstrukce
| | |-+  Proč padá hlavní jistič v domu, nejčastěji v noci cca 1x týdně?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč padá hlavní jistič v domu, nejčastěji v noci cca 1x týdně?  (Přečteno 5967 krát)
Tereza Patrovská
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline« Odpověď #18 kdy: 21.08.2022, 08:47 »

Naměřit lze cokoli, ovšem ne každý to umí správně interpretovat.
Měření je v oplocení na kraji pozemku?
Podle popisu i to vypadá na v zemi načatý kabel, nebo zkrat blízko ER, ale to by chtělo měřit.
Jistě by bylo fajn, kdyby byla závada jen na kabelu vvedoucím třeba jen do pergoly, ale  tím, že padá jen(?) hlavní, se ty možnosti celkem zužují a až budou padat pojistky v HDS, bude to jistota.
Pro začátek proud ve všech fázích, izolační stav. Bez toho se moc neposunete.
O tom, jakou máte povolenou charakteristik u se dočtete ve smlouvě, pozor, ať vás třeba nějakej moula co má naučený že "jedině Béčko" nepřipraví o tuhle výhodu, jakmile už jednou C nahradíte B, pak při přeplombování bude zaevidováno B a céčko už nevymámíte.Dom níváte se, že tím získají výhodu oproti 3x20?
Soupis ledniček a mikrovlnek taky nic neřeší...
mohu se zeptat ,  jako člověk co tomu nerozumím, k čemu proud ve fázích a izolační, co mi to o stavu vypovídá? Protože fáze jsem chtěla od elektrikáře proměřit, ale tak nějak se to smetlo ze stolu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Skotnica
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #19 kdy: 21.08.2022, 09:04 »

Píšete že hlavně v noci. A není to ve stejný čas a způsobuje to sepnutí HDO?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline« Odpověď #20 kdy: 21.08.2022, 10:03 »

mohu se zeptat ,   jako člověk co tomu nerozumím, k čemu proud ve fázích a izolační, co mi to o stavu vypovídá? Protože fáze jsem chtěla od elektrikáře proměřit, ale tak nějak se to smetlo ze stolu.
Proud v jednotlivých fázích, může odhalit dvě věci. Jednak, bude-li již významnější, poruchu kabelu a hlavně při zapnutí spotřebičů může ukázat na špatné rozfázování zátěže (moc spotřebičů na jednu fázi a třeba jedna žárovka na druhou),  které může mít za následek vybavení hlavního jističe přetížením.
Protože píšete, že padá hlavní a dokonce i vyhořel a nezmiňujete, že by vypadával i některý z jističů v rozvaděči v chalupě, nasvědčuje to poruše mezi hodinama a chalupou, resp. rozvaděčem v chalupě.
Samozřejmě je ale možné, že to způsobuje špatná charakteristik a použitých jističů (taky už jsem viděl celý okruhový rozvaděč v C, protože bylo kde je ukrást a zákazník netušil, že pak má jen to B u elektroměru),  ale toho jste snad ušetřena.
Měření izolačního stavu ukáže, v jakém stavu je kabel do chalupy.
Zrovna tak bych považoval za vhodnou kontrolu elektroměrovýh o rozvaděče, nevím, jaký máte, ale u plasťáků při špatně provedené montáži dochází k významné kondenzaci, která má časem za následek vytvoření svodů a následně zkratů. Kondenzace způsobuje i závady hlavního jističe.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline
« Odpověď #21 kdy: 21.08.2022, 11:13 »

... Protože fáze jsem chtěla od elektrikáře proměřit, ale tak nějak se to smetlo ze stolu.
Teoretický rozbor možných závad uvedl pan Hrubý. Ne každý elektrikář (předpokládejme, že to byl elektrikář),  který se věnuje pouze realizacím domovních instalací, je vybaven potřebnými měřicími přístroji a zkušenostmi. To byl asi důvod, proč se to smetlo ze stolu.
Elektrikáři, kteří ač nejsou RT, ale chtějí si po sobě práci, před uvedením instalace pod napětí zkontrolovat, jsou základními měřícími přístroji vybaveni.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline« Odpověď #22 kdy: 21.08.2022, 11:54 »

Jedná se o 3 fázovou. Elektroměr je na hraně pozemku z ulice. A dům včetně elektro je stary 30 let v mědi. Nový jistič je tam 4 týdny. Padl po 6 dnech.
A nejčastěji je to v noci. Ale stalo se minimálně 1x, že vypadl i kolem 16.h. Opět žádná trouba, indukce ani pračka apod.

