Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami
| | |-+  Je možné nahradit prodlužovací kabel pomocí CYKY kabelu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je možné nahradit prodlužovací kabel pomocí CYKY kabelu?  (Přečteno 5124 krát)
mlatymlatec
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« kdy: 29.06.2022, 22:24 »


Mám dům kde je venkovní zásuvka, ta je jištěna 16A jisticem, přes obecní zahradu mám garáž a tam svoji zahradu v pronájmu a tam zahradní domeček do kterého jsem zatím přiváděl elektřinu pomocí dvou prodlužovacek (sekání trávy, vrtání atd) napadlo mě že bych na své zahradě udělal rozvod pomocí CYKY 3x 2,5 a udělal si v domečku zásuvku.

Cyky bych vedl v husím krku volně připevněné na zadní straně garáže a končil tak u zásuvky v domečku na začátku Cyky normální gumová vidlice jištění IP44. Jiná možnost než od domu přes obecní zahradu dovézt prodlužku vždy když potřebuji elektřinu na zahradě těch 20m není možná. Jde mi jen o tom jestli mohu mít takto na své zahradě rozvedenou elektřinu pomocí CYKY a bude to bezpečné.


* IMG_20220629_221221042.jpg (1033.27 KB, 4000x2250 - prohlédnuto 232 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 30.06.2022, 05:41 »

1.cyky není na prodlužku vhodný typ
2.vést jakékoli vedení trvalejší povahy přes obecní pozemek se nesmí
3.rozmotat pouhých 20m prodlužky na občasné použití je práce na pár minut
4.zkontrolujte/dodejte chránič u výchozí zásuvky coby bonus otevření problému
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
mlatymlatec
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 30.06.2022, 06:28 »

 děkuji za odpověď.
1) cyky mám pevně ačkoliv volně tu nebalim.
2) ano proto přes obecní pozemek vědu viditelné na zemi žlutou prodlužku, kterou ráno zapnu večer balím, a cyky je až na mém pronajatém pozemku
3)viz bod 2
4) moc nechápu?
Jde mi o to jestli může být cyky "volně" ( je schovaný v husím krku) veden venku co se týče povětrnostních vlivů atd. Jestli je to bezpečné.  Jak jsem již psal nahoře rozbalením prodluzky nemám problém až do místa ke garáži, potom je tam plot atd. Z toho důvodu se tam chci připojit na to cyky. Nejde  o trvalé připojení ale třeba 2-3x týdně když jsem na zahradě a pracuji tam.
Děkuji Pěkný den.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 30.06.2022, 08:30 »

Jde mi o to jestli může být cyky "volně" ( je schovaný v husím krku) veden venku co se týče povětrnostních vlivů atd. Jestli je to bezpečné. 
Jde o to, proti jakým vlivům chcete ten kabel chránit a jaký "husí krk máte na mysli. On totiž není husí krk jako husí krk - některé jsou k zasekání do zdiva, jiné chráničky jsou  na pokládku do země a jiné zas odolají UV záření tak že, se po pár letech nerozpadnou na prach. Tak a teď ochrana před mechanickým poškozením. Předpokládám, že sem tam někdo na ten "husí krk" šlápne, někdo o něj občas zakopne a sem tam ho přejedete zahradním kolečkem. I z tohoto pohledu by stálo za to, CYKY zahrábnout do země.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
mlatymlatec
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 30.06.2022, 09:18 »

Chápu on není veden po zemi, je veden po zdi garáže pod okapem takže mechanické poškození nehrozí, raději ho mám takto aby ho někdo neprekopl právě nebo tak, ochrana spíš jen proti dešti atd. Šlo mi jen jestli může být takto volně veden a může to být takto napojeno a nehrozí nějaký problém. ??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 30.06.2022, 09:54 »

Vlhkost CYKY kabelu nevadí, spíše jde o mechanickou ochranu a  ochranu proti UV záření,které degraduje plášť kabelu.
Doporučoval bych spirálovou chráničku "ENERGY S-130-16" nebo "ENERGY S-130-20" a pečlivě uchytit. Liší se průměrem, do té tenčí se bude kabel hůř zatahovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
mlatymlatec
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 30.06.2022, 10:30 »

Dobře děkuji a systém zapojení je teda vporadku?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 30.06.2022, 10:50 »

