Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Která norma pro rozvaděč elektroměru pro ČEZ odmítá dřevěnou konstrukci?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Která norma pro rozvaděč elektroměru pro ČEZ odmítá dřevěnou konstrukci?  (Přečteno 17174 krát)
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #18 kdy: 11.08.2022, 21:46 »

...Připojovací podmínky jsou něco jako podniková nebo oborová norma. Oborová norma by neměla být v přímém rozporu s českou technickou normou (ČSN),   ale může její požadavky rozvíjet, upřesňovat nebo zpřísňovat pro rezort,,   pro který byla vydána. Její platnost má vyšší váhu než ČSN...

Bingo, připojovačky jsou PN i když je konkrétně ČEZ nemá tak označené.

PP je jediný dokument dle kterého se distributor řídí. Proto jej vydal a shrnuje v něm i ostatní požadavky norem.

To je omyl. Stejně tak je důležité dodržovat i ostatní související normy a zákony. Přečtěte si kapitolu: 4. SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY V PLATNÉM ZNĚNÍ.

Mé zkušenosti jsou ty, že pokud se nejedná o nové odběrné místo a nebo odběrné místo po skončení rezervace, tak vše berou tak jak je. S dřevěnou bednou není žádný problém.
A též je to moje  osobní zkušenost při osazení FVE doma.
V PP se nepíše nic o tom, že stávající RE s dřevěnou bednou se musí vyměnit.

Jako vtip to není špatné. I když se nedá vyloučit že nějaký montér to osadil se zavřenýma očima.

Je to vizitka každého od fochu, když se nestydí požadovat takto zásadní změnu v odběru do pravěké almary.  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
pegas100
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 11.08.2022, 22:10 »

A v čem je problém. Osazeno 6/2022 viz obrázek.
Mám pocit, že zde diskutují jenom teoretici.

* RE.pdf (504.58 KB - staženo 363 krát.)
* RE.pdf (504.58 KB - staženo 259 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #20 kdy: 12.08.2022, 00:01 »

A v čem je problém. Osazeno 6/2022 viz obrázek.
Mám pocit, že zde diskutují jenom teoretici.

Já mám pocit že vám něco náhodou prošlo a teď z toho děláte normu.  Škleb


Několikrát jsem se setkal v praxi s případem, kdy nám ČEZ odmítl při instalaci fotovoltaiky uznat elektroměrový rozvaděč vyhotovený ve dřevě...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
pegas100
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 12.08.2022, 06:29 »

Normou by bylo, kdyby někde bylo napsáno, že se nesmí používat PREMIX v dřevěné bedně.
Neházejte se všichni moudra co by kdyby a svoje dojmy a dejte sem raději černé na bílém, že se to nesmí.
Fakta!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #22 kdy: 12.08.2022, 08:47 »

Normou by bylo, kdyby někde bylo napsáno, že se nesmí používat PREMIX v dřevěné bedně.
Neházejte se všichni moudra co by kdyby a svoje dojmy a dejte sem raději černé na bílém, že se to nesmí.
Fakta!!

Chcete fakta? Tady jsou.
Oficiální a aktuální připojovací podmínky ČEZ distribuce

https://www.cez.cz/webpublic/file/edee/2022/03/23_28-0013r00_pripojovaci-podminky_nn_komplet_komprimovan.pdf

Domnívám se, že po "rekonstrukci" vaše odběrné místo nesplňuje tuto podmínku a technik byl jen trochu benevolentnějš í. Nebo máte na svoji "dřevěnou bednu" prohlášení o shodě s CE a atd.? V naší oblasti by to prostě neprošlo. Místní technik odmítl osadit elektroměr, nebo zaplombovat odběrné místo, za mnohem menší "prohřešky".

Já mám pocit že vám něco náhodou prošlo a teď z toho děláte normu.  Škleb

TO je i můj názor  Mrknutí

Za mne ještě další prohřešky. Příliš velká mezera okolo jističe, cca 3-5 mm. Záslepka není "se zámkem",  ale obyčejná, která se nechá snadno vydloubnout, což v rozvaděči měření není dovoleno. TO jen na první pohled



* deska s křížem.PNG (131.27 KB, 688x503 - prohlédnuto 308 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
pegas100
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 12.08.2022, 18:03 »

 pane Fraňku.
V PP z 1.4.2022 je dobré si přečíst odstavec 2. Závaznost připojovacích podmínek.
Vy jste pouze vytrhl článek, kdy nejsou splněny podmínky v bodě č.2. To jest nový odběr a odběr po ukončení rezervace.
Dále vám doporučuji si prostudovat PROCES PRVNÍHO PARALELNÍHO PŘIPOJENÍ
MIKROZDROJE DO 10KW, který vydal ČEZ a ve kterém je i obrázek Premix desky v dřevěném rozvaděči viz příloha.
Je třeba používat fakta.