To odpolední vypadnutí by také mohlo být vlivem boileru, většina HDO bývá nastavena na dělenou sazbu, kdy v noci jde boiler pět hod. a odpoledne tři.


V domu je momentálně zapnuta 1/2 spotřebičů než bývala před reko. A teda jediné co se měnilo bylo, že se dala klima do okruhu, ale pri používání nic nepadne, až prostě v klidu.

To ukazuje na chybu v rozložení zátěže do jednotlivých fází. Bohužel někteří elektrikáři nemyslí na to, že velké spotřebiče a spotřebiče, které dělají rozběhové rázy (lednice, mrazáky) je třeba připojit na samostatné jističe tak, aby byly každý také na jiné fázi.

Jinak použití jističe 3x20A by mělo vyhovět běžným požadavkům RD, takže změna na 1x25A je zbytečná a nesmyslná, možný odběr by se snížil na méně než polovinu.

Pokud před rekonstrukcí vše fungovalo, bude chyba někde v tom, co se předělávalo. Z toho mi napadá, že by mohl být poškozený také přívod mezi elměrem a domem, jak už psali kolegové. Pokud víte, kde vede, tak na vás mám otázku, zda se v daném místě nedělaly nějaké zemní práce. Narušený kabel má svod do země (což by bylo dobré změřit izolační stav tohoto kabelu) a může způsobit i výpadek jističe. Z tohoto důvodu by nebylo špatné udělat odečet elměru a spočítat, jaká je denní spotřeba nyní a před rekonstrukcí. Poškozený kabel se obvykle ukáže také zvýšenou spotřebou.

Abychom nešli do slepé uličky, někteří zde hovoříme o boileru ovládaném HDO. Proto se ještě zeptám, zda je boiler nainstalovaný a zda máte také ovládání pomocí HDO? Ještě zde také nepadla otázka, zda jste v distribuční oblasti ČEZ, PRE nebo EON? ČEZ a EON  mají HDO jako samostatný přístroj, u PRE je HDO sdoučástí elměru.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
David Hruda
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #23 kdy: 21.08.2022, 12:20 »

... A teda jediné co se měnilo bylo, že se dala klima...
Když se dávala klima, tak se asi dost vrtalo? Chladovody, přívody...
Nepotkal se někde vrták s kabelem? Oni si toho ani nemuseli všimnout (a nebo nahodili jistič a nic neřekli...) a teď to občas zlobí.
Ať je příčina jakákoliv, bez měření to asi nenajdete a s měřením to bude i tak obtížné.
Závada, která se projevuje občas, to je problém.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy ....
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
České Budějovice a Vyšší Brod, ČR
www.elektro-hruda.cz
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline
« Odpověď #24 kdy: 21.08.2022, 13:56 »

Závada, která se projevuje občas, to je problém.
Někdy je to zralé na Chocholouška. U závady projevující se vybavením jističe by to nemuselo být, až tak dramatické a měřením, by se měly odhalit možné příčiny závady. Typ na souvislost se spínáním HDO je též ve hře. Horší je, když nějaký umělec z úsporných důvodů celý dům zapojí za centrální chránič 30 mA a zákonitě časem nastane problém.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Kurka
*
Offline OfflineProjektant automatizace a strojů


« Odpověď #25 kdy: 22.08.2022, 20:13 »

Paní Patrovská, pro další posouzení by bylo rozumné sem pověsit fotky jističe, co vypadává a celé elektroměrové skříně s tímto jističem a s elektroměrem.
Jedna fotka mnohdy řekne nejvíc a nemusíte zodpovědět spoustu dotazů, protože odborník leccos vidí hned.
Třeba,se může z fotky zjistit, že vypadávající jistič není jistič, ale proudový chránič  Úsměv,        který vyráží za chráničem napájené relé HDO.

...Protože fáze jsem chtěla od elektrikáře proměřit, ale tak nějak se to smetlo ze stolu.

