Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Lze dodatečně zřídit HOP/MET na rodinném domě?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze dodatečně zřídit HOP/MET na rodinném domě?  (Přečteno 5565 krát)
Petr Novák druhý
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« kdy: 31.03.2022, 10:51 »

Měl bych být co nevidět nabyvatelem nového domu, ale stavebník ani elektrikáři nedodrželi návrh dle PD na elektro, uzemnění a hromosvody. V PD bylo vytvoření HOP, ale v realitě chybí FeZn drát skrz základovou desku. Vlastně chybí i HOP. Z antoníčku vede CYKY 4x10, tedy TN-C. V domovním rozvaděči je rozděleno na TN-S. Všechny uzemnění (kotel, tepelný rozvaděče, vana) jsou svedeny do domovního rozvaděče. Neměl jsem žádnou páku, jak donutit stavebníka ke změně behěm stavby - neměli jsme žádný obchodní vztah. Majitelem a investorem je družstvo, a po kolaudaci dům převede do OV. Rád bych se přiblížil tomu, jak to projektoval člověk co tomu rozumí (dle mého pohledu) lépe. Jde dodatečně HOP udělat? Obrázky projektu posílám v příloze. Hromosvodáři redukovali počet svodů z projektovaných 4 na 3 a změnili ze skrytého vedení svodů na neskryté. Svody připojili na zemnící pásky co vedou do základů.

A teď otázka:
Je možné HOP dodělat? Pokud ano, kam a čím připojit k zemnění? Může to být jak je v PD,
tedy vést FeZn drát k základovým zemničům? Bohužel není přímá a krátká cesta skrz základní desku, šlo by provrtat obvodové zdivo a protáhnout FeZn drát (z nové HOP pod rozvaděčem) ven, a pak jej připojit k cca 2.5m vzdálenému samostatnému zemnícímu pásku co vede do základů, viz. 3 obrázek, červená barva)? Asi ten drát nelze připojit k zemnícímu pásku ke kterému vede i svod hromosvodu, že? Obával bych se zavlečení přepětí do domu. Hrozilo by zavlečení přepětí do nn, jiným domům a tedy až transformátoru?

Elektrikář mi tvrdí, že HOP není třeba a na elektro i hromosvody mi vytvoří revizi. Jsem si 100% jistý, že to nesplňuje požadavky na revizi, ale nejsem ještě majitel, a nemám možnost změny. Změnit to mohu, až budu majitel.

Příloha 1 a 2: uzemneni a hromosvody jsou návrhy od projektanta. Přijdou mi rozumné.
Příloha 3: Aktuální stav.


* uzemneni.png (48.89 KB, 682x754 - prohlédnuto 433 krát.)

* hromosvody.png (49.48 KB, 893x822 - prohlédnuto 341 krát.)

* uzemneni_a_svody_aktualne.png (43.39 KB, 682x754 - prohlédnuto 450 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 31.03.2022, 12:25 »

Automechanik tvrdící, že nejsou třeba brzdy je trouba.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 31.03.2022, 14:07 »

Abych byl konstruktivní. ...
Vaše úvaha o pospojení je v zásadě správná, musíte se však doslova vyrovnat s vyrovnáním potenciálů, a to řádně, tudíž rozšířit stávající zemnění, a k tomuto se pak připojit s MET, prosté připojení ke svodu hromosvodu je sice lákavé, ale rizikové.
Bohužel výsledek, ať už to napravíte sebelépe, nikdy nebude ono.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Novák druhý
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 31.03.2022, 15:45 »

... musíte se však doslova vyrovnat s vyrovnáním potenciálů, a to řádně, tudíž rozšířit stávající zemnění ...
Jsem v tomto směru lajk. Vůbec netuším, jak se mají vyrovnat potenciály. Za vyrovnání potenciálů jsem bral, že to je pospojování vodičů do jednoho místa. V tomto místě jsou potenciály vyrovnané.

A jak by se to dalo udělat? Natáhnout další zemnící pásky okolo domu a ty pospojovat se základovým(y) zemničem(či)? Nebo to lze nějak vypočítat? Tedy že by se muselo spočítat místo, ze kterého se "vytáhne" drát, který si propojí s MET?

