Odberateľ neušetrí nič. Žiadne 2-3% . Citlivosť IMS je vysoká a zaznamená aj to, čo indikčný nie.
No, já už snad ani nevím o odběrném místě okolo sebe, kde by zůstal "indukční" elektroměr. Všude už potkávám pouze "moderní" elektroměry, které nemají neduhy "indukčních" elektroměrů a měří mnohem přesněji.
To šmírovanie a sledovanie kriviek a fakturovanie v čase je dnes na úrovni urban legend. Extrémne šetrenie je tiež cesta do pekla. Zvyšuje to celkovú cenu energie. Fixné náklady dodávateľa ostanú rovnaké, či sa odoberie 1MWh alebo 1TWh. Len je rozdiel v ich rozpočítaní a dopadu na 1kWh.
Ano, dnes to není možné. Možná právě proto se začínají nasazovat "chytré" elektroměry. Právě o tom zde diskutujeme.
Navíc zde nikdo nepíše o extrémním šetření, ale o 2-3% úspor. Tedy v prvním kroku. Pokud by se v budoucnu začalo měřit i v jakém čase odebíráte energii a byla by v různých časech i různá cena, pak mi automatizace budov ve spolupráci s technologiemi, může ušetřit klidně desítky procent. Předpokládám něco okolo 15-20% ve fakturaci. Ne ve spotřebě.
Navíc to nebude rozhodně v řádu 1-2 let, ale předpokládám, že se bavíme o 5-10 letech, kdy se začne cokoliv v praxi skutečně řešit. Ale nepochybuji o tom, že to prostě přijde a vůbec to nevnímám jako šmírování. Jde jen měření s aktuálními daty v čase. Kdo se bude snažit, má šanci na úspory. Kdo ne, holt si připlatí. Při cenových pohybech na energetickém trhu, nás nemůže nic jiného čekat. Čas socialistické rovnosti a cen stabilních 10 let je prostě pryč. To už si lidé musí konečně uvědomit.