Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba , rekonstrukce
| | |-+  Jak opravit zapojení v rozvaděči?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Jak opravit zapojení v rozvaděči?  (Přečteno 2782 krát)
David Hruda
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #18 kdy: 13.06.2022, 22:28 »

Domnívám se, že všichni ti elektrikáří, které tazatel poptal, začali používat slova typu "projekt" a na tom to také zadrhlo...
Bylo by to hezké, ale takhle to asi nebude...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy ....
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
České Budějovice a Vyšší Brod, ČR
www.elektro-hruda.cz
Václav Třetí
*
Offline Offline« Odpověď #19 kdy: 14.06.2022, 07:14 »

Starý kabel je přívod od elektroměru do bytu,  ten byl samozřejmě postaven s 70. letech, zbytek je ale novej, to zas takovej lepl nejsem, ty kabely jsem tu viděl a jsou to normální 2,5mm2 CYKYny...

No a to je špatně, když se dělá rekonstrukce, měly by být dodrženy poslední požadavky norem, t.j. že použití vodiče PEN je možné až od průřezu 10 mm2 včetně a tak přívod od elektroměru měl být vyměněn. Starý kabel je použit také na výstupu jističe pro sporák!

Oba původní kabely jsou normální CYKY, jenže 50 let staré. Jejich izolace je již na hranici životnosti, je problém s nimi manipulovat, protože je reálné, že izolace začne praskat, nevyhovuje barevné značení žil, zejména v kontextu nových rozvodů, kde modrý vodič je pracovní N. Sporák je sice třífázový spotřebič, ale potřebuje ke své činnosti vodič N, takže  by měl být použit pětižilový přívod. Proto také nemůže fungovat chránič v zapojení jako centrální. Taková práce neměla být bez opravy převzata.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jiří Blažej
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline« Odpověď #20 kdy: 14.06.2022, 09:28 »

No, vyměnit přívodní kabel do bytu v případě, že je v domě jeden centrální rozvaděč, umístěný u hlavního vchodu, může být komplikované, vyžadující rozbít celý dům...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offlinetelefon +420 604791991


« Odpověď #21 kdy: 14.06.2022, 09:38 »

A to má být jako omluva či co?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jaromír Táborský
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #22 kdy: 14.06.2022, 09:56 »

No, vyměnit přívodní kabel do bytu v případě, že je v domě jeden centrální rozvaděč, umístěný u hlavního vchodu, může být komplikované, vyžadující rozbít celý dům...
Lajkům, neodborníkům se nesmí říkat, že to bez peněz nejde. Chtějí vědět jak to udělat nejlépe zadara. Práce, čas strávený nad projektem nebo vůbec dokumentací je podle nich zbytečnost bez které se obejdou. Jsou vzteklí, nepříčetní pokud začne elektrikář požadovat nějaké řemeslné zásady. Prý na to vše mají právo když na to nemají dost peněz. Ale tady si to tazatel nechá vysvětlit a možná i nacenit. I když v diskuzi je to nemožné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Smolka 84
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline« Odpověď #23 kdy: 19.06.2022, 16:43 »

Pánové  za nic :-(.

Rád bych vás jen informoval, že peníze jsem fakt neřešil, kdyby si řekl, o 50 tisíc víc, nebyl by problém... O projektu nebyla nikdy s nikým řeč, protože nikdo se ani neobtěžoval říct bůůů... klasická první věta, která přišla na poptávku bylo: nemám čas.... A to jsem v poptávce psal nespichám, čili, že si klidně počkám...

Ano nejsem komunikační guru a obzvlášť telefonování mi nejde... ono víc bych uvítal vstřícnosti od řemeslníka.. jako třeba že by se někdy cestou ze šichty stavi podívat a dohodlo by se co a jak? To se ale nikdy nestalo :-(. Přitom tu pro něj mám práce jak na kostele a počítám s tím, že to budou vyšší desítky tisíc, který mám... Jej je nikdo nechce :-(.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline OfflineChomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #24 kdy: 19.06.2022, 17:26 »

Nojo, dneska na školách frčí obory sociálně správní nebo ekologicko politické. Eletrikáře aby pak lupou hledal a zlatem platil.
Možná za to může i pokles úrovně středního školství, kdy na maturu dosáhne i ten, kdo by dřív nedal ani ten učňák.
Za mě byla maturita výsada, dnes je to prakticky právo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline« Odpověď #25 kdy: 19.06.2022, 17:48 »