* Prezentace aplikace PowerPoint.pdf (40.78 KB - staženo 188 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #24 kdy: 12.08.2022, 19:17 »

pane Fraňku.
V PP z 1.4.2022 je dobré si přečíst odstavec 2. Závaznost připojovacích podmínek.
Vy jste pouze vytrhl článek, kdy nejsou splněny podmínky v bodě č.2. To jest nový odběr a odběr po ukončení rezervace.

Nic jsem nevytrhl, to si nechte. Vložil jsem odkaz na celé připojovací podmínky a pouze argumentoval konkrétním článkem z těchto PP.
Naopak vy vytrhujete z článku č.2 pouze to, co chcete. Dále tam jsou změny sazby, výměna rozvaděče, změna velikosti hl. jističe a tak dále. Já tam vidím že premixovou desku mohu použít, ale do "bedny" s CE a další podmínky. To dřevěná krabice na fasádě asi nebude mít.
Osobně proti těmto deskám nic nemám co se týká běžných odběrů, ale pokud tam bude FVE, tak už vtom problém vidím.

Dále vám doporučuji si prostudovat PROCES PRVNÍHO PARALELNÍHO PŘIPOJENÍ
MIKROZDROJE DO 10KW, který vydal ČEZ a ve kterém je i obrázek Premix desky v dřevěném rozvaděči viz příloha.

Můžete sem vložit konkrétní odkaz na ten dokument ČEZu, jako jsem to provedl já s PP? Nevím v kterém konkrétním dokumentu mám hledat vaše konkrétní argumenty. Nemám čas si hrát na detektiva. Ale předpokládám že vaše řešení je to, kdy se do distribuční sítě nic neprodává, na rozdíl od původního dotazu, kdy se dle mého řeší i prodej do distribuční sítě a na které se snažím reagovat i já.

Navíc čekám vaši rekci na mé další připomínky k vašemu sdílenému obrázku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 12.08.2022, 22:56 »

Dejme tomu, že ona deska je instalována na stěně, kde je pak hranice vzdálenosti dřevěného  kolem aby se považoval/nepovaźoval za součást...?
Myslím že jádro pudla je v tomto.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #26 kdy: 13.08.2022, 08:24 »

Proč by měl stát furt někoho dozorovat?
Dejme tomu, že zhotovitel provede všechny zásuvky 16A v tn-c, bez chrániče, a 2x1,5.
Jaká je šance, že to někoho během dejme tomu 30let zabije, nebo instalace vyhoří oproti vymazlené 3x2,5 s kombíkem?
Dle teorií a nářků i zde na fóru je kde co strašně špatně, ale mrtvých od elektriky jaksi nepřibývá.

Nerozumím. na jednu stranu návrhy Top řešení, na druhou, zpochybňování všeho.  Nepochopuji tuto rozpolcenost.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
pegas100
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 13.08.2022, 09:18 »

Dřevěná bedna se mění opravdu pouze, když vypršela lhůta rezervovaného příkonu. Nová odběrná místa už dřevo také né.
V ostatních případech, tak jak je v PP dřevo být může. Dnes a denně chodím po odběrných místech a píši na ně revize a ještě se mi nestalo, že by při změně sazby, nebo montáži FVE čez vrátil požadavek, že je tam dřevěná bedna.
Přílohou zasílám dokument distribuce a už se tu nebudu dohadovat o tom, že jedna paní.....

* FVE hlavní vypínač.pdf (800.61 KB - staženo 457 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 13.08.2022, 09:29 »

Nerozumím. na jednu stranu návrhy Top řešení, na druhou, zpochybňování všeho.  Nepochopuji tuto rozpolcenost.
Měla by to být věc kterého jedince, jak moc chce být chráněn a doprovodně odpověden.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #29 kdy: 13.08.2022, 09:31 »

TO:pegas100

Nevím jak Vy, tak já, jako elektrikář kdybych měl dřevený rozvaděč tak bych se velmi styděl, a neukazoval bych to jiným!! zle
Nejde o to zda je to povoleno nebo ne!  Už z principu svého řemesla!!
Myslete si co chcete......