Byla tam od kolegy poznámka o proudovém chrániči. No já bych k tomu proudovému chrániči u zásuvky dotahnul alespoň nějakou zem ze zatlučeného tyčového zemniče. Spoléhat se totiž jen na zem, která se vede přes kontakty prodlužovacího kabelu to mi  nedává dostatečnou jistotu. Prodlužovačka bude v těžkém provozu, velmi často rozpojovaná a spojovaná a ne u všech co jsou na trhu se dá mluvit o kvalitě vidlic a jejich kontaktů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
jan as x
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 30.06.2022, 12:13 »

Doplňující otázka:  Pakliže mám, sice pevně ve zdi, ale přiveden rozvod L+PEN do přístavby, možu ten PEN přizemnit na zemnící tyč, anebo to musím nejprve rozdělit na PE+N?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
mlatymlatec
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 30.06.2022, 12:13 »

A jak přesně bych ho měl zapojit prosím?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 30.06.2022, 12:22 »

A jak přesně bych ho měl zapojit prosím?
Bývá zde zvykem podobné tazatele vykázat do patřičných míst, protože tohle není práce pro úplné laiky. Když projdete zdejší diskuzi,  určitě najdete podobné příklady -rozšíříte si tím obzory. A stejně svěřte tuhle práci elektrikáři, který má  potřebnou kvalifikaci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 30.06.2022, 12:40 »

Doplňující otázka:  Pakliže mám, sice pevně ve zdi, ale přiveden rozvod L+PEN do přístavby, možu ten PEN přizemnit na zemnící tyč, anebo to musím nejprve rozdělit na PE+N?
Pokud vodič PEN nemá průřez 10mm2 Cu nebo 16mm2 Al tak je jeho rozdělení na N a PE zakázáno.
Přesto že je takové rozdělení s vodiči o menším průřezu zakázané, poskytne to lepší úroveň bezpečnosti než zásuvka s přídavným proudovým chráničem, která se zapojí do běžné zásuvku ,  která může být realizována v síti TN-C
Obecně budete připojovat místní zem k vodiči PE a nejlépe tak, aby mezi  zemničem a PE byl minimální počet spojů.
Podle posledních dotazů zde v diskuzi mám pocit, že nás čeká indofikace elektroinstala cí  Super!
Každý sám sobě hrobařem. I tak se dá ušetřit na pořádnou rekonstrukci instalace.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
mlatymlatec
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 30.06.2022, 12:43 »

Tomu rozumím ani neříkám že se do toho pustím sám, jen si tím rozsiruji vědomosti. Nicméně chápu tedy dobře že na cyky kabel připojím proudový chránič a z něho pak teprve zásuvku. Vzhledem k tomu že do budoucna bude zásuvka příležitostne napájet vzduchovani bazénu tak bude chránič určitě vhodný.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
jan as x
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 30.06.2022, 13:23 »

nevím nakolik je vhodné připojovat CYKY a pevnou instalaci až za nějaké prodlužovačky, viděl jsem, že v prodlužovatčce byl špatný kontakt (dutinka byla už vymletá, vidlička tak neměla dostatečný tlak),  tak se zásuvka ohřála, celé to vyhořelo, relátko časové zásuvky (před prodlužovačkou) to asi slepilo(?),  nerozeplo to vůbec čerpadlo, sebralo to moc moc proudu, vyčerpalo studnu, běhalo nasucho, nakonec to hodilo oblouk asi 1 m v té zásuvce kde byl přechoďák.

Takže lepit pevné instalace za prodlužovací přívody byť nakonec s Fí, nemusí být příliš spolehlivé. Když by vám podobně pozlobil PE spoj v zásuvce/vidlici, tak si poruchy asi vůbec nevšimnete. Do té doby, než nastane druhá porucha a pak neštěstí.

I proto jsem se ptal na přízemění, ale dotaz mi tu byl v novém vláknu smazán ;-(

@kantner já se ptal na přizemění, trochu něco jiného a vy odpovídáte na proudový chránič v zásuvce. Bohužel ten nevyřeší situaci, kdy jsem hypoteticky zamýšlel srovnat případné potenciály vůči hlíně. Na dlouhém vedení se teoreticky může něco indukovat z L do PEN, nebo se pletu?

Takže je vhodné přizemnit PEN (kolík do země spojený s PEN) ano nebo ne? Co byste udělal vy, s ohledem na bezpečnost. Dkj za příp. odkaz nebo číslo Čsn.