V podstatě původního tazatele chápu a posměšky a blbý kecy považuji za nemístný.
Taky jsem se spálil s řemeslníky a vidím, jak dneska neumí udělat okap do spádu, ale bleskově vystavit fakturu jo. Vymahatelnost nápravy leda přes UA mafii.
To samé elektrikáři, kterých se  poptávce a fofrkurzům vyrojilo poměrně dost. Samostudiem na YT a pročítáním diskusí, nabydou dojmu vysoké odbornosti a jejich zákazník, neznalý tápající laik, se pak nestačí divit. A klidně může mít i kladnou revizi od zoufalce bez pudu sebezáchovy, nebo v posledním funkčním období. A protože právní povědomí mnohých jedinců je jaksi nijaké, jsou tvůrci paskvilů nepostižitelní .
Jinak to samé, co se řeší v našem oboru, řeší automechanici, instalatéři, pokrývači, zedníci... Dobrých je málo, noví nepřibývají, mimo fofrkurzů.
Nedávno jsem četl článek o zhroucené déváťačce, kterou nevzali na ani jednu ze dvou škol "se zaměřením na diplomacii" a tohle je dnes standard. Následně se z řad takto zbytečných, rekrutují rekvalifikanti .
Já třeba taky netušil, že když mi zahradnická firma udělala živý plot, který do roka chcípnul, že jsem mohl úspěšně reklamovat. Oni řekli, že špatná zálivka, já to neřešil, protože nedokážu posoudit.
Dnes už ale vím, že narušený kořenový bal špatně zapravený do hlíny, se prostě nechytne.
A stejně tak ten zahradník, neznajíc základní principy elektroinstala ce, bude spokojený, když mu to bude svítit, ale že ho o.ebal elektrozedník, nemá šanci poznat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Blažej
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline« Odpověď #26 kdy: 19.06.2022, 19:18 »

Člověk nemusí být odborník, aby poznal, že elektroinstala ce vyžaduje opravu či rekonstrukci. Zajde za tím, o kom si myslí že tomu rozumí, protože tu práci dělá a čeká, že ji udělá, tak jak má. Jak má laik ( tedy člověk, který potřebuje opravu, či rekonstrukci elektroinstala ce) vědět, že je potřeba revize a projekt, když všichni, kdo opravovali, o ničem takovém nemluvili a nemluví o tom ani onen odborník. Pak vznikají i nabídky s kalkulacemi jako 300m CYKY 3x2,5 za 14 000, jistě vyhodá cena jako z velkoskladu...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #27 kdy: 19.06.2022, 22:08 »

Pánové  za nic :-(.

Jak jste psal, nejste zrovna komunikační guru. Nicméně musíte pochopit, fungování zdejšího fóra. Lidé sem dají dotaz, aniž by četli předchozí příspěvky a nikoho nebaví stále dokola odpovídat na stejné dotazy. Také že někdo píše o tom že má vzdělání, sám to dělat nebude a atd.....,  neznamená že tomu tak skutečně je. Máme s tím své bohaté zkušenosti.
Osobně sice chápu váš problém i rozhořčení, nicméně píšete že to marně řešíte cca 3 roky. To například osobně vnímám jako divné, protože když mne někdo osloví a já mu řeknu mu že mám na cca 6 měsíců práci, tak buďto hledá jinde, nebo si domluvíme termín za toho cca půl roku. Tři roky jsou prostě nesmysl.

Jinak k dotazu. Jsem z daleka a tedy vám pomoci nemohu. Nicméně jak už psali kolegové, to co tam máte, je problém a už to mělo být řešeno dávno, respektive hned na počátku reklamováno. 
Jistě to nemá ani štítek = nejde o rozvaděč, chránič není zapojený, nejsou popisy, nejlevnější komponenty s neznámou spolehlivostí, ........... . ROzhodně to řemeslnou práci nepřipomíná ani vzdáleně a připomíná to dílo nejlevnějšího šmudly z okolí.
Co revizní zpráva na to dílo? Předpokládám že také není a zde jste z části spolupodílník na tom stavu, protože jste ji nevyžadoval.  Nikdo nechce předělávat práci po jiném, protože je to často problematické a v drtivé většině případů i nevděčné. Tak se nedivte reakcím kolegů a zkuste se nad to povznést. Pokud se vám podaří konečně řemeslníka sehnat, na oplátku se vám dostane fundovaných rad a odpovědí na vaše případné dotazy k jeho práci i řešení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Šus.
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline« Odpověď #28 kdy: 20.06.2022, 07:47 »