To je trochu signál, že jste se asi neobrátila na opravdového odborníka.
Elektrika není vidět, elektrikářovy bystrozraké oči jsou měřicí přístroje a odborník teprve z toho co naměří usoudí, jaký postup a jaká opatření zvolit dále.
Pokud se postupuje pudovou metodou (něco udělám a buď to pude, nebo nepude zaplaťte a pak pudu zase zkusit něco  jiného) můžete mít štěstí, nebo strávíte s touto závadou opakovaně hodně času a nervů a do zbytečně provedených úkonů a výměn dáte jako investor nemalé peníze.
Odborníci budou nyní prací přehlceni, ale při tomto druhu závady se vám vyplatí na opravdového odborníka s měřicími přístroji počkat. Nahodilé závady se hledají špatně a kromě měření je třeba mít i hodně zkušeností a profesionální čich a představivost.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Tereza Patrovská
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline« Odpověď #26 kdy: 27.08.2022, 10:10 »

Píšete že hlavně v noci. A není to ve stejný čas a způsobuje to sepnutí HDO?
Nyní asj měsíc pk výměně hlavního jističe z 3x20 typ C, na 3x20 typ B. Je to i během dne, odpoledne dopoledne.. různě. Kde najdu HDO?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tereza Patrovská
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline« Odpověď #27 kdy: 27.08.2022, 10:15 »

To odpolední vypadnutí by také mohlo být vlivem boileru, většina HDO bývá nastavena na dělenou sazbu, kdy v noci jde boiler pět hod. a odpoledne tři.

To ukazuje na chybu v rozložení zátěže do jednotlivých fází. Bohužel někteří elektrikáři nemyslí na to, že velké spotřebiče a spotřebiče, které dělají rozběhové rázy (lednice, mrazáky) je třeba připojit na samostatné jističe tak, aby byly každý také na jiné fázi.

Jinak použití jističe 3x20A by mělo vyhovět běžným požadavkům RD, takže změna na 1x25A je zbytečná a nesmyslná, možný odběr by se snížil na méně než polovinu.

Pokud před rekonstrukcí vše fungovalo, bude chyba někde v tom, co se předělávalo. Z toho mi napadá, že by mohl být poškozený také přívod mezi elměrem a domem, jak už psali kolegové. Pokud víte, kde vede, tak na vás mám otázku, zda se v daném místě nedělaly nějaké zemní práce. Narušený kabel má svod do země (což by bylo dobré změřit izolační stav tohoto kabelu) a může způsobit i výpadek jističe. Z tohoto důvodu by nebylo špatné udělat odečet elměru a spočítat, jaká je denní spotřeba nyní a před rekonstrukcí. Poškozený kabel se obvykle ukáže také zvýšenou spotřebou.

Abychom nešli do slepé uličky, někteří zde hovoříme o boileru ovládaném HDO. Proto se ještě zeptám, zda je boiler nainstalovaný a zda máte také ovládání pomocí HDO? Ještě zde také nepadla otázka, zda jste v distribuční oblasti ČEZ, PRE nebo EON? ČEZ a EON  mají HDO jako samostatný přístroj, u PRE je HDO sdoučástí elměru.


To změření fází se nabízí, ale najít elektrikáře v okolí (Lovosice) který by proměřil je celkem těžké..
Na boiler koukneme, děkuji.
Co se týká kabelu mezi jističem a barákem, myslim si, ze tam chyba nebude. Žádné zemní práce se nedělali. Kabel je v mědi a velmi silný. Původně po postavení domu totiž uvnitř byla nádrž s topnýma spirálama na elektřinu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #28 kdy: 27.08.2022, 13:44 »

Jak vidíte, na dálku to nevyřešíte.
Účast někoho, kdo má čím měřit a hlavně ví, co měřit a jak a kde bude nutná.
Že se do takového "špeku" nikomu nebude moc chtít je jasné, je velké riziko velké ztráty času a námahy bez jistého výsledku.
Rozhoďte sítě, jestli někdo z příbuzných a známých nemá kontakt na elektrikáře, který by byl ochotný se toho ujmout.
Jestli je zde někdo z okolí Lovosic netuším, ale jak jsme na tom všichni s časem vím...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy ....
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
České Budějovice a Vyšší Brod, ČR
www.elektro-hruda.cz
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline« Odpověď #29 kdy: 27.08.2022, 14:58 »

Kde najdu HDO?
Protože jste v oblasti ČEZ, tak vedle elektroměru. Následně tady https://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-zakazniky/spinani-hdo zadáte kód, který vyčtete na příjímači a uvidíte harmonogram spínání.

Pokud by to vyhazoval bojler, jednalo by se pravděpodobněj i o bojler s mokrým tělesem. V případě suchého tělesa by to doprovázely pyroefekty, stejně jako v případě zkratů v okolí přívodní svorkovnice či termostatu.  Ve všech případech by měl reagovat mimo hlavního i jistič u bojleru. Zároveň byste už delší dobu neměli teplou vodu, protože tyto závady mají poměrně rychlý průběh a   zakrátko dojde k definitivní poruše.


