Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Testovali jste sami AFDD?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Testovali jste sami AFDD?  (Přečteno 8504 krát)
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« kdy: 20.07.2022, 17:48 »

Ohľadom Hager AFFD, ktorú som získal na predposlednej Spojke:
Robil som na nej malú sériu testov so simuláciou oblúku a teplovzduškou 2kW ako záťažou.

Výsledok je cca 50% úspešných vypnutí v čase do 30 sekúnd.
Druhých neúspešných 50%,   teda nevypnutí v krátkom čase, pripisujem nevhodnej konštrukcii kontaktov, ktorými som simuloval oblúk.

Ak si nájdem jeden deň času na experimenty, tak pokusy zopakujem s vylepšeným generátorom oblúka.
Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 20.07.2022, 18:21 »

nevypnutí v krátkom čase, pripisujem nevhodnej konštrukcii kontaktov, ktorými som simuloval oblúk.

To bude ono! Zdroj oblouku v reálné situaci bude potřeba správně zkonstruhovat! Nová informace v katalogu spojovacího materiálu: "Vhodné pro AFDD". Určitě na to vyjde nějaká IEC norma.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 20.07.2022, 19:15 »

Nevím, jak jste to zkoušeli na spojce, ale já rozžhavil obloučkem jak věneček, tak krabici, kde byl uchycen a ochrana ani muk tanecek
Takový žhavil Míla, žhavil drát, pro AFDD ovšem nikdy akorát tanecek
Zaznamenáno
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 21.07.2022, 08:36 »

AFDD prvek  musí řešit docela složité FFT výpočty a porovnání s uloženými charakteristik ami průběhu proudu  na oblouku (jak v paralelním zapojení tak v sériovém) a vyladit tento prvek tak, aby spolehlivě rozpoznal funkční a poruchové stavy rozhodně není jednoduché. Přitom pokrok se je tlačen kupředu normativními dokumenty mnohdy hodně rychle a tak se dá čekat, že AFDD bude za chvili povinnou součástí nových instalací.
Od letošního března se používání AFDD stalo povinným ve Velké Británii. Prý k tomu nařízení přispěl i požár Grenfell Tower.
cituji:"AFDD musí být instalovány na počátku všech jednofázových střídavých koncových obvodů napájejících zásuvky se jmenovitým proudem nepřesahujícím 32 A v následujících prostorách:
Obytné budovy s vyšším rizikem (domy s výškou větší než 18m nebo mající více než 6 pater)
Domy s více obyvateli (asi terminus technicus, který má v GB naprosto konkrétní význam)
Účelové ubytování pro studenty
Pečovatelské domy

Tak jsem zvědav kdy to tady začne také a jak tuhle vychytávku budou všichni radostně instalovat.  Nařízení je nařízení a kšeft je kšeft.
Jen tak mimochodem, nedohledal jsem jaký výkon AFDD spotřebovává a jestli se to liší v klidovém stavu a ve stavu když zažízením protéká proud.
Centrální AFDD považuju za nešťastné - podobně jako centrální chránič a když bude AFDD na každém jištěném okruhu a bude trvale brát tak 3-5W, máme docela zajímavou klidovou spotřebu. Jo bezpečnost není zadarmo tanecek.
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #4 kdy: 21.07.2022, 19:24 »

Co jsem absolvoval školení na AFDD tak řekli, že je v něm nahráno  spousta typů jiskření, aby nevypínalo třeba při špatných uhlících v 1 fázových strojích...
Pořád se přidávají další....
A ohledně vypnutí, musí být určitá energie na jeho vypnutí simulovaná energií pro zapálení požáru!
Takže to není všelék pro a na všechno!! tanecek

Pak se diví výzkumníci - elektrikáři že jim to nevypne? Škleb
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #5 kdy: 21.07.2022, 20:37 »

Nevím, jak jste to zkoušeli na spojce, ale já rozžhavil obloučkem jak věneček, tak krabici, kde byl uchycen a ochrana ani muk tanecek
Takový žhavil Míla, žhavil drát, pro AFDD ovšem nikdy akorát tanecek

no, dělali jsme s tím psí kusy. Na malou ukázku se můžeš podívat tady. Ostatní spíš někdy osobně  Mrknutí

https://elektrika.tv/video/2020/200923_spojka2020_rep.mp4?searchterm=spojka+2020
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 21.07.2022, 21:51 »


Pořád se přidávají další....