Pane Miroš, ano je to omluva, asi jste jeden ze šťastlivců, kteří nebydlí v bytovce. Já jako předseda teď stojím přsně na opačné straně. Budem rekonstruovat hlavní rozvaděč a přívod od nožovek k rozvaděči a současně prosazuji výměnu přívodů do bytů tak, aby už od rozvaděče byly nachystány v 5žilovém kabelu (rozvaděče nacyhstány na třífázové elektroměry pokud by ho někdo z bytů chtěl). Elektroměry máme ve sklepech ve společné skříni. Přesvědčit lidi, aby se to udělalo až do bytů je obrovský problém, na co by to dělali, když oni nepotřebují více fází než jednu? Vše je v domě v mědi z roku 1982.
Navíc to ani nejde legislativně, že se někdo z domu (nájemníků nebo i spoluvlastníků) rozhodně že rozseká všechny chodby a natáhne si nový přívod. Jsou to společné prostory - souhlas shromáždění apod.
Takže jednoznačná odpověď - není to problém, ale je to VELEOBŘÍ PROBLÉM!! vyměnit přívod do bytu v bytovce v souladu se všemi zákony, pokud je revize OK.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offlinetelefon +420 604791991


« Odpověď #29 kdy: 20.06.2022, 13:30 »

Co se na to podívat z jiné strany.
Příklad, dojde k požáru jednoho z bytů. Ohrozí to i ostatní byty. Při vyšetřování, se zjistí závažné nedostatky,ve společných prostorách. No a to je bod, kdy pojišťovna, v případě že nedoložíte patřičné doklady, (například pravidelnou revizi elektroinstala ce ve společných prostorách, a ta elektroinstala ce mohla způsobit požár),  tak pojišťovna nebude plnit pojistnou událost.
Tak to je ten jeden argument.
 Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline« Odpověď #30 kdy: 21.06.2022, 10:22 »

Budem rekonstruovat hlavní rozvaděč a přívod od nožovek k rozvaděči a současně prosazuji výměnu přívodů do bytů tak, aby už od rozvaděče byly nachystány v 5žilovém kabelu (rozvaděče nacyhstány na třífázové elektroměry pokud by ho někdo z bytů chtěl). Elektroměry máme ve sklepech ve společné skříni. Přesvědčit lidi, aby se to udělalo až do bytů je obrovský problém, na co by to dělali, když oni nepotřebují více fází než jednu? Vše je v domě v mědi z roku 1982.
Navíc to ani nejde legislativně, že se někdo z domu (nájemníků nebo i spoluvlastníků) rozhodně že rozseká všechny chodby a natáhne si nový přívod. Jsou to společné prostory - souhlas shromáždění apod.
Takže jednoznačná odpověď - není to problém, ale je to VELEOBŘÍ PROBLÉM!! vyměnit přívod do bytu v bytovce v souladu se všemi zákony, pokud je revize OK.
Chápu, že tohle se prosazuje  velmi složitě,  máte asi nastavené ve stanovách  moc vysoké kvórum na zásahy do společných prostor, stanovy se dají změnit zase hlasováním ale u příležitosti něčeho méně kontroverzního . Holt práce s lidma -přesvědčování, vysvětlování možná i manipulace.
Jinak přivedení 5 vodičů do každého bytu je hezký nápad ale zároveň předpokládá, že v bytě bude  elektroinstala ce také po rekonstrukci -tedy bez vodiče PEN.  To se hodně špatně zajišťuje i domlouvá a to i v případech, kdy majitelé v zásadě nejsou proti.
Z mého pohledu je daleko schůdnější varinta ,  kdy do každého bytu přivedu 4x10mm2 (tedy s přípravou pro 3 fázový odběr) a rozdělení PEN na PE a N bude až v rozvaděči každého bytu.  Rozvod ve společných prostorách bude tímto vyřešen a bytech ať si dělá každý rekonstrukci  elektriky podle svého.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Deductio
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline


__09.10__ 31.05.2022


« Odpověď #31 kdy: 21.06.2022, 11:02 »

Miroš Jan

Je vidět, že se v tom vyznáš, tak mu ten přívodní kabel vyměň.
Však píši: Žerotín 120 (Ten u Litovle)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offlinetelefon +420 604791991


« Odpověď #32 kdy: 21.06.2022, 11:09 »

Klidně ho vyměním, akorát je to daleko.
Lacinější to bude od někoho místního. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Deductio
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline


__09.10__ 31.05.2022


« Odpověď #33 kdy: 21.06.2022, 11:16 »

Zoufalost?! To je tak když 3 roky voláte, píšete všem možným elektrikářům v okolí a nikdo "nemá čas".... Vyzývám kohokoliv, přijďte to opravit ;-).