Tak jako by měl instalatér děravé pozinkované trubky a látal to "cipantami"....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #30 kdy: 13.08.2022, 09:42 »

Dle vámi přiložené prezentace to vypadá, že jste měl pravdu. Uznávám.

.... a už se tu nebudu dohadovat o tom, že jedna paní.....

Možná že kdyby jste svá tvrzení vždy rovnou podložil podobným dokumentem (který jsem nikde nenašel),  nemusíte se s nikým dohadovat. To jen taková rada na závěr.
Ovšem to zamezení černého odběru z krytu hlavního jističe, mi stejně nejde z hlavy. TO považuji stále za závadu tohoto řešení.

Nevím jak Vy, tak já, jako elektrikář kdybych měl dřevený rozvaděč tak bych se velmi styděl, a neukazoval bych to jiným!! zle
Nejde o to zda je to povoleno nebo ne!  Už z principu svého řemesla!!
Myslete si co chcete......

Sice souhlasím, ale pokud je to distribucí povoleno, je to bohužel jediný argument. Nicméně nevíme nic o pozadí této zakázky, tak těžko soudit. Ale stále platí to co jsem říkal. U místních techniků by to s velkou pravděpodobnos tí neprošlo, pokud se bavíme o FVE. Sice se do FVE osobně necpu, ale mám pár informací od kolegů, kteří v mém okolí mají za sebou "pár" realizací. 

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
pegas100
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 13.08.2022, 09:56 »

TO:pegas100

Nevím jak Vy, tak já, jako elektrikář kdybych měl dřevený rozvaděč tak bych se velmi styděl, a neukazoval bych to jiným!! zle
Nejde o to zda je to povoleno nebo ne!  Už z principu svého řemesla!!
Myslete si co chcete......

Tak jako by měl instalatér děravé pozinkované trubky a látal to "cipantami"....

Pane Šohajdo, z vás vyzařuje asi nějaká nenávist vůči majitelům FVE.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #32 kdy: 13.08.2022, 10:46 »

Pane Šohajdo, z vás vyzařuje asi nějaká nenávist vůči majitelům FVE.

Nemám k nikomu nenávist, ale u odborníka musí být nějaká "kultůra" v zapojení!
To není o FVE ale o celkovém přístupu odborníka-majitele! (Něco to svědčí)
Jinak mě je to osobně jedno, kdo co má a co mu k životu stačí a vyhovuje!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 13.08.2022, 12:04 »

Jen na okraj - jak jsou staré "dřevěné bedny",  které ještě plní funkci ER? 30 a více let, přitom jsou většinou na povětrnosti, v jakém tedy mohou být stavu. Kolik takových ER zároveň splní ostatní připojovací podmínky distributorů?

Pokud přijdu do objektu, kde se nachází ještě "dřevěná bedna",  bývá to zároveň ER a domovní rozvaděč. Pokud se nachází uvnitř objektu, je to záležitost stará 50 a více let (alespoň v mé oblasti - Praha a střední Čechy),  protože už od zhruba poloviny 70. let vyžadovala STE umístění ER vně budovy, ovšem nemuselo to být ještě na veřejně přístupném místě. Umístění v oplocení se začalo vyžadovat po r. 1980 nejprve u rekreačních objektů a posléze i u RD.

Když do těchto rozvaděčů nahlédnu, bývá to běs a bída, málokdy jsou v pořádku a v původním stavu obvykle nikdy. Prach, špína, po dešti také voda a bláto, dvířka zkřížená a upadávající.  Různé opravy a dodělky, které nemají řemeslný charakter, jako jsou novější jističe použité jako náhrada vadných, které visí pouze na přívodních vodičích. Kým jsou udělané raději ani nezjišťuji.

Co dodat -  snad jen to, že pokud někdo investuje do solární techniky, měl by upravit i ER do podoby požadované v dnešní době.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Kvita Ladislav
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #34 kdy: 13.08.2022, 17:18 »

Nevím jak Vy, tak já, jako elektrikář kdybych měl dřevený rozvaděč tak bych se velmi styděl, a neukazoval bych to jiným!!