Hrozí (při zhotovení HOP/MET a propojení k základovému zemění) únik přepětí z hromosvodu do domu a do nn?

Osobně se obávám, že je chybný i počet svodů. Dle projektanta byla ochrana LPS3. Sice by se to muselo spočítat, ale orientačně by měly být svody max. po 15 metrech. Teď je mezi dvěma svody i 23 metrů. kdyby udělali (jak bylo v projektu 4 svody),  těch 15m by bylo dodrženo. Jsem zvědavý, jakou mi pak dají do ruky revizi...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 31.03.2022, 17:05 »

Revizi sem pak dodejte, předpokládám, že to bude fičák....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 01.04.2022, 10:03 »

Jsem v tomto směru lajk. Vůbec netuším...
Snad to nebude tak zlé s tím netušením. Pokusím se vysvětlit základní principy, je to fyzika základní školy.
Z hlediska  běžných proudů v elektrické instalaci se dá považovat úbytek na vodičích za malý a v mnohých případech s ohledem na vznik nebezpečných napětí na PE vodiči za  zanedbatelný. Při atmosferických výbojích  elektřiny mohou dosahovat proudy hodnot desítek kA. Takže celou tu síť FeZn pásků a svodů  si můžete představit jako propojené odporové děliče. A  čím větší je odpor nějakého úseku hromosvodu, zemniče tím větší na něm bude úbytek napětí. Podle hrubého  odhadu má metrový úsek FeZn 30x4mm odpor cca 1mOhm. Fe vodič kruhového průřezu  má odpor téměř 2 násobný. Odpor spojek je také nezanedbatelný .  Takže pokud nechcete přivést na HOP nebezpečný potenciál, je žádoucí  připojit HOP do takového místa zemniče, které je co nejvíce vzdáleno od všech svodů hromsvodu. Dále si můžete vypomoci vybudováním dalšího zemniče který v určitých místech propojíte se stávajícím. Hezky se to píše ale blbě se to pod zalitou základovou deskou realizuje.
Nepíšu to proto, abyste se hned pustil do díla ale abuste pochopil souvislosti. Optimální je oslovit schopného projektanta, který provede prohlídku současného stavu a vypracuje projekt. Množství elektroniky  trvale připojené do sítě je čím dál větší a tím roste i důležitost ochrany proti přepětí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Novák druhý
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 01.04.2022, 13:46 »

Děkuji vám za odpovědi.

Revizi sem mohu dát (pokud nebude topic uzamčen pro komentáře),  až ji budu mít v ruce. Jen budu muset začernit identifikační údaje. Pán na revize je zde na fóru registrován, a nechci mu profesně ublížit. Taky nevím, jaký tlak na něj mohl být vyvinut ze strany objednavatele a stavitele. Život není snadný, a revizácí jsou jednou nohou v krimu. Já jsem jen finální uživatel a chtěl bych mít alespoň +- jistotu, že elektro je bezpečné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 01.04.2022, 14:50 »

Bez jakýchkoliv nechtěných asociací, patříte do málo procentní skupiny zákazníků, kteří při přebírání díla se základními nedostatky používají hlavu.
Pro zkušeného řemeslníka to bývají na první pohled řemeslné zvrhlosti.
S dodavatelem nebo prodejcem to neřeší a odbydou dobře míněnou radu.
Klasicky argumentují tím, že si toho s dodavatelem užili už dost a jsou rádi, že to mají za sebou, že to zase nemůže být tak špatně, když to funguje.
Netýká se to pouze elektriky, ale řemesel všeobecně.
Náprava špatného stavu se může hódně prodražit, nehledě na další nervy a nutný nepořádek, který vznikne při použití sbíječky nebo podobné jemné techniky,  v již zařízené nemovitosti.
Komu není rady tomu není pomoci.  Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #8 kdy: 03.04.2022, 10:49 »

Revizi sem mohu dát (pokud nebude topic uzamčen pro komentáře),   až ji budu mít v ruce. Jen budu muset začernit identifikační údaje. Pán na revize je zde na fóru registrován, a nechci mu profesně ublížit. Taky nevím, jaký tlak na něj mohl být vyvinut ze strany objednavatele a stavitele. Život není snadný, a revizácí jsou jednou nohou v krimu. Já jsem jen finální uživatel a chtěl bych mít alespoň +- jistotu, že elektro je bezpečné.