Tak můžeš vyrazit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offlinetelefon +420 604791991


« Odpověď #34 kdy: 21.06.2022, 13:06 »

Až budu mít čas. Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Václav Třetí
*
Offline Offline« Odpověď #35 kdy: 21.06.2022, 13:33 »

Deductio nemá viditlně co na práci, tak by mohl vyrazit on, alespoň by tady nepsal nic neřešící poznámky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Ako spravit poriadok vo "sfusovanom" rozvode?
 Funguje prirodzeny vyber aj u "bastlirov"?
 Jak zapojit zásuvku se světly?
 Jaký je přípustný počet vodičů v husím krku ?
 POLICIE: Neoprávněný zásah do elektroinstalace
 Jaké je správné zapojení vypínače ve světelném obvodě?
 Je vhodné následující zapojení rozvaděče (PL) pro rodinný domek?
 Jaké je správné pořadí v zapojení podružného rozvadeče?
 Jak zprovoznit zbastlenou elektroinstalaci ?
 Dělají elektrikáři i stavební práce (sekání drážek a děr pro krabice)?
 Najde se vstřícný revizní technik z Brna pro kutila, který nechce elektrikáře?
 Mohu si podle projektu natahat provést instalaci sám i když nemám oprávnění?
 Jak zapojit jednoduchý rozvaděč?
 Jak se zapojují zásuvky nejlépe?
 Jaký zvolit jistič, kabel a maximalní zátěž na spotřebičích?
 ******* Rozdělení vodičů v bytové rozvodnici při současných sítích TNC i TNC-S ?
 Mohu v domě se starým dvojvodičovým zapojením přidat jeden obvod třívodičový?
 Který odkaz na ČSN použít pokud realizace elektroinstalace není podle projektu?
 Jak laicky nebezpečně na výměnu zásuvky?
 Jak zapojit světelné obvody v krabici když tomu nerozumím?
 Je možná instalace proudového chrániče pro jednotlivé fáze?
 Jak rozdělit třífázový proud a napětí?
 Jak nainstalovat LED pásku do skříně se spínačem?
 Proč se dnes musí tahat k zásuvkám tolik zbytečných vodičů navíc?
 Jaký zvolit proudový chránič pro chatu?
 Kam zapojit ochranný vodič na N svorkovnici za proudovým chráničem?
 Je toto zapojení obvodu s proudovým chráničem správné?
 Mohu dát tři jednofázové jističe 25A na třífázový jistič 3x16A?
 Lze přepojit tlustší kabel na tenčí?
 Vyhláška 50 ještě nic nevypovídá o znalostech!
 Jak zapojit stropní světlo?
 Jak zapojit více zásuvek a nepřerušit ochranný vodič?
 Lze k CYKY-B 4x10 vést dodatečný N vodič ?
 Mohou být porcelánky, když jsou akumulačky?
 Môžem za elektromerový rozvádzač nainštalovať bytový rozvádzač?
 Lze použít proudový chránič 300mA místo hlavního jističe v rozvaděči RD?
 Co říkají odborníci na tento návod na výrobu prodlužky?
 Kdo nese odpovědnost za finální zapojení elektroinstalace?
 Mohu si jako laik postavit vlastni nejistenou zasuvkovou rozvodnici?
 Není lampička s kovovým tělem s přívodem bez ochranného vodiče nebezpečná?
 Jaký adaptér nebo řešení zvolit pro propojení ochranného vodiče?
 Mohu dodatečně černým vodičem propojit fázi s pracovním?
 Jaký zvolit vnitřní elektroměrný rozvaděč na zeď místo staré desky?
 Kdo mi odstraní potíže s výměnou termostatu?
 Opravdu si může obecný supermarket dovolit ignorovat legislativu, SUIP nebo ČOI?
 Jak zprovoznit elektrický předřadník a LED trubici?
 Lze ušetřit peníze při výměně hliníkové elektroinstalace v domě 4+1?
 Proc po instalaci elektrokotle firmou vypadava nesouvisejici proudovy chranic?
 Mohu odjistit jedním jističem celý výstupní modul PLC, tedy 8 svítidel?
 Je vhodné použít wago svorky pro prodloužení kabelů k zásuvce na 230V?
 Lze modul Shelly 1PM k vypínači i jako bezdrátový vypínač?
 Proč někdy proud kabelem proudí a někdy ne?
 Jak instalovat nové jističe do stavebního výklenku původního rozvaděče?
 Jaké je správné zapojení odporové svářečky?
 Kde by mohl být v panelákovém bytě věneček?
 Je vodič PEN, společný pro více obvodů nebezpečný problém?
 Jak zapojit oddělovací trafo na 400V?
 Odpovídá uvažovaná instalace hromosvodu legislativě?

Aktuální slova KUTIL (1)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.059 sekund, 22 dotazů.