Co se týká kabelu mezi jističem a barákem, myslim si, ze tam chyba nebude. Žádné zemní práce se nedělali. Kabel je v mědi a velmi silný.
Tenhle typ závady se klube někdy i víc, jak 5 let, ale taky se poměrně rychle stupňuje intenzita výpadků, až dojde k přehoření vodiče, či kovovému zkratu.

Jako běžný uživatel instalace, bez možnosti použití měřících přístrojů, máte k dispozici pouze elektroměr a jeho LEDku. Ta ukáže v případě vypnutí všeho v domě, zda "něco" neleze do země, nebo do zkratu. Bude-li vše vypnuto, nesmí blikat.
Víc z toho bohužel nevyčtete, protože indikuje odběr ve všech fázích.

Další možností, zoufalou možností, je experimentální vypínání okruhů, které nutně nepotřebujete a sledování co se bude dít.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #30 kdy: 27.08.2022, 15:01 »

Zkuste místní adresář. Tam se nechají nastavit i nějaká hledání podle oblasti. Nicméně v této době to nebude hned. To je pochopitelné. Nicméně jak psali kolegové, bez odborníka to jen stěží vyřešíte.


* adresář.PNG (245.11 KB, 809x567 - prohlédnuto 102 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiří Schwarz
*
Offline Offline
« Odpověď #31 kdy: 27.08.2022, 19:05 »

...
Co se týká kabelu mezi jističem a barákem, myslim si, ze tam chyba nebude. Žádné zemní práce se nedělali. Kabel je v mědi a velmi silný. ...
Nechci strašit, ale někdy se i v zemi dějí věci...
- nebyl to napájecí kabel, ale telefonní, zkrat na několika žílách. Hodně let po položení se projevila jistá neodbornost z pokládky a "pomohly" tomu kořeny jehličnatého stromu v místě, kde byly při pokládce kabelu odsekané...
- a jeden napájecí - bagrista dělal víc než metr od kabelu a přesto se "zablesklo" a malér byl na světě. S nějakého důvodu byla pod zemí nějaká trubka (asi ze zábradlí) a podařilo se jí nabrat a natlačit do kabelu...
a věřím, že nejeden kolega už také zažil něco, co se běžně nestává, co překvapí

--------
Není jednoduché nechat někde přístroj za řádově 100 tisíc. On by analyzátor sítě mimo jiné zmapoval co se děla a tím naznačil, jestli před výpadkem došlo k navýšení proudu postupně a jak moc.

Jsem bohužel z trochu větší dálky, jinak by mě to profesně zajímalo co se tam může dít
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Deductio
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline


__09.02__ 31.01.2023


« Odpověď #32 kdy: 28.08.2022, 09:53 »

(Tady pomoc nečekejte.)

Otřepy, piliny na propojovacím hřebenu v rozvaděči.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline« Odpověď #33 kdy: 28.08.2022, 12:46 »

(Tady pomoc nečekejte.)

Tak pomožte a poté poreferujte! Budete pak oslavován nejen tazatelkou.

 

Otřepy, piliny na propojovacím hřebenu v rozvaděči.

Neodborně zakončené fázové sběrnice dělají problémy i u "štítkových! rozvaděčů" některých výrobců. Všeobecně známé, ovšem k tomuto dotazu to ještě nebylo řečeno. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Rozvodak
*
Offline Offline
« Odpověď #34 kdy: 28.08.2022, 13:47 »

Otřepy, piliny na propojovacím hřebenu v rozvaděči.

To většinou končí tvrdým zkratem mezi fázemi, který znemožní opětovné zapnutí hlavní jističe anebo vypadne pojistka v HDS a jede se jen v režimu jedné až dvou fází....

Spíše bych to viděl na mechanické poškození na vedení mezi elektroměrem a bytovou rozvodnici. Problém může být na obou dvou koncích v rozvaděči (poškozená izolace) nebo přímo na trase (navrtaný kabel, vadný spoj). Vliv může mít i změna teploty a vlhkosti.

Na obrázku jsou navrtané kabely po injektáží. Prvotní příznak byl že přestal spínat stykač bojleru.


* IMG_20220828_134553.jpg (821.57 KB, 934x1766 - prohlédnuto 187 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Tomáš.Ondra
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline« Odpověď #35 kdy: 06.09.2022, 13:22 »

Řešení problému se asi zase nedozvíme
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.039 sekund, 22 dotazů.