Jjjj,.. to zas bude časom "aktualizačný" kšeft.. Smích
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #7 kdy: 22.07.2022, 09:02 »

Jjjj,.. to zas bude časom "aktualizačný" kšeft.. Smích

Do již prodaných to dávat jako UPGRADE nebudou, ale dávat do nově vyrobených AFDD. Mrknutí
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #8 kdy: 22.07.2022, 20:44 »

AFDD obsahuje procesor (počítač),  který průběžně provádí Fourierovu analýzu průběhu proudu. Rozkládá ho na jednotlivé harmonické a zjišťuje, které tam jsou a jak moc jsou významné.
To porovnává s databází známých jiskření (komutátorový motor, svářečka).
Pokud průběh nenajde, chvíli počká a pak vypne. Krásné spojení matematiky a fyziky.

Pravděpodobně je v databázi i krajón ze Spojky, protože to nedonutil vypnout, ani když jsme ho ukecávali.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #9 kdy: 23.07.2022, 06:07 »

Pravděpodobně je v databázi i krajón ze Spojky, protože to nedonutil vypnout, ani když jsme ho ukecávali.

Nutno dodat, že provedené testování bylo spíše zábavným a podle reakcí kolegů to účel splnilo. Proto například efekty se střelným prachem  Mrknutí Škleb angel

Ale to že se nám to nepovedlo vybavit, mne přiznávám také překvapilo. Pak jsem se ale bavil s kolegy z konkurenčních firem na různých akcích a výstavách, kde přiznali, že aby mohli ukazovat funkcionalitu AFDD na těchto akcích, mají je dopředu "upravené". Naše metoda testování prostě prý nemohla dopadnut jinak.
V databázi jiskření jsou už neskutečná množství vzorků a neustále se rozšiřují, aby nedocházelo k nechtěnému vybavování a tedy se držela velká spolehlivost elektroinstala ce.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Petr Liskar
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 23.07.2022, 10:44 »

Ale to že se nám to nepovedlo vybavit, mne přiznávám také překvapilo.
Co si vzpomínám, tak nakonec vybavil. Pravda, sice jsi mu trochu pomohl...  Kroutím očima

Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #11 kdy: 23.07.2022, 13:47 »

Co si vzpomínám, tak nakonec vybavil. Pravda, sice jsi mu trochu pomohl...  Kroutím očima



Nooo...vím, že Honza testoval několik přístrojů a nevybavil ani jeden. Ale třeba jsem zrovna mrknul  Smích
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 23.07.2022, 15:12 »

Strašná pro výrobce trapárna, jako správně šmrdlat fází po zemi, aby fíčko milostivě vybavilo......
Ať si to strčí do výfuku.
Jako zákazníka mě fakt nezajímají nějaké výrobní ladění.
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #13 kdy: 23.07.2022, 17:02 »

Citace
Jako zákazníka mě fakt nezajímají nějaké výrobní ladění.
   Škleb

Nejsem výrobce ale ani dieler AFDD ,  ale podle mne to odladění je hodně důležité.
To by pak vyskakovalo při každém propálení a jiskření na rotoru a v podobných případech.
Údajně nějakou databázi jiskření mají už dlouhou dobu Rakušané, o nich se to bere a "nahrává"....Nikde jinde v Evropě prý nemají tak velkou databázi! Mrknutí
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #14 kdy: 23.07.2022, 19:25 »

   Škleb

Nejsem výrobce ale ani dieler AFDD ,   ale podle mne to odladění je hodně důležité.
To by pak vyskakovalo při každém propálení a jiskření na rotoru a v podobných případech.
Údajně nějakou databázi jiskření mají už dlouhou dobu Rakušané, o nich se to bere a "nahrává"....Nikde jinde v Evropě prý nemají tak velkou databázi! Mrknutí
Proč Rakušané? AFDD měli odladěné Amíci již v roce 2006. Tehdy jsem tam nevěřil vlastním očím! A protože nám tato novinka dorazila rychlostí světla, dá se předpokládat, že už snad není co vyvíjet a vymýšlet.