Pokud se ptám nevhodně, tak to prosím opravte -  rád bych znal odpověď.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 30.06.2022, 15:22 »

Čtěte pozorně co píšu: odpovídal jsem  u jakých průřezů je možné rozdělit PEN na PE a N. Pokud PEN vodič tuto podmínku nesplňuje tak se to nesmí. I když za toto rozdělení budete instalovat regulérní proudový chránič v  rozvaděči.
Rozdělení PEN se tu v diskuzi řešilo mnohokrát. Třeba tady: https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,26641.0.html
Přizemnění vodičů PE nebo PEN není nikdy dost  Úsměv
Vhodné zapojení to rozhodně není a proto píšu právě o proudovém chrániči a přizemnění PE vodiče, které může do značné míry eliminovat  problémy s kvalitou kontaktů PE vodiče ve spojeních zásuvka / zástrčka prodlužovačky.
Nebylo by od věci se inspirovat  předpisem pro elektroinstala ce stavebních buněk - myslím že, je požadován gumový přívodní kabel s průřezy  minimálně 2,5mm2 s p řívodkou s krytím IP 55 a vyšším.  Znalci norem určitě doplní.
Docela by mě zajímalo co vznikne na základě dobře míněných rad nakonec za bastly.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
mlatymlatec
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 01.07.2022, 11:11 »

Tak můj nápad je takový že udělám na zahradě rozvodní skříň, kde dám proudový chránič a přizemnění. Z té skříně budu mít rozvod cyky k  zahradním 2 zásuvkam a světlu. A do rozvodnice povedou kabel, tento

https://www.elektromaterial.cz/CGSG-3Gx2-5-Kabel-gumovy-H05RR-F-3x2-5-mm-delka-50m-d2287.htm

