Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Jak mám sám vyřešit problém s nefunkčním HDO?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak mám sám vyřešit problém s nefunkčním HDO?  (Přečteno 6346 krát)
Jiří Koprnický
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« kdy: 23.05.2022, 15:49 »


Na úvod bych rád uvedl situaci, jak mi začalo zlobit HDO, resp. přestalo fungovat.
Bydlím v řadovém domku (č.p. 293) ze 70. let, co se týče rekonstrukce, žádnou jsem nedělal. Zhruba před 3/4 rokem si soused začal rekonstruovat dům vedle nás, taky řaďák. Dělal kompletní elektroinstala ci, včetně nového hlavního rozvaděče u el. měru. A zde nastal ten problém.
Přibližně po dvou týdnech mi přestalo spínat HDO, když jsem pátral, co a jak, tak se ukázalo že máme společné ovládání skrz jeho dům (č.p. 292 viz příloha plech).
V tu chvíli jsem si stykač ovládaný HDO zapl na tvrdo (na bojler) a nějak jsem tomu něvěnoval pozornost.
Jak šel čas, úplně jsem na to zapomněl, až do minulého týdne, kdy mi sousedka z řadovky z druhé strany řekla, že jí nespíná HDO (č.p. 294). Sousedka nelenila a zavolala na ČEZ, odkud přijel technik a začal řešit zapojení HDO.
Abych nezdržoval, vyrcholení bylo to, že dle dopisu musím vše zprovoznit a přijde mi, že za to vlastně mohu já. Přitom problém je pravděbodobně u sousedova elektrikáře, který když měnil hlavní rozvaděč, zapomněl spojit spínání, jinak si to neumím vysvětlit.
Chtěl bych se vás tedy zeptat, jak byste postupovali Vy? Když jsem volal na ČEZ, tak mi dispečerka potvrdila, že to mám řešit zapojením HDO, že tam má jako závadu odpojený drát (já na nic nesahal).
V druhé příloze jsem vyfotil stávající zapojení HDO ve svém hlavním rozvaděči. Neměl by někdo schéma stykače, který je vyfocený?
Pokud si správně pamatuji, HDO je spínané nulou, takže by stačilo vytáhnout ze svorkovnice drát a připojit na cívku. Navíc mi trochu nehraje zapojení cívky z 2. fáze, ale asi se to tak dřív dělalo (učili nás na 1. fázi).
Jsem vyučený elektrikář, ale co se týče elektriky, dělám spíše průmyslovou elektroinstala ci a s HDO se tam nesetkávám, tak s tím nemám tolik zkušeností a raději se ptám.


* plech.jpeg (144.61 KB, 1200x1600 - prohlédnuto 306 krát.)

* zapojení HDO.jpeg (214.76 KB, 1200x1600 - prohlédnuto 461 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 23.05.2022, 21:05 »

Tohle je neštěstí z dob začátků sazeb, kdy jedny spínačky ovládaly klidně půl bytovky.
Máte dvě možnosti. Přemluvit souseda, aby vám nechal připojit zpátky drát od sazby,
nebo, což je snazší a při pohledu na stav a výzbroj vašeho rozvaděče (zejména v dnešní době vyžilý a poruchový ITM coby hlavní) volil bych výměnu rozvaděče a pak nebude problém v osazení vlastního příjímače HDO.
On totiž ten drát za příjímačem, je stejně jako celá instalace v měření váš majetek a vaše starost Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #2 kdy: 24.05.2022, 06:48 »

Dnes se to řeší tak, že první rekonstrukcí  (ať souseda) se vše upraví na nové podmínky ditribuce!I další elektroměrové rozvaděče.
Pokud distribuce nemá skupinové ovládání, nemá váš vodič co dělat u souseda v jeho rozvaděči!
Že to tak bylo 50 let ,je chabý argument! tanecek
Já bych ho k sobě do elektroměráku v žádném případě nedal! Je to váš problém!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 24.05.2022, 10:00 »

Normální je nahlásit distributorovi, že nejde ovládání boileru. To je jediná možná a rozumná rada. Ten to bude řešit, a v tomto případě osazením vlastního HDO.  Pán si je nejspíš vědom, že pokud se dostaví technik a bude něco řešit v jeho ER, bude problém a bude třeba ER upravit nebo lépe vyměnit. Když vidím foto, tak je to jisté.

P.S. Na rady dívčího hlasu v telefonu nehleďte, ta má naučených pár frází a ty opakuje dokola.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jiří Koprnický
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 27.05.2022, 09:01 »

Normální je nahlásit distributorovi, že nejde ovládání boileru. To je jediná možná a rozumná rada. Ten to bude řešit, a v tomto případě osazením vlastního HDO.  Pán si je nejspíš vědom, že pokud se dostaví technik a bude něco řešit v jeho ER, bude problém a bude třeba ER upravit nebo lépe vyměnit. Když vidím foto, tak je to jisté.