Nebo se snad ještě někdo domnívá, že si každý výrobce vyvíjí svůj vlastní přístroj?
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #15 kdy: 23.07.2022, 22:05 »

Proč Rakušané? AFDD měli odladěné Amíci již v roce 2006. Tehdy jsem tam nevěřil vlastním očím! A protože nám tato novinka dorazila rychlostí světla, dá se předpokládat, že už snad není co vyvíjet a vymýšlet.

Nebo se snad ještě někdo domnívá, že si každý výrobce vyvíjí svůj vlastní přístroj?

Asi v tom byli "vedoucí" v Evropě (SIEMENS)...O USA nikdy nebyla řeč, mají tam prý jiné pravidla jako v EU?
Ano, třeba SIENENS si vyvíjí své nastavení a mají v Rakousku největší laboratoře na AFDD
To jen co jsem pochytil ze školení.... Je to firemní tajemství!!
Nejsem výrobce!!
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 24.07.2022, 05:27 »

   Škleb

Nejsem výrobce ale ani dieler AFDD ,   ale podle mne to odladění je hodně důležité.
To by pak vyskakovalo při každém propálení a jiskření na rotoru a v podobných případech.
Údajně nějakou databázi jiskření mají už dlouhou dobu Rakušané, o nich se to bere a "nahrává"....Nikde jinde v Evropě prý nemají tak velkou databázi! Mrknutí
Tohle zákazníka ovšem nezajímá, za svoje prachy chce zařízení (když už mu ho tam normativa předepíše),  které funguje jak má, a ne že je od výrobce zamrzlé, a nevybavuje.
Zaznamenáno
Petr Liskar
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 24.07.2022, 09:13 »

Nooo...vím, že Honza testoval několik přístrojů a nevybavil ani jeden. Ale třeba jsem zrovna mrknul  Smích
Vybavil ho rukou a rekl "Funguje to"...  Kroutím očima

Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kde sehnat AFCI?
 Také se vám líbilo školení EATONu o AFDD?
 Budete nahrazovat AFDD 2A jističi?
 K čemu je oblouková ochrana AFDD a jak funguje?
 Pro jaké typy objektů je AFDD vhodná?
 Jak se bude AFDD chovat při připojení svářečky?
 Bude AFDD snímat i poruchy vznikající před ní?
 Dokáže AFDD pracovat i v síti zarušené harmonickými frekvencemi?
 Podívejte se na simulátor funkce obloukové ochrany AFDD
 Lze použít obloukovou ochranu AFDD za UPSkou?
 Budou obloukové ochrany AFDD i v třífázovém provedení?
 PŘEDNÁŠKA SCHRACK: Detektory proruchového elektrického proudu AFDD v sítích nn
 Musí být před přístrojem AFDD ještě přepěťová ochrana?
 Co se stane, pokud je test přístroje AFDD vyhodnocen chybně?
 Proč není vhodné AFDD nasadit na všechny vývody rozvaděče?
 Co se v přístroji AFDD odehrává při jeho testování?
 Jak se chová oblouková ochrana AFDD při zapínání počítačové sítě?
 Proč nelze použít obloukovou ochranu AFDD ve staré síti tvořenou nulováním?
 Proč jsou jističe OEZ vhodné jako hlavní jističe před elektroměrem?
 Lze použít AFDD i v DC obvodech?
 Lze za obloukovou ochranu zařadit více samostatných okruhů?
 Znáte AFDD EATON s proudových chráničem?
 Obloukové ochrany AFDD GE
 REPRÍZA EATON: AFDD – kde má smysl a kde ne?
 IP007# LIVE EATON: AFDD – kde má smysl a kde ne?
 Minia Aplikační příručka Obloukové ochrany AFDD
 Může být menší počet AFDD a RCD než je počet světelných obvodů?
 LIVE EATON: Základy k obloukovým ochranám (AFDD)
 Jaký může být důsledek špatně přitáhnutého vodiče v rozbocovaci krabici?
 Jak ne/testovat obloukové ochrany AFDD?
 Je lepší kombinace jističochránič nebo jističoAFDDochrana?
 Kdo uvede superhrdinu DAFDD od Doepke na český trh?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.059 sekund, 23 dotazů.