To není o FVE ale o celkovém přístupu odborníka-majitele!

Což takhle zkusit navrhnout distributorům zvážit možnost vydání dvojích připojovacích podmínek. Jedna edice závazná pro majitele-odborníky, druhá edice pro majitele-laiky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #35 kdy: 13.08.2022, 21:26 »

Proč by distributora mělo nějak zvlášt trápit provedení odběrného místa z hlediska požáru či spolehlivosti? (V případě dřevěné bedny s různě napojovanými vodiči jde o toto)
Jemu jde o ztížení černého odběru, možnosti bezproblemovéh o odečítání a dodržení hodnoty nasmlouvaného jističe.
Vždy bude kryt revizní zprávou, či nešťastnými technickými úpravami stavu majitelem.
Jak u pokladny dokazovat, že mám na zaplacený nákup dostatečně pevnou tašku....
Každý má (měl by mít) možnost vybrat si skutečně ze širokého technického intervalu řešení.
Ono např.běžně dodávaný můstek PEN v nových byť pěkných rozvaděčích stojí za pěkné lejno, pro neodborníky: to je ten vodič na kterém visí podstatná část bezpečnosti celé instalace.
Obdobné to je s jističi pochybných značek, kde vodič ve třmenu nelze řádně utáhnout.....a td.
Zkrátka ne vše co je nové, byť certifikované, přinese automaticky lepší /očekávaný výsledek.
Ano, nový rozvaděč, ale s výstrojí FAZ jističe a bloku HLAK pro PEN je jiná káva, leč se obávám, že tyto mňam řešení nejsou zcela běžné, škoda....


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Rozvaděč pro elektroměr
 Z jakého materiálu mám objednat nový elektroměrový rozvadeč?
 Jaké udělat rozměry zděného pilíře pro zasmyčkování přívodního vedení?
 Jaké jsou požadavky na elektroměrový rozvaděč?
 Znáte skříně ESTA? A používáte je rádi?
 Lze mít elektroměrový rozvaděč v pilíři místo plynu?
 Je možné připojení bojleru přímo z elektroměrového rozvaděče?
 Jaký elektroměrový rozvaděč pod omítku v distribuční síti ČEZ se vám osvědčil?
 Je navržený typ elektroměrového pilíře pro garáže bez dvířek správný?
 Jak pořídit zděný sloupek pro rozvadeče měření a zásuvek?
 Jaký zvolit elektroměrový rozvaděč v provedení antivandal?
 Je možné provést zasítění pozemků bez výbavy elektroměrového rozvaděče?
 Jaký zvolit typ elektroměrového rozvaděče do paneláku?
 Znáte časté chyby při instalaci přípojkových skříní a pilířů?
 Čím náhradit vysloužilé elektroměrové rozvaděče SOP v paneláku?
 Je nějaký zásadní rozdíl mezi pilířem ss102 a sr402?
 Lze zapojit několik rozvaděčů přímo na elektroměrový?
 Je nutné při přemístění elměru na vnější stěnu domu vyměnit i vnitřní rozvaděč?
 Elektroměrová skříň ER513
 Je nějaké omezení na výběr rozvodné skříně do sloupku?
 Kdy je nutné upravit elektroměrový rozvaděč podle nových podmínek?
 Provedení elektroměrového rozvaděče
 Nemáte někdo nákres nízkého zděného pilíře pro přípojku?
 Je lepší nový rozvaděč na staré fasádě stavebně zarovnávat či doplnit dvířky?
 Jak postupovat v případě vyvráceného elektroměrového pilíře?
 Lze 4-kvadrantní elektroměr nahradit dvěma opačně zapojenými třífázovými?
 Znáte změny v připojovacích podmínkách ČEZ od 1.4.2022? Poslouchejte!
 Bude EG.D vadit umístění dalšího zařízení na pilíř elektroměrného rozvaděče?
 Jak přistupovat k elektroměrovým rozvaděčům v blízkosti vedení plynu?
 Lze umístit venkovní rozvaděč (spodní hranu) pod min hranici 600mm?
 Jak postupovat při volbě ER, když je pravděpodobná potřeba nepřímého měření?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.063 sekund, 22 dotazů.