,
. Nakonec stejně budu muset předělat elměr. rozvaděč  Šok. Nevidím jinou možnost jak odstranit závadu nespínání HDO. U souseda to už připojit nelze, kabel je někde za jeho novým rozvaděčem a jak psal pan Šohajda, je to pasé se k němu připojit.
Poslední dotaz tedy zní, v případě, že nainstaluji nový rozvaděč dle připojovacích podmínek ČEZu, pravděpodobně již připravený např. ER212/NVP7P-C, je nutná revize? Počítám že ano, jelikož je to velký zásah do elektroinstala ce a výměna, ale raději si to chci ověřit.
Předem děkuji za odpověď,
Koprnický
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #5 kdy: 29.05.2022, 05:53 »

Citace
v případě, že nainstaluji nový rozvaděč dle připojovacích podmínek ČEZu, pravděpodobně již připravený např. ER212/NVP7P-C, je nutná revize?

Je nutná!
Bez revize neosadí elektroměr.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 29.05.2022, 16:36 »

Je nutná!
Bez revize neosadí elektroměr.

Elektroměr již má. Navíc tohle je taky tak trochu jejich bordel v síti. Je v zájmu všech aby se to uvedlo do patřičného stavu.

Z osobní zkušenosti mohu potvrdit, že stačí oznámit odstranění plomb a jednací číslo z vytýkacího dopisu. Technik už si namístě poradí s osazením chybějícího HDO, za předpokladu že bude nový rozvaděč.

Blbý je že to bude čekat i ten poslední vchod č.294.

Jinak zapojení je to docela exotické. Obvykle se společné ovládání HDO dělala v rámci jednoho č.p. nebo jednoho RE v oplocení pro víc č.p. Historicky se nikdy neosvědčilo, když to rozhrabe "šmudla"...

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #7 kdy: 29.05.2022, 17:33 »

Citace
Elektroměr již má. Navíc tohle je taky tak trochu jejich bordel v síti. Je v zájmu všech aby se to uvedlo do patřičného stavu.

To jsou nějaké divné poměry u PRE?
Mění celý rozvaděč za nový,přepojuje všechny vodiče (i HDO) a bez revize?? To je u mě fušerství!! zle
U  EGD by vás hnali ..... Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 29.05.2022, 18:03 »

To jsou nějaké divné poměry u PRE?
Mění celý rozvaděč za nový,přepojuje všechny vodiče (i HDO) a bez revize?? To je u mě fušerství!! zle
U  EGD by vás hnali ..... Mrknutí

Řeč je celou dobu o distribuci ČEZ, tam jim to v tomto případě takto stačí. Párkrát už jsem řešil společný HDO co se vyhodilo i s rozvaděčem při rekonstrukci nebo když nějaký Jouda přepojili sazby pro D25 na HDO pro D45.

U PRE naštěstí takový "prales" nenajdete. Tam se to řeší na "přihlášku" od smluvního partnera.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 29.05.2022, 18:29 »


Mění celý rozvaděč za nový,přepojuje všechny vodiče (i HDO) a bez revize?? To je u mě fušerství!! zle

Tak vzhledem k ceně 1000-1500 za revizi ER, se tyto bouchají ve většině případů stolním způsobem, takže je nakonec stejně na elektroměráři, aby OM zkontroloval před zaplombováním.
Kdyby revize probíhaly fyzicky, není tolik neosazených měření z malicherností jako třeba špatný jistič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #10 kdy: 29.05.2022, 19:17 »

Já revize OM provádím zásadně presenčně, přesto se mi občas nějaká vrátí. Oběžník na distribuci má velikou moc.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #11 kdy: 30.05.2022, 12:21 »

Tak ovládání HDO pro víc odběrných míst, se v 70 letech provádělo běžně. nejmarkantnějš í u řadovek.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jiří Koprnický
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 31.05.2022, 13:12 »

Citace
Blbý je že to bude čekat i ten poslední vchod č.294.
No ono tam je v řadě za mnou ještě asi 5 dalších domů, tak to možná čeká víc sousedů, pokud už nemají nově udělanou elektroinstala ci, nebo zrušené HDO  Škleb Škleb.
Moc všem . Revizi raději zařídím, pár revizních techniků znám, tak snad se někdo obětuje a dorazí se podívat  Úsměv.
...,
Koprnický