,  Který bude mít délku cca 35 m až k domovní zásuvce a ten vždy připojím když budu na zahradě potřebovat napájení. Tím odstraním jeden spoj, kde by mohl být potenciální problém. Co si myslíte o takovém řešení?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Jak je omezena délka prodlužovacího přívodu?
 Jak správně připojit napájecí rozvaděč?
 Jak se zapojuje kabel na 220V?
 Poradíte prodlužovačku silového kabelu 400V pro cca 5kW?
 Z jakého materiálu musí být prodlužovací šňůry ?
 Jaký typ třížilového kabelu použít na venkovní prodlužovačku?
 Musí se použít na prodlužovačky k zakončení vodiče dutinek?
 Podle čeho vybrat bezpečnou prodlužovačku pro běžné domácí použití?
 Lze vyrobil prodlužovací kabel 230V délky 50m?
 Mohu zakopat provizorní prodlužovák do země?
 Jak zapojit prodlužovák na 400V/32A se čtyřmi a na druhé straně pěti vodiči?
 Proč nepoužívat dvoužilový prodlužovací kabel?
 Jak zapojit prodluzku 400V?
 Mohu přidat do lišty k dvoužílovému kabelu (černý+zelenožlutý) modrý nulák?
 Mohu na prodlužovačku 8 metrů cu lanko 3x 0,5?
 Proč jsou šňury u některých spotřebičů "krátké" ?
 Je taková vidlice s pohyblivým přívodem v pořádku dle všech norem?
 Jsou CYSY a CGSG vhodné pro pohyblivé přívody?
 Mohu u zapojení prodlužovacího kabelu s redukcí z 5/4 kolík nezapojit modrý?
 Jaký mám použít prodlužovací kabel v délce 100m na 400V pro stavbu RD?
 Jak postupovat pokud potřebuji prodlužovák delší než 50m?
 Může být prodlužovačka 230V s rozebiratelnou vidlicí ?
 Mohu plně zatížit prodlužovák smotaný na bubnu?
 Kde v Brně mám koupit/sehnat dvojpólovou vidlici na síťový přívod?
 Kde najdu výsledky z kontroly prodlužovacích a pohyblivých přívodů ?
 Jaký kabel zvolit jako prodlužovák na stavbu?
 Je prodlužovák 400V s kabelovou zásuvkou nakonci 16A v pořádku?
 Mohu napojovat více prodlužovacích šňůr za sebou?
 Četli jste již ČSN 33 1600 ed. 2?
 Lze použít na pětipólovou zásuvku v síti TN-S čtyřžilový prodlužovací kabel?
 Je bezpečné použití jednopólového spínače v prodlužovacím přívodu?
 Kde se dá koupit prodlužovací přívod zakončený na obou koncích zásuvkami?
 Jaký zvolit průřez vodiče na prodlužovák 400V 16a-6h příkon stroje 0,9kW?
 Jakou zvolit prodlužovačku s přepěťovou ochranou?
 Je možné použít prodlužovačku na vzdálenost 80-100m?
 Co se stane, pokud použiju delší prodlužku než 50metrů u 3fáz.rozvodu?
 Poradil mi prodavač správně, když mi doporučil prodlužovačku s průřezem 1mm2?
 Lze vyvest prodluzovak ze svetla?
 Ake napätie má byť predlžovačke AEG-PDU-FR6 vo vypnutom stave?
 Existují nějaká pravidla pro prodlužovací přívody?
 Vyzná se vůbec někdo v posuzování prodlužovacích přívodů na našem trhu?
 Moze sa predlzovacka pouzivat navinuta alebo nie?
 Jak prodloužit kabely od zásuvky?
 Muže zabila podomácku upravená prodlužovačka!
 Jak poznat v obchodě kvalitní prodlužovačku?
 Jak dlouhý může být prodlužovací kabel?
 Mohu vyrobit prodlužovačku (legálně)?
 Jaký prodlužovací kabel 230V je možné zrevidovat?
 Je tento pohyblivý přívod v souladu s normou?
 Je bezpečný prodlužovací přívod ACAR S10 1,5M G?
 Je modrý vodič ve flexošňůře zapojený vlevo správně?
 Jak zapojit u prodlužovačky nová barevná značení na stará?
 Co se myslí upozorněním u zásuvkové lišty - Nespojovat do série?
 Je chybný predlžovák, alebo chybná zásuvka?
 Doporučíte mi kvalitní prodlužovací přívod?
 Je možné prodávat zařízení s obráceně označenými vodiči v přívodním kabelu?
 Jaky kabel na prodluzku 4P/32A/400V IP44?
 Vyhovuje PowerCube Rewirable normě?
 Je prodlužovačka bez vodiče PE nebezpečná a certifikát neplatný?
 Kdo nese odpovědnost za požár způsobený prodlužovacím přívodem?
 Jakou prodlužovačku zvolit k ledničce?
 Jak správně vybrat prodlužovací kabel?
 Je šňůra k 3f míchačce se zásuvkou 32A a vidlicí do sítě 16A v pořádku?
 Sníží se výkon zařízení pokud nerozvinu přívodního kabel z transportního bubnu?
 Existují i případy, kdy je dvoulinka v prodlužováku bezpečná?
 Jaké nebezpečí skrývá "pavoučí síť" z prodlužováků?
 Nevyhořím s prodlužovacím kabelem dlouhým 200m?
 Proč ruční bruska vyhazuje jističe a přes prodlužovací kabel ne?
 Lze zapojit prodlužovací kabel se zasuvky do rozdvojky?
 Lze připojit pohyblivý přívod do zásuvky napevno?
 Musí se prodlužovací kabel používat pouze plně rozvinutý?
 Je přijatelné připojení zásuvkové lišty do prodlužovacího kabelu?
 Kolik spotřebičů a prodlužovacích přívodů lze použít na jeden obvod?
 Jaká je maximální délka prodlužky pro 400V/10A?
 Existuje nějaký plochý prodlužovací kabel?
 Co může být na připojení prodlužovacího přívodu na pevno špatně?
 Jak upravit přechodku z kabelu 3+0 na kabel 3+N+PE?
 Jak si správně vybrat a koupit prodlužovací kabel?
 Je možné vyrobit kabel s 1f vidlicí a 3f zásuvkou?
 Co lze označit za kvalitní prodlužovací kabel s vypínačem?
 Co když v prodlužovací šňůře 400V chybí poškozený vodič N?
 Mohu zapojit pc do prodlužovačky s několika spotřebiči?
 Je lepší jedna prodlužka s více zásuvkami nebo 2 s méně?
 Jak na bezpečný přívod elektrického napětí cca 150m?
 Je lepší mít 1 prodlužovačku (vše 1 zásuvka), či 2 prodlužovačky?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.054 sekund, 22 dotazů.