dovolím si reagovat :
1) nemám pocit, že by revizní zprávy patřily do okruhu GDPR   podivej
2) tady se sice můžeme na tu revizní zprávu podívat, ale to váš problém moc neposune
3) předpokládám, že vaše budoucí bydlení zaplatíte, takže půjde o klasický obchodní vztah. Jestliže máte (budete mít) pocit, že jsou na pořízené věci vady, máte samozřejmě právo tyto vady reklamovat. A když to uděláte, tak asi tím, kdo bude "tahat za kratší konec" bude to družstvo.

S tím bych si ale hlavu nelámal. To bude jejich problém, jestliže převezmou byt i s vadami a následně převedou na vás. A v případě, že se vaše podezření potvrdí, tak máte právo na odstranění vady nebo na slevu z ceny.
Předpokládám, že když si pořídíte třeba auto, které bude vykazovat nějakou vadu, tak to taky budete požadovat odstranit, případně slevu z ceny. Proč byste si to měl opravovat sám ?

4) osobně se mi hnusí jakékoli udávání, donášení a jiné žalování. Revize jsou služba jako každá jiná, vykonávaná za účelem zisku. A jestliže někdo zaplatí za "cinklou" revizní zprávu, tak byl pravděpodobně podveden. A pak nevidím nejmenší důvod k nějakým ohledům.
A vám, jakožto koncovému zákazníkovi může být naprosto jedno zda a případně jaké tlaky byly někde vyvíjeny. Obecně - když někdo něco nabízí za nepřijatelných podmínek (nekvalitní, drahé ...),  tak s tím si trh zpravidla poradí sám.
Ale u specializovaný ch činností (např. projekty a revize) to nějak nefunguje.  Hněv
Takže (za mne) naopak - ten revizní technik by měl mít problémy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Petr Novák druhý
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 04.04.2022, 12:50 »

Zdeněk Friedrich> Přesně jak píšete. Raději bych to řešil nyní, než budou položené finální podlady, obklady, apod. I když to není úplně ono, ještě se dá udělat drážka, a leccos dodělat. A raději chci mít jistotu, že je vše spolehlivé, než mít v ruce sice papír, že to někdo jako zkontroloval, ale neodpovídá to bezp. standardům.

Jak jsem se koukal, tak bude třeba:
1. dodělat HOP
2. předělat rozvaděč (dle PD měl být větší),  a tedy nevejdou se do děj všechny jistící prvky jak by měly. Tedy ne že by to nefungovalo, a nebylo bezpečné, ale neodpovídá to ČSN.
3. opravit svody, vykopat 1.8m hluboko, zamezit oxidaci základových zemničů. Doufám, že jsou zabetované a ne pod pásy. To uvidím, až se k nim pak dostanu.
4. Řeším, jestli dodělat 4 svod, protože dle projektu to má být LPS3, ale vzdálenost mezi
svody je i 22 metrů. Ty svody si namastili mimo projekt, a snížili jejich počet. Tohle spíš by byla práce pro revizáka. Ne že bych ten svod nedokázal udělat, ale stejně bych na to chtěl pak získat revizi, které mohu věřit. To samé revize vnitřní elektroinstala ce.

Kamil Novák>
Ad 2: Máte pravdu, revizi to nijak neposune. Maximálně se mi potvrdí jen domněnky, že dílo nesplňuje podmínky.

Ad 3: Ano, teoreticky lze, ale bohužel pro mne to moc nepůjde. V tento moment sem veřejně nemohu psát proč.

Ad 4: Je těžké v tento moment ukázat na viníka. Jak jsem psal, je možné, že na revizního technika byl učiněn nátlak ze strany objednatele - družstva. To ho samozřejmě nezbavuje viny, ale může to z něj dělat spoluvinníka. Já neznám přesný vztah mezi objednatel-revizní technik. Když nad tím přemýšlím, tak mi to vlastně může být jedno. A jak píšete, pro mne bude postatné řešit závady s prodávajícím a ne s technikem. Opět, v tento moment sem veřejně nemohu psát více detailů. Detaily doplním za pár týdnů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.054 sekund, 22 dotazů.