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Opravdu musím doložit revizi při změně sazby?
 Jaká je skutečná cena výměny 1fázového hlavního jističe 25A za 3fázový 20A?
 Vyplatí se přejít k levnějšímu dodavateli energie nebo zůstat u ČEZu?
 Jakou hodnotu hlavního jištiče (A) u staveništní přípojky máme zvolit?
 Jakou mám vyplnit požadovanou sazbu staveništní přípojky?
 Poradíte mi s opakovanými změnami hlavního jističe?
 Máte nějaké zkušennosti se změnou dodavatele el. energie?
 Vyplatí se mi 3f nebo 1f elektroměr?
 Musíte dokladovat přimotové vytápění při přechodu na D45d?
 Jak splnit podmínky tarifu D35d pro odběr elektřiny u ČEZ?
 Lze zřídit tarif D45 pokud je přímotop pouze ve voliéře?
 Hledám info k výběru el.kotle v RD a co vše musím na elektrárně požádat?
 Co říkáte na zlepšovák k úspoře peněz v nt?
 Dle čeho RZ fakturují rez.příkon, když namísto jističe před elměrem je vypínač?
 Jak co nejjednodušeji a nejlevnějí přejít na vyhodnější sazbu?
 Jak spočítám jednu z podmínek tarifu D45d?
 Je možné na nízký tarif použivat celou elektroinstalaci nebo jen bojler?
 Je možný přechod z distribuční sazby D02 na D25?
 Jak se počítá "Součtový instalovaný příkon přímotopů" pro sazbu D45d?
 Může jistič ovlivnit spínání HDO?
 Je D45d správnou volbou pokud chci ohřívat vodu plynem?
 Mohu dostat tarif D45d v RD na podlahové vytápění?
 Jaký je rozdíl mezi kategorií odběru D a C ?
 Je třeba revize při změně tarifu D25D na D45D?
 Jak správně připojím další stykač ke spínání druhého bojleru?
 Vyplatí se sazba d45d, když nemám přímotopy?
 Lze spouštět kotel Protherm Rejnok mimo nt tedy bez HDO?
 Vyplatí se dvoutarif D25d a jaké jsou podmínky?
 Povoli mi CEZ zmenu sazby z D25D na D26D?
 Jaký zvolit jistič a sazbu při změně vytápění?
 Jak zajistit chod datacentra na nízký tarif?
 V kolik hodin (4x za 24hod.) je u sazby D45d zapínán vysoký tarif?
 Je nízký tarif v čase nt v celém domě nebo jen ve vybraných okruzích?
 Je povinností v každé instalaci povinnost instalovat instalovat vodič k HDO?
 Jak fungují hodiny DIEHL selfmat-T?
 Jak instalovat spínací hodiny na nízkou sazbu do malého rozvaděče v paneláku?
 Je možné změnit sazbu když je elektroměr nepřístupný z hranice pozemku?
 Jak nastavit spínací hodiny sazby na správný čas nízkého/vysokého tarifu?
 Proč je na ovládání HDO fáze od souseda?
 Může výměna elektroměru ovlivnit funkci spínání bojleru?
 Kde sehnat tepelné ztráty objektu pro přiznání sazby C56d?
 Je to tak složité změnit sazbu z d45D na d56D?
 Změna sazby elektřiny na tarif D25D - jaké jsou podmínky?
 Je v zahraničí a kde zavedena platba za velikost jističe a jaká je cena ?
 Je u dvoutarifních sazeb požadován nutný odběr nt/vt?
 Kdo přepojí a zaplatí špatně zapojený stykač od HDO?
 Podle čeho změnit tarif energetiky?
 Jak dodatecne zapojit HDO pro nizky tarif?
 Jak poznám, že mám bojler správně zapojený na HDO (že nejede i na vt)?
 Podle jakých časů nízkého tarifu se orientovat?
 Kde je skutečná hranice pro změnu distribuční sazby z D25d na D57d?
 Jaký tarif bude účtován při řezání dřeva cirkulárkou?
 Mohu žádat změnu sazby díky klimatizaci z D25d na o sazbu D57d?
 Je možné si požádat o nízký a vysoký tarif, tak aby šel pro celý dům?
 Mohu občas porušit podmínky dodavatele a sepnout bojler ručně ve vyšší sazbě?
 Kdy připojit blokované spotřebiče než dojde ke skutečné změně tarifu?
 Jak technicky připravit domek na tarif Přímotop?
 Jak zjistím dle instalovaných spotřebičů správnou sazbu energetiky?
 Opravdu jsou k sazbě c46d potřeba dva elektroměry?
 Jak je to s nízkým tarifem pro objekty pro podnikání?
 Má vlastník firemních bytů, prostory nárok na tarify D?
 Proč je tak velký cenový rozdíl mezi jedno a třífázovou přípojkou?
 Lze ušetřit vypnutím jističe pro HDO?
 Má smysl přejít ze sazby D45d na D57d?
 Proč stojí změna jističe z 1x25A na 3x25A 11.000Kč?
 Jde u sazby D25d připojit 30l bojler i přes zásuvku nebo to musí být napevno?
 Jak odstranit při vyšším tarifu drnčící stykač blokování?
 Čím může být způsobena porucha spínání nízkého tarifu?
 Co v chytrých instalacích blokujete ve vyšší sazbě, než topení a ohřev vody?
 Jaká vychází aktuálně cena za kWh při sazbě D56d?
 Jaký zvolit přímotop pro splnění podmínky nízkého tarifu?
 Lze spolehlivě detekovat nt (HDO) bez relé?
 Skutečně hrozilo vyhoření při tomto zapojení stykačů?
 Proč není více tarifů elektřiny pro maloodběratele?
 Jak je to s uplatněním distribučních sazeb d27d a d57d u RD?
 Jaká je logika přepínáni NT a VT spinače HDO v zásuvce?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.064 sekund, 23 dotazů.