Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Je norma, která řeší vzdálenosti elektrického zařízení od expansní nádrže?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je norma, která řeší vzdálenosti elektrického zařízení od expansní nádrže?  (Přečteno 3718 krát)
Martin Novák - Zbůch
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« kdy: 16.07.2022, 19:54 »

jeden človíček si nechal nainstalovat tepelné čerpadlo s fotovoltaikou, akumulační nádrž, bojler a potom je tam vnitřní jednotka, která to vše ovládá. Instalatéři vše propojili a na mě je abych to zapojil elektricky. Nad tu vnitřní jednotku však dali expansní nádrž topení, což se mi moc nelíbí. Ta jednotka má nahoře otvory pro chlazení, ale je odsazená asi 40 cm od zdi. Je norma, která řeší vzdálenosti elektrického zařízení od expansní nádrže a podobnou problematiku? Mám přístup do norem, ale nic jsem k tomu nenašel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 16.07.2022, 22:12 »

Co by ten odstup elektrického zařízení od expanzky měl řešit?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Martin Novák - Zbůch
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 17.07.2022, 08:10 »

Je to zařízení, kde je tlak a může z něho stříkat voda. Když prorezne, nebo tam bude nějaká materiálová vada. Ten člověk se ptal, zda je podle norem, když je to nad tím. Já bych si to tam nedal, ale jestli to nějaká norma řeší, to nevím. Proto se ptám.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #3 kdy: 17.07.2022, 08:24 »

Pokud budete uvažovat tímto způsobem, nemůžete nikdy nikam nic instalovat. Každá trubka může prasknout, střechu může odnést vítr, může přijít povodeň...
Normy berou v úvahu běžné provozní stavy, ne havárie.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Martin Novák - Zbůch
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 17.07.2022, 09:21 »

Díky za odpověď.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Mařík Pavel
Ferda Mravenec, práce všeho druhu ;0)
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 17.07.2022, 09:29 »

jeden človíček si nechal nainstalovat tepelné čerpadlo s fotovoltaikou, akumulační nádrž, bojler a potom je tam vnitřní jednotka, která to vše ovládá. Instalatéři vše propojili a na mě je abych to zapojil elektricky. Nad tu vnitřní jednotku však dali expansní nádrž topení, což se mi moc nelíbí. Ta jednotka má nahoře otvory pro chlazení, ale je odsazená asi 40 cm od zdi. Je norma, která řeší vzdálenosti elektrického zařízení od expansní nádrže a podobnou problematiku? Mám přístup do norem, ale nic jsem k tomu nenašel.

Co na to návod, popřípadě doporučení výrobce? Foto by též vyjasnilo náhled.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Novák - Zbůch
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 17.07.2022, 10:45 »

Návody jsem k tomu neviděl, nainstalovali to tam instalatéři. Já už jdu potom k instalatersky propojeným komponentům napuštěný vodou. Včetně té vnitřní jednotky. Jen se mě pán ptal, zda to tak může být. Fotku teď u sebe nemám. Technické místnosti na tyto systémy bývají docela malé a expanzní nádrž se vždy dá někam, kde zůstane kousek místa. Setkávám se s tím často, proto mě to zajímá, zda je to normou limitované. Zákazník říkal, že prorezne cca každých 5,5 roku ve sváru.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 17.07.2022, 13:09 »

Obecně je špatně, že je voda nad elektrikou, zejména pokud má el. zařízení větrací otvory. Jaké IP má ovládací skříň? Asi IPX0, když má chladící otvory!

V normě toto asi nenajdete, ale běžnou úvahou se dá odvodit, že to není rozumné umístění.

 Expanze se skutečně mění docela často, ovšem většinou kvůli prasklé gumové duši. Ovšem i při této opravě obvykle vyteče trochu vody při rozpojení potrubí.

 Návody by měl mít majitel - tedy zákazník.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 21.07.2022, 22:23 »

Mám v tom nějaký zmatek.
"uzavřená" expanzní nádrž se zpravidla dává dolů, co nejníže.
A doufám, že se nebavíme o otevřené, protože tu bych nad elektrický zařízením určitě vidět nechtěl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 22.07.2022, 04:01 »

cit: Mám v tom nějaký zmatek.
"uzavřená" expanzní nádrž se zpravidla dává dolů, co nejníže....... ....


Je absolútne jedno. kde tá uzavretá expaná nádoba je. Hore, dole, nehrá rolu. Tlak v kvapalinách sa šíri všetkými smermi rovnako.

No a nevidím problém s jej umiestnením nad elektrickým zariadením, a ani dôvod, prečo by tam nemohla byť. Inak štandardne je takto umiestnená vo výrobku. V kotli.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Lze uložit elektrický kabel a vodovodní přípojku do jednoho výkopu?
 Je nějaká pevná vzdálenost mezi rozvaděčem a požárním hydrantem?
 Jak daleko může být domácí hlavní rozvaděč instalován od vodoměru?
 Jaká norma doporučuje vzdušné vzdálenosti?
 Existuje min. vzdálenost mezi svislým kabelem přípojky a zdí sousedního domu?
 K čemu vlastně slouží bezpečná vzdálenost u hromosvodů?
 Aká je minimálna vzdialenosť holých vodičov 6kV a 22kV?
 Má nadmořská výška vliv na velikost ochranného úhlu hromosvodu?
 Jakým normám odporuje vedení 0,4KV dotýkající se železného sila?
 Jaká je nejmenší vzdálennost vedení nn od komunikace?
 V jaké nejmenší vzdálenosti může být venkovní (IP55)zásuvka od svodu hromosvodu?
 Jaká je povolená minimální vzdušná vzdálenost mezi fází a zemí u venkovních zařízení vn22 kV
 Znáte bezpečné vzdálenosti vedení?
 Jak daleko je bezpečné bydlet od vedení vvn?
 Ako uvažovať pri koeficiente km pri bleskozvodoch?
 Jak správně vypočítat dostatečnou vzdálenost jímací soustavy od hřebenu?
 Odstupová vzdialenosť medzi nn vedením a technologickým potrubím pre naftu?
 ARisk#6: Jsou vhodnější plastové nebo kovové přepážky v kabelových žlabech?
 Jaká je při 230V minimální vzdálenost krytu od živé části?
 Jaká jsou pravidla vedení kabelů vzduchem ?
 Rieši nejaká STN (ČSN) vzdialenosť zemného kábla od stĺpa?
 Jakou musím dodržet vzdálenost sloupu VO od venkovního neizolovaného vedení nn?
 Aká je doporučená minimálna vzdialenost PP rúry od uzemnenia bleskozvodu ?
 Jakým způsobem odměřit délku kabelu před odchodem ke klientovi?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.052 sekund, 23 dotazů.